“1 miliardë euro për Ballkanin”, Komisioni Evropian: Financojmë projektet infrastrukturore

Komisioni Evropian pritet të disbursojë një miliardë euro nëpërmjet bankave evropiane për projekte infrastrukturore për Ballkanin, përfshirë Shqipërinë.

Kjo u njoftua nga kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov, në forumin ekonomik në Delphi të Greqisë, i cili njihet si “Davos i vogël”, shkruajnë mediat vendase.

Nëse këto projekte do të ndërtohen, Ballkani do të shndërrohet në një nga zonat më konkurruese.

Borisov beson se Komisioni Evropian duhet të zhvillojë kritere për të trajtuar borxhin në rritje të ekonomive të mëdha dhe të forta si Franca dhe Italia. Kjo është arsyeja pse Presidenti grek Prokopis Pavlopulos, i cili hapi forumin në Delphi, bëri thirrje për këtë temë.

Borisov kujtoi se me Greqinë ka interesa strategjike për të lidhur linjat hekurudhore me shpejtësi të lartë në portet në rajon, gjë që do ta bëjnë Ballkanin një nga rajonet më konkurruese.

Borisov theksoi se Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe se procesi i integrimit të tyre duhet të jetë i pakthyeshëm, përndryshe perspektiva e tërinjve do të humbasë.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në ““1 miliardë euro për Ballkanin”, Komisioni Evropian: Financojmë projektet infrastrukturore”

 1. Faleminderit Evropa Plake says:

  Sa budallenj keta Evropianet.Ne gojen e ujkut po hedhim valle.

 2. Moj shqipni e mjera shqipni says:

  Ti japim ca tendera Samir Manes me keto leket. Ose Bashkim Ulajt. Ose oligarkeve te tjere qe rrjepin popullin bashke me politikanet. Ne vend qe te investojme tek arsimi apo tek shendetesia, per te ardhmen.

 3. Stela says:

  Nje miiard euro per gjashte shtete. Kjo eshte tallje e kurves plake

 4. Eagle says:

  Jane BORXHE JO NDIHMA AS MOS MENDONI TU JAP NJERI LEK QYL SIDOMOS TE HUAJT KOLONIZATORE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *