“Rama dhe Berisha po mbledhin para që të bëjnë luftë guerile”

Nga Spartak Ngjela

Rama dhe Berisha, bashkë po mbledhin para që të bëjnë luftë guerile në mbrojtje të gjësë së vjedhur prej tyre.

Një provë e qartë dhe e re është te bashkëpunimi i tyre me kullat në trrualin e Teatrit Kombëtar.

Ata që do të merren me ngritjen dhe shitjen e kullave shumëkatëshe janë klientë të përbashkët të Sali Berishës dhe Edi Ramës.

Një turp i padëgjuar është ky. Dhe një vjedhës i pacipë vetë kryeministri që kërkon të na mallëngjejë më Teatrin e Ri Kombëtar dhe dramatik.

Por kam përshtypjen që drama e parë që do të luhet në atë teatër është pjesa që do të dramatizojë falimentimin e tyre.

Keni për ta parë.

Po, a e di politika amerikane betejën guerile që po përgatit Rama-Berisha?

l.
Edhe njëherë për Teatrin Kombëtar.

Historia anti korrupsion në Europë na ka mësuar se të korruptuarit e niveleve të larta, sa më afër goditjes penale janë, aq më shumë vjedhin me korrupsion.

Kjo po shihet sot edhe në Shqipëri. Rama dhe tabori i tij është hedhur me agresion kundrejt vjedhjes kudo në administratën shtetërore.
Kërkon para, më çdo kusht para.

Të gjithë po i habit ky fakt.

Por paratë janë për skemën Berisha-Rama.

E shihni sa pasionant është për sallën e teatrit Kombëtar Rama, aq sa edhe projektin e vodhi për t’i hedhur hi syve opinionit publik. Nuk është pasionant për Teatrin Kombëtar por për paratë e kullave.

Por tani është i kapur. Nuk ka asnjë mundësi më që të gënjejnë me Teatrin Kombëtar, sepse ndërtimin e godinës së tij po të duan e bëjnë shqiptarët më donacionet e tyre, dhe nuk kanë fare nevojë që të ndihmojnë hajdutët që të vijojnë vjedhjen për t’i shpëtuar ndëshkimit.

ll.
Po ta shohësh me vëmendje konstaton se gjithçka është organizuar si nga një bandë vjedhësish e grabitësish.

Këta po duan me çdo kusht që ta legalizojnë lejen e ndërtimit të të gjitha kullave, se pastaj paratë për destabilizim të Shqipërisë i luajnë edhe nga burgu.

Në fakt janë mendje feyll e asgjë më tepër.
Por e kanë kot: janë të falimentuar.

Gjithçka tani është e hetuar nga ndërkombëtarët, dhe këtyre guerilasve të Shekullit të XXI nuk iu ka mbetur gjë tjetër veçse të presim fatin e tyre ashtu si vetë e kërkuan.

Ai që jeton më vjedhje humbet gjithmonë nga fati që i imponon ligji. Kjo ka ndodhur edhe me taborët Berisha-Rama, se janë tashmë të kapur nga ligji, por janë të hetuar ndërkombtarisht: për këtë të jenë të sigurt.
Ekspertët e huaj dinë sot dhe sa dhëmbë të vënë kanë në gojë; dhe sa kanë paguar për to.

Janë të parët në rradhë, nga tre ministra të korrupsioneve kryeministrorë Rama-Berisha; nga tre për secilin tabori qeveritar.

Dhe goditja ka filluar realisht në Lezhë; ku korrupsioni nxori edhe demonstrues që protestonin për arrestimin e hajdutëve.

Është komedi e madhe goditja e korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri; prandaj thashë unë më lart që drama e parë në teatrin e ri dramatik kombëtar do t’u kushtohet atyre.

Në sallën e godinës së re të Teatrit Kombëtar, që do ta ndërtojnë vetë shqiptarët me donacione, do të shihet vënia në skenë e tragjikomedisë së vetë eliminimit të korripsionit kryeministror në Shqipëri.

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në ““Rama dhe Berisha po mbledhin para që të bëjnë luftë guerile””

 1. Gjon says:

  Avokati ka mardhenie te ngushta me plakun e vitit te ri.

  1. Gimi says:

   Ja fut kot per Ramen. Cdo gje tjeter je ne rregull, por per Ramen nuk ke fakte. Nxirri fatet Spartak. Ku i ke pare qe po pergatiten per lufte? Mos hidh shashka kot. Per Berishen dhe Lulin te kuptojme, por Rama ka policine dhe ushtrine. Nuk ka nevoje te perpgatitet per lufte guerrile. Ata qe thyejne ligjin dhe pergatiten per lufte do te futen brenda heret ose vone. Por sigurisht qe krimi qe po shkaterrohet cdo dite dhe i sponsorizuar e mbeshtetur per 27 vjet nga esadisti Berisha nuk do te jape shpirt lehte. Do te rezistoje dhe do te beje perpjekje. Por do ta kene kot. Tashme policia dhe ushtria jane forcuar. Jemi vend i NATO-s. Cdo rebelim apo guerrilje do te shkaterrohet ‘me qetesi dhe dashuri’ Taku. Mos u merzit dhe mos shpif kot.

   1. Harillaqi says:

    Gimi e ka shume mire,kur thot se Rama ka polici dhe ushtri, e nuk ka nevoje per lufte guerilje.Ketu GIMI e ka nxier bllof Ngjelen.Duket qe Ngjeles nuk i ka shkuar ne mendje kjo gje.Mbarove oNgjela.Mos shpif akoma.

  2. Bushi says:

   Eh more Ngjela,u bere si ai gomari qe bertiste per ndihm kur e kerrcenonte ujku,por nuk po e degjonte njeri.U bere bajat.Nuk mund te lexohen artikujt e tu se jane bllofe prej nje njeriu te dal menç.Dikur t’ lexonom dhe binim dakord,te vleresonim se jepje mendime te drejta,por tani, nuk e di pse te jane thartuar trute.Ti fut ne nje thes Berishen me Edi Ramen.Berisha dihet,dhe e ke then edhe vete se eshte pleh,kriminel,e shume te tjera,por Ramen nuk ke pse e nxine pa tedrjte,se ai nuk ka vrare njerez si Saliu.Edi Rama po punon mire dhe kete ne po e shikojme vete,dhe per ato qe thua jane te pabesueshme.Ki parasysh 25 qershorin me 74 deputet ne parlament.

  3. everest says:

   Rama po e mbron korrupsionin sepse i ka mbyllur te gjitha rruget e ankimit te qytetareve ne te gjithe administraten shteterore!
   Askush nuk ben prej vitesh pritje populli dhe me letrat e popullit fshijne….bythen!
   Edhe media nuk boton letrat e popullit qe kritikojne qeverine nga frika se u priten te ardhurat nga reklamat qeveritare.

 2. Juristi says:

  Futja kot.Hamendesi pa baza nga nje tru i coroditur

 3. tfgs1 says:

  kur ne u themi te verteten se ki bastard[atheos]ka rrjedhur nga trute,ju na shani…………………..

 4. Cuku says:

  O Taku bythebardhaku
  Qe Berisha eshte hajdut ,,,
  Kete na e ke thene.qe sapo te ngriu Berisha
  Qe Rama eshte hajdut ,,,,
  Kete na e ke thene.qe kur Rama ste la ndonje post dallendyshesh qe edhe e shpresove aq.shume.por deshtove ,,,,
  Nuk na thua.a ka ndonje hajdut tjeter ne.Shqiperi ,apo vetem keta te dy jane hajduta?
  Taku te rroni vete se mendja ehe te paska lene
  Vazhdo lexo filxhanet per javen tjeter
  Megjithate edhe kur ja.fut pordhes kot ,mire eshte ,se na rrit humorin

 5. Ali says:

  ANALIZE E PERKRYER AVOKAT.
  Kush te del kundra nuk e don atdheun

 6. Tr says:

  KOHA PER TE BERE KETO EKSPERIMENTE BANDITESKE ,KA MBARUAR . KETO PERPJEKJE TE TYRE DJALLEZORE , DO TI DALIN BLLOF . ATA MENDOJNE SE JANE TE PAZBULUESHEM. NUK JANE NGOPUR AKOMA .???? BABEZIA DO TI HAJ KOKAT E TYRE .

 7. nord.al says:

  Ke rrjedhur avokat, nuk i lexoj me shkrimet e tua.

 8. Lubonja says:

  Komplet sharlatan.
  Ky lloj proamerikanizmi histerik qe manifeston, eshte deshmi e nje karakteri siperfaqsor, jo serioz, delirant dhe ekstremist.
  Mendoj qe nje intelektual nuk duhet te humbe kurre vetekontrollin, sensin e mases, rracjonalitetin dhe integritetin.
  E thene troc, ky lloj qendrimi nuk me duket as shume pro Amerikan, por vetem nje lloj bythlepirje histerike e nje njeriu pa integritet, qe kercenon ne emer te padronit, qe i ka vetshpallur publikisht nenshtrim dhe venerim.
  Amerikaneve mund edhe tju vije per shtat, por gjithsesi e shohin si nje puthadore.

  1. mik says:

   Lubonja – A t’ka shku ndonjeher ne mend ta degjosh Spartakun, apo gjithmon mendon se ai ka rrjedhur ?! Si mbas teje kush ka rrjedhur, Spartak Ngjela, apo ata qe per 28 vjet nuk kan bere asgje per popullin dhe vendin tone ?! Mund ta justifikosh si te duash, por REZULTATI nuk ta lejon. Jemi populli ma i varfer dhe ma i prapambetur ne Evrope, edhe me gjere, edhe pse kemi pasuri natyrore per frym, ma shume se gjith Evropa.
   Nuk te shkon ndonjehere ne mendje se te gjith a partite mbrojn dallaveret e njeri-tjetrit ?
   Edhe pse pa identitet n’koment, nqs je njeri i ndershem , duhet me t’ardh turp per c’ka shkruan.
   Nje njeri i ndershem, kurre nuk shkruan ate qe shkruan ti.

   1. HS says:

    Po pse ku ka qen Taku or lum djali gjithe kete kohe? Here ne nje preher duke poshteruar anen tjeter dhe here ne prehrin tjeter. Nuk eshte aq i pafajshem. Po nje bark e ka pjelle dhe eshte po i njejti brum, si ata qe shan.

   2. Une says:

    Mos je gje Taku ti? Dukesh qe je 100/% kopje e tij.
    Ne keto 28 vjet Edi eshte i vetmi qe po ben shtet. Ta futesh Edin ne te njejtin thes me Sal kriminelin eshte sherbimi me i mire qe i ben Saliut qe shpreson te kete sa me shume shoke ne krime.
    Ngaqe nuk e mbuloni dot M.. me Sh… mundoheni ti beni pis edhe njerezit e ndershem si Edi.
    Populli shqiptar e njeh shume mire sojin tuaj qe u poll ne Vicidol dhe vazhdon te ushqehet nga shqupi dhe leshelije si zagare besnik te tyre.

    1. mik says:

     HS & UN – Une nuk mbrojta Spartak Ngjelen e as nuk shava njeri, thjesht , shkruva nje FAKT, per gjendjen ku ndodhemi.
     Gjithkush ka te drejt te shkruaj ate qe mendon dhe ate qe duhet.
     S’guxon njeri te shkruaj nje artikull, se shumica e komentuesve ( militant ) nuk merret me te por me personin, duke i bere biografin nga i pari deri tek i fundit.
     Sa per Edi Ramen, prit sa te bjere nga pushteti, e do degjosh se cka do flitet per te.

 9. Jak Boston says:

  ” Ujku qimen e nderron por zakonin nuk e harron ” – thenie e popullit tone shqiptar.
  Keshtu dhe Rame brekushja mblidhte 20% kur ishte kryetar bashkie ne Tirane.
  A mendoni se sot nuk mbledh gje pasi ka hequr dore ngaqe e vret ndergjegjia???!!!!
  A mendoni se Berisha kur ishte kryeminister nuk e dinte qe Rama mblidhte 20% dhe kur e dinte per se nuk e akuzoi tek drejtesia ???
  Aq me teper kur e kishte nen kontroll drejtesine gje qe e dinin mire Rama dhe Like Floriri. Gjithashtu dhe Nano-Meta-Rama e kane ditur per Berishen per kontrabanden dhe trfiqet e ndryshme droge-klandestine-arme plus korrupsionin gjigand te mos flasim per skandalet si firmat piramidale, 1997, 1998, Gerdeci, dhe deri tek e fundit 21 janari. Nano-Meta-Rama tre kryeministra socialiste qe asnjeri nuk e akuzoi Berishen ne organist e drejtesise, mos valle nga ndershmeria???
  Te gjitha keto pyetje kane vetem nje shpjegon llogjik:
  Nano-Berisha-Rama-Meta jane pazarexhinj dhe hajdute te hershem njelloj, prandaj dhe sot jemi ne kete situate ku njeri ben te mirin tjetri te keqin, por ne te vertete jane te gjithe bashke hajduto-kriminelo-tradhetare qe mbrojne njeri tjetrin.
  Une them qe fajin e ka gjithmone ai qe eshte ne pushtet dhe para 5 vitesh e kishte Berisha ndersa sot e ka Rama, pamvaresisht pozave qe ai merr here si artist e here si barsaletaxhi, here si modern e bere si perendimor e here si lindor, here si largpames e here si i hutuar….. te gjitha keto jane perpelitjet e nje te mbyturi ne liqenin e korrupsionit qeveritar shqiptar dhe ne te gjitha llojet e tjera te aktiviteteve te paligjeshme qe sjellin pare te pista.
  A e kuptojne kete trushpelaret???
  Nuk e di pasi nuk jam nje i tille dhe nuk jam ne gjendje te pozicionoj veten ne ate pozite.
  Nje gje do te them me siguri qe trushpelaret po ja u bejne me te lehte te siperpermendurve qe te vjedhin dhe percudnojne Shqiperine dhe shqipetaret si komb duke u bere kontribues ne demtimin e vendit dhe kombit.
  Deri kur keshtu???
  Uroj qe ndryshimi te filloje jo nje ore e me pare po nje minute e me pare.
  Koha do flase me mire se cdonjeri prej nesh.
  Zoti i bekofte Shqiperine dhe shqipetaret si komb.

 10. sapa says:

  Krimi dhe vjedhja ka aq permasa te jashtezakonshme keto 28 vjet i nderuar “Filozof” saqe cdo shqiptar qe eshte lindur ne kete vend dhe ka mend ne koke e kupton qe ky vend NUK BEHET dhe pike!Kush ta beje?

 11. Dymi says:

  Ky kur shkruan duket si nje edukatore injorante kopshti qe ju tregon perralla femijve. Ik o Taku, ik!

 12. Timi says:

  O taku… ik mor pirdhu…akoma nuk te ka dale inati qe nuk u here minister nga Rama dhe vjedh vrer per te si llumi i kazanit…

 13. Jimi says:

  Do te ngrihen kulla, s’do te ngrihen kulla !? Nuk e kuptoj se c’lidhje ka ngritja e teatrit me ngritjen e kullave? Rama nese do ta kishte qellim ne vetvete ngritjen e kullave, shume mire mund ti ngrinte ato edhe pa e prekur fare teatrin egzistus dhe askush nuk kishte cfare ti thoshte. Per planin rregullus te Tiranes, sigurisht qe pergjigjet pushteti lokal,ne raste kur eshte e domosdoshme ne bashkpunim me qeverine. Per ngritjen e teatrit te ri jo domosdoshmerisht eshte e detyrushme “vula” e artisteve, se po te ishte keshtu, asnje institucion shteteror nuk do te mund te ngrihej pa “vulen” e administrates. Nje qeveri e pergjegjshme dhe e votuar ne menyre plebishitare eshte e detyruar te permbush misionin e saj, te cilin ja ka besuar elektorati. Cuditerisht sot artistet ankohen se po prishet nje rrangalle demode dhe qeveria kerkon ta zevendesoj ate me nje objekt bashkekohor i cili i permbush te gjithe standartet arkitektonike dhe funksionale ne menyren me te mire te mundeshme!? Artistet duhet te dine nje gje! Qe vertet teatri eshte shtepia e tyre, por pronar mbetet taksapagusi shqiptar dhe vetem ai vendos se kur dhe si do ta rindertoj shtepine e vete.

 14. qarri zikurit says:

  E Po Po per ramen ja ka fut kot. Se Rama ka vjedhur me shume se anglezet kur vodhen arin dhe zogu bashke.

 15. zogu,anglia dhe edi mavria says:

  Kush e ka vjedh me shume shqiperine?
  Zogu
  Anglia edi3mavria

 16. N.VJOSA says:

  Taku,
  Me keqardhje, por ti je katandisur nje llafazan kafenesh!
  As me shume e as me pak nga ata dembele e parazite qe
  …nga Mengjezi deri ne Darke
  …dhe nga Darka deri ne Mengjez…
  rrine e numerojne parate e te tjereve!…
  Se vet ti Taku te rruajne Trapin!…
  I degjova dhe aktoret si arsyetonin per Teatrin.
  Vura re tre kategori:
  Kategoria e pare:
  -Aktore llafazane, te pazote si aktore, mburren me ata Aktoret e medhenj qe nuk jetojne
  dhe lozin teater absurd,
  per te arsyetuar mosndertimin e Teatrit te ri…!
  Kategoria e dyte:
  Jane kategoria e ushtareve te xha Saliut…Dhe per ta nuk ja vlen te merresh se bejne punen e ndyre te luftes se piste politike!…
  Kategoria e trete:
  Aktoret e arsyeshem .thone te Verteten,
  por jane ne minoritet se jane pakice perball dy grupimeve te para…
  Dhe si R e z y m e:
  TEATRI I RI ESHTE FEMIJA I TEATRIT TE VJETER;
  GODINES QE I KA ARDHUR RADHA TE VDES NE MENYRE TE NATYRSHME….!
  Dhe per Femijen,
  kur e pyeten Shekspirin se si e sheh ai Femijen e vet, ai u pergjigj:
  – Cfare shohe une tek Femija im?!…
  SHOH VEHTEN TIME TE LINDUR DHE NJE HERE….!
  ( Edi Rama dhe ministrja Kumbaro bejne mire qe degjojne aktoret,
  ne se ata nuk e duane,ndertimin e Teatrit te ri,
  le ti lene aty tek Teatri vjeter , deri sa
  Godia e vjeter e Teatrit te bjere vet dhe ti zere brenda edhe ata qe nuk e duane G
  Projekti i ri mund te permirsohet ne se ka vend per ndonje ndryshim ,
  sipas ndonje vrejtje konstruktive dhe jo duke marre parasysh llogjet e disa aktoreve qe duane te luajne Teater absurd…!

 17. Kombi says:

  Bravooooooooo .

 18. alphade says:

  Taku ! Dakort me percaktimet tuaja se kush hajdut dhe si po luftohen ato
  nga nderkombetaret. Deri ketu te jap te drejte por Ti, zoti Taku ke harruar
  njerin,me kryesorin, qe ze vendin e dyte pas Sali Vicidolit . Te kesh memorie
  kaq te dobet, zoti Avokat ? S’e besoj: Por qellimisht e ke harruar: Like Flori-
  rin dhe nuk e di psene e kesaj “harrese” te ekaseshme . Duke harruar numu-
  rin DY per nga hajduteria behesh i pabesueshem ne syte e shqiptareve. Le te
  marr si shembull veten time : Kjo rradakja ime me thote : Coc ka avokati me
  Like Floririn , me siguri diku midis tyre ” fshihet lepuri” , sic preferonte ta per-
  dorte kudo e kurdohere Doktorri , tash deputet i Parlamentit . Ta mohosh kete
  nuk ta beson njeri. Keshtuqe artikujt tuaj,sidomos keto artikuj te koheve te fundit ,
  ku fut ne nje thes Berishen e Ramen dhe vecon Liken dhe Bashen i len nje shije
  dyshimi shqiptareve . Dhe ja se edhe Ti avokat s’qenkerke gje.
  Nje filosof i madh thote,emerin gjeje vete Avokat: “Sikur aksiomat gjeometrike te
  preknin interesat e njerezve, ata do t’i pergenjeshtronin” . A ka lidhje me Ty kjo sen-
  tence, zoti avokat ?!

 19. USA says:

  KY KA RRJEDHUR KA NJE VITE QE PO NA ÇAN TRAPIN ME TE NJEJTAT FJALE KY ESHTE PER VETE PER NE BURG DHE E MBAN VETEN PER TË NDERSHEM TIP LLAFAZANI QE NUK DI ASGJE VETEM HA MUTE KOT

 20. USA says:

  ENVERI KA BERE GABIM QE STE FUTI NJE PLUMB QE TË VEJE NE HALE TË GOMAREVE O TRAP O NJERI I INTERESAVE O LLAFAZAN QE NA ÇAVE BYTHEN DUKE THENE ASGJE O I MENÇURI I DYNJAS O KUMARXHI

 21. Jak Boston says:

  Ti USA pse ke ardhur ne Amerike???
  Shko tek Kimi i Korese Veriore se ate mendje paske.
  Turp per ty qe ke pare boten dhe prape trushpelare dhe vemje e kuqe komuniste ke ngelur.

 22. Jimi says:

  Thjesht! Halucinant i pakurrushem!

 23. Mentari says:

  Ky ka kohe qe ka ikur per Lesh. ka semundjen kokes

 24. Une sala says:

  Drejt, injoranca dhe hajdutet kane drejtuar kete vend. Pas 90 edhe me keq injotantet, hajdutet, spiunet, komunistet dhe mafia kapen shtetin dhe po ndertojne kapitalizmin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *