“21 janari dhe Gërdeci”, Rama: Më merr të keqen kush thotë se i kam harruar, të gjithë do japin llogari

Kryeministri Edi Rama ka përmendur në foltoren e Kuvendit dy ndër ngjarjet më gjakatare të tranzicionit shqiptar, ’21 janarin’ dhe ‘Gërdecin’.

Shefi i qeverisë i është përgjigjur atyre që thonë se ka harruar drejtësinë për këto çështje, duke nënvizuar se “kujt më thotë që ju e harruat atë që thatë që do shkojnë përpara drejtësisë që bënë 21 Janarin e Gërdecin i them: më merr te keqen, sepse jo vetëm që nuk e kemi harruar por kemi ndërmarrë reformën më të forte.

Është drejtësia që duhet të bëjë drejtësi.

Nuk ka qeveria asnjë të drejtë kushtetuese që të bëjë drejtësi. Kujt më thotë që ju e harruat atë që thatë që do shkojnë përpara drejtësisë që bënë 21 Janarin e Gërdecin i them: më merr te keqen, sepse jo vetëm që nuk e kemi harruar por kemi ndërmarrë reformën më të fortë që do vendosë në shina një sistem drejtësie që do marrë përpara ata që i ngulin çdo ditë thikë pas shpine këtij vendi.

Nëse ka diçka që është e kuptueshme është padurimi i çdo shqiptari që nuk jeton si unë dhe si ju që nuk e kemi problemin se çfarë do hanë fëmijët tanë nesër dhe që kërkon drejtësi.

Sistemi që kemi zgjedhur e përjashton mundësinë e drejtësisë së vendosur nga padurimi dhe është mundësia për të bërë drejtësi duke ngritur një sistem drejtësie të pastër.

Atyre që më thonë se Vettingu është loja se këta ikin vetë, i them: e keni gabim. Të gjithë do japin llogari”, tha Rama.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në ““21 janari dhe Gërdeci”, Rama: Më merr të keqen kush thotë se i kam harruar, të gjithë do japin llogari”

 1. Antikomunisti says:

  He pra pse nuk veprove? Loqe kandari se ti je me keq se ata tjeret, ti je i zhytur ne mut per vete.
  Me 21 janar trazirat kush i shkaktoi?

  1. Injoranti says:

   Po protest u be dhe ne Kukes po su vra njeri, dobic PD!!

   1. Antikomunisti says:

    Qe nga vete emri dukesh ca je, lopcar bythelepres. Urrejtje per njerezit injorant si puna jote, njerez te shitur.

    1. T.T says:

     Malok morracak,a e ke pa dhin sonte se mos te iku,po ciftelis i ke ra gjo.

     1. Antikomunisti says:

      TT , ti shiko lartemadherine e tij mos ti prishet terezia e ti besh fresk, bjeri dhe vegles tij qe tmos merzitet dhe thithja qe tmos e zere gjumi pederastin. Ju malesoreve ua rruni bolet se skeni ca u beni, rrini fshehur si pulat hajt ik tani.

  2. Kujtimi says:

   RAMA DO SHTET
   Basha sali qeni Like FLOLIRI Mona duan RUMPALLE
   DO VIJ DITA TE JAPIN LLOGARI
   Prandaj duan Remuje

  3. Artani says:

   O idiot prit dhe pakë dhe se mos del para policise te proteatoshe për ti nxjerë prej andej

  4. Harilla says:

   Antikomunist! O teveqel! Edi Rama beri nje proteste te zakonshem,paqesore ne 21 Janar,dhe Sali Beeisha me Lul Bashen ja vran kater protestues me duar ne xhepa,madje ne find te protestes.Edhe pd-ke pardje me Kuksin beri proteste,madje te dhunsheme,a vrau njeri Rama? Ju te pd jini te nji kallepi,te lindur pe te bere te keqija.Por edhe populli u ka pare koken dhe u ka vene kapelen.A do fitoni zgjedhjet keshtu si beni ju? Kurren e kurres.Krimet tuaja nuk i njihni ju,dhe jua faturoni te tjereve.

 2. Germicoku says:

  Bravo te qofte! je vertet lider popullor. Lideri qe pranon gabimet e mundohet t’i korigjoje ato eshte me popullin. Ke folur tamam si drejtues i vendit. I kemi pare drejuesit e tjere ,si domos Saliun. Ai qe fliste per cimbilin e lopes ehiqej si popullor. Ai qe vrau e ropi popullin. Saliun e Lulin,pa le kete Monika Cizmen nuk e ka njeri ne refene,e shoqerojne vetem hajdut ,e ata qe uan te rrine kafeneve duke vjedhur e rejepur. Ke te drejte per borxhet . Populli thot: ” NUK MBAHET SHTEPIA ME MJELL HUA! I ndjeri ,mesuesi im i klasesse dyte fillore P. Muzaka thoshte qysh ne vutet 1954 : ” Shikoni femije : Po i vut syrin djellit vetem morra do te shtypni: E kishte fjalen qe mos prisni nga zoti,por vetem puna te sjell te mirat materjale”

 3. lalai says:

  Jeni te gjithe 1 o legena Ti Saliu Gjithe BQ e parlamentit e Politikes
  JU JENI KURVA TE GJITHE DERRAT NJE SURRAT KANE.
  Zoti Shpetofte Shqiptaret qe jane duke fjet akoma!!!

 4. Koba says:

  Mezi po presim qe te behen realitet ato qe permendet Z.Rama.Ia keni borxh ketij populli qe u votoi maksimalisht.

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   shko vit veten me idiot, se me mire do jete kjo toke per ne, qe i drejtohesh nje dorgaxhiu me titullin zoteri …. pervecse ka blere me qindra mijra vota me lek droge, ta dish qe as 40% e shqiptareve nuk dolen ne votime.

 5. Klimax says:

  E perse duhet te te “marrim te keqen”??!! Premtimi yt para se te merrje voten dhe detyrimi yt si kryeminister eshte vendosja e shtetit te se drejtes dhe perballja para saj i kujtdo shkelesi te ligjit!
  Se cfare ke ne mendjen tende nuk i intereson askujt! Ajo qe i intereson qytetareve dhe mbi te gjitha i social-demokrateve eshte qe ky vend te ket shtet, drejtesi, siguri, mireqenie e te tjerat me radhe! Cfare ke bere nga te gjitha keto? Asgje!
  Atehere perse nuk i ben nje autokritike vetvetes per gabimet e tua dhe te qeverise tende, per pafuqine tende ndaj “peshqeve te medhenj” dhe ne te kundert per forcen dhe arrogancen e pushtetit tend ndaj te pafuqishmeve? Dhe sa here te ngelet “veza kryq”, na kujton Gerdecin e 21 Janarin!!! Ne vend te vij turp qe s’ke bere asgje, na diskuton si gjyshet e lagjes me shprehjen “me marrshi te keqen”!!!!

 6. katarakti says:

  Sa mire ta bene o Edi Rama. Se i kishe hypur kalit per se mbrapshti. Te kishte hypur aq shume vetja ne qef – sa edhe ne parlament zgerdhiheshe dhe jargaviteshe si ndonje klloun. Te mungon 100 per qind dinjiteti dhe serioziteti i nje burri shteti. Por edhe te pelqente vetja shume. Aq i zgjuar i dukeshe vetes tende sa qe edhe te gjithe ministrat i vure ne moshe me pak se 30 vjeç! Sa per te te bere fresk ty. Se ata nuk kishin asnje eksperience nga jeta dhe jo me nga profesioni. Por te dukej se ti mund t’i benje te gjitha. Minister i jashtem, i ekonomise; i artit etj etj. Dhe as merrte mundimin bytha jote te dilte nje here ne televizion tu shpjegonte njerezve se si ishte gjendja, se perse e merrnje aksh vendim dhe perse nuk vepronje ne ato qe kerkonin njerezit. Si nuk organizove nje here nje konference shkencore, nje simpozium ku te degjonje se çfare thoshin specialistet per problemet e ndryshme qe kalon vendi?! Edhe ne kohen e diktatures organizoheshin konferenca dhe simpoziume. Ndersa ti demokrati i qametit, antienverist i dale boje, nuk kishe nevoje se ishe pinjoll! Cikli yt mbaroi Edi Rama. E ke bere balte. Partia Socialiste duhet te punoje per te gjetur nje kryeminister tjeter. I afte, i perkushtuar, serioz dhe jo karagjoz, qe te kete nje barre mend dhe pervoje jete dhe pune. Sa me shpejt ta ndermarre kete hap aq me mire do te jete edhe per vendin.

 7. Shvejk says:

  Klimax. Sepse me kujton klizmen emri jot. Vazhdo keshtu sepse nga klizma jote varet fati i perandorise.

 8. mirel says:

  O na hengsh mune o Rami, dhe te keqen ta marrte Zaho dhe ai kancerozi tjeter.
  Yy qelbesire. .reformat e tua jane koncesionet dhe shitja e Shqiperise. Do paguash dhe per masakrimin qe po i ben ekonomise kombetare dhe per tradhetine te greket

 9. Populli says:

  Ik ere pirdhu se ene ti miku i Berishes dhe Bashes je.Bla bla bla

 10. Patriot says:

  hiq merak mos kena … e rregullon ket pun artisti pikror i merituar… ja Qershori po afron, skeni pare gja akoma…

  I pari ne burg Sala , i dyti Meta dhe i treti vete Edvin Rama. apo kam harruar Lulushin?

  1. PELLUMBI says:

   ZOTI KRYEMINISTER: UNE QE PO HEDHE DY FJALE TE THEME .RRUGA E KUKSIT ESHTE PAGUAR ME TAKSEN MAJKO ,KU SHKUANE PARAT APO I CUAT NE PARAJSA FISKALE.RRUGA E KUKSIT DUHET TE PAGUET ME LEKE NE PAGUEMI ME LEKE .DHE DUET TE JETE PO TE KETE RRUGE ARTENATIVE NE JO NUK DUHET TE VAZHDOJ.OSE 100 LEKE TE REJA MBLIDHENI MENDJEN PIK.

 11. eri says:

  kush flet, po flet edi rama nje nder ata qe i vun zjarrin shqiperise, yyyyyy rrac e poshter, njeri keq, pa tjeter qe duam drejtesi por drejtesi vetem per 3 perbindeshat qe shkatarruan nje komb, dhe ata jane:
  PD-PS-LSI

 12. Aleko says:

  Klimax nuk kuptohet komenti yt..Pa drejtesi nuk ka shtet te se drejtes..Drejtesia e ka qene e gjitha ne dore te Saliut…teresisht ne dore te tij qe nga ish kryeprokurori..Ta permbysesh ate nuk eshte e lehte …Me urdher te egzekutivit drejtesia nuk behet por shkohet nga e varur nga sala , tek rama nese do ndodhte…ku qeme asgjekundi…Keshtu kejo reforme kerkon mjafte kohe te perfundoje…@1 janari dhe gerdeci do permenden gjithmone sepse ishin tragjedi , ku drejtesia e Saliut I mbuloi per te mos u denuar fajtoret e vertet..Ne kete rruge shqiperia nuk duhet te shkoje me…Drejtesia kesaj here duhet te jete e vertete dhe e pavarur as nga Berisha , Basha , po as nga Rama dhe at qe vjen me pas…

 13. Sit back and relaks says:

  Po ti je flori a derman, ku ke te keqe ti qe te ta marrim ne, po ti je i gjate, po ti je i zgjuar, po ti je gojetar, duararte, bukuran, punetor i papertuar, zemergjere, shpirtdhimbsur, je artist, je ekonomist, je diplomat, je sherues dhe kurues, je meshirues por dhe i rrept kur duhet, cte them me shume, je rrote me rrote me Jezusin per nga miresia. Te na rruac o bir se kishin merak mos Enveri e kish cuar faren dem po jo, sa te kemi tya zero se kemi ate. Na paç uraten e na ngrensh marmallaten or bir.

 14. Sit back and relaks says:

  Po ti je flori a derman, ku ke te keqe ti qe te ta marrim ne, po ti je i gjate, po ti je i zgjuar, po ti je gojetar, duararte, bukuran, punetor i papertuar, zemergjere, shpirtdhimbsur, je artist, je ekonomist, je diplomat, je sherues dhe kurues, je meshirues por dhe i rrept kur duhet, cte them me shume, je rrote me rrote me Jezusin per nga miresia. Te na rruac o bir se kishin merak mos Enveri e kish cuar faren dem po jo, sa te kemi tya zero se kemi ate. Na paç uraten e na ngrensh marmallaten or bir..

 15. Sit back and relaks says:

  Po ti je flori a derman, ku ke te keqe ti qe te ta marrim ne, po ti je i gjate, po ti je i zgjuar, po ti je gojetar, duararte, bukuran, punetor i papertuar, zemergjere, shpirtdhimbsur, je artist, je ekonomist, je diplomat, je sherues dhe kurues, je meshirues por dhe i rrept kur duhet, cte them me shume, je rrote me rrote me Jezusin per nga miresia. Te na rruac o bir se kishin merak mos Enveri e kish cuar faren dem po jo, sa te kemi tya zere se kemi ate. Na paç uraten e na ngrensh marmallaten or bir…

 16. Al Nakba says:

  Kush jeni ju qe i jepni ment Kriministrit Albanistonez?

  1. Sniper says:

   Jevgjit neo grek, ti nuk je shqiptar prandaj mos flit per ceshtje shqiptare.

   Shko shiko ku sherdhe..hen mijra kurva greke ne athine e selanik per nje sanduic dhe sesa greke jane pasardhes te fares se ushtrave italiane dhe amerikane ( gjermanet i konsideornin neo greket te shemtuara dhe rrac erziera) sepse mendohet qe mijra emijra kurvicka greke kane shkuar me keta ushtare.

   Por padyshim qe fara e shqiptareve dhe anadollit dominon tek ju.

 17. Koba says:

  Ti Ali Pashe Tepelena do te jesh ndonje spurdhjak i Sali Kriminelit apo i Like Floririt.Pirdh pa te shfryesh .Z.rama ka boll te meta po ne krahasim me te paudhet e lart permendur del pellumb Paqe.

 18. Lomy says:

  Prit edvin, prit se s’ke pare gje akoma…

 19. LORA says:

  Te gjitha hapat e deritanishme vertetojne hedhjen e themeleve te drejtesise qe pret shumica
  e cilesuar e shqiptareve.Tash ka ardh bash koha per te verifikuar frutet e saj.Terbimi jashte cdo limiti i mender-opozites eshte nje tregues i suksesit te reformes,qe duhet pa vonese te shoqerohet me ndeshkueshmerine e merituar te peshkaqeneve te tranzicionit kriminal.

 20. Niko Shpiragu says:

  Kryeministri duhet te japin doreheqjen se nuk e ben dot detyren. Para se gjithash atij i pelqen vehtja shume dhe i nenvlehteson te gjithe te tjeret, sidomos elektoratin e PS qe e ka prure ne pushtet. PS eshte parti e majte dhe ne programin e saj ka reforma ne mbeshtetje te shumices se popullit dhe jo te kapitalisteve. Ajo pranon kapitalizmin si sistem ndryshe nga P. Komuniste, por hyn ne politike per te perfaqesuar shumicen duke e mbrojtur nga tendenca e klases se pasur per ta gllaberuar te gjithe ” Torten” per vehte. Duke ardhur ne pushtet PS duhet te prezantoj punonjesit dhe te gjithe te paprivilegjuaret duke u dale ne krah atyre. Aktualisht PS e Shqiperise eshte jashte programit te saj, mbasi ajo po punon per forcimin e klases se pasur dhe ne menyre te vecante te nje pjese te tyre qe po nderhyjne ne ceshtjet politike dhe po e marrin te gjithe Shqiperine me koncesione. Pra PS po ben punen e nje partie te spektrit ekstrem te djathte me mire se cilado tjeter parti djathtiste do ta bente. Kjo ka ndodhur per arsye se liderin qe ajo ka zgjedhur nuk eshte i saj. Ai ka pikpamje ekstreme te djathta te cilat ka rreth 30 vjet qe i ka deklaruar. Duke qene se ai ndryshoi statutin e PS duke bere qe mos te kete zgjedhje per kryetarin, ai u be owner (pronar) i PS dhe e drejton ate si monark. Them monark se ai tani drejton jo vetem PS por edhe te gjithe Shqiperine sikur te ishte mbreti vet. Qeveria perbehet nga ai dhe ata bejne cfare thote ai, ata jane vetem vegla te tij. Ne e dime tani se sa te pa afte jane pjestaret e kabinetit te tij dhe nepunesit qe vijne pas tyre. Ai zgjedh ata qe i nenshtrohen plotesisht idese dhe diktatit te tij, keshtu qe gjithcka per mire ose keq eshte e atij dhe ai duhet ose te pergezohet kur eshte mire ose duhet te mbaj pergjegjesine konkrete kur dicka nuk eshte mire. Pa e akuzuar dot ne mungese te fakteve per korrupsion, ai akuzohet se po punon per bizneset e fuqishme dhe ne dem te interesave te punonjesve ndryshe nga programi i PS ku ai eshte kryetar i pehershem i saj. Ai vendos se kujt tia japin kete sektor ose ate tjeterin, si do te shperblej njerin ose tjetrin nga keta pasaniket e rinj me parate e shtetit qe jane taksa te popullit, rrit taksat per qytetaret e thjeshte ne maksimum, bile shume me te larta se ne vendet e tjera. Ai shperbleu super hajdutin L. Basha per nje ndertese te paligjeshme, ai paguan per aferat vjedhese te Sali Berishes qe ka bere me pare pa ia kerkuar atij t’i shlyej, pagun gruan e Nishanit ne vend qe ta paguaj Kisha katolike ne se eshte ndertuar jashte ligjeve dhe per te cilen duhet te vendoste gjykata dhe shume raste te tjera qe behen mullare po t’i permendesh ketu. Keto tregojne se ai eshte i pa pergjegjshem dhe vepron si monark me taksat e qytetareve, sikur te jene parate e tija. Une nuk i bashkohem korit te shume komentuesva qe e akuzojne si hajdut e te korruptuar pa fakte, por menyra se si ai e konsideron shtetin dhe se si e parfaqeson PS te le te dyshosh shume. Eshte jashte cdo dyshimi qe PD dhe udheheqesit e saj kush me shume e kush me pak jane vagabonde politike dhe hajduter te medhenj dhe ata po e manipulojne situaten e tanishme per te ardhur ne pushtet dhe jemi afer nje lufte civile. Ata jane pergatitesit e kasaj lufte, por edhe kryeministri shqiptar me idete e tij absurde, me fiksimet e tij skizofrene dhe mendjemadhesine e tij arrogante, me pa aftesine e tij te plote, me nenvlehtesimin dhe injorimin e popullit si fuqia aktive dhe me madhore ne nje komb, i pa afte dhe frikacak te merret me kriminelet e vertete te medhenj Sali, ILir, Basha e Com e ka ndihmuar shume ardhjen e kesaj gjendjeje te ndere ne vend. Vetem nje zgjidhe eshte racionale ne kete situate te turbullt: doreheqja e kryeministrit me vullnetin e tij ose PS duhet ta shkarkoje urgjentisht dhe te vendosin nje tjeter qe te kete inteligjencen dhe pergjegjesine e duhur per ta drejtuar ate dhe te gjithe vendin. Me Ramen kryetar shteti vendi do te degradoje shume shpejt dhe PS do te dalin nga skena politike per shume kohe. Ne vend do te vijne horrat dhe vandalet e Saliut ne se PS nuk i del per zot situates por e le ne doren e sharlatanit Rama.

 21. Turp says:

  Shikoni tifozat e partive ne shqiperi😨akoma se kuptojne qe keto janë bashke.Ju kujtohet pas gerdecit kur rama i rrahu shpatullat saliut?ja ajo eshte trreguesi i vertet qe kto gjithmone jan bashke ps pd lesh e i

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *