Moska “dhëmbë për dhëmbë” me Tiranën: Mos akuzoni Rusinë për…

Ambasada ruse në Tiranë ka regauar ashpër ndaj deklaratës së ministrisë së Jashtme të Shqipërisë lidhur me helminin e ish spiunit rus Sergej Skripal-it dhe vajzës së tij Julia.

Në një delaratë për median ambasada ruse thotë se kolegët tanë shqiptarë duhet të kenë prova të implikimit të Rusisë në helmimin e Sergej Skripal-it dhe vajzës së tij Julia dhe jo të akozojnë Moskën pa fakte.

“Komuniteti ndërkombëtar dhe në veçanti Rusia kërkon me të drejtë një hetim sa më të shpejtë të tragjedisë, informacioni që zotëron pala shqiptare dhe në bazë të të cilit është përgatitur deklarata e lartpërmendur e MEPJ-së, është me rëndësi kritike për zbardhjen e situatës dhe identifikimin e autorëve të ngjarjes. I qëndrojmë mendimit se fshehja e këtij informacioni është e palejueshme dhe në kundërshtim me interesin e përbashkët të të gjitha shteteve të përgjegjshme.

E ritheksojmë: ne nuk mund të besojmë që pala shqiptare mund të ketë hedhur gjithë fajin për atentatin në Salisbury mbi Rusinë pa patur argumente të forta e të mjaftueshme. Në të kundërt, do të bëhej fjalë qoftë për mungesën e kompetencës nga ana e MEPJ-së, qoftë për një manipulim të qëllimshëm të opinionit publik. Pala ruse, më shumë se çdokush tjetër, është e interesuar për të zbuluar të vërtetën e helmimit të shtetases ruse dhe është e hapur për çdo komunikim me kolegët shqiptarë lidhur me këtë çështje.” -thuhet në deklaratën e ambasadës ruse.

REAGIMI I PLOTË I AMBASADES RUSE

Kemi lexuar deklaratën e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, datë 20 mars 2018, titulli i së cilës konstaton një “sulm kimik të zhvilluar nga Rusia kundër Britanisë së Madhe”.

Kemi respekt për specialistët e MEPJ-së dhe nuk kemi asnjë arsye për të vënë në dyshim përgjegjshmërinë e tyre në formulimin e deklaratave zyrtare të dikasterit që përfaqësojnë. Prandaj kemi arsye të besojmë që kolegët tanë shqiptarë duhet të kenë prova të implikimit të Rusisë në helmimin e Sergej Skripal-it dhe vajzës së tij Julia. Siç dihet, Britania e Madhe, e cila ka ngritur disa akuza të rënda kundër Rusisë lidhur me incidentin në Salisbury, vazhdon të refuzojë me kokëfortësi të tregojë prova dhe të zbatojë procedurat e aprovuara ndërkombëtare, përfshirë edhe në kuadër të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike.

Kjo do të thotë me të gjitha gjasat që Londra nuk ka asnjë provë të përfshirjes ruse. Dhe në këtë situatë, kur i gjithë komuniteti ndërkombëtar dhe në veçanti Rusia kërkon me të drejtë një hetim sa më të shpejtë të tragjedisë, informacioni që zotëron pala shqiptare dhe në bazë të të cilit është përgatitur deklarata e lartpërmendur e MEPJ-së, është me rëndësi kritike për zbardhjen e situatës dhe identifikimin e autorëve të ngjarjes. I qëndrojmë mendimit se fshehja e këtij informacioni është e palejueshme dhe në kundërshtim me interesin e përbashkët të të gjitha shteteve të përgjegjshme.

E ritheksojmë: ne nuk mund të besojmë që pala shqiptare mund të ketë hedhur gjithë fajin për atentatin në Salisbury mbi Rusinë pa patur argumente të forta e të mjaftueshme. Në të kundërt, do të bëhej fjalë qoftë për mungesën e kompetencës nga ana e MEPJ-së, qoftë për një manipulim të qëllimshëm të opinionit publik. Pala ruse, më shumë se çdokush tjetër, është e interesuar për të zbuluar të vërtetën e helmimit të shtetases ruse dhe është e hapur për çdo komunikim me kolegët shqiptarë lidhur me këtë çështje.

Kjo mëposhtë është deklarata e MEPJ më datë 20 Mars 2018 për të cilën ka reaguar sot ambasada ruse në Tiranë

Në përgjigje të interesit publik, zëdhënësja e ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Edlira Prendi deklaron se, Shqipëria dënon ashpër sulmin me një agjent nervor ushtarak, i një lloji të zhvilluar nga Rusia, kundër Sergei dhe Yulia Skripal në Salisbury të Britanisë së Madhe më 4 mars 2018.  

Si shtet palë në Konventën mbi Armët Kimike, Shqipëria dënon çdo lloj sulmi kimik nga aktorë shtetërorë ose jo, dhe i konsideron shkelje të së drejtës ndërkombëtare që minojnë rendin ndërkombëtar dhe venë në rrezik jetët e qytetarëve. 

Shqipëria shpreh solidaritet të plotë me Britaninë e Madhe dhe qytetarët e saj dhe përshëndet angazhimin e Britanisë së Madhe për të punuar ngushtë me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike në mbështetje të hetimit të sulmit  si dhe për identifikimin e përgjegjësve dhe vënien e tyre përpara drejtësisë. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në “Moska “dhëmbë për dhëmbë” me Tiranën: Mos akuzoni Rusinë për…”

 1. Sit back and relaks says:

  Ha nje mut o Ditmir, po mos e ha te gjithe vete jepi gjysmen Naltegjatesise se tij. Tall bythen ambasadori rus me shqiperine se kemi nje Debil Ditmir. .

  1. Edkari says:

   Ditmiri vetem me i pastruar loqen ketij ambasadorit rus se
   per gje tjeter nuk eshte.
   Sa per dijeni qeveria jone duhet te shpjegoje se ku i
   mbeshtet akuzat qe ka hedhur ndaj Rusise dhe PD-se.
   Te futesh kaq thelle ne politiken e dy superfuqive
   ose duhet te jesh bullar nga mendja si Edirama
   ose ke mbeshtetjen nga armiqte e Shqiperise.
   Ne fund te fundit qevria duhet te japi faktet qe ka
   ose te terhiqet me bisht nder shale duke deklaruar
   se ishte budallallek i Taulant Balles dhe ta djege si
   politikan se ndryshe do shkaterroj veten .
   Ne demokratet nuk e lejojme Ediramen te trashe zullumin
   po do i tregojme birucen qe e pret ne nje nga burgjet e reja qe
   ka ngritur.

   1. adi says:

    hajde te tallur trapin qe paskan bere ruset me keta legenat tane !!!!!!

    1. Flm says:

     Sa kar-agjoza qe behemi me mbret se mbreti.
     Tirana me dhembet e kalbura nuk mundet as pucen e Kociasit te kafshoj pa lere ate te Rusis.

   2. Flm says:

    Politikanet tane jane lepires dhe majmuna qe riciklojne si te hipnotizuar, c’do gje qe ju servirin padronet ne tavoline.
    Kjo eshte Etika e politikes Shqiptare. Me kujton Ramutin qe kritikoj perpara zgjedhjeve Trampin ne favor te Hilarit, pastaj lepinte 3 vjet rresht ate qe kishte peshtyre.
    Rini mire o askaride te bythes Amerikane, c’fare faji ka populli qe ju Torollaket kruheni me Rusine.

    1. Glauk says:

     Ti je bastard neo grek me bab shqiptar dhe per mama nje kurve arumuno greke nga dropulli.

     Mos flit ne emer te shqiptareve

   3. shqipe says:

    O, ti me linkun, K… i Ed Rames!
    Te gjithe e dine qe s’ke ne kafken tende te mjere,nje luge,(Luge kafeje),me tru. Ndaj dhe s’mund te gjykosh…
    Me mire vazhdo te lepish per dita linkun tend te preferuar,Kjo i ben emire dhe Rames,o lum miku….

  2. Aleksander says:

   Ate mutin e madh haje ti,me gjithe keta INJORANTET komentues ,qe NUK DINI TE LEXONI por vetem te shani veten…Shqiperine.Deklarata e MEPJ eshte mese korrekte,dhe flet per sulmin qe eshte FAKT te zhvilluar me nje agjent luftarak nervor,qe eshte fakt edhe ky ,dhe ky agjent ushtarak ESHTE I ZHVILLUAR NGA RUSIA(jo sulmi) edhe ky eshte FAKT,pra flitet per agjent ushtarak te zhvilluar nga rusia dhe jo sulm te zhvilluar nga rusia,ndaj …HANI TE GJITHE NJE TE MADH O INJORANTE , bashke me ambasaden ruse qe bejne sikur se kane kuptuar.

  3. Puka sh.p.k says:

   Keni inat ditziun apo fshataren pukjane zedhenese te ditziut qe nuk te shkruaj, Mrike Edlira Prendi?????

 2. Sit back and relaks says:

  Ha nje mut o Ditmir, po mos e ha te gjithe vete jepi gjysmen Naltegjatesise se tij. Tall bythen ambasadori rus me shqiperine se kemi nje Debil Ditmir. ..

  1. Kellira says:

   O Kari i lales Ditmiri nuk e ben deklaraten me mendjen e vet por si nje vend i NATO-s e cila ndan informacionet me anetaret e saj.
   Prit deklaraten e Sali bythes tani se ai me Bashen i dine mire punet e brendshme te Rusise.

   1. informacioni says:

    o kellire , kthjellohu njeher pastaj fol , po me ty ka ndar ndonje informacion nato, apo jane informacione konfidenciale dhe nuk i ben publike ti dhe dhimiter beqiri

   2. Andreas says:

    Shqiperia i bie te jete vendi me i fuqishem i NATO-s meqe u pergjigj e para. Madje deri tani, duket se eshte i vetmi vend qe ben pjese ne NATO se nuk kam pare ndonje reagim tjeter nga anetare te tjere.

 3. Andreas says:

  Me teper se “dhembe per dhemb”, mua me duket si tallje bythe me pabythesine shqiptare!

 4. Janulles me sqepar kokes says:

  Pergjigje e MPJ se Shqiperise.
  I sigurojme pales Ruse se se shpejti do te kete arrestime te bujshme lidhur me kete ceshtje. Vettingu eshte ne fazen vendimtare, sipas Edi Rames…dhe do te godase me gjithe forcen e ligjit edhe mbi kriminelet qe u perpoqen te vrisnin Skripalin bashke me vajzen e tij Julia. Duroni dhe do shikoni.

  1. Flm says:

   Politikanet tane jane byth-lepires dhe majmuna qe riciklojne si te hipnotizuar, c’do gje qe ju servirin padronet ne tavoline.
   Kjo eshte Etika e politikes Shqiptare. Me kujton Ramutin qe kritikoj perpara zgjedhjeve Trampin ne favor te Hilarit, pastaj lepinte 3 vjet rresht ate qe kishte peshtyre.
   Rini mire o askaride te bythes Amerikane, c’fare faji ka populli, qe ju Torollaket kruheni me Rusine.

 5. kanina says:

  O zoti Ambasador…! Akoma nuk e ke kuptuar, se në cilin “shtet-tribu” ndodhesh…?! Nuk e di që shqiptarët (politikanët), lehin kush e kush më shumë, si konet pas kangjellave kur në rrugë kalon ariu, vetëm e vetëm që t’i pëlqejnë padronit…?! Kërkon kulturë dipllomatike dhe korrektësi shtetërore në Shqipëri…???!!!

 6. ilir says:

  te haj nje mut , por mut te madh me te madh e se ai i gjati , pederastet , bythlepirsit , do isha kurjoz te dilte dhimiter beqiri ne konference dhe ti replikonte ambasadorit , por nuk do te ndodh se dhimiter beqiri eshte luan tastiere , eshte papagall , por kur nuk di te fluturosh ca mutin do qe ben zhurem , o dhimiter beqiri, padroni dhe papagalli hypen ne aeroplan , papagalli filloj te bente zhurem dhe te kerkonte per te pire shampanj , erdhen asistentet dhe i dhan shampanje , pasi più shampanjen papagalli filloj te bertas dhe te kerkoj per te ngren , me te filloj te bertas dhe padroni i papagallit , asistent u than o te pushojne ose do te hedhin nga avioni , por te dy, padroni dhe papagalli vazhduan te bertasin akoma, ateher i moren dhe i hodhen jashte nga avioni , padroni filloj ti bertas papagallit , cfare na bere keshtu se na more more ne qafe, papagalli i tha ;po kure nuk di te fluturosh pse ha mut , dhe bertet

 7. ai says:

  edi rama sdo vetting ne politike sepse eshte vet pjes e llumit, vetting ka vetem per fukrenj, mos botoni me PD-PS-LSI e gjith bota i ka vene vizen partive te medhaja, ato jan vetem per te xhvatur popullin

 8. Toni says:

  Tani se kuptoj! Po kta cduan? Ose menjenadhesi ose hipokrizi ose budallelleke brire. Shikoni ballkanin e mos dilni me large se late nam.

 9. rumpallhana e ripjelljes says:

  Qe kur sja u var me saje QORRI keto rilindasit kane ngel pa mall dhe truri ju funksionon vetem per politiken globale njesoj si lideri i tyre global. O Ditdhier thuaj ndonje llaf atij karitTeLindur per patriotet e tu ne Shkoder te shpalli gjendjen e jashtezakonshme se jane njerez dhe jo kafshe o gjuturum se jane gjynaf.

 10. Sociologu says:

  O kerric I Rames,asnjehere mos u fut ne mes te nje ariu dhe nje luani,

 11. Bora says:

  Oboboooooo sa gjyna po l ikin tani qe Mona harxhoi gjithe ato para per tu bere e bukur, por prap nuk Ju hyri qe nuk Ju hyri ne zemer e I harruan edhe kenget qe I thuren Mona Mona nuk je me e jona ha ha haaaaaa😀😷😷😷😷🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗😛😛😛😛

 12. beni says:

  Respekt të veçantë për ambasadorin rus e për gjith popullin rus dhe urime mandatit të presidentit putin! miqësia mes dy popujve do të qëndroj aq sa do jetoj ky globus!
  Ne jemi neutral për sajesa të e insinimei polike ku ka mospajtime e divergjenca ekonomike mes perëndimit e russine!
  !!ministri e jashtme duhet të tregoj neutralitet e pa asnjë interes në të keq të russine!
  Miqësia e dy popujve nuk mundet t’a mendërosin
  disa ekstremiste!

 13. ak47 says:

  Komenti I MPJ duhet te ishte me I formuluar diplomatikisht. Sa per incidentin ne fjale sipas agjensive inteligjente disa rastesi bejne nje te vertete. Eshte vertetuar qe per te Dy ish-spiunet e arratisur, MR (Nena Rusi) e ka doren e hakmarrjes te gjate. Prandaj duhet nje pergjigje e qarte dhe ne unitet me aleatet, gjithe one korrekte.

 14. Niko Shpiragu says:

  Ky eshte nje skandal i madh per te cilin ministri i jashtem dhe kryeministri duhet te japin doreheqjen urgjentisht. Ne se ata kane prova duhet t’i tregojne ato urgjentisht para opinionit te brendshem e te jashtem. Ne se nuk kane dhe behen zedhenes zagare te anglezeve duhet te ikin sa me pare. Vet PS dhe votueset e PS duhet ta bejne kete per te shpetuar nderin e kombit tone. Na kane bere bythlepires te te tjereve pa pyetur per integritetin dhe ndershmerine e popullit tone. Anglezet vet duhet te tregojne prova dhe mos te perpiqen te manipulojne te tjeret. Mendoj se ata e kane bere vet kete per te ulur imazhin e Putinit para zgjedhjeve per te ardhur ne pushtet ndonje njeri i tyer,ose te tregojne provat qe t’u besojme. Megjithate ata bejne ate qe dine te bejne, te mashtrojne e sundojne sic kane bere gjate gjithe historise. Mire ata se te tille jane, por perse ne qe kurre nuk i kemi bere keq ndonje vendi tjeter te behemi mash e tyre. Ne se populli yne e shikon te ardhmen e tij ne ato vende qe kane zhvillim me te mire ekonomok, kjo s’do te thote te behemi mashe dhe qen per te lehur per to. Une gjithmone kam mbeshtetur kete qeveri sepse eshte vullneti i popullit shqiptar edhe pse e kam ditur shume mire qe kryetari i saj nuk e meriton te jete as mesues fshati, por durimi ka nje kufi. Si s’paska nje njeri me personalitet partia me e madhe shqiptare, por e ka lene ne doren e nje adoleshenti te pa pjekur qe akoma enderron te fleje me atlete dhe qe puth pelerinat e huaja?! Kjo ceshtje duket e thjeshte por mendoj se nuk do te kaloj kaq lehte. Si cpifes ndoshta qeveria shqiptare do te paditet ne gjyq nderkombetar nga pala e akuzuar dhe duhet te mendohet per pasojat qe mund te kete. Sa per ata komentues qe mendojne se ky eshte rasti qe te lajne PD, ata duhet ta dine se ajo vet eshte me sahanlepirese deri sa pagun lobiste per te ardhur ne pushtet dhe nuk ia kerkon kete popullit te saj.

  1. Lisi says:

   Niko !
   Juria popullore të vlerëson maximalisht— 10 pikë !

 15. Lisi says:

  Që fëmijë kemi dëgjuar shumë gjëra për Inglizin !
  Na morën floririn per dëmet në Kanalin e Korfuzit . Pas 70 vjetësh , kur u deklasifikuan dokumentat sekrete , Shqiperia del e pafajshme , provokacioni ishte veper e Anglisë , por ama , ky dokument mbahej i fshehur dhe ne humbem gjyqin dhe floririn . Labi këndonte : U qepe Çurçill u qepe ,
  O dreqi më treqind xhepe …..
  ………………………………………
  Anglezët e pranojnë vetë : ne gënjejmë per interesa të larta kombëtare !
  Akuza e sotme që I behet Rusisë tregon nivelin e ulët intelektual prej alabakje të Mej dhe aparatit të saj !
  Ore , këta agallarët historikë akoma s’janë çliruar nga harbutllëku kolonialist , mendojmë se do besojmë idiotizmat e tyre ?!

 16. Ishte nje propozim says:

  O ju qe komentoni, pse boheni kaq te trashe, a nuk e kuptoni qe Bushati nuk mund te thote asnje fjale per kete ceshtje, pa pasur nje mbeshtetje te forte nga mbrapa dhe ky dikushi qe e mbeshtet ,i thote ariut polar me anen e gojes se Bushatit, boj kujdes dhe largoi kthetrat qe po fut ne shqiperi dhe perreth saj 🗽🗽🗽

 17. Ledio says:

  Nuk dua te mbroj Ditmirin , por ne shqiptaret edhe duam te jemi pjese e Europes/NATO edhe duam te bejme nje politike te pavarur. Jam i bindur qe qeveria Angleze ju ka shperndare informacion vendeve aleate aq sa ata besojne se nuk perben sekret hetimor edhe jam i bindur qe me pas do kete informacione me te detajuara. Hera e pare eshte qe ne Angli por edhe ne USA oligark apo ish pjestate te spiunazhit Rus vriten apo helmohen edhe autoret ngelen anonim edhe nena Rusi eshte gati”te ndihmoj ” ne hetime? Zvarraniket shqiptare e donin Angline kur u hodh e para ne sulm per te mbrojtur Kosoven , por tani po i dalin ne krahe Rusit. Po Rusia ku i gjeti informacionet kur akuzoj qe kete veprim mund ta kete bere edhe Suedia? Trushkulur shqiptar : Anglia deri me tani nuk ka thene e ka bere Rusia por : te gjtha rruget te cojne aty, dmth akoma nuk jane 100% te bindur. Shkoni puthini bythen ambasadorit Rus per 5 rubla tamam si Luli, Sala edhe Likja.

 18. Elbasani says:

  lulushja pra ta sqaroj ket pun si mencum qe esht KOKRRA BUDALLAIT

 19. Shkodrani says:

  Po lexojeni deklaraten e ministrise dhe i thoni ambasadorii te na haje pak …..
  ” agjent nervor ushtarak , te nje lloji te zhvilluar nga Rusia ”
  Helmi eshte provuar qe eshte prostim rus dhe kete thote ministria.
  Nuk akuzon ne asnje rresht Rușine
  Po kush e ka mizen nen kesule , kruhet
  Prandaj Ju te tjeter Ditmirit dhe atij te gjatit rruajani nje cike TRAmPIN

 20. Shqiptari says:

  Jam dakort me shkodranin. Ju dhe ruset duhet te mesoni gjuhen shqipe ne fillim pastaj behuni gjykates popullore!! Bravo MPJ qe distancohet nga keto akte brutale e te felliqura!!!

 21. Vlora 9 says:

  Edhe Berisha me Bashen te dorezojne provat ne prokurori per 613 kg e ardhur nga Kolumbia por edhe qeveria Shqipetare ti dorezoje qeverise Ruse provat per rastin ne fjale. Ky eshte standarti.

 22. xxxx says:

  Hahahaha jane hedhur ne sulm bucet e Saliut e te Lulushit ne kordinim me jeniceret e Anastasit dhe vjellin vrere si shkerdhata kunder ministrit shqiptare duke i mbajtur iso Ambassadorit rus nje kopili nga nje vend me tradite antishqiptare ptuuuuu more bastarden pjella te poshtra familjesh te degjeneruara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *