Fatos Lubonja: Po arrestohen vetëm opozitarë, njerëzit duhet të ngrihen se rreziku po bëhet edhe më i madh

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24”, duke komentuar arrestimin e disa ish drejtorëve të ARRSH, tha se arrestimet janë politike dhe po burgosen vetëm opozitarë dhe nënvizoi se s’mund të bësh drejtësi me drejtësi të kapur.

“…lufta politike shkoi deri aty sa nuk mendohej që të dilje ndonjëherë në televizionin publik të thoje një mendim apo të bëje një protestë te sheshi Skënderbej, gjoja po ndërtohej opozita, por u eleminua opozita.

Unë mendoj që është e njëjta frymë, ky është thelbi i gjësë, pavarësisht jo në ato situata se s’mund të bëhen në këtë ekstremitet, por e kam thënë dhe ngulmoj që kjo është drejtësi e kapur, kapet gjithmonë nga mazhoranca, tani po përdoret, dhe fakti është evident, cfarë po arrestohen?

Po arrestohen vetëm opozitarë, keni dëgjuar ndonjë pushtetarë? Në momentin kur të më thuash, dhe jo një e 2, se mund të bëhet ndonjë kokë turku, po shikoni cfarë u bë me Saimir Tahirin, që ishte shumë e rëndë, një polici e tërë e inkriminuar, e futur në trafik droge, policë që ikin të gjithë, kapen disa sa për të shantazhuar, se dhe kjo teatër është.

Ky është një kërcënim që nesër mund të kapi atë opozitarin që mund të ketë bërë ndonjë korrupsion, por unë mendoj gjithë Shpëria noton në një det informaliteti, paligjshmërie, cdo qytetari mund ti kapësh ndonjë gjë qoftë edhe për ta trembur.

Kjo po ndodh dhe ndaj kësaj duhet të ngrihen sa më parë njerëzit se rreziku po bëhet edhe më i madh”.

Gazetarja: Ata mund të kenë vjedhur vërtet

Lubonja: E thashë edhe me Fatos Nanon, edhe ai mund të kishte vjedhur vërtet, por qëllimi ka rëndësi, e mira thonë romakët s’matet me aktin, por me qëllimin që e bën, pra mund të futësh një hajdut në burg, por nëse e fut se s’të lë ty të vjedhësh qëllimi është i keq, se të merr ty pjesën e tepsisë.

Unë mendoj që është qëllim i keq, i kthehem tezës që s’është kjo rruga që me një drejtësi të kapur të vendosësh drejtësi.

Shenja e parë e një drejtësie që funksionoon është që merret me ata që kanë pushtetin, jo me ata që janë të dobët, por të fortë.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Fatos Lubonja: Po arrestohen vetëm opozitarë, njerëzit duhet të ngrihen se rreziku po bëhet edhe më i madh”

 1. DEBIL ;
  MOS E HA TE GJITHE MUTIN VETEM
  NDAJE ME MERO BAZEN
  SE I NGELET QEJFI RROPSISE

  1. Turi says:

   Vjedhja nuk ka ngjyre ti anti-shqiptar! Parate qe kane vjedhur jane euro! Keta kane qene ne pushtet me PD dhe me PS. Kane vjedhur dhe duhet te kthejne parate e vjedhura. Mos u bej merak se te gjithe ata qe kane vjedhur do te shkojne ne vendin e duhur. Me ‘qetesi dhe dashuri’ na tha Presidenti hajdut! Do ti vije radha edhe hajdutit President por edhe Berishes edhe ty qe te paguajne te besh antishqiptarin me Schmuttet anti-Kastriot dhe me mafiozet hajdute si Bechetti.

 2. spata says:

  O Lubonja di ti cfare flet. Pse di ti te ket opozitar ne klasen politike shqiptare . Debil je rritur ne dy sisteme dhe ske kuptuar se cfare politike ndiqet ne Shqiperi .Per cfare opozite flet ti . A ua di ti biografin se nga rrjedhin politikane te Pd a po te fantazmave qe mbin pas renejs se komunizmit ne Shqiperi .Si mund te ket formacjone politike opozitare ku jane te zytura ne skandale anti kombetare . Ke mendje apo fluturon neper studio Tv te na tregosh se je me mendje per ceshtjet politike . hengre sa hengre duke u marr meper kembet e kanaleve Tv mbylle gojen e ha ate pensjon e demshperblim si familje e persekutuar .
  Je shume large te kapesh se cfare kerkojne shqiptaret .Nuk kerkon asnje shqiptare i ndershem te mos denohen ata qe jane te perlyer me skandale koorrupsjoni, tradheti, e hajdutlleqe . Me radhe .Prit e bej durim te nxjerresh konkluzjone .Mos kerko te behesh mik me Bashen .Mire ja bere qe e gozhdove por mos u frikso se ata nuk din se ku do te shkojne .

 3. Genti says:

  O sumce
  Pse ben sikur nuk e di se kush jane halete e Shqiperise ?
  Ku mutin ke qene qe se paske pare ti se kush jane ata qe e bene Shqiperine te pajetueshme ?
  Populli e tha fjalen e tij me votat qe i dha opozites dmth qe e di mire kush jane hajdutet.
  Vetem ti cirresh pro qelbesirave. Shko mer legen.

 4. Berti says:

  Ky eshte nje funderrine qe mbron hajdutet.Vetem Lul Basha ja mbledh ketin te rrjedhuri, e beri sus ne emision.Spiuni i babait te tij.

 5. Ramadon kafsha says:

  HEJ , O TRAP !
  Nuk po arrestohet opozita, po arrestohen
  HAJDUTËT. !!👎😡👹🤛

 6. Polici says:

  Po lere mo Tos cte duhet memorja ty. Apo sdo me harru Sokol Ollonin shokun e burgut.

 7. Lulushij says:

  Hej, çuna.!
  Ky është KOQE KANARI .🤡🤡🤡👀

 8. Piro says:

  Sa I dhimbset hajdutet me cizme z.Lubonja. Me kujtohet our punonte tek AGON CHANEL DHE MBRONTE ATE HAJDUTIN e madh. Kjo tregon qe Lobonja vertet qenka i lidhur me krimin. Ndaj dhe mbron hajdutet..

 9. Rrema says:

  Fale o zot se sdin çfarë thotë spiun i babait të tij.

 10. Gri says:

  Tosi hakdutet, te korruptuarit nuk kanee parti! Ose jane tek partia e parave! Nese flasim sipas mendjes tende te korruptuar del qe qo lsi qe ka lene pushtetin, qe ka rrembyer milionat e Euro, e tashe e nxorri Rama me stil ne opozite, duhet falur. Pra e kane kryr aktin? ka ndodhur tosi! Edhe per maxhorancen po ndodh! Kjo qe kerkon eshte pune rrufjani! Rrufjanlliku eshte vecori e familjes tend? GJITHNJE!

 11. Izeti says:

  Ik o I lodhur komplet,,,,,,,, Eshte lodhur kot Todi Lubonja me ty o shpirtdhhim

 12. Andrea says:

  O plere , po ata kane marre tenderat per ndertimin e rrugeve ,edhe nuk i perfunduan, par, kane vjedhur, dhe duhen te pergjigjen per demin qe kane bere shtetit.

 13. Viola says:

  Z.Lubonja behuni me serioz ne ato qe thoni ,c’hyjne ketu opozitare apo pozitare ,ketu flitet per vjedhje ne nje dosje te hetuar nga Prokuroria ne sektorin e rrugeve.Si te bejne ja qe kete sektor e kane mbuluar per 12 vjet PD dhe LSI.pse luftes kunder korrupsionit i vishni ngjyra politike apo keshtu ja u do puna.Me serioz more zoteri se po behi fare bajat

 14. h says:

  Po presim kur te arrestojne berishen. Atehere do ngrihemi ne protesta,
  ,,pse nuk e kane arrestuar me pare.

 15. petrit says:

  Cfar thote ky i tredhuri psikologjik ,Po perse ka njgjyre korrupsioni o buf qe beke thirrje per tu ngritur ,

 16. vito says:

  NE nuk ngrihemi per hajdutet per ata qe na kan xhvatur , per hajdutet dil ti me shoket e tu ljuba.zorraxhiu zorrraxhiun ndjek nga pas.

 17. mmoisiu says:

  Po ai Fahriu I famshem, e ndertoi ate rrugen ne Selenice, se dhe ajo fonde pambarim ka henger! Dhe nje here tjeter kam pyetur por Mero nuk e boton, duhet te kete mik!

 18. lulashi says:

  O tru peshk dhe bq. A kane vjedh fondet e rrugeve keta opozitaret tuaj apo jo? Pse nuk ta mban bytha ta thuash?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *