I rrëmbeu pronën Kishës: Nuk ndalet gruaja e Nishanit, dëmshpërblehet 70 milionë e 960 mijë lekë

Kryeministri Rama i dorëzoi certifikatën e pronësisë Kishës Katolike të Shën Piut X në Elbasan, duke i dhënë kështu fund një problemi shumëvjeçar në mbi pronësinë e tokës në të cilën ajo është ndërtuar.

“Më vjen shumë mirë që sot ne i japim fund një kalvari shumë të gjatë, një kalvari absurd dhe të dhimbshëm për komunitetin katolik dhe për Kishën Katolike shqiptare, e cila, pasi kaloi përgjatë flakëve të ferrit të diktaturës, u desh të ndeshej për çerekshekulli me flakët e ferrit të administratës.

Praktikisht, siç edhe e dini, u kërcënua seriozisht në ekzistencën e saj këtu në Elbasan dhe më vjen mirë që, përfundimisht, përgjithmonë, nga sot kisha do disponojë pronën e saj të regjistruar dhe të patundur dhe të patundshme më,” u shpreh Kryeministri.

Nunci Apostolik në Shqipëri, Charles John Brovvn, falënderoi Kryeministrin në emër edhe të Papa Franceskut, për zgjidhjen e cështjes së pronësisë.

“Doja t’ju thoja sa mirënjohëse është Kisha Katolike në Elbasan për gjithçka që Kryeministri ka bërë për të na ndihmuar me çështjen tonë të pronësisë këtu. Në emër të Papa Françeskut, e falenderoj Kryeministrin për ndërhyrjen dhe mbështetjen e tij!” tha nunci apostolik Charles John Brovvn.

Pronësia e Kishës Katolike të Shën Piut X në Elbasan u kthye në temë debati pasi gjykatat shqiptare të të gjitha shkallëve, i njohën pronësinë e truallit familjarëve të Odeta Nishanit, gruas së ish-Presidentit Nishani.

Kisha rrezikonte shembjen dhe kjo solli reagimin e përbashkët të besimtarëve dhe të gjitha komuniteteve fetare në vend, gjë që u shmang nëntorin e kaluar, kur me Vendim të Këshillit të Ministrave u miratua shpronësimi për interes publik i truallit prej 5000 m2 dhe kalimit të tij në favor të Kishës.

Pronarët, mes tyre dhe ish-Zonja e Parë, Odeta Nishani, u dëmshpërblyen në vlerën e 70 milionë e 960 mijë lekëve.(tch)

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “I rrëmbeu pronën Kishës: Nuk ndalet gruaja e Nishanit, dëmshpërblehet 70 milionë e 960 mijë lekë”

 1. Luti says:

  😳 Prapë morēn pare këta?!👎

 2. mirel says:

  Zoti kryeminister, perse ti paguajne shqiptaret demshperblimet per pronat e Kishes?
  Kisha mund ta paguaje vete pronen nese e do.
  Cdo me thene kjo? Sa here tju teket ti kaloni prona subjekteve fetare duhet te shpronesoni pronaret dhe ti ngarkoni qytetaret te paguajne?
  Me cfare te drejte qeveria grabit qytetaret?

  1. shqiptari says:

   Shume dakort me ty mirel. Kishat dhe Xhamiat duhet te kontribuojne e jo te grabisin para nga raksapaguesit. Nuk po shofim asnje ndihme reale nga komunitetet besimtare. Shperndajne ca oriz e ca sheqer dhe bejne sikur ndihmojne. Aq te pasur sa jane komunitetet fetare ne Shqiperi nuk duhet te kishte shqiptare te pastreh, Eshte kthyer gjithcka ne nje mashtrim.

  2. selfo says:

   Bashkohem me ty Mirel .
   Behet cub me paret e ketij populli fukara.
   Pak para dhe prona ka Vatikani, por mbeti per leket e kafshates se bukes tone.
   Vallahi e ke mire ty Edo. Per teka dhe per por…dhe i dhe 14 milione EURO Lul Bashes,
   Per nje falenderim nga Papa per Kryeministrin GARIP, i jep edhe 70 milione Bujar Nishanit.
   Lum si ne qe paguajme tekat e Tua.
   Thirri mendjes o njeri .

   1. mirel says:

    Papes i duhen kerkuar leket, se nuk besoj te jete aq legen sa te mos i ktheje mbrapsht. Ne dac pronat, ne dac leket.
    Po Ramuti ka marre ndonje pjese te mire nen dore, dhe ketej ja rras faturen popullit.
    Jane mesuar keshtu. Eshte praktika e korrupsionit
    Dhe ketej therrasin per peshqit.

  3. @ says:

   Me te drejten e Hajdutit..

 3. Nasi says:

  Plerat ,mos u ngopshin
  Hajdute,
  Po.Jari Strumullari,cthote apo ska bythe para Odetes

  1. prona do ligj says:

   Ne kete rast kane te drejte te demshperblehen se prona ishte e tyrja. Ishte shteti shqiptar qe pa e çare koken fare ia dha kishes katolike. Gabimin e beri shteti dhe kush gabon paguan. Madje Odeta nuk eshte pronarja e vetme ka dhe persona te tjere qe demshperblehen. I duhet dhene fund abuzimit te shtetit me mallin e qytetareve.

 4. Zigur Qarri says:

  “…..me Vendim të Këshillit të Ministrave u miratua shpronësimi për interes publik i truallit prej 5000 m2 dhe kalimit të tij në favor të Kishës. Pronarët, mes tyre dhe ish-Zonja e Parë, Odeta Nishani, u dëmshpërblyen në vlerën e 70 milionë e 960 mijë lekëve”.
  Dikur Berisha,sot Rama.Familja Vrioni fitoi ndaj Shtetit shqiptare ne Gjykaten Strasburgut te drejten mbi token e tyre ne
  Ambasaden Italiane,duke detyruar Shtetin e Sali Berishes ti paguaj 1.9 milionë Euro.Ndersa Sulltan Rama kerkon ta shfuqizoi
  Strasburgun,per te vjedhur sa here ti doje qefi,qe te transformoi dhe prishi kur ti doje qefi.Sulltan Rama ndoshta mund te
  dije gjithshka,por,te beje Shtet, te luaj basketball dhe te beje piktura,kurren e kurres.
  “me Vendim të Këshillit të Ministrave u miratua shpronësimi për interes publik i truallit prej 5000 m2 dhe kalimit të tij në favor të Kishës”???!!!
  Te gjitha pronat publike te Tiranes,Mesuesi vizatimit i dha per te ndertime,kurse tani pronen private e transformon ne prone publike,
  per t’ja dhuruar nje institucioni privat!!!A nuk transformuan ata vjedhjesit e bregdetit tokat(ranishte) shterore ne toka bujqesore per
  ti vjedhur individe te caktuar te partise socialiste(rroshi e kompani)?Shteti vjedh privatin,per t’ja dhene nje institucioni privat!!!
  Populli shqiptare nuk i beson as edhe nje politikani,ndersa militantet bejn sikur i besojn per sa koh qe kan interesa.

  1. nje çam i beses says:

   ZAGAR QORRI , FUNDRINE ÇAME E FELLIQUR .

   1. Orthot Himare says:

    Te lej Ne è Teklefonit une do me marresh ne Tel?

 5. Tani says:

  Zoti e Bujarin se kush ishte dhe e denoi……Tani po ta them dhe une………MOS I NGRENSH KURRE ATO LEKE(o i pangopur)AS TI DHE AS AI QE DO T”JA JAPESH…….kellira te shpifura te njerezimit.

  1. mirel says:

   Cfare ke me Bujarin mor zoteri. Token ja shpronesoi Ramuti dhe ja fali Kishes per reklame te Papa. Fatura i kaloi popllit per tu embelsuar ne Diten e Veres.
   Hani bollokume

 6. Hanko Halla says:

  Ç’i duhen paratë asaj te gjorës kur s’ka hajdar zyrtar qe ta rinoje 🤫

 7. Timi says:

  Keto duhet te kontrollohen depse kane vjedhur e etersuar oeoba ne Durres e Tir sa nuk ja meer mendja njeriut…u be deti kos per keto qelbesira ne diltsture ishin gjithe spiuna e sigurimsa. Gjulates e hetues…ne demokraci u kthyrn nga enveriste ne berishiste dhe filluan te vjedhin cfare te mundnin e ti dilte perpara…DUHET HETIN I HOLLESOSHEM PER DOKUMEMTAT E KETYRE HAJDUTEVE DEPSE NGA GJTHE PRINAT QE ZHVATEN VETEM 20% ESHTE E TYRJA. PI ZOTI PESNDSJ E KA LENE DAKAT KETE KAPTERIN E ENVERIT DEPSE KA BERE SHUME GJYNAHE BASHKE ME BANDITET E GRUAS SE TIJ.

 8. Pensionistja says:

  Gjynah ky i shkreti, ja punon bahcen
  Olsi, Flori dhe Ledio.
  Gjynah dhe cudi, se bahcet e ketyre
  te treve jane pa punuar ose i japin te te
  tjere per pune.
  Gjynah.

  1. mirel says:

   O felliqesira komentues. Pse nuk zini ne goje p.dhin e Anetes qe po ja rremben leket popullit duke e shpronesuar Bujareshen me vendim qeverie, dhe duke ja lene faturen poppllit. Nishani nuk remben asgje. Ai qe rremben leket e popullit eshte Beqiri i Anetes, vellai i djalit te burrit te Anetes.

 9. BRSS says:

  KY KAPTERI ESHTE SHUME SIMPATIK NDERSA GRUAJA ESHTE GJYNAH SE SKA KUSH JA BENE YSMETIM ESHTE E MIRE PER NE KREVAT

 10. NJE POPULL says:

  Me ate drejtesi , pa tjeter qe do fitonte gjyqin , ne te gjitha shkallet , perderisa buri i saj ishte kryetar i KLD . Edhe kalane , sahatin mund t’a fitonin , kot nuk hapen ndonje gjyq tjeter . Beni mire t’i ketheni ato para, jane djersa dhe gjaku i popullit . Mos haroni , HARAMI NUK BEHET HALLALL . Nuk keni frike , se turp dhe te ngopur dihet .

 11. Pa vlere says:

  Rrace komunistesh te pa fé!
  Njehere e nje kohe, figura te ndryshme Shqiptare ndertonin kisha me pasurine e tyre private.
  Odeta me ate sakatin tjeter, vjedhin toke. E kishes dhe duan ta shembin!!
  O zot, rrace e keqe komunistesh!

 12. Bentirona says:

  O Kryekar i ministrave. Shikohe edhe pak hallin e Adriatik LLales se dhe ai ka ngel pa pune dhe ka dal per ndihme. Keshtu menaxhohen me se miri taksat tona,dhe shkojne ku do suma jote. Pallosh.

 13. Fatmiri says:

  Erion Velia financon rindertimin e kishes tek parku i liqenit nga fondet e bashkise, Kryeministri me vendim qeveri financon kishen ne Elbasan per blerje trualli ne shumen marramendese prej 70 ml.leke.nga buxheti i shtetit ! Po kjo eshte neperkembje e kushtetutes , qe e ka ligjeruar Shtetin Shqiptar si shtet laik! Shteti Shqiptar nuk ka asnji detyrim ndaj institucioneve fetare , aq me pak detyrime financiare!Mua pensionistit mu rrit cmimi i uji dhe u vendos taksa e baneses dhe qeveria nuk nguroi qe ta pakesoi pensionin tim ne masen 3.5%me keto masa qe vendosi , ne nje kohe qe financon kishat , nuk di ne se mund ta kete bere kete edhe per Xhamine qe po ndertohet ne afersi te kuvendit .I vetmi kundershtim qe me mbetet mua si qytetar ne kete rast eshte qe te mos paguaj faturen e ujit , qe eshte ngarkuar kaq shume sa une nuk e perballoj dot!
  Fatmir Xhamalllati.

  1. mirel says:

   Shume dakort me ty. Shkelje Kushtetuese dhe rast i paster Korruptiv.
   Ramuti duhet te jape doreheqen.
   Askush nuk me garanton mua si qytetar se qeveria nuk po vjedh parate e mia.
   Perkundrazi, po i vjedh hapur fare.

 14. Pronari says:

  Te gjithe e dime qe prona eshte e shenjte dhe kjo gje respektohet ne te gjithe boten. Tek ne epileptiku i Sheqeres i ndau pronat sikur ishin te vetat. Fiset barbare zbriten nga malet dhe zaptuan tokat e te tjereve. A- ja e demokracise ishte zgjidhja e pronesise me forma te ndryshme.si kompesim me leke ose ne vend tjeter ose origjinalen ku te ishte e mundur. Mua me shpronesoj sistemi toka.troje. Shtepi dhe me keto 28 vite hajduteri prona i jepet ose rrembehet nga tjetri dhe pronari ngrohet ne diell dhe vetem mashtrohet. E keqja e kesaj pune eshte se me ndarjen e pronave merren ata qe nuk kane patur breke ne bythe. Prona ti kthehet te zotit edhe Saliu nese ka ti marri. Por jo ai te krijoj saraje dhe pronari te bej sehir. Durimi eshte sosur. Kemi derdhur gjak me te huajt per ti mbrojtur dhe nuk mbaron filmi kaq shpejt.

 15. Epo kjo pune... says:

  o ram mos u bej xhylmet me parate e popullit per kishen qe tregon perralla prej mijra vjetesh… e bere, tani ringri ceshtjen ne gjykatese se nese nuk i takon kesaj gruas, duhet ta marre populli lekun pas. Nese i takon kesaj gruas, nuk ke pune ti nese kisha ka uzurpuar pronen e tjetrit… mos merr kot.

 16. Lani says:

  Maskarenj e qelbur rrac e poshter talluni me ket lopull talluni

 17. mirel says:

  Bejini nje leter te hapur Papes. E firmosim te gjithe, dhe me nje peticion te ktheje mbtapsht parate tona.
  Vetem keshtu merr vesh ky fare e felliqur Ramut.
  Le te ngrihet nje peticion dhe ta firmosim te gjithe.
  Ky kerme duhet te jape doreheqen.

 18. mirel says:

  Jo vetem kaq, por familja Nishani ka te drejte te kerkoje dhe te ankohet dhe per krim urrejtjeje ndaj tyre. Krim i konsumuar nga gazetat, dhe shkruajtesi i artikullit.
  Menyra si eshte shkruar qellimisht deformon te verteten dhe dizinformon publikun. Nuk ka rrembyer Nishani asnje lloj leku kundrejt popullit. Eshte qeveria e Edi Rames qe e ka bere grabitjen. Dhe kerkon ti nderseje qytetaret kunder Nishanit. Ky eshte abuzim pushteti dhe shperdorimi i ligjit per veprime urrejtese. Kjo pervec shperdorimit te pushtetit dhe vjedhjes se taxave te popullit .

 19. Bazarhesap says:

  Jeni gazetare te paftyre dhe paskrupull, llumi i gjithe kazaneve mediatike ne Shqiperi!!!
  Prona I takon familjes,por Tos hajduti ja shiti kishes te pedophile dhe hajdutve,sic beri dhe me kishen Don Boscon ne Tirane qe i takon families Petrela qe ka fituar te tera gjetet ne Shqiperi dhe ate te Brussel.

 20. Eno says:

  Ja pse Enveri i coi ne litar keta ndyresira. Shikoni bijte e etyre.

 21. alphade says:

  Absurditeti i K/ministrit qe e demshperblen hajnen e ish- Presudentit , Nishani.
  Po desh le ta demshperbleje vete Kisha apo sic beri ne Vlore qe demshperbleu
  vjerrin e Lulezim Bashes. Nje tjeter absurditet i Edi Rames. Nese kisha e kushte
  pronen e vet s’ka pse t’i paguhet demshperblim kesaj femre me kofshe te ekspo-
  zuara mode.

 22. Bledi says:

  Leket i duan se do blej kjo zonja breke

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *