Mediat amerikane: Trump po rifiton Erdogan pas sulmit në Siri

Donald Trump ka ndjekur fjalë për fjalë udhëzimet e Kreut të Pentagonit, James Mattis në lidhje me sulmet mbi Siri.

Siç bën të ditur Uashinton Post, me këtë sulm presidenti i SHBA ka arritur një sukses edhe politik pasi ka nisur të largojë Erdogan nga Putin.

Linja e Mattis është thuajse një vazhdimësi e asaj të ndjekur nga administrate Obama; pra që SHBA nuk duhet të ndërhyjë në luftën civile siriane.

Strategjia është që Asad të fitojë ushtarakisht me ndihmën e Rusisë e Iranit, e më pas të vazhdohet me negociatat paqësore në Gjenevë për të ardhmen e vendit.

Një ditë pas sulmit, Trump ka folur me Macron dhe May dhe deri tani ata janë kompaktë me njëri-tjetrin dhe bien dakort që të qëllohen postacionet e armëve kimike siriane dhe të mos lejohet që ata të përdoren më.

Uashington Post thekson se Shtëpia e Bardhë mbron idenë se Asad përdor armët kimike si pasojë e limiteve të tij ushtarake dhe për të parandaluar një forcim të kundërshtarëve të tij.

Por ajo që Uashington Post e cilëson si lëvizjen më të rëndësishme në rajon, është braktisja sipas amerikanëve nga ana e Turqisë, e aleancës me Rusinë dhe Iranin.

“Regjimi sirian ka marrë mesazhin se masakrat e tij nuk do të qëndrojnë pa përgjigje”, tha Erdogan, çka për amerikanët është marrë si një sinjal pozitiv.

Merkel, edhe pse nuk e mbështet ushtarakisht, politikisht është rreshtuar në aleancë. Po ashtu edhe Izraeli e Kanadaja.

Synimi është që Siria të formosë konventën kundër armëve kimike e detyruar nga Rusia dhe të nisë çarmatosja.

Deri tani Trump e ka ndarë çështjen siriane në dy kuti: atë të ISIS dhe të luftës civile. Për ISIS po vazhdon ta luftojë, ndërkohë që luftën civile jua ka lënë të tjerëve. /tesheshi/

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Mediat amerikane: Trump po rifiton Erdogan pas sulmit në Siri”

 1. AC/DC says:

  Eshtte Erdogani (si myslymon i ndershem) qe te lepijne bythen e atij qe shan me perpara.Sa per Trampin atij as i rruhet edi rama per sulltan koqet.

 2. Baliu says:

  Kingji i bute i thithe dy baba.

 3. Hahahaha says:

  Kohe te veshtira per kurdo-egjiptianet dhe arvanitet e pabese te Athines Tramp po i kthehet miqesise me Erdoganin s’kishte de si te ndodhte ndryshe Tzrqia ka ka fuqi ne ate Rajon dge kete e di SHBA sic duket Erdogani ka marre pelqimin nga te dyja krahet qe tu rrasi pataten te pabeseve te Athines deri ne Selanik si dhe ishujt e Egjeut hajde me kembe te mbare ne koke te grekeve

 4. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

  kete paramithi e besojne vec dobicat e sulltan Muratit,kristiani Tramp vec doren mbi supin e ‘filos’ sunit i ka rezeruar te gjatin[madje me gunga] ne pritje per perdorim kur te jete nevoja………………der athere suniti do te vazhdoi me ”pipa”!

 5. Ardi says:

  Amerika nuk ka per ti prishur kurre mardheniet me Turqine. Amerika nuk ja harron kurre Turqise ndihmen qe Turqia i dha Amerikes ne luften e Korese. Ne momentet kur Anglia aleati i saj u dorezua para ushtrise kineze dhe ruse qe i shkuan ne ndihme Korese veriut. Turqia i shkoi prane duke bere qe ushtrite ruse e kineze te shpartalloheshin.

 6. undefined says:

  po mire hajde te behemi te gjithe me amerikanin si i bie pastaj?????
  nga nje dashnore per nate????

 7. undefined says:

  po mire hajde te behemi te gjithe me amerikanin si i bie pastaj?????
  nga nje dashnore per nate??????
  te behen te gjithe kombet si baxhella qe mbajne radhe ashtu si dokemuntare “beqari”

 8. erdogani says:

  erdogan: – trump, qw tw bwhemi bashkw me jep shqiperine!!!!
  trump: – merre e ke tenden

 9. erdogani says:

  erdogan: – trump, qw tw bwhemi bashkw me jep shqiperine!!!!!!
  trump: – merre e ke tenden

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *