Shkrimtarja e njohur rrëfen sekretin e madh: Edi Ramën e kam dashuruar fshehurazi, isha 22 vjeçe kur e kisha pedagog dhe…

Shkrimtarja Ornela Vorpsi ka ardhur në Shqipëri.

E ftuar në takimet Letërsia dhe Qyteti, përballë dy gazetareve Alda Bardhyli dhe Beti Njuma, Vorpsi ka treguar rrugëtimin e saj nga Akademia e Arteve Brera në Itali, drejt Parisit ku sot jeton me bashkëshortin dhe vajzën.

Shqipëria që kam jetuar me nënën time, ishte një vend i vështirë. Ishte e rëndësishme të tregoja atë periudhë. Një Shqipëri, lakuriqe. Me librin e parë, kam plagosur edhe familjen time, “Vendi që nuk vdes kurrë”. Nuk kisha ndërmend të shkruaja por më erdhi kaq organike në italisht” u shpreh Vorpsi.

E njohur për lidhjen me kryeministrin Edi Rama ajo është shprehur se e ka adhuruar atë herët që kur ai ishte thjesht një profesor në Akademinë e Arteve.

Unë Edin e kam takuar në moshën 18 vjeç në Institutin e Arteve. Vija nga një familje që babain ma futën në burg, dhe pa vdekur Enver Hoxha, nuk më lejohej të ndiqja Akademinë e Arteve. Pas vdekjes së tij, nisa studimet aty ku doja. Dhe u gjenda në Akademi, kur Edi ishte pedagog. Ishte vetëm 22 vjeç, dhe ishte aq i aftë, sa e kishin mbajtur në Katedër. Edi, ishte dukshëm në distancë të jashtëzakonshme me ç’të ofronte Shqipëria atëkohë. Ndoshta i kishte edhe mundësitë. Por sido që të jetë. Ai kishte karizmën, sharmin dhe kishte lexuar jashtë mase. Për mua, humnera mes Edit dhe profesorëve të tjerë ishte e madhe”, u shpreh Vorpsi, duke shtuar se “me Edin, isha e dashuruar në mënyrë platonike”.

”Ai nuk më ka dashur. Si njeri, për mua, ka qenë një gjeni”, u shpreh Vorpsi duke treguar kohët kur Rama jetonte në Paris ku kishte magjepsur të gjithë me elokuencën e kulturën e tij.

Sot shkrimtarja prezanton ekspozitën e saj të parë personale Providencë në COD në kryeministri nën kurimin e Genti Gjikolës.

Ornela, mike e vjetër e Edi Ramës pret që të jetë ai përkthyesi i saj. Edi ia ka premtuar.(dita)

REMOTE_ADDR:[]

47 komente në “Shkrimtarja e njohur rrëfen sekretin e madh: Edi Ramën e kam dashuruar fshehurazi, isha 22 vjeçe kur e kisha pedagog dhe…”

 1. Dibrani says:

  O dita ,.mos e leshoni kaq poshte gazeten,..ca eshte kjo shkrimtare qe sjell efshe te peshtira seksuale per liderin e saj suprem Edi Ramen
  Po me kurvat e Rames do merret populli.

  Sinqerisht nuk shoh lajm ,..thjesht nje lobim kurvash per te riparuar figuren e Rames ne emer te titullit shkrimtar.
  Ca u tha nga Freedom House per Shqiperin vend numro,…nuk mund ta zbehin lajmin ca kurva me efshe dhe fantazi seksuale

   1. toni says:

    Dibran lexoje mire artikullin, ajo thote se ishte dashuruar me intelektin e Edit dhejo me pallen!

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Përditë botohen kujtime
   nga çdo lloj mutsihane
   Përse s’mund të lexojmë
   çfarë thotë nje gocë Tirane?!

   1. Eri says:

    Ke te drejte po honepsen keta idjotet qe i vene dhe emrin vevtes Dibrani dhe qellimisht injoron nje popull te terë shume te zgjuar Idjoti

    1. Dibrani says:

     Kurveria shperblehet ne Politiken Shqiptare,..cdo efsh seksual ndaj liderit suprem e ka nje kuptim ne kryeministri
     Edhe ,pse ky vend abuzohet nga autokratet e 2018

     1. Dibra modhe says:

      Epsh jo efsh se na felliqe

    2. ELIOT says:

     c eshte kjo fashatare more te gjore ;;; edi rama ne paris sbente asnje pikture ne dite ;;; asnje karikature per turistat ;;; edhe kinezet benin me shume ;;;se kishin me shume talent ato;;;; ne kine nuk i kane marre doplomat me miq si rama qe ishte nipi i bolshevikeve ;;;; kishte kulture te madhe ;rama ,,,,,//::::,,,,, nuk e di c quan kulture kjo shpifesja ;;;ndoshta hipokrizine apo qe i lane dhembet nj here ne jave ;;;; dhe kur e tha edhe nano qe edhe thojte i kishte te piset ;si kishte prere nja 5 jave ;;;;; dhe kam folur ma ramen ne paris ;;;;ishte menjdemadh ;;;truthare ;;dhe xheloz per shqiptaret qe kishin aritur te jene dicka ne europe ;;;; ndersa kete gje e quan kuture kjo debilja ;;;;; nu cuditem ,,,,,,me ;;;nje

  2. s'kam ç'bej says:

   u terbua dibrani xheloz!

  3. Kulmaku says:

   Nuk thuhet efshe,por epshe.

 2. ceni boston says:

  Po ke magjepsi Edi ne Paris o shkrimtare, na e thuaj se jemi shume kurioze apo ata qe ju shiste ikonat, se Edi poshte urave ka fjetur, pa lere se cfare u be me vone.Fatos Nanoja na ka folur ndryshe se si e ka takuar Edin ne Paris dhe si e solli ne Shqiperi! Beji gojore Edit tani qe ka fuqine!

 3. Qifja says:

  Per Meron !!!
  Te jatin Seid Vorpsi e futi ne burg e shoqja qe se bashku me te bijen ishin dashnore te sigurimsave. Hiken nga vendi ne 1991 si shume spiuna te tjere.

  1. Katerina die Große-Madona prej Sauku says:

   Kjo e ka dasht ne menyr Platonike Edin,dmth e ka tund me dore duke mendu per profesorin Karizmati,ndersa sot e shkund Edi duke ja vendos pikturat ne Kryeministri dhe kalojn ne Orgazem te dy.
   Pune kurvash torollake,kan shku te Paris ene kujtojn se kan pushtu boten

   1. heu bre says:

    Ti Katerine nuk ke dasht ndonji ne menyre platonike ne jeten tande 🙁

 4. Dibrani says:

  O tema ,.mos e leshoni kaq poshte gazeten,..ca eshte kjo shkrimtare qe sjell efshe te peshtira seksuale per liderin e saj suprem Edi Ramen
  Po me kurvat e Rames do merret populli.

  Sinqerisht nuk shoh lajm ,..thjesht nje lobim kurvash per te riparuar figuren e Rames ne emer te titullit shkrimtar.
  Ca u tha nga Freedom House per Shqiperin vend numro,…nuk mund ta zbehin lajmin ca kurva me efshe dhe fantazi seksuale

  1. prizem says:

   @Dibrani
   Ke te drejte, sa te kemi Salianjin dhe Griden nuk kemi pse merremi me te tjerat.

  2. s'kam ç'bej says:

   o dibran i ndershem, do merret me kurvat e parlamentit si Grida e Salinanjani a te marrte purtha shaleve!

 5. **** says:

  Ja dhe kurvica tjeter. Po kur doje ta ndiqje akademine ti moj? 16 vjece?

  1. heu bre says:

   Sakte! Ne Akademi mund te shkoje vetem 18 vjece (pra pasi kishe mbaruar gjimnazin) dhe ajo shkoi pikerisht atehere. Por po nuk treguan njehere “vuajtjet” keta te “persekutuarit”, ahaa nuk shkon puna …

 6. Cuku says:

  Bravo ,,
  Simbol I bukurise se femres shqiptare,
  Shume realiste dhe e thjeshte
  Kjo Zonje eshte vertet e persekutuar nga ai regjim dhe jo keta halabaket qe dalin perdite dhe bejne rolin e viktimes,,,

 7. Edhe dhi e zgjebosur edhe bishtin perpjet says:

  Albanezet vjellin vetem vrer..per fat te keq,jemi te shartum me turq dhe pranaj jemi kaq rrac e eger

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   Turqit e sotshem jane te shartum me shqiptare dhe jo e kunderta jevgjit i vogel.

   Te jesh kundra kurvave dhe pederasteve eshte gjeja me mire qe mund te besh ne kete bote.

   Turqit as nuk kane ekzistu si etni der ne 1923 por ti je mega injorant o i mjere.

   Shqiperine dhe gjithe ballkanin e kane udhehequr pashallare shqiptare dhe nuk ka pasur kolonizim te huaj ne tokat shqiptare.

   1. ehhh says:

    Madje edhe Turqine shkuan dhe e pushtuan ushtrite shqiptare me 200 mije ushtare, me ne krye Gjergjin e Madh! Ndersa turqit qe erdhen ketej nga anet tona ishin turiste, qe ju pelqente deti dhe fusha!

 8. Budallenjte dhe plepat behen te gjate says:

  Idiote

  1. Timi says:

   Idiote jeni ju qe komentoni …cdo fjake e thene nga kjo shkrimtare e talentuar per Edin eshte e vertete…ju hani m.. dhe qajini hallin kesaj qe jeton ne mes te Parisit.

   1. ELIOT says:

    HA HA ha ha jeton ne mes te Parisit ;;;; me dashnor arab ;;apo nga senegali ;;;se ne Paris ka lagje ma afrikane ;;;; Tim dukesh qe ska qene ndonjehe ne Paris ;;;; dhe Edi rama ne Paris jetonte si Jean val jeani ;;;e hante nje sandviche ne dite si ne ;;;;;;;;; me kutjon historin e Ezmeraldes me Kazimodos ;;;kane nje gjashmeri ;;ndodhi ne Paris ne shekullin ;;;;21 ;;;;;; Rama ;;dhe kjo torrollakja ;;;;;;NDOSHTA KUJTON SE DO TA MARRI TA BEJE MINISTER TE KULTURES ….. NDOSHTA ..SE SIC SHKRUAN ..KA 2 GJERA …OE ESHTE …. OSE DON ….

 9. A says:

  O Ornela, o kurve e goc kurve.
  Dashuri e fshehte thote kurva. I pelqente kurves me ngec dhe e quan dashuri. Po ti ishe me Gjergjin (cun doktori btw) ne ate kohe mi kurve !
  E persekutume dhe me te drejte studimi per pikture!!!
  Ske faj ti, ne ket kohe sngeli kush pa u bo , piktor, shkrimtar, i persekutum, historian…..

  … dhe mos boj si pidh i bukur se nji kom e ke me te shkurter se tjetren.

 10. IP says:

  Kete zonjen shkrimtare e kam njohur mire qe kur ishte femije se kam jetuar ne te njejten rrugice me te. Pamvaresisht se babain Seit Vorpsi e kish ne burg, I doli e drejta per te vazhduar Liceun Artistik dhe pastaj Institutin e larte te Arteve, menjehere pas Liceut. Asnje pasoje dhe persekutim s’ka patur as ajo as nena e saj qe e ndau te shoqin. Seiti, djale I mire, u denua per agjitacion e propaganda se I fliste goja kudo e sido, por kjo vajze nuk vuajti fare prej tij. Kjo cupe ne librin e saj jo vetem ka genjyer per familjen Vorpsi (familje e respektuar nga te gjithe ne komshinjte) e per prinderit e saj, por dhe per disa komshinj te respektuar, te cilet bile e kane ndihmuar kete cupe. Ka care rrugen e saj me shume genjeshtra dhe te tjera sjellje jo korrekte. Per disa mund te jete shkrimtare e madhe per mua ne librin e saj te pare (gje tjeter nuk I kam lexuar) ka genjyer shume.

 11. Moni says:

  Edin e ka njohur ne moshen 18-vjeçare, pra sapo ka mbaruar gjimnazin/liceun ka hyre ne akademi nderkohe qe thote se pa vdekur Enver Hoxha nuk e pranonin dhe vetem pas vdekjes se tij mundi te studionte atje ku donte.
  Me deklaraten e saj ngaterron me dashje publikun duke lene te kuptoje se i kane refuzuar te drejten e studimit, pra me demek eshte persekutuar. Ajo thjeshte hedh nje hipoteze dhe jo nje konfirmim qe para vdekjes do e refuzonin. Nderkohe qe po vete bie me kembet e saj brenda duke pohuar se e ka njohur ne moshen 18-vjeçare Edi Ramen.

 12. santa quaranta says:

  Ore ca e ka kjo Laura Vorpsin se edhe ajo sec ka nje histori pohimi te afeksionit per Ramen diku ne aeroport….. I ka marre ne qafe qysh se i publikuan ato fotot lakuriq….

 13. Vito Kermilli, shoku i Nikos says:

  Plep i rrit ne mut.

 14. IVONI says:

  KUSH NUK ESHTE I AFTE TE NDERTOJE FAMILJEN E TIJ ME BAZE TE SHENDETESHME , NUK ESHTE I AFTE TE BEJE C`DO LLOJ PUNE TJETER ..! GAZETARE , KAM RESPEKT PER JU, POR KUR SHKRIMET JANE TE “KUPTUESHME” ..! NUK E DI NE KETE SHKRIM KUSH KA VLERA , KJO FEMRA APO KRYEMINISTRI I VENDIT ?!

 15. Katerina die Große-Madona prej Sauku says:

  Kjo e ka dasht ne menyr Platonike Edin,dmth e ka tund me dore duke mendu per profesorin Karizmati,ndersa sot e shkund Edi duke ja vendos pikturat ne Kryeministri dhe kalojn ne Orgazem te dy.
  Pune kurvash torollake,kan shku te Paris ene kujtojn se kan pushtu boten

 16. h says:

  Ornela ishte nje nga pak femrat me te bukura te Tiranes.
  Por shumica nuk e njohin se ne ate kohe kullosnin dhite ne malsi.

  1. delete says:

   Asnjeri nuk i mohon Vorpsit seks-apiling qe ka pas si femer ne Tirane ne ate kohe. Car eshte e vertete eshte e vertete. Por ama te thuash qe Rama ishte “gjeni” (elozhe qe mund t’i dedikohen vetem Van G.ogerve e Mikelangelove) dhe aq i afte “sa e ben edhe profesor katedre ne ILA ,” kete edhe nje truthari po t’ja thuash – do qeshte me mos-vertetesine e ketij aludimi . Te gjithe e dine se kushdo qe ne ate kohe emerohej neper pozıcione te tilla pullumash ne Tirane i kishte krahet e ngrohte. Kush ishte i zoti mund te fitonte ILA-n por mbasi mbaronte emerohej jo aty ku e meritonte por dekdisej neper vatra kulture rrethersh ku hante pula gur. Kjo eshte e verteta. Nese do duam to mbolojme diellin me shosh, ajo pastaj eshte drugo mesele.

   Bythlepirja duhet te kete nje kufi, pasi nese tejkalohet dhe arrin ne nivele te tilla skandalose sa te Vorpsit, athere i bie qe personi qe e ofron eshte pa personaliteti dhe rrjedhimsht pa karakter.

   1. h says:

    Po te kesh jetuar ne tiranen e asaj kohe,duhet te dish se edit rama
    ishte nje nga djemte e perparuar dhe origjinal,
    une e njihja si te tille dhe nuk me plas fare per politiken dhe kryeministrin.
    Vetem se urrejtja qe eshte ushqimi i perditshem i shqiptarit, ben te deformoni
    edhe te vertetat.Po te flasesh me ideollogjizmat e malokut sigurisht do besh gabim.
    Kam respekt per edin çun tirone,nuk me plas per edin politikan.

    1. delete says:

     Askush ne kete debat nuk po perdor urrejtje apo ideologji. T’i afrohesh nje teme pa bias dhe me objektivet eshte konstruktive dhe asgje me teper se kaq mendoj. Thene kete, une thjesht po i referohem fakteve. E verteta eshte se KM ne pikture ka qene ne nivele mesatare., per te mos then mediokre. Tashi ti nuk mund te krahasosh gjenin e Pavarotiti me ate te nje tenori te dores se dyte ne TOB se i bie te jesh pastaj copa injorantit nga arti apo jo? E njejta gje eshte me penelin. Kur pronuncon fjalen “gjeni” ne fushen a piktures, atehre mendja menjere te shkon te Mikelangelo & co. Per te mos u zgjatur me teper, nese do e refuzoje kete analize te percipte atehre do ishe bias ne debatim. Dhe sa per dijeni, ka pasur me brezin e Rames piktor shume me te telentuar se KM dhe u kan futur hurin ne kulo duke i dekdisur neper rrethe per te mos ju gjetur me fara. Pse? Sepse nuk i kisin shpatllat e nrofta mer lal. Kaq. Dhe kjo eshte e verteta ashtu sic e kam njohur une e shume te tjere qofte Tironsa e konviktor nga afer.. Une jam le e rrit ne Tiron, ish student (jo per pikture) ne ILA, dhe i njoh po aq sa ti karakteret per te cilet po debatojme. Pastaj, c’lidhje ka jo ideologji malok, jo shekspiriane. Secili perfaqson vetveten. Sali gelbaza nuk perfaqson veriun ne totalitetin e vet. Une nga prinderit jam me origjine nga Jugu…….kshu qe mos e merr si mbrojtje te fisit se nuk eshte. Equality and fairness thone amerikanet eshte ajo qe ka rendesi ne nje shoqeri progressiste, te tjerat pastaj jane bjeri ti bim.

     1. ca po thu says:

      Kush je ti qe merr atributete e VLERESUESIT te pagabueshem o koqe kanari 😀 😀 😀

 17. pingu says:

  kjo goca ka qen ene dashnorja Dautit vetem se kishte makinen e drejtorit.

 18. tomsojeri says:

  Ndigjoni ktu o komentus, qe vec helm ju vjell shpirti e smbaheni dod nga ligesia duke fillu nga ai dibrani xheloz e te tjeret, qe kjo vajz ,ashtu me menyren e saj, me nje baba ne burg politik ku te gjith e dim sa e veshtir esht te mbijetosh , pa ju vjedhur si politikanet qe ju tallin e ju mashtrojn ,e kurverojn brenda ne parlament e jan pasuru ne kuriz te ktij populli sa sdin ku ti plasin trofet e tyre ! Kisha kureshtjen te dija se vajz e kujt esht kjo Ornela me kte mbiemer ku un kam mjaft te njohur dhe nga komentusit mora vesh se qenka e Liljanes (goca e kosaxhiut ) dhe Seitit qe bridhte me motor JAWA e nuk i rinte goja rehat e ja futi vetes e jo e shoqja, sepse un kam punuar me Liljanen dhe i kishte shoqet e ralla per karakter ! E kam pas edhe komshie dhe dua te besoj cka thot komentusi IP qe ndoshta ka qendruar me gjat ne ato rugicat e ruges Durresit qe lidheshin me rugen e ambasadave sot ! Nuk e kam njohur kte vajz shkrimtare e as kam lexuar dicka nga shkrimet e saj e sic thash, njihja Liljanen dhe prinderit e saj ! Me behet qefi qe vajz e Liljanes na qenka shkrimtare ,nje vajz me mendje te hapur e i uroj suksese e te gezoj nenen e saj, per te cilen kam pas konsiderat jo vetem un ….

 19. Albana says:

  Lexova shkrimin asnje lajm nuk perben asnje gje interesante,,por me ben pershtypje gjuha vulgare dhe plot urrejtje e disa komentuesve kunder nje femre apo qenie njerezore c’rendesi ka. SI ka mundesi me cfare ushqeheni cdo dite qe nxirrni kaq helm nga shpirtrat tuaj. Pastroni nje here veten dhe pastaj flisni per tjeret, largohuni nga kjo kulture orientale mesjetare dhe kritikoni pa fyer njeri. Ju valle do kishit kurajon po te ishit perballe kesaj gruaje to flisnit me kete gjuhe?

  1. Dibrani says:

   Albana @ Nuk ke nevoj per kurajo ti tregosh tjetrit te verteten.

   Efshet e saj ndaj Rames nder vite te fshehura ne fantazin e saj seksuale perverse ,..profesor-nxenese

   Dhe hapja e ekspozites se saj ne ambjentet e kryeministris apo ish-profesorit ,. eshte nje shenj nga Rama per ti dhen jet efsheve dhe fantazive seksuale .

   Rama vet ndihet si nje adolishent ne kjo surpriz e paritur,..por plot zjarr nga vet Ornela

   Per cfar vulgariteti ,..e ke fjalen ,..se ne komentuesit thjesht periceptojme ato ndjenja dhe fjal qe ajo ka shkruar ne media,…
   Dhe aktivizimin e Rames ndaj kesaj dashurie sensuale enigem ,..por ,…new beginning in his love 💖 life waiting to be explored .

   Gruaja e Rames ????????

 20. d.didani says:

  O derra komentus! Cfare interesi ka kjo shkrimtare e sukseseshme ,qe jeton ne Paris me burrin e saj dhe vajzen,qe te serviloset ndaj kryeministrit shqiptar! Cfare eshte ky koncept,qe ne se nje femer shpreh cfare ka ndjere per nje mashkull domosdo eshte kurve….!(Koncept anadollak,qe akoma nuk eshte shkulur nga shqiptaret e pa domestikuar)..Nuk e ka zene ne goje Edin si politikan fare, po fare,perse komentusit e djathte sulen kunder shkrimtares dhe kryeministrit ,sikur i dine te gjitha cudirat qe ka bota,qe ka patur dhe qe do kete!….Prisja te lexoja komente me thirrje per proteste me parrullen “Rama ik” Turp! Nuk eshte etike qe ta etiketoni zonjen me epitetet me te ndyra,bile dhe mamane e saj dhe sojin e saj! Keqardhje!

 21. Kol says:

  Mos kulturen franceze pervec se pisanjose dhe arrogance care tjeter kane parisianet hajde gazetare paska marre interviste kaqole ik se late nam se ne kemi pa europen sjemi ata naivet e kohes se dulles

 22. tahir tangopi says:

  pale kur beheshin peizazhe ne zbor ne Mamuras, aty Edi ( qe duhet thene ishte ne periudhen e gomarrllekut) dukej edhe me yll.

 23. Matia says:

  “O njerì,mos u përkul
  n’se për ty,thuhen ca dokrra.
  Ti e dì:gjuhet me gurë,
  ajo pema që ka kokrra”
  Po t’mos të pëlqejë një njerì,injoroje me heshtje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *