SHIFRAT/ Cilat janë rrogat mujore të presidentëve të rajonit, nga më i “varfëri” tek më i “pasuri”: Ja sa paguhet Ilir Meta e Hashim Thaçi

Sipas të dhënave të fundit zyrtare të publikuara, pagën më të madhe mujore në rajon e ka Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor. Siç thuhet në formularin e tij të deklaruar të pasurisë, të dorëzuar në Komisionin Zgjedhor, të ardhurat e tij mujore arrijnë në 3,322 euro.

Mbi 3,000 euro janë pagat mujore të presidentit kroat Kolinda Grabar-Kitaroviq dhe anëtarit të Presidencës së Bosnje dhe Herzegovinës. Sipas komisionit për Konflikt Interesi Grabar-Kitaroviç ka një pagë neto afër 3276 euro, ndërsa anëtari i Presidencës së BH fiton mesatarisht 3091 euro.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bosnjës thekson se anëtarët e Presidencës, Bakir Izetbegoviç, Dragan Çoviç dhe Mladen Ivaniç marrin 2.862, 2.874 ose 3.536 euro në muaj.

Sipas të dhënave publike, presidenti i Serbisë ka një pagë trefish më të ulët se ajo kroate dhe ai boshnjak. fqinjët. Aleksandar Vuçiç merr 1.083 euro në muaj, që është paga më e vogël presidenciale në rajon.

Presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç merr pagën mujore neto prej 2,443 euro, ndërsa Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi 2,873 euro.

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov (1,250 euro) dhe ai i Shqipërisë Ilir Meta (1,425 euro) fitojnë më pak se 2,000 euro në muaj.

Nëse krahasojmë të ardhurat presidenciale me pagën mesatare në rajon, rekorderë absolutë janë presidenti i Kosovës dhe anëtari i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës. Paga e Hashim Thaçi është pothuajse tetë herë më e lartë se paga mesatare, kurse paga e tre anëtarëve të Presidencës së Bosnjes është shtatë herë më e lartë se mesatarja në atë vend.

Presidentët e Kroacisë, Maqedonisë dhe Sllovenisë marrin paga mesatare tre herë më të larta në vendin e tyre, ndërsa presidenti i Serbisë merr dyfishin e pagës mesatare në Serbi.

Sipas të dhënave më të fundit statistikore zyrtare, pagat mesatare më të larta në rajon janë në Slloveni dhe Kroaci, dhe më të ulëtat në Maqedoni dhe Bosnjë e Hercegovinë. (tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “SHIFRAT/ Cilat janë rrogat mujore të presidentëve të rajonit, nga më i “varfëri” tek më i “pasuri”: Ja sa paguhet Ilir Meta e Hashim Thaçi”

 1. kunji says:

  Nuk e kuptoj keti presidentit tone perse i thone ILIR FLORIRI ky e ka ILIR META apo e kam gabim….!!!!!!

  1. Shkelcim Miri says:

   Zoti Kunji , Ky Iliri ka disa pseudonime te hershme Ilir Floriri Ilir Krraba dhe Ilir Blloku e shum e shum te tjere pa permendur ato te Monikes

   1. Flm says:

    Nje gje duket qarte ne te gjitha statistikat, qe mirqenia me e ulet (fukaralleku) dhe diferenca me e madhe e raportit rroge/ mirqenie (korupsioni), niveli me i lart i dhunes, i krimit, i mos reagimit ( nenshtrimit). ….. eshte ne shtetet me shumice Islamike….. apo Jo ?????
    Kjo tregon qarte nivelin e qytetrimit te dy Kulturave, duket qarte, se sa te nenshtruar dhe debila e mbane popullaten Kultura Islamike.

  2. ××× says:

   Po ky iliri si i beri vilat ne cdo cep tevendit? Se edhe president gjithe jetenpo te ishte nuk do kish mundur ti bente ato vila as prej kartoni?? Apo eshte marre monika me ke keto pune?

 2. apapapa says:

  E ka mbiemrin e marteses FLORIRI! Ti e njihke me mbiemrin e vjeter, por qe kur eshte martuar, e ka ndryshuar mbiemrin.

 3. undefined says:

  Mbnellin grure , miser apo patate qe iu hyfshin ne bithe.

 4. asd says:

  Me 1400 euro ne muaj, likja ka kursyer me miliona euro… dhe nuk i dihen te gjitha.

 5. Ilirfloriri,e ka pagzuar don berishovici qe e shpetoi nga burgu kur numronte eurot dhe qe atehere iliri monikes ,ka debules.
  Ilirfloriri nuk mer rrog se i mjaftojn ato qe ka vjedh dhe rrogen ja shperndan te varfereve

 6. shigjeta says:

  Shtete vari karin , cpyet lamasher hesapi , roga e cdo presidenti duhet te jete ne nje vije te drejte perdrejte me fuqine okonomike-politike te shtetit perkates . Mu kujtua dikur ish presidenti i Greqise Karlos Papulias paguej me shume se ai i Shteteve te Bashkuare te Amerikes Barack Obama , dhe po te llogarisje qe shteti Helen ishte ne krize te tmershme ekonomike atehere historia behej akoma me qesharake …………..

  1. Flm says:

   O “shigjeta pas bythe”, keto fakte qe sjell per Greqine her e pare i degjojme.
   Gjithsesi Tema e komentit jane shtetet e “leshit” te Ballkanit dhe jo Greqia …. , ajo mik i dashur duam apo jo hyne ne kategorin e shteteve Europiane (keshtu e kategorizon c’do analiz nderkombetare qe behet per Ballkan ose per Europ), apo Jo ???
   ……
   Po nje gje duket qarte ne te gjitha statistikat, qe mirqenia me e ulet (fukaralleku) dhe diferenca me e madhe e raportit rroge/ mirqenie (korupsioni), niveli me i lart i dhunes, i krimit, i mos reagimit ( nenshtrimit). ….. eshte ne shtetet me shumice Islamike….. apo Jo ?????
   Kjo tregon qarte nivelin e qytetrimit te dy Kulturave, duket qarte, se sa te nenshtruar dhe debila e mbane popullaten Kultura Islamike.

   1. Shigjeta says:

    Jane fakte dhe te dhena nga vete gazetat dhe lajmet grake ne ate kohe , ku behej debat i madh pse nuk kontribonin dhe politikanet dhe deputetet ne krizen ekonomike financiare me prerje rogash, atehere diskutohej se sa merte cdo deputet , kryeminister po ashtu dhe presidenti i Republikes Greke , aty doli qe Karolos Papulias e kish rogen me te madhe se presidenti amerikan , nuk e kuptoj pse hidhesh si gjel shqirak kur dikush flet kundra Greqise , megjithate une nuk flas keq , thjesht mu kujtua nje shembull , ti mos u prek personalisht , duket fare qarte pse eshte katandisur keshtu shteti helen , sepse politikanet , deputetet dhe shtresa e pasur nuk kontriboje aspak per daljen nga kriza , sigurisht qe i ndihmojne dhe sylesh e bageti si puna jote , qe ke mendim tjeter me ate te mbare europes duke perfshire dhe greqine , gjithe populli grek e ka kuptuar , kush heq kupi per te dale nga kriza , i vetmi qe nuk kupton je ti , vazhdo dhe “perkrahi” politikanet greke , kuptohet fare qarte pse u katandis keshtu greqia …………

 7. opinion. says:

  ne krahasim me standardin e jetes dhe rrogat e kosoves,thaqi ka pagese me te larte ne bote,se ka rroge vetem 200 euro ne kosove,a thaqi 3000,afro 20 her me shume se nje rroge minimale.

 8. ALPINI.
  Ja keni keputur kot .Seky presidenti yne e paska rrogen me te vogel se cdo pushtetar tjeter.Ma merr mendja se kaq nuk e ka rrogen as Meziu i Kamzes.

  1. undefined says:

   Mziu nuk nevoje per rrogen.Paguar ne hallexhinjte per Mziun

 9. vito says:

  PER çfar e do rrogen PRESIDENTI jon , un kujtoja qe ky e linte per bamirsi , nuk e dija qe e merte rrogen ,por si duket ja le djalit per pare xhepi .

 10. beni says:

  Ku u bie ndërmend për rrogë ktyre?
  Dikush nga kta thoshte?
  Se paska dhe rrogë!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *