Aktori i njohur Morgan Freeman “masakron” serbët, tërbohet Beogradi

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Aktori i njohur i Hollivudit, Morgan Freeman, është në qendër të një debati të rihapur për konfliktet ballkanike.

Dokumentari i Freeman, “Historia e ne të gjithëve”, ka shkaktuar zemërim në botën sllave, pasi shihet si portretizim i njëanshëm i luftërave në ish-Jugosllavi.

Serbët janë fajtorë për luftën në ish-Jugosllavi, gjenocidin dhe spastrimin etnik”, shprehet Freeman në dokumentar.

Një grup serbësh kanë në plan të ngrenë një padi ndaj aktorit në lidhje me mbulimin e masakrës së Srebrenicës gjatë luftës në Bosnje në vitet 1992-1995, e paraqitur në dokumentarin e “National Geographic Channel”.

Morgan Freeman është vetëm një gur i vogël në mozaikun e narrativës serbo dhe rusofobe që po shpërndahet nga mediat dhe elita në Perëndim”, thotë redaktorja për çështjet e jashtme në revistën “Chronicles”, Srdja Trifkovic.

Ajo e cilëson dokumentarin një karikaturë groteske të luftës në ish-Jugosllavi.

Konflikti ka qenë trepalësh: serbë, kroatë dhe myslimanë.

Të tre palët kanë vuajtur pak a shumë njësoj.

Ka një përpjekje për t’i portretizuar myslimanët si viktima të pafajshme.

Kjo bëhet për qëllime politike, për të justifikuar vendosjen e Perëndimit, dhe në mënyrë të veçantë SHBA-ve dhe NATO-s në krahun e myslimanëve”, thotë ajo.

Në filmin dokumentar të “National Geographic Channel”, Morgan Freeman shfaqet ndërsa bisedon me gazetarin e njohur të televizionit boshnjak, Senad Hadzifejzoviç dhe djalin e tij, në lidhje me konfliktin e viteve 1990 në Bosnje dhe Herzegovinë. (TemA TV)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

10 komente në “Aktori i njohur Morgan Freeman “masakron” serbët, tërbohet Beogradi”

 1. DRENICA E KUQE says:

  Ka te drrejte aktori Freeman sepse shkaktare te te gjitha luftave kane qene dhe mbesin serbet, te cilet se bashku me ruset po shkaktojne gjakderdhje ne Mesdheun Iliro-Shqiptar ku mese shumti po pesojne shqiptaret, boshnjaket, kroatet dhe popujt tjere me origjine ilire, josllave…
  Faleminderit Morgan Freeman! Keni thene te verteten e madhe te gjenocidit dhe etnocidit serbo-rus ne hapesirat e ish-Jugosllavise ku kane pesuar ata qe ishin duarbosh…

  DRENICA E KUQE

 2. Aldo says:

  Serbet dhe greket jane rrace kriminelesh qe ska propagande ne bote qe ta fshehi.

 3. Piluri says:

  Serbet nuk kane asnje faj se u provokuan nga myslymanet

  1. James says:

   Luften serbet e fillun ne slloveni dhe kroaci. Asnje nga kta sjane musliman,ku e sheh provokimin musliman ti?
   Apo ta tha janulla?
   Ju ka hedhur feja trute e gomarit dhe sdini cflisni

  2. Shqiponja says:

   O piluri , ore kokshinik , ke lexuar histori ne jeten tende o kaqol ?? Serbet jane komb mistrecash dhe luftedashes , provokatore dhe shovinista . Po per fillimin e luftes se pare boterore a e di qe serbet ishin sebepi ?? Duke vrare nje qeveritare te larte austriak , ky qe sebepi dhe filloje lufta e pare boterore ,po ne lufte me kroacine ?? Ne fillim te viteve 90-te kush ishin shkaktare ?? Myslimanet ?? Ti mos i honeps , ashtu dhe une por mos i be me faj per cdo gje , e more vesh ore zhuls muti ?? Piluriot hesapi , kaketrash kok me cepa dhe vesh te medhenj .

  3. Fuck Greece-Fuck Serbia says:

   O pjelle e shkijeve a je nga beogradi apo kopil i tyre

 4. Pellazgos says:

  Sllavet jane njesoj si Turqit pushtues,por keta te fundit jane “miqte” e Amerikes dhe Cifuteve qe deri dje kishin bashkepunim ushtarak,ekonomik etj.
  E kemi thene shume here qe aresyeja pse futen ne Nato nje vend myslimane si Turqia,ishte dhe eshte Rusia dhe sllavet Orthodhokse.
  Por viktima ne kete rast nuk jane sllavet Orthodhoks,por Greqia qe ne 3/4 e siperfaqes se saj per mijera vjet ishte Greke dhe jo Turke.Por kur vjen puna tek cifutet flasin per “histori” para dymije vjeteve kunder Palestinezeve.
  Atehere kush eshte pushtues,vrases,apo mbeshtetes i terrorizmit?Ashtu sic eshte Kosova vend Ilyre por i pushtuar me dhune nga Osmanet,ashtu edhe Italianet qe nuk kishin aresye pse te pushtonin Shqiperine dhe te shkaterronin Greqine dhe per kete pasojat i paguajme ne si Shqipetare te vertete qe nuk ndruam Besen.
  A nuk jane amerikanet,ruset,serbet qe njohin nje shtet sllav me emrin Maqedoni dhe me pretendime kufijsh ne dem te Greqise dhe ne kete rast edhe te Shqiperise.
  Shqiperia eshte vend historik dhe jo barbare sic thote Xhufi.
  Kete e tregon prezenca e qyteteve me civilizim te Epirit dhe te Ilyrise.
  Prandaj edhe Arvanitasit nuk mund te jene “vellezer” me Shqipetaret myslimane qe kane ndruar komplet identitet qe nga Emrat,Besen,Atdheun dhe duan akoma Turqine.
  Shqipetaret duhet te kuptojne lojerat e Italise dhe Turqise qe nga koha e Pirros se Epirit.
  Kush harron historine,vrasjet,perdhunimet,pengjet eshte i denuar perjete.
  Sllavet meqenese jane 1 mije vjet me te vjeter se Anglezet ne Amerike,ne Australi,Afrike te Jugut qe te dyja jane shtete terroriste qe miisioni i tyre eshte kunder Myslimaneve duke mbeshtetur cifutet,kjo eshte e verteta.

 5. Stive Reves says:

  Po ç’merreni me te ore milet ….. ky doli dhe kundra Trampi-t e nuk la gjo pa thone ….. e pastaj …. kush eshte ky Freeman …. aktor nga profesioni !!!!!!! Freeman aktor me shkolle te mesme ( À 18 ans, il sort diplômé du lycée de Greenwood (Mississippi). Aktor qe Hollyvod ka me kuintal (aktor i Oskar-izuar ne rolin dytesor me te mirin ) ….. pra nuk shquhet si analist apo publicist ,!!!!!!! E çuditshme po ju tjetrin presidentin e SH.B.A -ve Trump e bete budalla, idiot …… apo jo ???!!!!!! Me rregull treshi ky Freeman duhet te jete super idiot per te nxjerre konkluzione te tilla per luften ne ish Yugosllavi …….. ne raport me me te shquarin e amerikaneve dmth ate qe perfaqeson Ameriken ….. Zot-in president te SH.B.A -ve Donald Trump !!!!!! A nuk eshte Trump qe i ka vene kufirin tek “thana” emigranteve muzullman …… perse valle kur jane aq paqesore e viktima te genocideve ?????!!!!!!

  1. Shqiponja says:

   O piluri , ore kokshinik , ke lexuar histori ne jeten tende o kaqol ?? Serbet jane komb mistrecash dhe luftedashes , provokatore dhe shovinista . Po per fillimin e luftes se pare boterore a e di qe serbet ishin sebepi ?? Duke vrare nje qeveritare te larte austriak , ky qe sebepi dhe filloje lufta e pare boterore ,po ne lufte me kroacine ?? Ne fillim te viteve 90-te kush ishin shkaktare ?? Myslimanet ?? Ti mos i honeps , ashtu dhe une por mos i be me faj per cdo gje , e more vesh ore zhuls muti ?? Piluriot hesapi , kaketrash kok me cepa dhe vesh te medhenj .

  2. Shqiptari nga Shqiperia says:

   O Stive Reves , mos mor bur , cna thua , mos te meremi me Morgan Freeman dhe te meremi me ty . Po ti je rot kari komplet , lexoje dhe nje here cke shkruajtur dhe pastaj beja pyetjen vetes , je ti mor klluf te krahasohesh dhe te kritikosh Morgan ?? Pale shkruan me nota racisti , ik or rocke nje cop idioti je dhe asgje me teper , cfare ?? Ke probleme me myslimanet ?? Dhe gjen mbeshtetje te ideologjia e Trumpit ?? Ne radhe te pare je i pashkolluar , se po te dije nje grame gramatike , nuk do perdorje fjalen turke ” milet ” por “njerez ” ne fillim te komentit , pastaj ne tregon se sa i zgjuar je , po ik o klluf kari , mos be te zgjuarin me zor .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *