Adriatik Llalla në prag arrestimi?

Ish-prokurori i përgjithshëm Adriatik Llalla është në prag të arrestimit. Burime nga organi i akuzës për Vizion Plus nuk e mohuan faktin se në ngarkim të Llallës pritet që shumë shpejt te dorëzohet urdhër-arresti, banuar ne 4 akuzat për të cilat Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet.

Ky lajm vjen në kohën kur përplasja Llalla-Lu është rikthyer dhe njëherë në qendër të vëmendjes, pas akuzave dhe kundërakuzave të hedhura nga të dy.

Prej kohesh ambasadori amerikan Donald Lu ka mbajtur nje qëndrim te ashpër dhe kritikues ndaj Adriatik Llallës, te cilin e ka akuzuar publikisht si personi qe ka dashur te pengoje reformën ne drejtësi.

Por akuzat kaluan ne nje tjetër nivel dhe nuk mbetem ne vetëm ne kuadrin e personit anti-reforme. Ato u formësuan pas vendimit te Departamentit Amerikan te Shtetit, i cili e shpalli non grata Adriatik Llallën, si person i përfshire ne afera te mëdha korruptive.

Përplasjet vijuan pas publikimit te letrës qe Adriatik Llalla, gjate kohës kur ishte Kryeprokuror i kishte drejtuar Kongresit Amerikan. Nder te tjera ai akuzonte Ambasadorin Lu se i kishte kërkuar nominalisht, arrestimin e Ilir Metës.

I menjëhershëm ishte dhe reagimi i Ambasadorit te Shteteve te Bashkuara ne Tirane, i cili i cilësoi si gënjeshtra keto pretendime me argumentin se Adriatik Llalla i trembet arrestimit për korrupsion.

Por debati Lllalla-Lu nuk u mbyll me kaq. Një ditë më parë, me ane te një deklarate per mediat, ish-kryeprokurori lëshoi serish akuza ndaj diplomatit amerikan, duke u shprehur se ai ka marrë rolin e prokurorit, gjykatësit dhe te jurisë, duke e shpallur ate si fajtor per korrupsion, ne kohen kur, sipas vete Llallës, ndaj tij nuk ka asnjë prove.

Lllalla kërkoi nga Lu qe te heqë dore menjëherë nga abuzimi me pushtetin dhe ndërhyrjen ne punët e sistemit te drejtësisë shqiptar.

Ndërkohë, Prokuroria e Durrësit e ka nisur procedimin penal ndaj Llallës në 15 mars 2018. Dosja me numrin 447 përmban 4 veprat penale: Deklarimi i rremë i pasurisë, mosdeklarimi i shumave të të hollave ne kufi, pastrimi i produkteve të veprës penale dhe shpërdorim detyre.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Adriatik Llalla në prag arrestimi?”

 1. selvia says:

  Amon kur du ta shofim kete kriminel pas hekurave…

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Unë besoj se do të dënohet
   Për çfarë u akuzoka
   vetëm në se e konfirmon
   edhe Nalban Dhoga!

  2. Qelepir, Yxhym, Lezet says:

   A nuk eshte gallatë me kete Llallen?
   Kur ishte prokuror, na genjeu disa herë, “ne Shtator do ketë arrestime”, “ne Mars do ketë arrestime”.
   Tani doli që ky ishte vetë ‘peshk i madh’.
   Paska qene trap fare. U be kamikaz i Saliut. Saka vetë eshte akoma jashtë ndersa ky po e ha sa krahu.
   Uroj te terheqë kemben zvarrë per Berishën, Bashën dhe Liken. Likja do kerkoje burg me dhome gjumi që te jetë edhe Monën me vete.

  3. Zinxhiria says:

   Kulmi, Ilir Floriri, sali Kafsha dhe Tik Kari ne gare kush e kush te shpallet peshk I madh, madje sa me I madh. Hahaha. Shpetimin e shofin te statusi I peshkut te madh, se mendojne se do ja hedhin bythes keshtu.

  4. Sava says:

   Ne burg duhet ta shoqeroje dhe ky i korruptuari tjeter

   http://tna.al/rektori-gaqi-kacani-apo-mashtruesi-jorgaq/

 2. 447 says:

  Mos e vini pikepyetjen kot…do arrestohet dhe denohet.
  Pune eshte qe te arrestohej “djali” …por burimet thone se Rama i ndruhet nje “situate”.Ka frike me pak fjale.

 3. salem says:

  JU lumte ! po kur do vini te Saliu ?
  Do shihni pastaj se nuk do kete me trazira dhe dhune rrugacesh. Vetem atij i pjell mendja.

 4. The One says:

  I still have a dream, a dream deeply rooted in the American dream – one day this nation will rise up and live up to its creed, “We hold these truths to be self evident: that all men are created equal.” I have a dream…
  “”
  Martin Luther King Jr. (1963)

  Edhe ne, populli, kemi enderr ti shohim keta “breke mute “ ti japim ate qe shoqeria njerezore i jep hajduteve e krimineleve. Ne shtepi pa qera te rrije ai e te tjere qe e meritojne per vite te ardhshme, e te hane nje pjate supe falas. Kaq populli ia paguan nga taxat.

 5. LORA says:

  Ky duhet te jete fillimi i gordhjes se kobit 27-vjecar te pandeshkueshmerise ne Atdheun tim.

 6. Koba says:

  Ky Tik Llalla po e kerkon Vete Gozhden Tek Nallbani.Po na tregon Perralla per Amerikanin .kujton Ai se Mileti e ha koqen e Ullirit te Tikut.Amerikani matet 100 here e gjuan 1 Here .Prandaj Tik Qepe dhe trego Bashkepuntoret qe te kesh ca Lehtesira.

 7. Pokeristi says:

  Ceshtja Llalla eshte sa e thjeshte aq e “sterngateruar”,por gjithmone e qarte.
  Llalla per t’u bere Dhalle pati dybekun dhe tundesin e tij.”Te paharuarin”Sali,bashke me PD-ne parti.
  Dhalla tashme eshte ne procesin e perpunimit drejt gjizes.Per te pasur sa me pak hire tashme,ky Dhalle duhet te mbyllet sa me shpejt ne nje biruce sa me hermetike.

  1. Alberti says:

   O zot kur do tja hedhesh hekurat ketij shpellari qe shkateroj prokurorine i beri te gjithe si veten hadute e pjavica qe pine gjak njeriu

   1. tik gashi says:

    Qeni ia qifte gruan dhe gocen ketij katundarit te elbasanit.

    1. Katunar zgjebja llalla says:

     Katunar gramshi ,mos e ngri ne detyr ju lutem..i vjen era kumbull e prish

 8. Visi says:

  Ti sekuestrojne gjithecka qe ka, edhe breket e gruas dhe goces tia marrin se p…..i i katunares i blente me fije ari, si pa shkolle qe eshte te shkoje ne fshate dhe te behet coban, gjithe pasuria qe ka ky dhe r… q… te tjere si ky, te shitet dhe te investohet ne rruge, shkolla, spitale, etj. Dhe pike meshire mos te kemi per keta, se na kane degjeneruar si popull dhe si kombe .mikesha e Tikut ne Elbasan prokurore , Elveta Stafa i merrte vendimet si i thoshte portofoli dhe jo ligji
  .

 9. Visi says:

  Ti sekuestrojne gjithecka qe ka, edhe breket e gruas dhe goces tia marrin se p…..i i katunares i blente me fije ari, si pa shkolle qe eshte te shkoje ne fshate dhe te behet coban, gjithe pasuria qe ka ky dhe r… q… te tjere si ky, te shitet dhe te investohet ne rruge, shkolla, spitale, etj. Dhe pike meshire mos te kemi per keta, se na kane degjeneruar si popull dhe si kombe .mikesha e Tikut ne Elbasan prokurore , Elveta Stafa i merrte vendimet si i thoshte portofoli dhe jo ligji
  .ju lutem postojeni komentin time

 10. perkthyesi says:

  Hahahahaha! Akoma besoni se do te arrestohet? Keta tregojne perralla me mbret cdo dite. Madje, dhe ambasadori Lu, ka nisur te shqiptarizohet, duke na dhene premtim pas premtimi per arrestimin e peshqve te medhenj, por, qe te jem i sakte, une per vete nuk kam pare ende politikan, deputet apo njeri te drejtesise me byzylyk ne dore!

 11. "BOHOTINA" says:

  Na ishte njeher nje Nastradin i quajtur Kreshnik Spahiu, ish Nenkryetar i Keshillit te Drejtesise. Ai deklaroi “se gjyqin e fiton ai qe ka para!!!”. ja kete bene me atdheun tone kjo fare banditesh.

 12. undefined says:

  Ketu do te jemi edhe te burgoset ky shqiperia prape nuk behet me nderhyrje te huaj qw po e vjelin perdite Shqiperine, (naften etj)

 13. undefined says:

  Ketu do te jemi edhe te burgoset ky shqiperia prape nuk behet me nderhyrje te huaj qw po e vjelin perdite Shqiperine, (naften etj)
  te me thote dikush: a mesohet e verteta nga Media? po apo jo?
  kush e di cfare ndodh nen rrogoz (jashte medias)
  qw te mos lodhemi sw shari njeri tjetrin

 14. undefined says:

  Ketu do te jemi edhe te burgoset ky shqiperia prape nuk behet me nderhyrje te huaj qw po e vjelin perdite Shqiperine, (naften etj)
  te me thote dikush: a mesohet e verteta nga Media? po apo jo??
  kush e di cfare ndodh nen rrogoz (jashte medias)
  qw te mos lodhemi sw shari njeri tjetrin

 15. Free says:

  sa te bie njeri ne rrjet edhe i merr te gjith me vete. Per hajr qoft nja 20 vjet mrena se per kafe e sheqer si fusni dot me.

 16. Qerosi says:

  Dhalla te dorezoje sunduken e florive.

 17. Qent e fshatit says:

  Koke Turku per saliun.njelloj si mul gomari dhe ky maloku I librazhdit.i hypi kalit mbrapsh si hajdari.

 18. Dybeku nafies says:

  Tunde dybekun ti Lora sa te kape vetingu ty dhe ate pallen e gjate se nuk jeni me te mire se ky gomari.
  Sa ke vjedhe ti me ate pallen qe I tund dybekun ska vjedhe gjithe shqiperia

 19. klementi says:

  Nuk e kuptoj median pse merret me mashtrimet e Ilir Metes dhe Sali Berishes, te thena me gojen e debilit Llalla, te cilet nuk po lene gure pa levizur per ti shpetuaj drejtesise, here duke u treguar si te forte e here duke bere viktimen. Nqs Lu do ti kishte thene llalles, biseda duhet te jete e regjistruar ose me protokoll. Te gjitha theniet e tjera jane shpifje dhe mashtrime e media nuk duhet te merret me to.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *