PROFIL: Lidhja serbe e presidentit grek që ushqen gjuhën e ashpër ndaj shqiptarëve

Vëreni me kujdes: ndërsa Athina zyrtare ka ulur tonet me Tiranën, i vetmi që i mban lart dhe ndezur ato është Presidenti Pavlopulos. Në çdo deklaratë të tij ka nerv…nacionalist. Madje dhe vizita e Erdogan në Greqi e cila siç po duket nuk ka lënë efekt ne një klimë te re marrëdhëniesh mes dy fqinjëve, duket se ka patur si shkak intrasigjencën në qëndrime të Pavlopulosit. Po kush është Presidenti grek dhe ç’përfaqson ai?     

Ka bërë përshtypje shumë gjuha dhe mënyra e komunikimit nga ana e Prokopis Pavlopulos, presidentit të Republikës greke. Është dinjitari i lartë helen që përdor mënyrën më ekstremiste krahasuar me të gjithë parardhësit e tij.

Gjuha e tij, veçanërisht ndaj Tiranës zyrtare dhe shqiptarëve nuk ka qenë asnjëherë e drunjtë, diplomatike, apo të ketë dhënë ndonjë mesazh miqësor karshi fqinjëve të tij.

Madje prej dy vjetëve, kreu i shtetit grek duket më shumë si kreu i një partie ekstremiste si “Agimi i Artë” sesa si një përfaqësues i lartë shteti; gjë që po forcon bindjen se “Agimi i Artë” u ngrit nga strukturat e shërbimit sekret grek pikërisht për të mos depërtuar në shoqërinë greke të vërtetat historike për fqinjët.

Pavlopulos i përket partisë konservatore të qendrës së djathtë, Nea Demokratia.

Para tij, President të Republikës greke nga kjo forcë politike kanë qenë Konstantinos Karamanlis dhe Konstantinos Stephanopoulos. Të dy, sidomos ky i dyti, kanë qenë të sertë herëpashere ndaj Tiranës, veçanërisht ndaj çështjes së minoritetit grek, por asnjëherë ata nuk kanë avancuar qëndrimet në sulme verbale që kanë ulur nivelin e etikës dhe fjalorit politik.

Prokopis Pavlopulos ka lindur në Kallamata, një zonë pranë Peleponezit, mjaft e pasur dhe vendbanim i hershëm i arvanitasve. Përshtypja që vjen prej emigrantëve për popullsinë e asaj zone është pozitive.

Nga ana tjetër, mosha e presidentit, 68 vjeç, si dhe karriera e gjatë, jep prerogativat e një pjekurie politike. Ka qenë ndihmësi i dy presidentëve grekë, Michail Stasinopoulos dhe Kostantinos Karamanlis.

Ka qenë këshilltar i kreut të Nea Demokratia, Miltiadhis Evert, si dhe ministër i Brendshëm i qeverisë së Kostas Karamanlis.

Gjatë karrierës së tij politike, ai kurrë nuk është përballur me një fjalor të tillë politik. Madje edhe kur ishte ministër i Brendshëm dhe ka pasur të bëjë me të pabërat e mjaft emigrantëve shqiparë çaprazë, që duhet thënë se e kanë bërë baltë shpesh herë, Pavlopulos nuk ka sulmuar shqiptarët.

Dhe bën çudi kur shikon në biografinë zyrtare të Presidentit grek një fakt interesant. Ai është kumbar i fëmijëve të Aleksandër dhe Katherina Karagjorgjeviç, familjes mbretërore të Jugosllavisë së Parë. Nuk dihet pse ka ndodhur kjo kumbari dhe kjo lidhje.

Aleksandër Karagjorgjeviçi u martua me  Katherine Clairy Batis, një grua e lindur në Greqi me nënë shqiptare(mbiemrin Dosti) por që ka jetuar gjithë jetën në Britaninë e Madhe. Ky fakt duket se ndoshta është ushqyesi më i fortë i një qëndrimi radikal dhe ekstrem të Presidentit grek.

I cili, si degë e një lidhje me familjet e vjetra mbretërore të Ballkanit ka trashëguar pikërisht atë frymë ekstremi që ata zbatuan gjatë qeverisjes, sidomos ndaj shqiptarëve të cilët i ndanë dhe i copëtuan, duke e kthyer Ballkanin në një fuçi baruti.

Por kohët kanë ndryshuar dhe z.Pavlopulos, duket se ende nuk e ka kuptuar, ose nuk ka dëshirë ta përcjellë këtë mesazh. (tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “PROFIL: Lidhja serbe e presidentit grek që ushqen gjuhën e ashpër ndaj shqiptarëve”

 1. Glauk says:

  thjsht nje jevgjit neo grek pa rendesi.

  pse humbni kohe me ” analiza” idiote

  1. Flm says:

   Per bagetit Arnaute …..
   …..
   Bera nje “search” ne gazeten Tema (mund ta verifikoni edhe Ju), per deklaratat e Pavlopulos (fiks sic i ka thene, pa komemtet e gazetareve Arnaut).
   …….
   Jo vetem qe nuk ishin provokuese, por thellesisht demokrate, nje pergjigje duke kujtuar Shqiperise detyrimet Nderkombetare te saje.
   ……
   Ishtin nje pergjigje teper paqesore dhe objektive, ndaj provokimeve Arnaute.
   …..
   Gazeta hap nje teme qe eshte e mbyllur kur dihet qe deklaratat e fundit te Pavlopulos kane me se 1 muaj.
   ……
   Turk-Arnautet, gjejne tema te pa qena qe te provokojn Greqin dhe te risin armiqesin ne popullin Shqipetar ndaj Greqis.
   Hapni syte o Milet, Turqia ka shume vjet qe investon ne Politikan dhe Gazetar per te ritur artificialisht konflikte dhe armiqesin ndaj Greqis.

 2. Ali Pashe Tepelena says:

  pra ky jevgjit i zi pavlopulos , nje perzierje arvanito-anadollake me per[ara ka qene i mire dha tani u be i keq??

  dhe cfare pastaj ??

 3. Klimax says:

  Hajde “analize”, hajdeeeeee!!!!!!!!! Hahahahahahaha! Shkaku i “gjuhes se ashper” te Pavlopulos ndaj Tiranes u “vertetua” se eshte pikerisht ……….. te qenit kumbar i femijve te familjes mbreterore te Jugosllavise se Pare!!!!!!!!!!!! Hahahahahahaha! Kulmi i idiotizmit!!!!!!!
  Po mire, per presidentin grek e kuptuam arsyen e “gjuhes se ashper”, po per kryeministrin shqiptar, Edi Rama, kush eshte shkaku i perplasjeve me Greqine sa shkon deri aty sa enderron dhe propagandon edhe harta te “Shqiperise se Madhe” apo me sakt ish territore te Perandorise Otomane?
  Mos valle nga qe “rilindasi otoman” deklaroi Erdoganin aleatin e vetem, mikun me te mire dhe mbi te gjitha vella te nje gjaku?

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

   pse c’pret ti analize normale nga nje beqir sunit….!!??
   keta sumqire te Erdoanit kujtojne se do tju fale njeri pafytyresine apo pabesine ndaj gjitoneve….!!?
   JO!
   Te gjithe e dime qe pres.Pavlopoulos por edhe 2 paraardhesit e tij jane xamilon tonon,te matur ne ato cka thone ndaj gitoneve,aq me teper ndaj Shqipeise.
   Keta te pabese sumqire muslims donin ndonje gjaxor turk si Erdogan qe iu tha:kerkoj nga birazeret boznians dhe shqipfoles te sillen mire me ne,te kujtojne theniet e allahut…..

   1. Borshi says:

    Ku jeni legena marteniteti ? Shkoni shpejt more ne kufi te Helaqenes dhe Turqise te nxirrni inatet. Ju erdhi dita. Ndalini fjalet si grate ke temA. Shkoni ne kufi te graqise dhe Turqise, dhe ngrejeni lart flamurin e Vorio Epidhhit tuaj sikur ne Shqiperi. Katragjyshet tane jenicer dhe katragjyshet tuaja lende e pare haremi Osman per 500 vjet. Spermat e katragjysheve tane Jenicere, pashallare, gjenerale, zyrtare, subash, spahi, etj jane para-ardhesit tuaj. Inatin ndaj Shqiptareve , si te thuash shpreh dashuri por nuk dini se si……..Merni nga 1 qime b..e te Anastasit per fatembarsi dhe perpara ne LUFTE TE SHENJTE….(sikur ne vorio epidhh) se ju turperoi Turqia. Ne 1924 vellai juaj Turk ju mbathi patkojnt e kalit ushtareve Greke dhe i linin tu dilte shpirti nga b..a. Ne 1974 ju veshen tanga dhe ju lyen me buzkuq ne Qipro. Tani kushedi cfare suprize po ruajne….. U bente sikur gjahtari me Arushen ju te graqise. Edhe Turku sikur Arusha po i thote graqise sa here qe niseni per te me vrare, ju kap nga veshet prapa dhe ju ben adetin…..’ spo mar vesh cfare jeni gjahtare apo b.q.re. Po ju shkoni per sportin tuaj te dashur te b.q likut.

 4. HALETURKU says:

  NJE MUT I MADH TURK QE QELB GOJEN E PULAVE GREKE ,,,,MUTI KA VLERE VETEM PER HALET,, E HENGSHIN ME OREKS

 5. Alban Hamzai says:

  Nje “analize” tipike e kafeneve ne Shqiperi ku formohen shumica e “historianeve “,” analisteve” ,”gazetareve” etj,etj. Dhe kjo shoqerohet me disa komentues ,qe si argument kane vetem sharjet ,e kuptueshme kjo per nivelin e kafenese e te edukates familjare te tyre . Urime! Ju lutem shume botoni komentin tim!

  1. idlir says:

   dakort me ju zoti Hamzai

 6. Baca says:

  Sa kohe qe ishte minister I rendit I mbrojti refugjatet shqiptar nuk ka folur kurre keq,dhe po ky ncori ligjin per shtetesi greke per te huajt para se te merte cipra qeverin,dhe une I urrej shume greket por kete person e akuzoni kot Tema.

  1. Fire says:

   Z.Pavlopulos nje president potent ,i pregatitur si asnje nga paraardhesit e tij , nje constitutional expert i madh , sigurisht qe dike e ngacmon kjo , ne ballkan jemi , ku i zgjuari , i mencuri dhe ai qe ecen perpara ose ka suksese , shikohet si “bageti e zeze” …… realiteti eshte tjeter per tjeter , Presidenti i sotem i shtetit Helen , eshte shume i prgatitur dhe nje zoteri i vecante …….dhe kete e dine dhe e kane te qarte si brenda ashtu dhe jashte Shqiperise .

 7. beni says:

  Integrouni or beqiret e Erdoganit se fjala e një të krishteri u duket helm!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *