FOTOT/ Rama “vulos” fatin e Teatrit Kombëtar: Do ndërtohet mbi gërmadhat e të vjetrit

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Teatri Kombëtar do të rindërtohet në vendin ku aktualisht është.

Teksa shpërndan disa fotografi nga gjendja aktuale, ai thotë se “Një nisëm frymëzuese për një Partneritet Publik-Privat në funksion të kulturës e të zhvillimit ekonomik e social”

“Teatri i Ri Kombëtar mbi gërmadhën e të vjetrit

Sot pasdite, 17.00, në sallën e ekspozitave të COD, Qendra për Hapje e Dialog, në Kryeministri, prezantohet Projekt-Propozimi i Teatrit të Ri Kombëtar🇦🇱🇪🇺

Një nisëm frymëzuese për një Partneritet Publik-Privat në funksion të kulturës e të zhvillimit ekonomik e social👍

Një projekt i studios së famshme ndërkombëtare, BIG👌

ERTV Live😊” shprehet Rama.

 

24 komente në “FOTOT/ Rama “vulos” fatin e Teatrit Kombëtar: Do ndërtohet mbi gërmadhat e të vjetrit”

 1. Kosovari says:

  Nje Big i madh te te hyje sa me shpejt …

  1. Fgg says:

   O kosovar Bigun e mbafsh nga mbrapa sa te mos e durosh .

 2. lushi says:

  SIPAS FOTOGRAFIVE GJENDJA AKTUALE E TEATRIT ESHTE SKANDALOZE DHE TEPER E RREZIKESHME PER JETEN E AKTOREVE DHE POPULLIT ARTDASHES……..
  ATA QE INSISTOJNE PER MOS U PRISHUR TE SHKOJNE PARA LIGJIT SI VRASES……..
  URGJENTISHT TE NDALOHEN CFAQJET….
  KASTRIOT CIPIT TI HIQET E DREJTA E PROFESIONIT SI VRASES TE MBETUR NE TENTATIVE…….

  1. mirel says:

   Jo o plere jo. Si vrases duhet te shkoje Ramuti qe i vuri shqelmin qe kur e ktheu ne bingo, dhe e katandisu ne kete dite, me leverdine per ta dhene me koncesion.
   Dhe vertet koncesioni per ndertimin e Teatrit eshte propozuar nga “privati” qe e paska fituar pa qene fare plan qeveritar.
   Loje, e gjitha per te vjedhur leket e koncesioneve. Harruat, ose mos nuk e dini qe FMN e ndaloi te zbatonte cdo lloj koncesioni.

 3. Albanian Syndrome says:

  Shqieria Gjermane dhe nderhyrja e Kryministrit Kolumbian per teatrin e Kultures. Ke te qaj ma pare, o Anife!

  1. Der says:

   Te qash me pare Anifene tende pastaj veten me lote

  2. Moisi Golemi says:

   Qaj tet’eme!!

 4. pensionisti says:

  O aktor te “medhenj ” I lini muret e derrasat! Jane te tjere ata qe duhet te pergjigjen . Ju doni skene,apo muzeume ? Punoni te ngrini nivelin tuaj profesional aktoreks .pasi jeni vite e vite mbrapa paraardhesve tuaj…… Cili nga ju thot : Une jam ne nivelin e Kadri RRoshit , Sander Prosit ,apo te madhuit Naim Frasheri? Cila nga Ju zonja aktore jeni ne nivelin e TInka Kurtit,Margarita Xhepes e te tjera aktore ? Duhet te jeni se po punoni ne demokraci e jo ne diktature… Po punoni ne nje kohe qe jeni te lire. te krijoni figura artistike e jo projekte ndertesash. Mos u merrni me pune qe s’ju takon epse jo nuk merrni ere fare nga keto pune qe demostroni. Doni salle teatri moderrne ? Do ndertohet! Teatrit nuk e bene vendi ,po aktori. Per nostalgjine ndaj teatrit ( nderteses) lini aktoret qe linden ,u rriten e disa vdiqen ne atae skene ,te thone fjalen e tyre e jo ju qe nuk dini se ku eshte ajo skene ….. po,po te mos u vij keq,! Ka nga ju qe nuk e kane pare fare ate skene……

 5. Skerdi says:

  Teatri eshte justifikim per 3 kulla te reja per miqte e Rames dhe vetem kaq.

 6. @ says:

  Sa i zoti qe eshte kryeministri yne!
  Sa shume qe punon me fotografi dhe video me ngjyra dhe bardh e zi!
  Aq shume, saqe nuk duket fare qe ben nga pak tendera, nga pak droge, nga pak demagogji!

 7. rumpallhana e ripjelljes says:

  Lider Gjenial. Pa para po ben kryevepra, me tokat qe i ka trasheguar ben pazar si xhambaz. Keta rilindasit e bodrumeve te kryeministrise e kane mire, te gjithe aktoret ne burg te futen ci duam le te lozin teater dhe komedi cirku i rilindjes, regjizor eDrama dhe ne rolet kryesore Tao Balla me Spiropalen

 8. Aleko says:

  e po na gjej o Albania syndrome nje Kryeminister te paster si qelqi te beje nje teater se ne kete kemi…Shyqyr qe u kujtua seper tre dekada se vuri njeri ujin ne zjarre po e lane si germadhe pas lufte..E te shkretet shqipetare edhe kr behet nje dicka e mire merziten njesoj sikur te mos behej fare….ha ha .mire u be po pse ta beje ky kurmund te vinte nje kryeminister nga Marsi…Eshte semundje kejo sindroma ..ske ci ben..

 9. Ali Peza says:

  Cfare jane keto budalliqe?Ky nuk eshte nje teater por nje germadhe e vertete.Kush ka nostalgji per theatrin e ndertuar nga fashoja le ti beje nje foto dhe te ruaje ne shtepi.Ne kete katrahure vetem kulture nuk reflektohet por nje rrezik eminent per jeten e artedashesve.Sa me vone te prishet aq me keq do jete.Kundershtuesit e theatrit te ri ose jane te ndersyer politik ose kane aty kujtimet e flirteve te shpeshta ne ato biruca.

  1. Elbasani says:

   Ky esht kulmi cirren per tmos e prish

 10. Rama nje manipulator perver i rrezikshum.
  nuk kane te ndalur manipulim manovrimet e tije.
  Teatri nuk eshte siguri publike,ndihm sociale,ekonomi,industri,bugjet,ushtri,shkenc biologji medicin kerkime medikale,dhe farmaceutik,por vetem nje pordh komedie.
  Arti eshte i mire,por me bark te mbushur ushqim,dje jo per te uriturit.

  1. Moisi Golemi says:

   Ha m*t ti, zviceran by*the

 11. Teatri eshte kthyer si shpella saliut dhe e shpellareve qe e lane ne kete gjendje si te gjithe objektet e tjera qe ti binte vlera dhe ta mernin per vete.
  pa permendur shume objekte,por shikoni vetem hotel dajtin qe nuk hapi njeri gojen nga artistet demokrat apo politikanet shpellar qe jane bere milioner duke blere ose vjedhur nga pasuria e perbashket.

 12. Geroni says:

  Sipas llogjikes se ketij drogaxhiut, white house ne Amerke duhet te prishet se eshre e vjeter O Rilindas i vdekur pa lindur me gjirhe gojoret e tua mediatike. Do te heqim zvarre nje dite, kudo qe te fshihesh. And that’s a promise.

 13. Geroni says:

  Sipas llogjikes se ketij drogaxhiut, white house ne Amerke duhet te prishet se eshre e vjeter O Rilindas i vdekur pa lindur me gjithe gojoret e tua mediatike. Do te heqim zvarre nje dite, kudo qe te fshihesh. And that’s a promise.

 14. @ says:

  Ne vend te komenteve carcaf dhe antivlere “tip Alban Dega”, po paraqesim nje artikull kryesor nga Gjergj Erebara, qe duhet futur tek politika, ne vend qe te fshihet ne rubrikat e “ekonomise” te gazetes Tema.

  Duke vlerësuar se kapacitetet administrative të qeverisë shqiptare për vlerësimin e cilësisë së projekteve të investimit janë “të papërshtatshme”, Fondi Monetar Ndërkombëtar kërkoi që qeveria aktuale të mos firmosë “asnjë kontratë të re të madhe koncesionare”. “Kuadri i punës së qeverisë për përzgjedhjen dhe priorizimin e projekteve të investimit, si dhe për vlerësimin e kostove dhe rreziqeve fiskale, mbetet i pamjaftueshëm sipas vlerësimit të FMNsë.
  Deri sa ky kuadër pune të mund të fuqizohet në mënyrë thelbësore, është më mirë që të mos firmoset asnjë kontatë e re madhe PPP,” deklaroi përfaqësuesi i FMN-së për Shqipërinë Jens Reinke.
  Kjo është një gjuhë me edukatë e cila do të thotë se FMN nuk e vlerëson qeverinë shqiptare si të aftë për të gjetur idetë më të përshtatshme për investime publike dhe gjithashtu e konsideron të paaftë për të llogaritur siç duhet kostot dhe rreziqet që mbartin kontrata të tilla për financat e vendit. Por mungesa e racionalitetit në vlerësimin e kostove dhe përfitimeve nga kontrata të tilla koncesionare është verëm njëra anë e problemit. Ana tjetër e problemit, sipas FMN-së është përdorimi kundër çdo logjike ekonomike e juridike e mekanizmit të njohur si propozim i pakërkuar. Ligji aktual për partneritetin publik privat njeh dy mekanizma për dhënien e koncesioneve. Mekanizmi i parë është kur qeveria dëshiron të vëre në punë një aset publik, fjala vjen, një lumë me potencial për prodhimin e energjisë elektrike dhe e hedh në tender këtë aset në bazë të kritereve të qarta, duke kërkuar oferta për, fjala vjen, kompanitë që pranojnë ta shesin energjinë e prodhuar nga hidrocentrali me një çmim sa më të ulët të jetë e mundshme. Por kjo nuk është skema që qeveritë shqiptare, ajo e shkuara dhe kjo aktualja, kanë pëlqyer. Ato kanë pëlqyer rrugën tjetër, në të cilën, një komnpani private pretendon se ka zbuluar një ide që qeverisë nuk i ka vajtur në mend, fjala vjen, ka zbuluar që në Shqipëri ekziston një lumë që mund të prodhojë energji elektrike. Në këtë rast, kompania bën një propozim te qeveria pavarësisht se qeveria nuk e ka kërkuar një propozim të tillë. Qeveria e gjykon propozimin dhe del në konkluzionin se ai vlen dhe si shpërblim, i jep propozuesit një bonus, një avantazh të paracaktuar në një tender që teorikisht do të pranojë oferta për këtë propozim. Në të vërtetë, kjo është rruga qe mbyll mundësinë për garë dhe paracakton fituesin.
  Qeveria e shkuar dha në këtë mënyrë disa qindra kontrata koncesionare për ndërtim hidrocentralesh. Qeveria aktuale e shtyu më tej përdorimin e kësaj skeme, duke dhënë, jo vetëm kontrata për ndërtim hidrocentralesh, por edhe kontrata për ndërtim rrugësh. Kulmi duket se u shënua në rastet e hidrocentraleve të Skavicës dhe Poçemit. Në rastin e Skavicës, qeveria pranoi një “propozim të pakërkuar” nga një kompani turke duke i dhënë asaj një bonus. Tenderi dështoi sepse as kompania që kishte marrë bonusin nuk mori pjesë në tender. Në rastin e hidrocentralit të shumë debatuar të Poçemit, një kompani tjetër bëri të njëjtën praktikë dhe në këtë rast ajo e mori kontratën koncesionare në një tender ku nuk kishte asnjë pjesëmarrës tjetër. Në të dyja rastet, parimi i ofertës së pakërkuar u shty përtej çdo imagjinate për shkak se hidrocentrali i Skavicës dhe ai i Poçemit janë projektuar nga shteti shqiptar qe ne vitet 1970.
  Qeveria aktuale ka propaganduar gjatë muajve të fundit një paketë të re të stërmadhe koncesionesh, të cilës qeveria i ka vënë emrin bombastik në anglisht ‘One Billion’. Në programin e qeverisë është bërë e ditur se disa rrugë, si rruga Tiranë – Dibër, apo një spital, (spitali rajonal i Fierit), bashkë me disa shkolla në Tiranë do të jepen me koncesion në këtë paketë. Pak javë më parë, një lajm i publikuar në Televizionin Publik Shqiptar bëri të ditur se kompania e shumëdebatuar Gener 2 ka propozuar ndërtimin me koncesion të rreth 21 kilometrave autostradë përkundrejt çmimit të paimagjinueshëm prej 244 milionë euro. Me një kosto prej 12 milionë eurosh për kilometër, nëse bëhet realitet, kjo pritet të jetë një nga rrugët më të shtrenjta të ndërtuara në historinë e Shqipërisë. Fondi Monetar Ndërkombëtar shprehu fillimisht shqetësime për kontratat koncesionare në raportin e saj vjetor për Shqipërinë, ku kërkoi mes të tjerash, që kostot e këtyre kontratave të llogariten si borxh publik nga një regjistër i veçantë nën menaxhimin e Institutit të Statistikave. Deri më sot qeveria nuk ka marrë masa për të zbatuar këtë rekomandim. Kontratat koncesionare afatgjata të tilla si koncesionet në shëndetësi, mbartin detyrime afatgjata për buxhetin e shtetit dhe janë borxh publik në të gjitha kuptimet me përjashtim të emrit. Vlera e përgjithshme e këtyre kontratave arrin në qindramilione euro. /birn/

  1. Geroni says:

   Rendesi ka te derdhen perqindjet e korrupsiont nepermjet koncesionit, ne xhepat e rilindasve. Kujt i plasi per barren qe do paguajne edhe sterniperit tane 50 vitet e ardhshme. Duhet kujtuar se nuk jane te qeverisin, por te plackisin sa kane vulen dhe firmen ne dore.

 15. Berti says:

  Teatri i vjeter duhet te shembet sa me pare dhe sa me shpejt te ndertohet edhe teatri i ri
  Pallate apo kulla prapa teatrit te ndertohen sa me pare
  Cdo gje e re e bukur qe ndertohet zbukuron qytetin, s’ ka asgje te keqe

 16. fieri says:

  Anglia prishi stadiumin e Wemblit nga themeli dhe e riberi. E megjithate cna duhet teatri me keta aktore pa vlere qe po dalin tani , kam mendiminin se keta bejne pordhe edhe sduan te ndertohet teater, sepse nuk dine te luajne teater, Aktoret dhe teatri ne kohen e enverit pooo

 17. Ohoooo says:

  Prishe ate bordello.te shpifur dhe pijetore te atyre paraziteve gjoja aktore,,,,
  Shperndaji dhe ate trupe teatri.qe jane kthyer ne organizatete partie dhe duan te bejne politike
  Kush te jete I zoti le te beje art.dhe te marrin amjente me qera,,,,,,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *