FOTOT: “Prishtina është e shqiptarëve”

“Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët.

Hulumtuesi Aurenc Bebja, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze :

Konstandinopojë, 24 korrik.

Thashethemet mbi ngjarjet serioze, që qarkullonin prej dy apo tre ditësh në Prishtinë, janë konfirmuar zyrtarisht.

Të dielën, garnizoni kapitulloi, qyteti ra në duart e shqiptarëve. Në mbrëmje, një ministër, i pyetur pas daljes nga këshilli, tha se ngjarja kishte ndodhur para formimit të kabinetit të ri i cili, pasi u prit mirë nga shqiptarët, mund të kishte qenë në gjendje, nëse do të gjendej në pushtet, që të parandalonte marrjen e qytetit.

Shqiptarët dhe oficerët kërkojnë shpërbërjen e Dhomës (Parlamentit), por qeveria shpreson t’i bindë që të kenë durim.

Ministri përgënjeshtron faktin se Azia e Vogël është kundra kabinetit.(darsiani)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/Prishtina-e-Vjeter-25-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/Prishtina-e-Vjeter-25.jpg","attachment_id":"844090"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/timeline_2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/timeline_2.jpg","attachment_id":"844091"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/prishtina111-1200x630-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/prishtina111-1200x630.jpg","attachment_id":"844089"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/Prishtina-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/Prishtina-1.jpg","attachment_id":"844088"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/images-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/images-7.jpg","attachment_id":"844087"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/download-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/download-4.jpg","attachment_id":"844086"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/auto_prishtina1492064834-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/auto_prishtina1492064834.jpg","attachment_id":"844085"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/60042967-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/60042967.jpg","attachment_id":"844084"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/47511124-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/47511124.jpg","attachment_id":"844083"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/8_930792-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/8_930792.jpg","attachment_id":"844082"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/timeline_2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/02\/timeline_2.jpg","attachment_id":"844091"}]

2 komente në “FOTOT: “Prishtina është e shqiptarëve””

  1. Flm says:

    Turk-Arnautet e Kosoves cliruan Prishtinen…. absurditet qe tejkalon llogjiken e shakas ose te genjeshtres.
    A la Turqia me Turk-Arab se Kosova …. kjo esht pyetja qe shtrohet ????
    O zot c’na degjojn veshet …. forcat Arnaute te Kpsoves shpartalluan gazermat dhe ushtrin Turke….. hahahaaaaa… anegdod e bukur.

  2. Kapit Tupalla says:

    Shikoni foto nr.4 – kur Prishtina kishte pishinë (Viti 1970) – ndërmjet hotelit Grand dhe new born-it

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *