Vasili i hakërrehet ambasadores së BE: Vlahutin, kush të pengon të flasësh për asgjesimin e ONM?

Reforma në drejtësi ka sjellë sërisht debate në distancë mes përfaqësueve të LSI dhe ndërkombëtarëve.

Ka qënë kreu i grupit parlametar të LSI Petrit Vasili i cili ka reaguar pas deklaratës së ambasadores së BE në vendin tonë Romana Vlahutin.

Përmes një statusi në Facebook Vasili e pyet ambasadoren e BE-së Romana Vlahutin se çfarë e pengon të flasë sipas tij për asgjësimin e ONM.

Më tej Vasili iu përgjigjet kërkesës së Vlahutin që opozita të jetë pjesëmarrëse në procesin e reformës, duke e cilësuar këtë kërkesë moralisht të pa bazë, politikisht pa përmbajtje dhe juridikisht antiligj e antikushtetuese.

STATUSI I VASILIT

Kush dhe çfare….e pengon zj.Vlahutin te flase per asgjesimin e ONM?

Vlahutin ndersa jep opinione per strategjine e zgjerimit te paraqitur ne Bruksel thote: “Fatkeqesi qe nuk pati dakordesi per KLGJ dhe KLP”.

Çfare dakordesie pret Vlahutin? Dakordesi me shkeljen e kushtetutes dhe ligjit. Pra shkaterrim te reformes ne drejtesi e cila themelin e saj ka zbatimin e ligjit.

Çdo gje qe tha ONM, qe perfaqson BE dhe SHBA edhe ne Kushtetute, u hodh poshte nga maxhoranca e kryeministrit.

Zj.Vlahutin a duhet te biem dakord me asgjesimin e ONM dhe te votojme kandidatet e perjashtuar nga ONM?

Kush dhe cfare ju pengon te flisni qarte, pasi fjalet klishe dhe pa permbajtje po e shkaterrojne reformen ne drejtesi.

Cdo kerkese ndaj opozites per reformen ne drejtesi eshte moralisht e pa baze, politikisht pa permbajtje dhe juridikisht antiligj e antikushtetute.

Opozita do te mbeshtete e do te votoje pa hezitim cdo kandidat qe respekton ligjin dhe opinionin e ONM.

Maxhoranca po e dhunon hapur edhe ligjin edhe ONM. Neqoftese Vlahutin eshte dakord me kete qe maxhoranca ben le ta thote qarte, ndryshe cdo thirrje ndaj opozites eshte thjesht alibi per antireformen qe zbatohet ne drejtesi. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...