Vijon vala e largimeve, LSI shkërmoqet edhe në Kurbin: Kryemadhi dhe Basha të gatshëm që të bëjnë gjithçka për pushtet, madje të bashkëpunojnë me Rusinë

Lëvizja Socialiste për Integrim vijon të pësojë valë të madhe largimesh nga partia.

Së fundmi 3 këshilltarë të LSI të Bashkisë se Kurbinit kanë braktisur këtë forcë politike.

Ata kanë deklaruar se aleanca e LSI-së me PD-në dhe forma si kërkojnë të marrin pushtetin janë mjaft të turpshme dhe nuk përputhet me idealet e tyre.

Ata i janë bashkuar Partisë Socialiste duke e konsideruar si forcën politike  që po e çon vendin në BE.

Deklarata e plotë

Përgjatë tyre viteve të fundit, ne këshilltarët e LSI, Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj në Kurbin, jemi përpjekur t’i shërbejmë sa më mirë interesave të qytetarëve tanë, pavarësisht urdhrave të përsëritur që kemi marrë ngë partitë tona për të bllokuar investimet e qeverisë qëndrore në këtë pjesë.

Jemi treguar të duruar, me bindjen se pavarësisht luftës politike, në fund do të ishte arsyeja ajo që do të triumfonte.

Megjithatë, zhvillimet e fundit politike tregojnë se Partia Demokratike dhe LSI janë të gatshme të bëjnë gjithçka në emër të pushtetit, madje edhe të bashkëpunojnë me Rusinë.

Qytetarët e Kurbinit, ashtu si të gjithë shqiptarët e tjerë, nuk kanë asgjë të përbashkët me interesat okulte ruse që dëshirojnë një Shqipëri të përçarë, të prapambetur dhe jashtë Bashkimit Europian.

Aleanca e PD dhe LSI me Rusinë, na ka bindur përfundimisht se qëndrimi i mëtejshëm në radhët e këtyre dy partive jo vetëm që është i pamoralshëm, por është edhe i dëmshëm për interesat e të gjithë kurbinasve.

Çdo njeri, me sadopak ndërgjegje të mbetur brenda vetes, nuk mund të pranojë të shndërrohet në një vegël në përpjekjen e opozitës për të ardhur në pushtet, duke shitur interesat kombëtare të vendit.

Ne, si këshilltarë të njësisë administrative Kurbin nuk kemi asgjë të përbashkët me këtë luftë të verbër dhe të turpshme që po bëhet në emër të pushtetit.

Ne, si këshilltarë, por në radhë të parë si qytetarë të përgjegjshëm, si shqiptarë të thjeshtë, nuk kemi asgjë të përbashkët me interesat tuyrse.

Historia jonë tregon se diçka e tillë do të kishte pasoja të parikuperueshme për të gjithë Shqipërinë. Vokacioni i qytetarëve kurbinas nuk mund të jetë i ndryshëm nga ai i të gjithë shqiptarëve të tjerë.

Për këtë arsye, ne deklarojmë sot largimin tonë përfundimtar nga radhët e Partisë Demokratike dhe LSI.

Nga dita e sotme, ne i bashkohemi grupit të këshilltarëve të PS, pasi sot ajo është partia e vetme që mishëron aspiratat europiane dhe perëndimore të qytetarëve tanë.

Gjithashtu, me këtë vendim tonin, shpresojmë të çbllokojmë përfundimisht paketën e investimeve të parashikuara nga qeveria për Kurbinin, e të bllokuara në mënyrë meskine për shumë kohë nga partitë e opozitës.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Vijon vala e largimeve, LSI shkërmoqet edhe në Kurbin: Kryemadhi dhe Basha të gatshëm që të bëjnë gjithçka për pushtet, madje të bashkëpunojnë me Rusinë”

 1. Liri says:

  Force e pare force e papare 👎

 2. Cuku says:

  Thash se na late pa nje cik Petri.Servili dhe nje cik Mona Cizmja sot,,,
  Jo per gje po nuk shtyhet dita pa nje cike gallate.Petriti dhe Mone,,,,,,,
  Jane ne vend te hudhres……..

  1. Spartaku says:

   Prite Moniken sa ka per te dale dhe do fajsoi Edi Ramen per blerjen e ketyre keshilltareve.Nuk ka gje tjeter per te thene,veç te akuzoi Ramen.Por sa do te shpif e te akuzoi ajo dhe Titi,nuk u beson me njeri,se po u iken partia nga duaret.Merni me ment se ç’bene Meta kur i degjon keta keshilltar te largohen.Ha vehten me dhembe nga inati,por s’ka se ç’fare te beje se eshte president e jo kryetar partie.E shoqja po e perdhos partine qe ai krijoi me aq veshtiresi.

   1. anonim says:

    Meta eshte ish kryeministri me i dobët qe ka patur Shqipëria ne këta 120 Vjet. Pa vizion , shikoni Autostradën Tirane Durres qe u be ne kohen e tij me 4 korsi qe nuk i rezistoi kohës as 15 vjet, Po te kishte vizion duhej ta bënte me 8 korsi qe ti rezistonte kohës per nja 30’vjet,,, duhet 1.5 ore te djelen me shkuar ne Durrës per 33km rruge,, prandaj dhe Lsi ja eshte nje çizmeparticke e sajuar nga Ilir Meta qe ska asnjë vizion,,

 3. Ollga Toronto says:

  Me mire vone se kurre,dyshja Meta-Berisha(them keshtu se Monika-Luli jane figurant) jane e keqja e ketij vendi,Shqiperia duhet te clirohet njehere e pergjithmone nga keta kriminela dhe hajduter.

 4. Alda says:

  Me LESHELINË, humbasin të gjithë !!👎👎

 5. sillo says:

  Bravo Kurbini.🌾🌾

 6. Kombi says:

  BRAVOOO , SHQIPERINE E KANE SHKATARRUAR MAKUTERIA E PD DHE LSI .

 7. xoni says:

  LSI eshte e sigurt qe do shkoi per lesh sepse populli nuk i do hajdutet.Shikoni cfar kan bere per sa ishin ne pushtet.A ka turp me te madh se kjo e Elbasanit qe te vidhen leket e rruges dhe rruga te mos behet.Hiq dore Lul koqja nga LSI mblidh PD po pate bythe dhe mos mer mend e Sali plakut qe ka rrjedhur.

 8. Epo kjo pune! says:

  po cfare bravo kurbini, ku ishin keta patriote kur u dha deti se LSI ishte me PD atehere, kur beri aleance me PD e dramave pafund ne 2005 etj etj. Nuk te ben proamerikan thjesht histeria antiruse (tjeter gje klika tjeter gje populli se me popullin rus kemi shkuar mire dhe na ka ndihmua dhe jane shkolluar me dhjetra mijra atje qe ruajne kujtime te mira) por dedikimi ndaj reformes ne drejtesi qe mban vulen e SHBA dhe qe LSI e PD e kane sabotuar sa munden deri tani dhe tani u kujtuat ju ish-LSIsta, apo ia keni marre doren, ne cdo zgjedhje beheni me fituesin. Kerkoni ndjese qe iu bete jatak kaq kohe LSI dhe pastaj kerkoni llogari dhe beni moral…

 9. Glauk says:

  Pra nga kusare te LSI u bene kusare te PS.
  Ka harxhu ca leke edvin droga ti bleje

 10. Lani says:

  Shyqyr LSI. Parti hajdutesh forc e pare forc korruptume

 11. tomsojeri says:

  Ju erdhi fundi ! Ndertuat nje “keshtjell” themelet e se ciles kishin per baz kalbesiren korupsion,dhe ne brendesi te saj ndergjegjen e e interesit per pushtet, qe tju jepte mundesin te vidhnit e te ruani placken e kesaj “lufte” ! I dhat mundesin kryetradhtarit e kriminelit me te madh te historis antishqiptare ,pa menduar aspak pasojat por vec te gezonit privilegjet qe ju duhen ! Skeni din e skeni iman e huqi vjeter huq ,te gatshem te lidheni me kedo qoft ky dhe Djalli, vec te ruani pushtetin ! Pushtet qe e blet dhe e shitet ,pushtet qe ju dhat jenicereve tuaj me forcen e prapaskenes e te parave ! U hodhet ne “betejen” e paturpesis duke fluturuar cizme “heroike ” te shoqeruara me fjal rrugacerie ashtu sic jeni ne te vertet ,pa menduar fare qe ju shef gjith ky popull i deziluzionuar nga lluksi qe i beni karshillek deri tek niperit dhe mbesat tuaja ! Ju erren syt ,ju corodit mendja , hodhet ne vijen e par te sulmit ,histerin e shemtuar te partis familje dhe konsumuat cdo besim e respekt ,u sollet si njerez ordiner e shqiptaret nuk ju durojn ma ! Nuk ju durojn ma as “femijt tuaj”, Jeni te destinuar te shkermoqeni ashtu si shkermoqet nje genjeshter e madhe kur e mposht e verteta ! Qenia juaj isht dhe esht nje ciban i madh i politikes se paturpesis qe vazhdon 30 vjet !
  Pergezime atyre qe ju kuptuan e po largohen ! Kurr nuk esht von…….

 12. Kellira says:

  Dava shkerdhatash! As ia vlen me bo lajm.
  Se keta me demek jane futur ne LSI per ideale!
  Po te mos dije me vjedh as kishe shans me u fut ne LSI jo mo me marr post. Po s’i kishe dhene provat isht e pamundur.

 13. Vasi luku says:

  Vazhdon kerkimi i mizave te kalit.v o.Ne kerkim te nje tjeter vrime…me falni prapanice desha me than

 14. Roberto says:

  Me vjen “shume keq” per zagaret e LSI por me shume per Petrit Debilin. E genjeu mendja te shkretin. LSI sikur do dilte force e pare dhe Petrit Karalloi do behej kryeminister. Tallja e Ilir Metes me te qe tha se te shohim se cili nga te paret do telefononte Petrit Karin me qe do behej kryeminister ishte turpi me i madh per te. Pas kesaj ai dhe doreheqjen sepse e pane c’debil ishte. Partine e mori Monika gopi qe e ndriti akoma me shume. Vari trapin LSI.

 15. Fire says:

  Mbarove i Vasil kokpaguri , u shthuret u pshuret u bete si kaponjte qe zien pa nje pende , po shkermoqeni ore kuluf , vetem rypi dhe pyka te mbeten , a po se desh harova te ka ngelur dhe baxhella me Ilir kokdaullen …….ysht race e poshter , hajduter muti ….

 16. sevo vito says:

  Monika hoqi breket ne mes te kuvendit dhe goditi kundershtarin me to kejo esht demokraci. iliri e di kush esht saliu por e merr me te mir se ka frik mos e vret.

 17. Alban Dega says:

  VATE KRYEMINISTRIA…COFI DHE TEPSIA

  ….. Po vjen drejtesia, po u shkermoqet LSI-a !

  – Losers… Humbameno

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sabelotodo- Gjithckadites!
  Ky jo vetem di gjithcka por edhe ben gjithcka …!
  Kot nuk eshte doktor !
  Ka nje urim filozofik te mencurise shqiptare ketu ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes :
  – Mos u befsh per Doktor dhe per avokat !
  Njeri te qeth ! Tjetri te rruan !
  Njeri te gruan! Tjetri te qeth !
  Jo nga floket e qimet e fytyres !
  Po nga xhepat, nga paret, nga portofoli !
  A nuk ishte Petrit Vasili ministri i Shendetesise se Qeverise Berisha- Meta !?
  E gjeti ne krize e zhvatje …
  E ngriti nivelin e saj ….
  Lart e me lart flamujt e Kongresit …
  E coi ne agoni e korrupsion masiv !
  Pacienti ne spital duhet te paguante edhe ilacet qe ministria e Shendetesise ua jepte nen dore farmacive me mire tri per Lalen se pese per Salen!
  Farmacia ua shiste familjareve me 2-3 fishin pasi spitalet e Vasilit nuk i kishin pasi Petriti ua kishte shitur farmacive sipas ekonomise se tregut “ Kush paguan me shume ! “
  A nuk ishte Petrit Vasili ministri Drejtesise i Qeverise Rama Meta…
  Drejtesia e drejte si litari ne thes e ktheu edhe thesin ne litar ne qafen e shqiptareve.
  Drejtuesit e Burgjeve , shumica e te cileve, ish-burgaxhinj vete, ua vodhen jo vetem ushqimin por edhe jeten mijera te burgosurve …
  Edhe burgjet u bene domen i LSI-se nga ish Kryetari I Grupit Parlamentar te saj, shkolleshumi Petrit Vasili dora vet…
  E sot Vasili bashke me Monen pergjerohen per Kushtetuten !
  A nuk u bene prone pa tapi e LSI-se edhe Hipotekat qe e ben Lesh e Li pronat e Hipotekat si askush para tij !?
  Ku ve e ka dore LSI behet puna Lesh e Li si bakllavs ne tepsi, sic thote ajo kenga filozofike tiranase !
  Petrit Vasili kishte ne komande te Drejtesise shqiptare… Drogat e forta dhe te buta, kanabisi lulezoi si asnjehere….
  Cfare beri ministri i Drejtesise Petrit Vasili per goditjen ligjore te saj dhe mbrojtjen e Kushtetutes !?
  Me pak se nje vrime ne uje !
  Ku mbillej, kultivohej, rritej Kanabisi!?
  Kush i mbulonte pyjet, ekologjine, transportin rruget ne qeverine parardhese!?
  Sigurisht LSI-ja !?
  Pse!? Ku ish parja e madhe e Tepsia atje ishte LSI-ja, te na rroje nene Partia !
  E Vasili, Mona, Luani, Manjani, Keida … u prine hordhive te Bandes se Gangstereve e Kusareve te Sali Berishes ne sulmin kunder Kuvendit !
  LSI shkemb e gur
  Digjet vritet per Flamur !
  Per flamurin e Tepsise..
  Tym e flake i ve Shqiperise !
  Nen komande te
  Mareshall Salise !
  Nacalnikut te Serbise !
  Shkelqimi me i madh i Petrit Vasilit dhe bandes se tij eshte politika…
  E kane ndritur fare…
  Profesor politike si Petrit Vasilin eshte veshtire te gjesh ne planetin tone ! Churchilli, Kisingeri, Theceri, Merkeli, Regani, Klintoni, Ten Hsiao Pini… jane vetem shkollepaka para Petrit Vasilit e compani !
  E shpalli veten kryeminister te Shqiperise pa u caktuar ende data e zgjedhjeve…
  Shkollepaku Edi Rama dy metra burre i duket si nje liliput, nje hic …
  Aq hic sa gjashte thirrjeve telefonike te kryeministrit qe e kishte per detyre shteterore e ligjore diten e komplotit te madh ala Lul, Mehdihoxhe e co. si duket I kishte dehur avulli i rakise se Dashi Shehut, as i begenisi fare…
  Si mundej ta ulte veten ne nivelin e nje shkollpaku si Edi!?
  Larg qofte !
  U fut ne sallen e Konferences se Mukjes si Profesor, si Gjeneral, si Mareshall numer 2, si shkolleshumi i politikes !?
  Si doli !?
  Si nje qen i rrahur kur shkollepaku Rama i futi krahun Lulushit dhe gishtin ne bythe
  shkolleshumit Vasili!
  Petrit Shkolleshumi u fut ne salle si Ptoleme
  E doli prej saj si dru me pre!
  Preludi i disfates te sukseshme te Petrit Vasilit 25 qershorit 2017 qe ia hoqi jo vetem kryeministrine por edhe Tepsine !
  I iku kryeministria !
  E mosomakeq !
  Cofi dhe Tepsia !
  Po vjen drejtesia !
  Ndaj eshte terbuar PD- LSI-a !
  Ndaj si asnjehere me pare ne politiken shqiptare dhe historine moderne nje parti e majte ka shkalluar ne ate fare feje sa do ti marre Tepsine edhe se djathtes si lidere e saj, duke bere edhe protagonistin edhe zjarrmetarin e nje zjarri qe me se shumti po e do ta demtoje Shqiperine.
  Humbameno!

 18. emigranti says:

  pa para ste do as gruaja jo me militanti i partise.po vazhdoj rjedhja e lsi me keto ritme Likes do iki dhe Mona.Likja duhet te kap ndonje tender te mire tua jap antarve te LSI se i griu uria,prandaj dhe po ikin per tu futur tek tepsia e PS.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *