Albin Kurti “ndërron” mendje: Nuk jam për bashkim me Shqipërinë …

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën sllovene DELO, ka folur për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, dialogun me Serbinë dhe për shumë gjëra që kanë ndodhur këto 10 vite pavarësi të Kosovës.

I pyetur për bashkimin me Shqipërinë, Kurti ka thënë se ka të bëjë me zgjidhje të drejtë dhe të mirë, që më mjafton të përpiqem për këtë qëllim.

Ai thotë se nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së. Zgjidhje e mirë është edhe shqiptarët e bashkuar edhe në Evropë të bashkuar.

Ka të bëjë me zgjidhje të drejtë dhe të mirë, që më mjafton të përpiqem për këtë qëllim. Nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së.

Zgjidhje e mirë është edhe shqiptarët e bashkuar edhe në Evropë të bashkuar. Për bashkim të Kosovës me Shqipërinë do të duhej të vendosnin njerëzit në referendum në të dy shtetet.

Bashkimi do të ishte legjitim nëse për të do të vendoste shumica e shtetasve në të dy anët e kufirit“, deklaron Kurti.

Lideri i Vetëvendosjes thekson se Shqipëria e madhe është këngë, që e kanë shpikur në Beograd në mënyrë që të mund ta krijonin Serbinë e madhe. Ai thotë se shqiptarëve ju ka mbetur etiketa, ndërsa serbët kanë marrë territor. Kosova duhet ta ketë të drejtë të bashkohet me Shqipërinë.

Kurti k afolur për dialogun me Serbin dhe thotë se në parim nuk jam kundër, por jam kundër dialogut pa parime.

Qëllimi ishte i ashtuquajturi normalizim i marrëdhënieve Kosovë-Serbi, e që në Bruksel prezantohen përgjithësisht ndryshe si nga Beogradi apo nga Prishtina. BE ishte asimetrike në dialog, sepse e njeh Serbinë, por jo edhe Kosovën. Në Kosovë është misioni EULEX, që ka fuqi ekzekutive, në ndërkohë kur në Serbi nuk ka ndonjë gjë të tillë. Kjo nuk mund të sjellte rezultate pozitive.

Na nevojitet Kosovë normale, ashtu siç Ballkanit i nevojitet një Serbi normale. Nëse përpiqesh të normalizosh marrëdhëniet me një Serbi jonormale përfundon vetë jonormal. Serbia është shtet autoritar dhe jodemokratik në krye me njeriun që ka qenë minsitër për informacion në kohën e qeverisjes së Millosheviçit.

Përgjatë luftës në Kosovë janë vrarë më shumë se 10 mijë civilë, të dhunuar kanë qenë rreth 20 mijë vajza dhe gra, ndërkaq të zhdukur rreth 1500 persona, 120 mijë shtëpi të djegura, më shumë se një milion shqiptarë kanë qenë të përzënë nga shtëpitë e tyre. Serbia nuk fajësohet për krimet , askush asnjëherë nuk ka kërkuar falje, e as ka paguar dëmet e luftës“, thekson Kurti.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

11 komente në “Albin Kurti “ndërron” mendje: Nuk jam për bashkim me Shqipërinë …”

 1. JanulaSepate says:

  Si bon dhe ky , tamam si undefined shqipfoles

 2. Glauk says:

  Kurti ka thene ” shqiptaret te bashkuar ne europe te bashkuar” , nuk thote kerrkund qe eshte kunder bashkimit,.

  Cfare jane keto tituj idioteske dhe tendencioze??

  Servet duhen shfarros nga faqja e dheut, vetem atehere ka paqe ne ballkan.

  Por duhet te jemi realiste per demet ne kosove…. mund te jene dhunuar 2,000 femra e jo 20,000 sepse eshte numer teper teper i ekzagjerura qe ka dale nga mite te krijuara nga OKB dhe jo nga fakte…

 3. Jori says:

  Rroft e qofte Ramushi qe spatroi mijra serve nga kosova dhe rrofte Hashim Thaci qe e ka mbushur Kosoven me prostituta serve qe shkerdhehen per 5 euro.

  Prandaj kemi edhe plot striptiste serve edhe ne Tirane

 4. Lili says:

  Duhet me dite me lexuar nje here e pastaj me u marr ju me Albinin…
  Ma a pa dashjen tuaj e te evropes,shqiptaret do bashkohen.
  Te gjeret do gjenj veti ne greki serbi ,siçishin do jene prape servile e sherbetore,po shqipet do badhkohen,deshten scdeshten bythelepiresat.

  1. undefined says:

   Koqova dhe Shqiperia do bashkohen kur Koqevaret e Allahut mesojne Shqip.

   1. Lili says:

    E sidomos kur joshqiptaret ne Shqiperi te kthehen ne steppet e tyre

 5. Kellira says:

  Do i kene fishkelly ne nji llaf serbet ne vesh.
  Nderro muhabet se dole fare nga politika dhe na u dogje si karte.

 6. Timi says:

  Albini kurrë nuk heq dorë nga bashkimi me Shqipërinë. Kjo që thotë është ti përshtatet politikës dhe të jetë më jopopullist.

 7. MOHIKANI says:

  EAGLES O ALL LANDS
  UNITE!

 8. xx says:

  Ogazetar A i ke te hapura llambat e trurit kur vendos titullin apo e ben qe te krijohen konflikte ?????

 9. Laho Gashi says:

  Albin Kurti nje nga me te mencurit qe ka Kosova sot,ai eshte i klasit te Ukshin Hotit pa medyshje prandaj dhe e kane inat dhe e sulmojne pothuajse te gjithe injorantet 😀

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *