Johannes Hahn: Europa e bashkuar veç pas pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor

Bashkimi i Europës, që ka filluar në vitin 1989, do të jetë i plotë vetëm pas pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në union, një proces i fokusuar në shtetin e së drejtës, si baza dhe themeli i BE-së, dhe kjo presupozon zgjidhjen e të gjitha mosmarrëveshjeve dypalëshe që janë ende të hapura në rajon, deklaroi sot në Beograd, komisioneri Europian për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johannes Hahn.

 

Gjatë një konference mbi perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor, Hahn theksoi se Bashkimi Europian përbën një projekt të paqes, stabilitetit dhe mirëqenies që mund të jetë realizohet plotësisht vetëm me përfshirjen e Ballkanit Perëndimorët në union, raporton ata.

“Anëtarësimi në BE i vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk është vetëm qëllimi i vendeve të rajonit por edhe i vetë Bashkimit Europian.

Përmes kësaj strategjie , të njoftuar të martën në Strasburg, i kemi ofruar Serbisë dhe vendeve të tjera të rajonit një perspektivë dëshmuese për anëtarësim në BE deri në vitin 2025“, shtoi Hahn.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Johannes Hahn: Europa e bashkuar veç pas pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor”

  1. keshtu ndodh says:

    O Pranoni Ballkanin deri ne vitin maximum 2020, ose mos e kerkoni me: Kina eshte gati ta beje pjese te saj dhe me goxha para e mireqenie qe ne BE nuk do te ja arrijne per 50 apo 100 vjet. I torturuat 27 vjet keta njerez; kushte, negociata, kandidate, negociata per antar, e pastaj antar pas 50 vjetesh. Po Enveri 40 vjet ndenji, ndersa Europa kerkon 50 vjet!

  2. says:

    Se kemi eksitimin e dikurshëm me ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *