Berisha sot i shqetësuar për çështjen “Çame”: Ja akti më poshterues në historinë tonë (Konferenca me Karamanlis dhe pakti i heshtjes)

Ish-kryeministri Sali Berisha duket shumë i shqetësuar për çështjen “Çame”.

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ai akuzon kryeministrin Edi Rama dhe ministrin për Europën dhe ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, se po bëjnë një akt të poshtër.

Në fakt duhet të kishe lindur dje që të besoje Berishën dhe hipokrizinë politike me këtë çështje.

Në prill të vitit 2009 Berisha në statusin e kryeministrit priti homologun grek, Kostas Karamanlis ku pavarësisht kërkesës shmangu tërësisht çështjen “Çame”, e cila është më kyçja në marrëdhëniet mes vendit tonë dhe Greqisë.

Shefi i qeverisë të asaj kohe, gjatë konferencës për shtyp nuk përmendi për asnjë moment çështjen çame, ashtu sikurse nuk pranoi të kishte pyetje nga mediat e pranishme.

Kjo ngjarje u komentua nga mediat e njohura greke se dy krerët e qeverive kishte bërë një pakt heshtjeje për këtë çështje.

Ndërkohë sot kur nuk ka më asnjë pushtet, Berisha ka tjetër qëndrim.

“Duke denuar me ashpersine me te madhe kete akt te nje tradhetie te pashembullt ne historine e kombit tone, kete pabesi dhe thike te tmerrshme mbas shpine ndaj çameve dhe Çamerise se martirizuar, u bej thirrje shqiptareve te ngrihemi ne revolta kunder kesaj klike neobllokmenesh, qe per karriken e vet jane gati te shesin ne treg jo vetem çamet dhe Çamerine por edhe identitetin e kombit shqiptar”, shkruan Berisha. Kujtojmë se dje PDIU zhvilloi një protestë para ambasadës grekë në Tiranë, për të kundërshtuar deklaratën e presidentin Prokopis Pavlopuos,” shkruan Berisha në Facebook.

Postimi i plotë

Kapitullimi i Edvinit dhe Ditziut te tij per çeshtjen çame, eshte akti me poshterues ne historine tone!

Te dashur miq, Ministri i jashtem i Greqise informoi nje deputet grek me nje leter te botuar ne media, se ne negociatat me Ramen dhe Ditziun e tij ai jo vetem ka siguruar fushat e gazit dhe naftes me te medha te Jonit dhe Mesdheut per Greqine por edhe se me palen shqiptare kane rene dakord qe te fshihen nga faqja e dheut fjalet “çam” dhe “Çameri”, te zhduken keto fjale nga tekstet, botimet, nga historia jone kombetare, gjeografia, debatet dhe çdo gje tjeter.

Kjo kerkese per palen greke perben kerkesen me albanofobe, fondamentaliste, te pashembullt ne historine e marredhenieve nderkombetare dhe une e kam denoncuar kete me forcen me te madhe.

Por vet diskutimi dhe pranimi i kesaj kerkese nga Edvini dhe Ditziu i tij eshte kapitullimi me poshterues i rregjistruar ndonjehere ne historine tone.

Me kete akt te paimagjinueshem Rama dhe Ditziu i tij kane tejkaluar edhe masakrat e Zerves dhe barbarite e Enver Hoxhes ndaj popullates te martirizuar te Çamerise dhe dheut shekullor te saj.

Edi Rama dhe Ditziu i tij kane shkelmuar mbi gjakun, vuajtjen, sakrificat mbinjerezore te çameve, kontributin e tyre te pavdekshem ne historine tone kombetare por edhe ne lirine e kombit grek, themelimin dhe konsolidimin e Greqise se lire dhe te pavarur.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kete akt te nje tradhetie te pashembullt ne historine e kombit tone, kete pabesi dhe thike te tmerrshme mbas shpine ndaj çameve dhe Çamerise se martirizuar, u bej thirrje shqiptareve te ngrihemi ne revolta kunder kesaj klike neobllokmenesh, qe per karriken e vet jane gati te shesin ne treg jo vetem çamet dhe Çamerine por edhe identitetin e kombit shqiptar! sb(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Berisha sot i shqetësuar për çështjen “Çame”: Ja akti më poshterues në historinë tonë (Konferenca me Karamanlis dhe pakti i heshtjes)”

 1. ''tyrk elhamdylillah'' ose ''korrak''......... says:

  a ka akt apo antishqiptarizem me te pist sesa symfonite qe ka bere corapekuqi me Erdoganin apo Davoutoglou !!!??? per turqezimin e shqiperise dhe degjenerimin e kultures ne turkish !!!??

  1. Ik more jevgjit te shkerdhefsha c’te mban ai prag kuvash e mercenaresh

   1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


    O Sa leh
    surrat patate
    po me detin,
    me detin ç’pate?!
    *
    Lëre Detin
    hundëskrapello
    shih PëDënë
    u bë burdello.
    *
    O brinjar
    të gjith e dinë
    Për karjerë
    e dhe Lirinë.
    *
    Para, mbrapa
    fort ja vunë
    Ajlushani
    me shokë shumë.
    *
    Bëre lart
    Kungull pa fara
    Aliu bam
    e ti përpara!
    *
    Sa një dizaj
    fitili ndezi
    e u poll
    Shkëlzen kinezi.
    *
    *
    *

  2. Kujtimi says:

   O SALI QENI
   O SALI MYSYBETI
   Si NUK PO te KUJTON ZOTI
   QE MOS LEHESH SI QEN

 2. O says:

  Orthodoksit kërkojn të gjakosen

 3. Tepelena says:

  PTUUUUUUUUUU mor krijes e neveritshme.

 4. Gri says:

  O “politikan i madh” tashme i rrjedhur!
  Heshte pakten, atehere kur neshkrove ti, dhe ishe qe nese mdonje gazetar te pyeste apo thoshte fjalen ” Cam apo CAMERI” ishe gati ta shpallje antikombetar.
  Aktualishte se paku duhet te heshtesh ose …e ke degjuar shprehjen mbylle pucin( gojen). Kjo qe bene eshte sjellje hipokrite, e pandershme dhe pa cipe.

 5. Pedro i ri says:

  Besojini bemave….jo fjaleve.

 6. ILIRET says:

  Dini gje ju se kush nga shqiptaret do ta luante bythen nga vendi per camet? Prandaj lereni Berishen te haje m.t.

  1. delete says:

   grekqiret dhe bythqiret fılogreke shqiptar qe e kane shit sumçin per 300 evro ne muaj pernsion sdo ta luanin byçken or patriot i Janaqit.

 7. Çapajevi says:

  Çështja çame nuk ështëpi çështje lojërash politike të brendshme. Këtë le ta dinë të gjithë. Populli shqiptar e di mirë se çështjet kombëtare nuk i zgjidh as PD-ja e Saliut, as ajo PDIU-së dhe asnjë parti. Atë e zgjidh shteti Shqiptar kur të vijnë në drejtimin e shtetit “burrat e shtetit”. Ka hedhur hap të pranishëm z. Rama si K/ministër, por nuk ka mbështetjen e presidentit as të MEPJ. Kjo e fundit mbasi nuk e kupton se ç’farë do të thotë të mbrosh çështje kombëtare. Çamëria do zgjidhet si Kosova . Koha kur zullumi i greqisë dhe i shumicës së partive shqiptare ti vërë përpara me shkopinj e drejtësisë që do përdoret ndaj këtyre vjedhsave, të korruptuarit etj,
  Çapajevi

 8. Lani says:

  Ska njeri me te poshter se sali krimineli edhe hajduti edhe tradhtari i poshter

 9. Futja kot says:

  Ky nuk eshte njeri por perbindesh. O zot çfare monstre. Te vret naten dhe te qan diten. Mero te luten hiwe nga shkrimet kete palaço se te perdhos gazeten.

 10. Pellazgos says:

  Per comentin ILIRET.
  Se pari meso historine dhe gramatiken,se nuk eshte keq ta dish qe toka rrotullohet.
  Ilyret,qe emrin e kane nga Ilyrios ne Mithollogjine e Famshme Greke,ishte djali i fundit i Kadmos dhe Harmonise dhe nipi i Evropit.
  Ne qofte se ju Sulejmanet kujtoni se Ilyret e Mithollogjise Greke jane te ardhur nga Hena,kurse Ilyret turq te Allahut jane vendas,atehere kini te drejte.Greqia ka fallsifikuar “Historine” tuaj te lavdishme te Ilyreve Osmanllinj.
  Sepse ju nuk kini as edhe nje emer Harmoni,Kadmos,Evropi,Ino motra e Ilyrios,Polidhoras vellait te Tij,e tregon edhe nje here qe Mithollogjia Greke ka kopjuar dhe fallsifikuar Mithollogjine Osmane ose me mire Fjalemiti Osmane
  Se ju,nuk e quani veten Epirote por Shqipetare dhe doni ta hiqni kete emertim nga librat e skolios ashtu sic njifej dhe quhej nga Evropi Kastriotis,Prijesi i Epirit vetem ju Sulejmanet “Pellazge” e dini.
  Se jini katandisur nje shtet bordello,hashashi,myslimane vetem ju “Pellazget” e dini.
  Se me kalin e Trojes Terezen,me prapavije politike qe e kini mbi gjithcka ne nje vend me “histori” mijeravjecare,kete ju si “Pellazge” e dini.
  Se Arvanitasit ne nje kohe qe ishte vetem Turqi dhe luftuan kunder turkoallvanosave si Hamzate dhe Pashallareve si Aliu kete vetem ju si “Pellazge” e dini.
  Se ju nuk kini patur shtet ndonjehere qe nga kohas e majmunit dhe nuk kini “sulmuar” apo rene ne qafe te tjereve vetem ju si “Pallazge” te Allahut e dini.

  1. Andrea says:

   Pse greket quhen me emrin e kurves Helene? Ik merr ilacet pastaj na trego mithologji dmth endra ne diell o birazer i Erdoqarit

  2. Cun i lagjes says:

   Hidhu ke Historia qe te shpetosh!!
   A i thonin vetes Cam dhe shqiptar?
   A u vrane e u masakruan e u debuan?
   Po ose jo?
   Sa per Epirin dhe Kastriotin ai i referohej Pirros dhe Aleksandrit!! Epiri eshte vetem nje pjese e Ilirise Po ky eshte tjeter problem ! Si te zhduket nga historia e nga tekstet emri CAMERI ? Ti si i ditur qe je ksaj c’i thua ?

 11. kasem gahinji says:

  ja,na dolen edhe paktet me erdoganin per turqizimin e shqiperise!?dy arsye:-1 te largohet vemendja nga objekti i artikullit .2 greket i kane konsideruar camet si popullsi turke.pra dhe shqiptari qe komenton ka kete mendim ,qe camet jane turq dhe corapekuqi nen ndikimin edroganit du te turqizoje vorio epirin.kjo eshte teze greke e ekstremit te djathte,qe u mbrojt ,ose me mire u mbart dhe dekarua edhe nga pd ,kur foli se edi rama u ndikua nga nje fore e huaj….etj.estrafkullah.

 12. Fadili, Malesi e Madhe says:

  Njeriu me i poshter qe ka nxjerre ky komb. Po te presim me padurim ketu ne burgun e sapo perfunduar te Reçit

 13. NE QOFTE SE SALI BERISHA NUK ARRESTOHET DHE NUK DENOHET! JO SHQIPERIA,POR AS KOSOVA AS SHQIPTARET NE MAQONI E MAL ZI APO NE PJESEN TE SERBISE NUK KA PER TE PASUR KURRE PAQE BEGATI E LUMTURI VETEM PERCARJE SHQIPTAR KUNDER SHQIPTARVE VRASJE SHITJE TERITORE NDERTO SHKATERRO SI PAS SISTEMIT BERISHIAN APO PRO SERBO RUS TRADHETARI ME I MADH I TE GJITHA KOHERAVE SHQIPTARE SHPRESOJM QE DO TE DALI NJE BURRE SHTETI PER TI TREGUAR SALI RAM BERISHES ATE QE MERITON BURG!VDEKJE TRADHTARVE SHQIPERIA E SHQIPTARVE!

 14. per 2009 qe beri disa marrveshje sakihu dhe basha me greqin i njofe pak,se kame qe ne udhtime ne evrop,por nje e dije,se si berisha si te tjeret asnjeri kurre nuk per.enden qeshtjen qame,por i evituan fjalen qame.
  ky eshte turpi i te gjithve dhe ri-vrane per her te dyte gjithe qsmeri .

  po ,si eshte e mundur qe gati vdiqen 100 shqiptar ne burgje e vrasje ngs greket,dhe salihu,meta,nano,ruci,bushati,rama vetem deklarojshin.se kemi mardhenje te shkelqyera me greqin.
  salih,ilir met,gramoz ruci,bushati ikni thene qafen ne stambollin e juaj natale.

 15. Mihali says:

  Mos e ngacmo m…in tend qe ke ber bashk me Bashen se qelbe dynjan Palaco burrec.

 16. Pushti i UDB-se says:

  Berisha eshte kulmi i demagogjise dhe dyfytyrësisë , që
  e bën tepër të pa besueshëm e të uryer në popull .

 17. Itreg says:

  po i lumte batha sales kur nuk i hyri gjemb ne kambe per at qe beri tani llomotit si sorre ne fb..

 18. Pushti i UDB-se says:

  Njeriu më hipokrit dhe i pa fytyrë që ka nxjerë ndonjë herë ky truall !

 19. Aziz Azizllari says:

  Sali Berisha o putane plake. Popullit shqiptar i vervisje horrat e palare per terror kurse Greqise dhe Serbise gjithmone i ke puthur bythen. Po te vjen dhe ty radha dita dites mor horr plak gojemut.

 20. Eri says:

  O Pellazgos te mos ishte per nje princ gjerman te fiksuar me filozofine greke dhe per shqiptaret trima te Greqise qe luftuan dhe krijuan Greqine rreth 1820, nje mut do kishe edhe ti, jo shtet. Mos bej si trim dhe ditunar i madh se po e shohim sa trima dhe te zot jeni tani qe akoma iu mban ne kembe Gjermania. I vetmi vend qe e do vallen came por jo camet, i do fustanellat por jo arvanitasit/shqiptaret, i do luftetaret shqiptare ortodokse qe luftuan per te, por vetem nese behen greke. I vetmi vend qe nuk njeh minoritete. Nese do e bazoja historine tuaj mbi ate qe deshmoni se jeni sot do thoja se demokracia qe e pretendoni kaq shume si krijim tuajin eshte vecse nje utopi dhe nuk e keni pasur kurre.

 21. Vk says:

  Imagjino sa njerez ka mar ne qaf ne kohen e xhaxhit. Me kete fantazi te shthurur, ska len njeri pa nxir, qe tja hypte kari..eres

 22. shkupi says:

  Te lumte Capajevi ! shkrimi yt i ka thene te gjitha ! mos shkruaj me se e prishe …

 23. meti says:

  Ore ju qe e ndieni pak veten shqiptare, pse mnuk merreni me ujkun po me gjurmet. Une jame kunder berishes po ne kete postim pa marre parasysh duhet te perkrahet.Berisha thote nje te vertete qe duhet te reagohet sote se neer do jete vone.E ti Pelasgos vetem vazhdo me mite se Europa dhe USA e dine se mbi 90% e atyre miteve dhe antika greke u sajuan ne shek e XX per qellimin qe dihet.

 24. spatari says:

  O hipokrit i ndyre pse kujtohesh tani per camet te flasesh apo te duhet perfitosh politikisht sic ke perfituar ne kurriz te popullit te cilen e ke rrjepur e vrare e sakatosur dhe mbylle halene se te degjone njeri sot.

 25. filati says:

  O hipokrit i ndyre pse kujtohesh tani per camet te flasesh apo te duhet perfitosh politikisht sic ke perfituar ne kurriz te popullit te cilen e ke rrjepur e vrare e sakatosur dhe mbylle halene se te degjone njeri sot.

 26. filati says:

  Keta politikane te gjitha llojeve kur jane ne opozite cirren e bertasin per camerine por sa hypin ne pushtet behen dele te menderosura pra si Saliu sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *