Panuçi e mbyll me Agollin: Po kërkoj zgjedhje tjetër, e ndjek kampionatin shqiptar dhe do thërras më të mirët

Trajneri i Kombëtares, Kristian Panuçi, ka dalë para pak minutash në konferencën e shtypit, ku së pari ka folur në lidhje me çështjen e kapitenit Ansi Agolli, me të cilin, pavarësisht diplomacisë, duket se i ka mbyllur llogaritë:

“Në tetor Agolli mbush 36 vjeç, në momentin që fillojnë eleminitatoret. Duhet të shohim pozicionin e tij, sepse këtu vendos shumë mosha. Kam folur me Agollin dhe i kam thënë se, nëse do të kem nevojë, e kam në konsideratë atë.

Por në tetor do të jetë 36 vjeç dhe 38 vjeç në Europianin e 2020-ës. Këtë ia kam thënë edhe lojtarit. Është shumë profesionist dhe dhe do të doja ta stërvitja kur te ishte 20 vjeç. Por tani kam një detyrim të kërkoj diçka tjetër”, – theksoi trajneri italian.

Më tij ai ka folur për lojtarët e kampionatit shqiptar dhe pse ka grumbulluar Sadikun dhe jo Gurin:

Për lojtarët që do të zbresin në fushë, do të jenë ata që kanë më shumë ndeshje dhe duhet të prisni për të parë kush luan. Llogaritë për kapitenin bëjini vetë. Grupi është duke u formuar dhe besoj e keni kuptuar. Natyrisht që deri në qershor do të provoj lojtarë 26-28 vjeç, që do të jenë baza.

E kam vendosur pak a shumë, por do kemi edhe lojtarë të tjerë. Sadikun e njoh, por them se është problem, sepse po luan pak. Po punojmë fizikisht me të. Kemi në sulm Cikalleshin dhe Balajn, me karaktersitika të ndryshme me njëri-tjetrin.

Guri? Ishte e drejtë të grumbulloja Sadikun, pasi Kombëtarja është një mundësi më shumë dhe një stimul, si Aliji që gjeti ekip nëpërmjet Kombëtares. Ai që nga janari luan vetëm 30% të ndeshjeve dhe është i mirë në zonë, prandaj duhej.

E ndjek kampionatin shqiptar, pasi jam trajner i Kombëtares. Abazaj dhe Gavazaj më pëlqejnë, sepse janë lojtarët e duhur për mënyrën tonë të të luajturit. Ata janë lojtarë shumë të mirë një kundër një. Po luajnë shumë mirë, prandaj e meritonin një çmim. Duhet parë si do të luajnë me Kombëtaren. Kush bën mirë në kampionat, e grumbulloj. Nuk kam asnjë kompleks në këtë drejtim.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *