Sa herë që Messi shënon gol, në Katalonjë ka tërmet

Kur Lionel Messi shënon një gol në stadiumin “Camp Nou”, qyteti i Barcelonës pëson një tjetër tronditje tërmeti.

Këtë e vërteton një sizmograf, aparaturë që shërben normalisht për matjen e lëkundjeve të tokës në raste tërmeti, i vendosur pranë stadiumit ‘Camp Nou’.

Shkencëtarët kanë një seizmometër të instaluar pranë stadiumit “Camp Nou” dhe mbledh vibrimet e ndezura çdo herë që turma feston një gol.

Kjo aparaturë ka shënuar jo pak herë dridhje të tokës sa herë që shënon argjentinasi. Ekziston një pikë e qartë në të dhënat kur tifozët kërcejnë lart e poshtë.

Por ndërsa shigjeta e lëkundjeve ka pasur luhatje pas çdo goli, tërmeti më i fuqishëm prej tyre ka qenë ai i 6-1 kundër PSG, një vit më parë në Champions League, që përmbysi gjithçka duke sjellë kualifikimin e spanjollëve.

Gëzimi i fortë i mbështetësve blaufranas është shënuar i madh.

qëllimet

Kjo sizmologji e futbollit është diskutuar këtu në Asamblenë e Përgjithshme të Bashkimit Evropian të Gjeoshkencave (EGU) në Vjenë, Austri.

Është puna e Jordi Diaz dhe kolegët e Institutit të Shkencave të Tokës Jaume Almera në kryeqytetin e Katalonjës.

Ajo që Dr Diaz gjen interesante është kontrasti në sinjalin e turmës midis lëvizjeve të tifozëve sportive dhe atyre të tifozëve të muzikës, pasi në vitin 2016 në Camp Nou Bruce Springsteen mbajtio një koncert.

Sizmometri i brezit të gjerë i Dr Diaz është i pozicionuar 500 metra nga stadiumi në bodrumin e institutit.

Në fillim, ky ishte vetëm një projekt i kontaktit – diçka për të ndihmuar publikun e entuziazmuar për degën e tij të shkencës. Por pastaj grupi i tij i kërkimit filloi të vërente disa karakteristika interesante që nxitnin hetime të vërteta.

Pas këtyre ndeshjeve të Barça, shkencëtarët po shohin modelet sizmike të trafikut. Një rrugë e madhe shkon pranë institutit dhe është e mundur të gjurmosh rrjedhën e përditshme të automjeteve, madje të zbulosh ndalimin e vazhdueshëm kur dritat e trafikut ndryshojnë në ciklin e tyre.

E njëjta gjë vlen edhe për metrot dhe orarin e shërbimeve të trenave.

“Mund të ketë nisur si argëtim, por tani po hulumtojmë aspektet shkencore”, tha Dr Diaz për BBC News. “Njëra ka të bëjë me inxhinieri, duke ditur gjëra rreth strukturave dhe ndërtesave që dridhen për shkak të lëvizjeve të ndryshme të njerëzve. Tani po kontaktojmë me shkollat ​​inxhinierike për të parë nëse ka ndonjë potencial në këtë.” (TemA TV)

 

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Sa herë që Messi shënon gol, në Katalonjë ka tërmet”

  1. GoooL says:

    Qetesi sot .. Daje Roma

  2. enter'" says:

    ahahahaah, dje Barcelona u trondit mire fare prej Romes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *