Çfarë është sot, “Patriotizëm” për opozitën?

Nga Mero Baze

Opozita ka një qëndrim konfuz ndaj Edi Ramës si kryeministër, për ta klasifikuar atë si “patriot” apo si “tradhëtar”. Janë së paku dy tema të nxehta në të cilat Edi Rama është i përfshirë, por opozita akoma nuk po gjen dot pozicionin për të goditur kryeministrin si “tradhëtar”.

E para është tema e Paktit Detar me Greqinë. Opozita po kërkon që praktikisht të mos ketë negociata me Greqinë, por kjo çështje t’i lihet arbitrazhit ndërkombëtar. Përfshirja e presidentit Meta në teknikalitetet e negociatave, synon po ashtu mos autorizimin e plotfuqishmërisë, dhe çuarjen e çështjes drejt Arbitrazhit ndërkombëtar. Arsyeja është e qartë. Një Pakt i ri me Greqinë, e paketuar një një axhendë stabilizuese të problemeve mes dy vendeve, i heq opozitës të vetmen aleancë të fortë që ka pasur kundër Edi Ramës deri tani, që ishte ajo me Greqinë. Ishte aq e fortë, sa Berisha tre muaj më pare, akuzoi Edi Ramën, se ka blerë me lekë vendimin e Gjykatës Kushtetuese që hodhi poshtë Marrëveshjen e tij me Greqinë më 2009.

Por në të njëjtën kohë që Berisha pretendon se Edi Rama ka paguar Gjykatën Kushtetuese për të hedhur poshtë një Marrëveshje të mirë sipas tij me Greqinë, del partnerja  e tij në Marrëveshje, Dora Bakojanis dhe i kërkon kryeministrit Cipras, interpelancë pse po rinegocion Marrëveshjen me Shqipërinë, pasi sipas saj, Marrëveshja e saj me Berishën ka qenë shumë e mirë për Greqinë. Shtypi i opozitës duartroket dhe për këtë!

Tani ata duhet ta ndajnë, nëse janë me Bakojanin, apo me Berishën, pasi Bakojani po thotë që Marrëveshja e re po dëmton Greqinë! E kuptoj dhe faktin që ajo bën politikë si opozitare, por të paktën opozita jonë të jetë e qartë kujt i referohet, atyre që thonë ka fituar Greqia, apo atyre që thonë, që tani po fiton Shqipëria. Në këtë rast “patriotizëm”, nuk është të jesh me një nacionaliste greke, edhe pse Ramës i duhet shumë, por me Brukselin që e ka ulur në Marrëveshje me Ciprasin. Opozitës për çudi prap i pëlqen më shumë Bakojanis.

Sikleti i dytë i tyre është deklarata patetike e Edi Ramës për një president kombëtar. Deklarata padiskutim që është e gabuar, sidomos në probemin që i krijon Kosovës dhe vetë politikës së jashtme të Shqipërisë në raport me Perëndimin, kryesisht me BE e SHBA. Dhe për këtë Edi Rama ka marrë shuplaka dhe nga Brukseli dhe nga Uashingtoni. Nga të vetmit që nuk është sulmuar është opozita shqiptare. Ajo e ka parë vetëm si çështje të “një hajduti më shumë” siç e ka thënë Lulzim Basha.

Për ironi të fatit, opozita jonë është mërzitur më shumë nga fakti që BE dhe SHBA kanë sulmuar Ramën, se sa nga fakti që Rama ka bërë një deklaratë patetike. Në komentet e krerëve të opozitës dhe shtypit të tyre, deklaratat e BE dhe SHBA kundër Ramës, quhen të paguara nga Rama që të duket si “patriot”. Pra në koshiencën e tyre, sot patriotizëm është të jesh kundër SHBA dhe BE.

Në fakt sot i vetmi akt jo patriotik për shqiptarët, është të humbasin aleancën me Perëndimin dhe në këtë pikë, për fat, Edi Rama reflektoi me shpejtësinë që ikën euforia pas një dasme. Por nxitimi për tu mërzitur më shumë nga reagimi i BE dhe SHBA kundër Ramës, se sa nga vetë deklarata e Ramës, është një shpjegim i qartë, i asaj çfarë konsideorn opozita “patriotizëm” sot.

Për atë, Ata që sulmon SHBA dhe BE, janë patriotë. Dhe janë mërzitur që këtë javë u sulmua dhe Edi Rama nga Perëndimi për deklaratat e tj për president kombëtar. Duket se sulmet e Perëndimit, opozita i do vetëm si dekorata për Berishën, Bashën dhe Metën.

Goxha të sinqertë për atë çfarë mendojnë për Perëndimin, por e vërteta është se “patritozimi” i vetëm i Edi Ramës, është që ka bërë ti bashkojë opozitarët kundër Perëndimit. Këta ka së paku tre vjet që e bën rregullisht. Falë dhe budallallëkut të tyre!

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Çfarë është sot, “Patriotizëm” për opozitën?”

 1. Shemia says:

  Deklarata e Rames per, si te thuash, urimin qe Jubileu tjeter 10 vjecare i pavaresise se Kosoves te festohet me nje president te perbashket, nxit veprimin e kundert, destabilizimin e desheruar nga qarqe regresive qe kerkojne sebep legal.

 2. NjeQytetarOptimist says:

  Kjo nuk eshte opozite Mero.. Eshte nje show me bandite qe kane vjedhur dhe perfunduar te pajustifikuar per pasurite marramendese.. Investigojini monetarisht dhe flet vet “blloku”. Keta jane te perfunduar politikisht dhe moralisht.. Ata kane aq pasuri te vjedhur sa kane humbur realitetin e perditshem e nje qytetari.. Ato mengjeset me buke e djath e veze, jane per televizjonet. Shkelzen Berisha shet $300 mije pasuri, shteti (IlLDKP-ja) dhe prokuroria tek nje person gjithashtu me konflikt interesi. Po jap vetem nje rast, se ka opozite qe shesin 3-4 apartamente ne vit.. E me rradhe.. Nuk ka pune patriotash ketu.. Ajo dihet si u shiten interesat e kombit..

 3. Alban Dega says:

  Opinione mbi fakte

  CILET JANE PUSHTUESIT E SHQIPERISE SOT?!

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pushtuesit e vetem te Shqiperise sot jane korrupsioni, kusaria, pandeshkueshmeria e Saliqit te 14 – te “Ligji jam une” Luli e Gita, Medihoxha e Xeni, Pollo e Likja, Sllobodanka e Kryemadhja… “ Banda e Gangstereve “ .
  Pushtuesi i sotem kryesor i Shqiperise eshte “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ e qe kontrollon cdo gje !
  Pushtuesit e vetem te Shqiperise jane Kucedrat qe i ka kapluar paniku i Shtetit Ligjor dhe Vetingut, Reforma ne Drejtesi e nuk po lene gje pa bere per te shpetuar koken dhe plackitjen e Shqiperise !
  Cili pushtues i Shqiperise e rrenoi, e shkretoi, e sakatoi… e zhberi te pakten shtate here ne me pak se 25 vjet Shqioerine si
  keto kucedra !?
  As Cezari, as Pompei, as Cincizkhani, as kryqtaret e as otomanet, as cetniket e Pashicit e as nazifashistet, as terroristet e Aleksander Rankovicit e as paramilitaret e Arkan Milloshevicit… askush si kjo Kuceder krimi e atdherrenimi, atdheshitjeje e atdhezhberjeje deri nen “ Kuoten Zero “ !
  Drejtesi! Ligj !
  E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  Meqe pushtues banda juaj e gansgstereve quani pikerisht BE-ne dhe SHBA -ne… kjo eshte zgjedhja e sovranit !
  Vetem sovrani dhe jo ju Kucedrat e korrupsionit dhe Krimit percakton sovranitetin e shtetit shqiptar !
  Mbi vullnetin e sovranit nuk eshte askush !
  Ne populli, me Popullin e per Popullin eshte shtylla e demokracise dhe cdo shteti demokratik !
  Vox Populi Vox Deux !
  Zeri i Popullit…. Zeri i Zotit !

 4. Alban says:

  From: Alban Dega
  Date: October 19, 2017 at 04:08:13 EDT

  Pak mendime me shume fakte

  ATDHESHITES DHE ATDHERRENUES

  … ose kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti Flamur Noka Stanishici…. I teti Like Floriri… I teti ne bronx ala serbo- rus eshte Edi Palokari. I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u denkonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe shpures se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh , kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion e napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen , rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin . Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare , ” lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Palla gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim et tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olddashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit Mafias se vet.
  E Adriatik Palla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Palla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambasadorit te superfuqise boterore qe di per Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetems hqiptare por edhe nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr fryme jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetare per te krijuar tension dhe rremujen e rastit per te vonuar dhe sabotuar Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perftimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrotjesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te beje avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” eshte sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te. Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Flamur Stanishic Nokes e Fatos Lubonjes, te Blendi Fevziut e Ervin Salianjit, te Klodiana Lales e Adriatik Palles e co. per cadra e pushtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te Sali Berishes e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi te barabarte para Zotit dhe para Ligjit !
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !

  1. @ says:

   @Albani i Deges qe nuk u be rrenje..
   Veting, veting…
   edhe per komente te gjata..

 5. Krasniq Ademi says:

  Qe te bashkohesh separi duhet te kesh qene i ndare, si p.sh. Gjermania pas L2B. Ndersa Shqiperia nuk u lejua te ngrinte koke prej germadhave te perandorise Otomane si nje trup e mendje per interesa ekperimentale te fuqive te medha, pra eksperimentuan duke lene nje trup te cunguar, me nje dore ketu e nje kembe atje. Keshtu qe te kerkosh tu jepet fund eksperimentimeve eshte natyrale, dhe sipas nje shprehje Sokratike nje bukuri natyrore kur e edukon e shemton!

 6. @autori says:

  Dinaket, qe na duken si budallej, hedhin ca gure ne lume dhe Meroja “perpiqet” qe ti nxjerre..
  Disa te tjere bertasin “ujku, ujku”, nderkohe qe cakalli vazhdon te beje kerdine..
  Ndersa ne vazhdojme me refrenin “e lagu apo se lagu bishtin dhelpra”..

 7. rrema says:

  njelloj si te thuash ty NJERI

 8. Analisti me floke says:

  Kuptimi i deklarates se Rames eshte ky: Te dy presidentetbjane kot fare dhe nuk kryejne asnje funksion pervec se ngaterojne dhe bejne shpenzime kolosale per buxhetet e kufizuara. Atehere me qe e do kushtetuta le te jete vetem nje dhe shtetet kursejne shume. Pastaj le ta bejne me rradhe nje here ne Prishtine nje here ne Tirane. Kete deshte te thonte Rama por i vinte rende nga Thaci qe i dha dekorate te cilen e kishte per here te pare ne jeten e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *