Nëse Meta nuk jep autorizimin? Reagon Bushati: Presidenti do zbatojë ligjin, letra që më ka ardhur…

Ministri per Europen dhe Punet e Jashtme, Ditmir Bushati, i eshte pergjigjur sot pyetjes se cfare do te ndodhe ne negociatat me Greqine nese presidenti Ilir Meta, nuk e jep autorizimin per plotfuqishmerine.

Duke shpjeguar hapat qe ndiqen per negociatat pwersa i perket involvimit te Presidentit ne kete proces, Bushati thote se ka ardhur ne pergjigjie nga Presidenca.

Kushtetuta dhe ligji kane tre momente qe percaktojne përfshirjen e presidentit.

1.Lëshimi i autorizimit;

2-Autorizimi për te firmosur një marrëveshje;

3-Dekreti i marrëveshjes në fund.

Presidenti do zbatojë kushtetutën dhe ligjin, Une nuk kam arsye të mendij gjëra që nuk ekzistojnë.

Pranë MEPJ ka ardhur nje letër ku Preidenca kërkon një informacion të ri për te lëshuar autorizimin.

Kjo kërkesë madje nuk është firmosur as nga presidenti por nga një zyrtar i autorizuar nga presidenti dhe ne do ta shqyrtojmë letren e firmosur nga zyrtari dhe do tëjapim përgjigje”, deklaron Bushati.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *