Luftë? Siria “mollë sherri” mes SHBA-Rusi, Trump: Bëhuni gati, raketat tonë do të… reagon Putin

Përplasje të ashpra deklaratash janë shënuar sot midis ShBA dhe Rusisë ku “mollë sherri” midis dy vendeve duket se është Siria.

Presidenti i SHBA Donald Trump reagoi sot pas deklaratës së ambasadorit të Rusisë në Liban se i cili tha se Moska do të rrëzonte raketat amerikane, nëse hidhen në Siri dhe se do të hakmerret kundër çdo vendi nga i cili do të nisen raketat.

Në një postim në twitter presidenti i SHBA paralajmëron Rusinë që të “bëhet gati”, pasi SHBA do të godasë me raketa në Siri për të ndëshkuar regjimin e Asad.

Rusia zotohet për të qëlluar çfarëdo dhe të gjitha raketat që godasin në Siri.

Bëhu gati Rusi, sepse ato do të vijnë, të bukura, të reja dhe “të zgjuara”!

Ju nuk duhet të jeni partnerë me kafshën që vret popullin e tij dhe është i lumtur për këtë!”, shkruan Trump.

Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i Moskës zyrtare pas kërcënimit të presidentit amerikan Donald Trump.

Përmes një deklarate, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova tha se raketat e SHBA duhet të fluturojnë ndaj terroristëve, jo qeverisë së ligjshme të Sirisë.

“Raketat e zgjuara duhet të fluturojnë ndaj terroristëve, jo qeverisë së ligjshme të Sirisë, e cila ka kaluar disa vite duke luftuar kundër terrorizmit ndërkombëtar në territorin e saj”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, raporton RT.

Përplasja e deklaratave midis dy vendeve erdhi pasi më herët Rusia paralajmëroi se do të mbrojë Sirinë nga çdo sulm ajror, pas kërcënimeve të SHBA për të ndëshkuar regjimin e Asad për sulmin e fundit kimik ndaj popullsisë civile. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Luftë? Siria “mollë sherri” mes SHBA-Rusi, Trump: Bëhuni gati, raketat tonë do të… reagon Putin”

 1. Klimax says:

  Dhe Trump do te sjelli “paqen” me “te bukurat, te rejat dhe te zgjuarat” dhe cuditerisht tani kur Lufta ne Siri pothuajse ka perfunduar???!!!!
  Kur boten e drejtojne cmendaraket cdo gje degjohet si “normale”, edhe zhdukja e njerezimit nga faqja e dheut!

  1. Andrea says:

   Kaq shum te dhimset njethundraku islamik Assad?

 2. Amerika says:

  Keshtu ndodh kur bota drejtohet nga dy budallenj.

  1. Shqiptari nga Shqiperia says:

   Budallenj nuk jane por jane personifikimi i njeriut bla bla bla , shume zhurme per asgje , njeri te gris bythen me twiter ,tjetri perfaqesuesi denjitoz i mafies ruse kujton se eshte ai i dikurshmi , i forte , i paprekshem vecse nuk i ka ngele gje nga kufoma e dikurshme e ussr. Te keqinj , ne nje kohe te keqe ……………..

 3. sinusi says:

  Po kete carin e amerikes kush e ftoi ne siri????
  te vij ketu te aleati i vet shtrategjik

 4. sinusi says:

  Po kete carin e amerikes kush e ftoi ne siri??????
  te vij ketu te aleati i vet shtrategjik

 5. taku says:

  dil spartak na thuaj se cfare po ndodh

 6. taku says:

  dil spartak na thuaj se cfare po ndodh ???

 7. taku says:

  dil spartak na thuaj se cfare po ndodh ?????

 8. taku says:

  dil spartak na thuaj se cfare po ndodh ?????
  a po fillon lufta dhe nuk me lejoni postimin !!!!

 9. Ali Pashe Tepelena says:

  Nese Trump do beje nje veprim te tille, me ne fund do vertetohet se cifutet kontrollojne cdo gje ne amerik dhe se trumpi ne fund te dites eshte ose idiot ose kukull

  Veprimi i trump-it do kete pasoja shume te renda.

 10. beni says:

  Ke të besosh,ky ariu i bardhë pa borxhe,kurse 70 vjeçari një mal me borxhe!!

  1. undefined says:

   Ariu ibardhe eshte i varur nga teknollogjia Perendimore more derdimen pa ate teknollogji gjendet akoma ne Mesjete

   1. beni says:

    Centralet bërthamore që investon në Turqi miliarda euro edhe kto jan teknologji perëndimore?

    1. undefined says:

     Pyet ose lexo nga kush e mori Rusia njohurit per ndertime te tilla more dhe jo vetem Rusia por te gjithe gabelt e Lindjes

 11. X. says:

  putini dhe rusia e dijne mire se me kenë kane pune,afer,se edhe me tradhtin diplomatike kundet amerikes ,anglis dhe gjermanit,kure zapuan aeroportin e sllatines ne prishtine nga ushtria ruse,veqse gati i ka pas kercite rusit ne koke nga sh.b.a-usa e perkrahur gjjthashtu nga gjermano-austriaket,qe rusit duhet grusht te fore.
  vete nje enision anglez flasin sesi nje gjeneral ruse kishte alarmuar kremlinin,se me mire te ikim,se na kersiti mbi koke…
  Amerika ka afro 300 milion banore,rusi 140 milion.
  Amerika ka anglin dhe israelin nje fuqi usharake shume moderne me veti.
  rusi vetem greket dhe serbet.
  Amerika fuqia e pare ne bote.

 12. Para Laci says:

  Kur e pyeten Einstein-in se si do behet lufta e 3-te boterore, ai tha, se nuk e din. Por tha se lufta e 4-rt do behet me gure!

 13. Pellazgos says:

  Nje vend si Amerika qe do te “ndeshkoje” regjimin e Asadit kur nga ky vend te shkaterruar per 7 vjet po ikin nga syte kembet duke lene pas atdheun e tyre,eshte fatkeqesi boterore.
  Tani do dali ndonje “Krisht” tjeter te mbroje keta te zbuar mga bombat,apo vetem per cifutet eshte “krijuar” Zoti dhe vetem per ata eshte toka e premtuar.
  Bota e civilizuar eshte kthyer pas tek Mesjeta e erret me keto Fete arabe qe jane kanceri i botes,kur Papua si Kryetare shteti i Vatikanit lan kembet e te varferve dhe me amb ambasadore,ministra,misionare u japin edhe cmime me qellime polotike,eshte akoma me fatkeqesi.
  E kam thene shpesh qe kur do japin llogari ata qe dogjen Galileon,Brunon dhe ata qe paten guximin te ngrihen kunder mashttimeve,kunder pislleqeve,kunder degjenerimit?
  Si nuk kane turp qe kane ndare boten dhe kane vrare dynjan e gjoja besojne ne Zot.
  Nje eshte fuqia qe e kthen kafshen ne njeri dhe e ben jeten te bukur, Dija,Shkolla,Thatro, dhe per kete Greket e Vjeter e simbolizuan si Zot dhe jo ndjenja dhe mashtrimet e Feve qe i kane duart me gjak.
  Cfare ti bej une qe botta eshte ne duar te gabuara,shtete te ndertuara me skllever me zingjire,te etur per gjak dhe shkaterrime duke “harruar” qe jane mbeshtetur tek Civilizimi Greke dhe mbeshtesin Turqine Islamike dhe Albanistanin.
  Krimineli do mbeshtese kriminelin.
  Ashtu sic kane qene Sllavet pushtues ne Ballkjan,ashtu edhe amerikanet,turqit,cifutet nuk kane vend ne vendet e pushtuara neqofte se duan paqe.
  Ka nga ata qe shqipetare qe keto shtete pushtuse jane “demokratike” dhe te “mira” per ta se i kane “ndihmuar” dhe vazhdojne ti ndihmojne.
  Nuk e kuptojne qe kriminelu eshte kriminel dhe pastaj duan paqe!

  1. Illlyrian Emperor Constantine says:

   Ne rradh te pare ti je nje bastard arumun qe ke per baab ushtare shqiptare dhe per gjysh bejlere shqiptare qe te kane kap gjyshe dhe stegjyshe, mos e harro kete.

   Jo ti qe jo e jo, por as edhe 5% e neo grekeve nuk jane greke apo helene te lashte, ju jeni tufe bastardesh rrac perzier qe ngrini ne piedestal heronj shqiptare dhe vishini veshje shqiptare, keta jeni ju.

   Keshtu qe mos permend kot me kot helenet e lashte se nuk ke lidhje o i goditur.

   Dhe qyteterimi i lashte grek ishte nje qyteterim me ndikime te medha nga egjiptianasit dhe fenikasit dhe nuk eshte se krijuan vet ato qe bene por ishin te paret qe kane shkrime mbrapa.

  2. KORÇARI says:

   Pellazgos, ke një mendim të turbulluar, sepse mendosn sikur GREQIA ËSHTË QENDRA E BOTËS, mos harro që Grekët e MORËN ALFABETIN NGA FENIKASIT , MATEMATIKËN NGA BABILONASIT , GJUHËN DHE EMËRTIMET E DISA PERËNDIVE NGA ILIRËT, E KËSHTU ME RRADHË, jam dakord me ty kur thua që AMERIKA u krijua nga Skllavëria, Anglia u Fuqizua nga Shfrytëzimi i Kolonive gjithashtu dhe Franca apo Spanja (që Zhduku MAJAT dhe INKASIT) , por mos folë për ”Demokracinë” Greke, sepse DEMOKARCI me SKLLEVËR në shtëpi NUK KA, Mos harro PELLAZGOS se në 1821 ata REVOLUCIONARËT ”GREKË” KISHIN GJAK ”ALBANISTANAS”ashtu si’ç ka dhe Tsipras, ashtu siç kishte dhe PANGALLOS , TSOHATXOPULOS, LIAPIS etj etj, pra PELLAZGOS ZGJOHU NGA GJUMI LETARGJIK I PËRRALLLAVE ME MBRET SE GREKËT JANË QËNDRA E BOTËS, MË VJEN KEQ SE TI S’JE AS GREK I MIRËFILLTË POR JE SI I THONË LLAFIT… JENIÇER, PRA BYTHLËPIRËS GREK, do të të Rrespektoja shumë nqs ishe Grek i mirëfilltë , por PËRBUZ dhe URREJ . JENIÇERËT pra TRADHËTARËT.

 14. Intelektuali says:

  Nuk heq dore kollaj. E do me cdo kusht.ka hedhur lende helmuse thote. Do apo sdo ti

 15. beni says:

  I hengsh mutin Assadit,njeriu me i civilizuar në botën arabe dhe nga me tolerante karshi fesë së krishterë!!!!

 16. sipas nje potali te kosoves e marrë nga mediat e huaja, e ka vrar bashar al asadin.por nuk eshte lajme per mua definitiv,dhe jo zyrtar.
  po une ju themë,se sipas meje qe njofe pak poliktika te huja,ket her kane mi eliminuar asadin,vetem nese ka ik perpara ne iran apo rusi.
  nje dite te mire per personelin e gazetes TemA.

 17. nuk mundet ti mbat forcat rusi me nenderse te ndryshkura me ameriken e fuqishme,qe ka me veti anglin,isaraelin francen dhe super fuqin e evropes gjermanin sekret diskret.
  Gjemani nuk fletë dhe tregon shume teknologjin ushtarake,por kure ti qet,ka qka me treguar ..
  mos harroni se aje eshte po aj gjermani qe e berei leshe koplet evropen e rusin.

 18. krejtë rrota politike sillet per ta bere nje shtet kurde,qe jane tgelle pro-euro-usa,dhe sipas evrooianve kurdet jane i vetmi populle ne bote me afro 35-40 milion kurde te okupuar ne 4 ter shtete ne turqi ,siri,irak e iran.
  Shreti kurde do krijohet se pari ne irak dhe bashkangjiten kurdet e siris dhe turqis iranit ne nje shtet.
  Kurdet jane te ndar si shqiptaret ne 4 shtete.greqi,serbi,maqedoni,mal te zi.
  kysh eshte sot kunder shtetit kurde ,ka qen dje apo 99-2000 kunder shqiptarve te kosoves.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *