Njeriu i Putin i dërgon mesazh të fortë SHBA-së: Po nuk njohe Krimenë “do djegim” Kosovën

Një qëndrim zyrtar ka ardhur nga Moska duke bërë të ditur se ka shumë gjasa që Rusia ta këmbejë njohjen e Krimesë nga ana e SHBA-së me njohjen e Kosovës nga Kremlini.

Është senatori rus, Aleksej Pushkov, i cili ka bërë të ditur se tashmë duhet të bëhet e qartë nga ana e Uashingtonit se cila do të jetë oferta e tij për Krimenë.

“Nëse Krimeja është Ukrainë, atëherë Rusia nuk do të lëshojë Kosovën”, shkruan Pushkov në një twit, që duket si mesazh i hapur i Moskës përpara bisedimeve mes Prishtinës dhe Beogradit.

“Unë propozoj që Departamenti i Shtetit, në vend të bërë deklarata në lidhje me Krimenë, të kenë parasysh Kosovën ku pavarësia u bë pa referendum dhe u bombardua Serbia. Pavarësia e Kosovës u arrit me mjete të paligjshme. Ashtu edhe SHBA u nda nga Britania e Madhe, vetëm me armë në dorë, pra në mënyrë të paligjshme. Nuk e njohin rrugën legale”, tha  Pushkov, i cili është një anëtar i Dhomës së Lartë ruse, me marrëdhënie të afërta me Kremlinin.

Ndërkaq, Sputnik ka publikuar sot një koment ku akuzon SHBA-në se kërkon ta fusë Ballkanin në NATO duke krijuar një mundësi destabilizimi.

Menjëherë pas takimeve të kreut të Komitetit Ushatar të NATO-s në Beograd, është riaktivizuar propaganda ruse duke paralajmëruar Uashingtonin.

“Tashmë nuk duhet pritur, sidomos nëse shihet nga konteksti i luftës asimetrike të Perëndimit kundrejt Rusisë. SHBA po përpiqet të fusër të gjitha shtetet e Ballkanit me dëshirë ose me dhunë në NATO. Kjo u bë e qartë nga zyrtari i lartë i DASH, Mitchell që vizitoi Prishtinën dhe Beogradin para pak ditësh”, shkruan Sputnik.

“Formimi i Ushtrisë së Kosovës është një kërcënim i qartë për Beogradin dhe ekziston një mënyrë në të cilën do të shfaqet në muajt apo vitet e ardhshme.

Serbia është nën presion dhe sfida mund të rrezikojë Ballkanin”, shprehet Dushan Prorokoviç, drejtuesi i një OJF-je të financuar nga Moska për politikën e Jashtme.

Më tej Sputnik kalon në akuzë direkte ndaj Beogradit:

“Nuk besohet se Thaçi apo Haradinaj kanë bërë për vete serbët e Kosovës. Ata urdhërohen nga Beogradi dhe prej andej ka një sinjal të fortë e të qartë”, shkruan portali i Kremlinit. (tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Njeriu i Putin i dërgon mesazh të fortë SHBA-së: Po nuk njohe Krimenë “do djegim” Kosovën”

 1. Mandakalli says:

  Kosova nuk beri referendum pasi kaloi permes nje procesi politik me rigoroz. OKB dhe Rusia ishin te perfshira ne zgjidhjen e statusit te Kosoves. Fillimisht Kai Aide i rekomandoi Kofi Anan fillimin e procesit per vendosjenn e statusit perfundimtar te Kosoves.Rusia ishte pjese e troikes qe zhvilloi bisedimet Prishtine-Beograd.(Weisner-Ishinger-Bohtachenko).Asnje proces i ngjashem me ate te Kosoves nuk ka ndodhur ne Krime. Krimea ishte thjesht nje uzurpim me force i territorit ukrainas nga ushtria ruse. Nqs Ruset duan te perdorin si pretekst qe pavaresia e Kosoves eshte e pavlefshme pasi populli nuk u pyet ne referendum kjo eshte dicka qesharake. Kosova ka 95% popullsi shqiptare qe vuajti krime makaber nga serbet,ndersa Krimea ka 65% popullsi ruse qe nuk ka pasur as lufte e as presion nga qeveria ukrainase. Nqs Ruset besojne se Shqiptaret nuk do te votojne pro pavaresise nga Serbia atehere kane ikur per lesh bashke me Putinin. Prandaj gazetare te medias hapni syte dhe veshet mire dhe kur shkruani mos injoroni faktin qe Ruset jane anti-shqiptaret me te medhenj ne Europe. Mos lejoni qe politikanet shqiptare tia hedhin lehte kur blihen me parate e Putinit.

  1. Flm says:

   O Mallaka, ri shtrember dhe fol drejt.
   Rasti i Krimes eshte po i njejti me ate te Kosoves. Me te njejten % popullsie.
   …..
   Po nje gje nuk kuptoj (qe ju si Kameleon nuk ju bene pershtypje se nuk ju intereson), thenien e Putinit se “do te djeg Kosoven” ku e pate dhe e degjuat, se ne artikull thote vetem ” njofem te te njof” dhe asgje per “djegie” dhe lufte.

   1. xxxx says:

    Po ti mor burre kurve duhet patjeter te vjellesh vrere kunder cdo ceshtje shqiptare edhe neqoftese nuk eshte nevoja edhe kur ata jane ne te drejte e tyre ju zagareve te shitur eshte tju ekzekutosh me buke ne goje more bastarden ptuuuuu vemje te poshtra familje te degjeneruara

 2. Kuq e zi says:

  Hahaaaa
  I vetmi kembim qe mund te beni eshte serbia ne nato krimea ne rusi
  Kosova kurre ska qene e juaja se jua ka vrare kosujt ktu e 100 vjet me pare jo sot qe ka goxha miq

 3. muzhik dhe vodke says:

  te forte na duallen muzhiket e stepave per politike! ca bombardime na qenkerkan legale, e ca te tjera ilegale. .. klasifikim sipas shtepise.
  “Gjithe popujt qe kane fituar lirine me lufte = ilegale! gjithe popujt qe sundojne me lufte = legale!” Muzhiku i bere llulle.

 4. trumpi says:

  hahaha
  digje me plasi mu

 5. trumpi says:

  hahaha
  digje me plasi mu ..

  1. Flm says:

   O Trapi ….. po ku thuhet per “djegje” ne artikull, se nuk e kuptova.
   Ju keni pesuar lavazh truri, jeni te pa rikuperueshem.
   Ose me thjesht … keni shkuar per “lesh” nga trute.

 6. trumpi says:

  hahaha
  digje me plasi mu …..

 7. my putini ma shume qon oluhur sesa edhe qe ka arme aq te sofistikuara,kur qdo jace i rrezohet nga nje helokopter apo avion.
  ne populle ruse jane afro 140 milion dhe sipas tv te huja nga alkoholi votka vdesin shume dbe ne vitin 2050 do jesin vetem 50 milion ruse.
  çka usa me evrope ka me ja marre rusin.

 8. Ky putini ma shume qon pluhur sesa edhe qe ka arme aq te sofistikuara,kur qdo jave i rrezohet nga nje helikopter apo avion.
  ne populle ruse jane afro 140 milion dhe sipas tv te huja nga alkoholi votka vdesin shume dhe ne vitin 2050 do jesin vetem 50 milion ruse.
  çka usa me evrope ka me ja marre rusin.

 9. Blaublut4 says:

  Fuqia ekonomike e Rusise dhe gjithshak pervec Ushtrise, eshte gati 80% e fuqise ekonomike te Spanjes.
  Ruset pervec primitivizmit me raketat berthamore dhe renies se gjoksit, nuk kann gje ne vije.
  Putine te ushqeje popullin e vet me buke, ate te bej.
  Shqipria nuk eshte, Siri Putinka, do thyeni hundet. Mos beni shka me fuqine e Zotit.

 10. IP says:

  Shqiptare beni referendum dhe bashkohuni ne nje shtet, lerini grindjet dhe hasmerite. Historia perseritet. Amerika e do Shqiperine te fuqishme (nuk besoj se edi e hodhi nga mendja ate idene e presidentit te perbashket) Kur e tha mendova se ishte nje papjekuri politike e tij, kur degjoj Putinin, mendoj se jo, nuk ishte shashke, fillimi I nje opinion qe me pas te kthehet ne politike. Rusia eshte armiku me I madh I Shqiptareve. Larg Rusine nga Ballkani perendimor dhe brigjet e Adriatikut. shqiptare fantazma e destabilizimit deri ne lufte po vjen verdalle. Shtet I forte, lufte korupsionit, ushtri e forte, hyrja ne Europen e bashkuar per Shqiperine dhe Kosoven jane shpetimi I vetem.

 11. ashtu o posi! says:

  As qe e cajme bythen nga ju muzhike!Po fare fare!
  Ne gjithe historine tuaj ju nuk kini fituar asnje lufte jashte Rusise.
  Napoloni ju qiu robt!Ja u beri hi Mosken.Ju si shkerdhata me Kutuzovin iket te llahtarisur neper stepa!
  Gjermani ju vuri perpara si lopet o b..qira!
  Me Polaket gjothe jeten ne lufte dhe i keni rrojtur k….
  Republikat e Balltikut ja u bene m…. ne maje te kokes.
  Nga Afhanistani iket si legena ku late kockat.
  Te vetmin aleat keni patur vetem dimrin e eger.
  Dimrin dhe historine tuaj si mitra qe pjell diktatore te çdo lloji ne te gjitha koherat.
  Nje popull bythqire qe fitore ka quajtur largimin e ushtrive nga Rusia nga dimri ashper,pasi i ka qire mbare e prap!

 12. Zoti i shqiptarve per mbrojtje ka mbet amerika me anglin ne aleance,gjrrmani tani deridikund se ka ndyshuar gjenerata dhe jo ajo e babes hitler qe mbrojti shqiptaret dhe kalli rusin e serbin.
  kete e thojn te gjithe historianet se baballaret tane ka then po vjen daja hitler ti shpetoje shqiptaret nga serbia e greqia qe deshen ti berbijne trojet shqiptare.
  pra vatika dhe meka e shqiptarve eshte amerika se ndryshe ne mesine e shteteve sllavo ortodokse nuk kishim ekzistuat.

 13. Zoti i shqiptarve per mbrojtje ka mbet amerika me anglin ne aleance,gjermani tani deridikund se ka ndyshuar gjenerata dhe jo ajo e babes hitler qe mbrojti shqiptaret dhe kalli rusin e serbin.
  kete e thojn te gjithe historianet se baballaret tane kane then po vjen daja hitler ti shpetoje shqiptaret nga serbia e greqia qe deshen ti berbijne trojet shqiptare.
  pra vatikani dhe meka e shqiptarve eshte amerika se ndryshe ne mesine e shteteve sllavo ortodokse nuk kishim ekzistuat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *