PD nuk ka patur kurrë statut

Nga Artur Ajazi

Ndodhi ajo që mendohej dhe ishte paravendosur qysh më parë nga Lulzim Basha dhe sejmenët e tij të rinj dhe të vjetër që kanë mbetur në atë parti. Ndryshimet në “statut” u kthyen në luftë ndaj çdo zëri ndryshe dhe betejë pa kompromis ndaj “elementëve armiqsorë” që sipas tyre “duan ta dobësojnë dhe dëmtojnë partinë”.

Llogjikë sa marksiste aq edhe enveriste, e drejtimit dhe perceprimit të situatave në të cilën po kalon prej vitesh, veçanarisht muajt e fundit partia më e madhe (në fakt ishte e madhe) opozitare në politikën shqiptare. Por realisht Partia Demokratike nuk ka patur ndonjëherë de jure statut të partisë të zbatueshëm, pasi atje ka vendosur gjithmonë përgjatë 20 e ca vitesh vetëm NJESh-i, kurse të tjerët kanë qenë vetëm zero të panumurta.

Ajo çfarë ishte paralajmëruar qysh më parë nga sejmenët e Lulit, doli bllof i turpshëm, dhe ajo çfarë ishte parashikuar rezultoi e saktë. Pra Lulzimi mblodhi të shtunën (si gjithmonë) kryesinë, lexoi rendin e ditës, foli mjaft mbi rëndësinë e statutit “të ri”, mbi eksperiencën e marrë në partitë “simotra” në Europë, dëgjoi edhe ndonjë zë kundërshtar, dhe pastaj imponoi me “votë” gjithçka kishte paravendosur. Partia Demokratike e ka mbledhur pasditen e të shtunës kryesinë, pasi grupi i punës ka mbledhur propozimet për ndryshimet në statut. Propozimet u deklarua se kishin ardhur “nga analiza partitë simotra, kritikët dhe anëtarësia”, ndërkohë që në bazë nuk është diskutuar asgjë nga ato që deklaron Luli.

Sipas tij “statuti i ri ka në fokus demokracisë dhe forcimin e anëtarësisë, ku propozohet që deputetët të zgjidhen nga anëtarësia”, një gënjeshtër banale e tij, që rezultoi një mashtrim edhe në zgjedhjet e kaluara. I pari që ka dalë i zhgënjyer nga mbledhja e kryesisë ishte Arben Imami pasi ka shprehur rezerva për draftin, duke u shprehur se “duhet garantuar dorëheqja e kryetarit në rastin e humbjes së tij në zgjedhje”. Imami e deklaroi se “kryetari nuk jep dot përgjigje për gjëra të rëndësishme, nuk më duket e arsyeshme që ai të zgjidhet një herë në çdo 2 vjet, kur humb zgjedhjet duhet të largohet, dhe kjo duhet të jetë e fiksuar mirë.

Çdo dy vjet mund të bëhet një verifikim. Duhet të ketë një rregull në statut për mandatin e kryetarit”. Por pavarsisht se çfarë deklaron sot Imami, apo ndonjë tjetër zë kundër Lulzimit, e vërteta është se “statuti” në atë parti, ka qenë gjithmonë zëri dhe fuqia e NJESH-it. Gjithçka vendosej dhe zhvendosej kur donte NESH-i, kryesia dhe Kuvendi Kombëtar thirreshin kur vendoste ai, ndryshimet, afrimet dhe largimet bëheshin kur urdhëronte ai. Por e njëjta gjë ka ndodhur dhe po ndodh edhe me Lulzim Bashën, njeriun që ka kopjuar deri në detaje NJESH-in e tij.

Edhe Lulzimi sot, thërret ose nuk e mbledh fare për vite me rradhë jo vetëm Kuvendin Kombëtar, por edhe kryesinë e asaj partie. Edhe Lulzimi sot në PD, ka arritur të mbledhë rreth vehtes sejmenë dhe vocërrakë, që i thonë “lepe-peqe” atij dhe po tallet me statutin, parimet, vlerat dhe simbolet e PD.

Ajo parti kurrë nuk ka patur de jure statutin e saj, kurrë statuti i saj nuk ka funksionuar sipas parimeve dhe normave të një partie politike në demokraci. Partia Demokratike e Lulzimit, është e pandarë nga konceptet dhe vazhdimësia e së kaluarës, dhe kjo u vërtetua së fundi edhe tek histeria me të cilën ai dhe “gjaku i ri i partisë” shtypën dhe dhunuan zërat kundër. Ajo çfarë vendosi së fundi kryesia e Lulzimit, ishte vazhdimësia e rrugës së gabuar (për të mos thënë e qëllimshme) që ka nisur prej 5 vitesh Partia Demokratike e drejtuar prej tij, duke e shtyrë dhe zhytur atë parti edhe më shumë në ullitë e kaosit dhe pasigurisë, duke shuar çdo shpresë të mijëra demokratëve të zhgënjyer për ndryshim.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “PD nuk ka patur kurrë statut”

 1. Eri says:

  Sot partia familjare berisha e kryesuar nga dordoleci lulu me nje tufe injorantesh se ashtu i intereson te thone gjothmone po kapo nuk perfaqeson me asnje shqipetar!

  1. Kujtimi says:

   Basha nje ADOLESHENT
   Njeriu me I papjekur qe ka pare politika Shqipetare
   Njeriu qe perkrah vetem hajdutet
   Mbron vetem kriminelet
   SI PJELLE E BERISHES

 2. Bad boy says:

  IK ore BYTHQIR SHKO SE PO TE PRET MERO BAZE ME TA FUT KARIN NE BYTH SE PASTAJ KA ME SHKUE ME JA FUT TAULET BALLA NE BYTH MEROS ! Exiting time per bythlepirsat e RILINDJES…

  1. Muti says:

   Ti ka shplare trut Luli

 3. cfare llumi jeni mor njerez. si more ofendoni gazetaret, tregoni se jeni llum halleje fare. pak me respekt dhe edukate .

  1. Bad boy says:

   Sjelle motren tende te une te ja mbushi gojen me sperm e pastaj do te kuptosh diqka qe motra jote eshte e knaqur se jo veq Mero Gelbaza e shijon karin ne byth ose kur mero ua fut ne byth te tjereve kurse ti hajt shko berja nje BYTHLEPIRJE SALI BERISHES OSE BEN BLUSHIT o BYTHQIR

 4. alma tirane says:

  o tema, pse pranoni te tilla komente ku dalin maloker dhe iditoter dhe shkruajne fjale te ndyra. turp. shkrimi shume korrekt, shkrim nga nje gazetar qe ndoshta ka qene afer PD, sepse nuk ka mundesi tjeter. dhe e verteta eshte se kjo ka ndodhur ne 27 vjet me PD.

 5. pesimisti says:

  Jo vetem s’ka pasur statut, por s’ka pasur as parti. Ishte nje grup banditesh qe u drejtua me doren e hekurt te Sali berishes dhe ja ku eshte “partia” dhe Shqiperia; ja ku e katandisen.Ne halé te semes te veje partia dhe demokracia se hairin ja pane vetem hajdutet, kriminelet, tradhetaret.

 6. Rio grande says:

  Alma a po mi lepin koqet sot te lutem une e kam vetem njeren se nje ma ka hjek mjeku ok flm

 7. Bad boy says:

  Artur ajazi eshte BYTHQIRI I MERO BAZES KURSE TAULET BALLA JUA FUT KARIN NE BYTH MERO BAZES DHE ARTUR AJAZIT KURSE ERION PLESHTI- BRACE VETEM MASTURBON NE GOTE TE TYRE..

  1. shkerrmoqja says:

   o bad boy me bisht mbrapa, po e shikon qe PD eshte ne buze te gremines dhe flet sikur dicka ke brenda dhe nuk e njerr dote.

 8. Lushnja says:

  Era e gojes e Mero bazes eshte e njejt me Bythen e Edi Rames -sigurisht nga BYTHLEPIRJA VJEN APO JO MERO? Flm

 9. AM says:

  Keta kane futur koken ne bunker. Po u vjen fundi!!

 10. PD ka pasur statut, dhe shumë funksional deri nga viti 1993 kur me votim të hapur u vebdos të hiqej neni që ndalonte që kryetari i partisë të rrinte në post më shumë se dy mandate radhas. Berisha pat thënë: si mund ta heqim Eduard Selamin, vetë se plotësoi dy mandate. Votimi i hapur u prit me ovacione, e ne që nuk ngritë dorën nuk di a bëheshi 10 vetë:(

 11. Alban Dega says:

  From: Alban Dega
  Date: March 19, 2017 at 04:09:24 EDT
  Portret i paautorizuar

  TI LULEZIM BASHA JE NJE P… MASHKULL !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Midis terroristit dhe rrugacit

  Pas thirrjeve tipike terroriste te liderit te opozites se shpartalluar Lulezim Basha per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me dhune, sot lideri i opozites nxori edhe fyrtyren e rrugacit.
  Ai perdori gjuhen e rruges kunder kryeministrit ne detyre Edi Rama dhe qeverise ne pergjithesi. Nje grusht rrugacesh e duartrokiten kryerrugacin Basha. Nuk mund e nuk mendohet se mund te ndodhe ndryshe me nje opozite ne krize identiteti, ne krize mendesie, ne krize shpartallimi te plote nga vetvetja, ne krize alternativash e projektesh per ndreqjen e vetvetes se pari.
  Vete rruga e cadres qe kane zgjedhur eshte deshmia me e qarte e me plote e kesaj krize totale qe lindi nga kriza e vetvetes dhe e coi Shqiperine nga kriza ne krize deri ne gremine te plote ne cdo fushe e qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, sociale, arsimore, kulturoe, shkencore, shendetesore…
  Nuk ka shenje e simbol me te qarte te kesaj autokrize se gjuha e rruges e liderit te saj Lulezim Basha dhe kryeliderit Sali Berisha.
  Hedhja nga thirrjet lenino- staliniste per permbysje me dhune te nje qeverie demokratike te zgjedhur me vote plebishitare nga nje popull i tere ne kohe paqeje, nga gjuha e te fortit dhe e garipit se Edi Rama e Fatmir Xhafa “duhet te kaloje mbi trupat tane” tek gjuha e rrugacit duke e quajtur jo vetem liderin e mazhorances por krejt ate si “sojsez, i pafytyre …” e epitete te tjera tipike rrugacesh.
  Nuk pritet gjuhe tjeter pervecse ajo e rruges ne nje cader qe ka bllokuar rruget e kryeqytetit dhe dyert e Qeverise, Kuvendit Popullor, dy organizmave kryesore e jetike te nje Republike Parlamentare.
  Vete cjerrjet e zerit, vete thirrjet tipike terroriste, vete gjuha e rruges dhe garipit, te fortit gjithnje me ze te shtjerrur apo mekur flasin per nje gjendje psiko- motore te coroditur deri edhe skizofrenike te Berisha- Bashes !

  Nga “Bande Gangsteresh” e Mafia jashte kontrollit ” ne. ….

  Pse !? Sepse tek Reforma ne Drejtesi dhe sidomos tek shpirti i saj Vetingu Koroparata e Krimit te Organizuar Shteteror e Partiak te PDSH-se dhe Sali Berishes shikojne fundin e sundimit te tyre dhe ndeshkimin e pandeshkueshmerise se vetvdhene nga kjo korporate, nga kjo ” Cete Gangsteresh” sipas ” The Times” e “Indipendent” te Londres, te “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” sipas ” The New York Times”.
  Si Berisha dhe Basha edhe telallet dhe zhurmuesit e tyre politike e financiare, mediatike e mafioze nderkombetare kane pafytyresine ti drejtohen popullit e te flasin ne emer te tij, Pse !?
  Populli e ka dhene veriiktin e tij, Vendimi ne emer te popullit u dha pese here rradhazi.
  Populli me armen e tij kryesore dhe te vetme, voten e lire i ndeshkoi ashper dhe qarte politikisht dhe juridikisht Sali Berishen e krejt Korporaten e tij te krimit te organizuar e shteteror me nje shumice gati absolute me 23 qershor 2013 dhe me 21 qershor 2015, ne zgjedhjet lokale te parakoheshme te Dibres dhe Ersekes.
  Ate vendim qe e rrenoi korrupsioni dhe impuniteti i dhene vetvetes nepermjet nje drejtesie te sterkorruptuar pikerisht nga politika ala Luigji i 14-te i Sali Berishes, nga gjyqtare e prokurore me kontrate krimi me korporaten e tij e lexoi dhe vulosi me voten e tij plebishitare vete populli.
  Mbi 95 per qind e shqiptarevee perkrahin Reformen ne Drejtesi dhe ligjet e saj me Vetingun si ballin e saj. Eshte nje perputhje absolute midis perkrahjes popullore per aleatet tane strategjike SHBA- BE dhe perkrahjen e kesaj Reforme jetike per shqiptaret e Shqiperine!
  Pse !? Sepse aspirata e shqiptareve si popull e si komb ne te gjitha hapesirat shqiptare ishte ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” “E duam Shqiperine si Amerika demokratike”
  Keto aspirata ua vodhi bashke me votat jo nje por dhjetra here, keto aspirata bashke me vete Shqiperine ua vodhi dhe plackiti Sali Berisha dhe “banda e tij e gangstereve”.
  Nga “bande gangsteresh” e Mafia krej jashte kontrollit ” gjate mandatit te dyte te Berishes ajo u kthye ne nje Korporate te Krimit te Organizuar Shteteror dhe Partiak te PD-se ne sherbim te klanit familiar she politik te ketij sundimtari, e despoti te korruptuar. Si qeveria dhe PD-ja si shtylla e saj u kthyen ne nje garde pretoriane, ne nje repart ushtarak te familjes bio- politike te Sali Berishes.

  Korporate krimi te organizuar ne cdo hap !

  Gerdeci, CEZ, ARMO, Interkoneksioni me Kosoven, ngjyrosja e naftes… Monopoli i ilaceve, Universitetet e Plepave dhe Akademite e Domosdoves, cdo tender me peshe kalonte nga duart e Gites, Xenit, Jamserbit… me ” bonuse sukesi” te garantuar nga babai kryeminister dhe sejmenet e tij mercenare dhe sherbetore jo vetem te familjes kryeministrore por edhe te mafiozeve ala Nue Kalaj, ala Damir Fazlici, ala Taci, ala dreqi e i biri. qe tallnin sumen me ministrat e tij.
  Vetem me tenderin e naftes Shqiperia i humbi 650 milione euro qe ofroi nje kompani kineze me garanci nga qeveria e superfuqise ekonomiko-financiare e teknologjike boterore , Kines. Ne vend te saj fitoi nje sharlatan e gaztor i familjes, nje mashtrues ala Sude e ala Gjalica, ala Alimucaj e ala Gjenerali..
  E as Sali Berisha e as kelyshi i tij Bode nuk kishin bere asnje verifikim , nuk kishin asnje garanci nga bankat fantazme te sharlatanit Taci me kete pasuri strategjike shqiptare pa llogaritur edhe te pakten 250 milione te tjere nga TVSH-ja , prodhimi i munguar, fitimi i humbur, punesimi i qindra mijera shqiptareve.
  Vetem nga pazaret Argita- Basha- Fazlic Shqiperia humbi reth 150 milione euro investim te nje biznesmeni pakistanez!
  Vetem nga CEZ-i i Xenit Shqiperia i ka humbur ne total rreth 1 miliarde dollare amerikane !
  Vetem nga Interkoneksioni energjitik me Kosoven te dyja i humbin rreth 50 milione euro ne vit X 9 barazi me 450 milione euro per shkak te pazarlleqeve korruptive te Xenit me dajet e tij serbe.
  Vetem maja e ajzbergut te korrupsionit masiv qe p[reku dhe rrenoi cdo fushe te ekonomise, financave, investimeve te huaja etj. etj.

  Mafia italiane me e ndershme se mafia berishiane !

  Pas disa sharlataneve amerikane, gjermane, dje Basha dhe Korporata berishiane e Krimit te Organizuar sollen ne cadren e saj edhe ish- senatorin italian Di Bagio’ i akuzuar per pervetesimin e rreth 2.5 milione eurove nga fondet per pensionet dhe ceshtje sociale per te moshuar duke ringjallur te vdekurit, njesoj sic vepronte Berisha e korporata me listat e zgjedhjeve apo ndihmat sociale. me legalizimet qe fakirave shqiptare u duhej te paguanin mijera euro apo dollare, etj. etj.
  Sidoqofte De Biagio eshte mbi njemije here me i ndershem se vete Basha. Ai kishte pefituar vetem 450 mije euro.
  Basha dhe lukunia e hajnave te Berishes vodhen mbi 500 milione euro vetem ne Autostraden e Kombit. Jo vetem kaq Basha u gradua nga kapobandoja si Minister i Jashtem, Minister i Brendshem, kreyeminister i Republikes se Lazaratit, zevendeskrye-ekzekutor i 21 janarit 2011, kryebashkiak i Tiranes me votat e vjedhura te 6 majit 2011 dhe te kryekoministit fanatik enverist Hysni Milloshi.
  E ka goje e leshon be e rrufe kunder Fatmir Xhafajt, nja nga djemte, politikanet, juristet shermbullore shqiptare qe ne rini e deri ne ditet e sotme…
  Pse gjithe ky duf e zjarrmi psikopatike e kukulles se Berishes, Basha dhe vete Sales me qytetare dixhital deri edhe nga Gjermania! Qytetari dixhital Sala i shkruan qytetarit banal Berisha !
  Se pari se Fatmir Xhafa eshte nje autoret dhe regjizoret juridike te Reformes ne Drejtesi dhe te Ligjit te Vetingut, qe i tmerron, i cakerdis , po i cmend subjektet dhe objektet kryesore te saj, Korporaten e Krimit te Organizuar shteteror, familjar, politik te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes,

  Kryekusare e vrastare

  Si njeri edhe tjetri jane kryekriminelet, kryekusaret, kryeekzekutoret e krimit te organizuar shteteror, te denje per Hagen, ku me spiunimet e tyre per llogari e ne dobi te UDB-es serbe, RIA-s putiniste te liderve te luftetareve te lirise se Kosoves Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, etj,,, etj,
  Per te fituar pike tek ata por edhe te Amerikanet Lulezim Basha sajoi e trilloi edhe Shtepine e Verdhe duke i vene nje vule turpi te falsifikuar Shqiperise e shqiptareve si komb.
  Ky hor styerhori i kryehorit dhe Mareshallit te Beogradit dhe Moskes , te UDB-es e KGB-se- RIA-s sovjeto- putiniste, Sal Berishes, ky burrec i pa burre qe i shtjerret ( meket ) zeri si grave llafazane sa here flet, ky i pafytyre pa dine e iman e mashtrues i pacipe, ky dhjeracak qe mbylli dosjen e kusarise se kombit me procedure dhe me ndihmen e gjykatesve e prokuroreve te sterkorruptuar ala Zagarnjori e Gjin Gjoni, ala Adriatik Palla e plehrat si ata te antidrejtesise Salehiane, na ben edhe trimin edhe te fortin, edhe garipin edhe Matrazovin. ndersa pshurret e mbush poturet sa here i kujtohet Vetingu e Reforma ne Drejtesi. qe me siiguri do te rihapin aferat e tij njera me kriminale se tjetra si Autostrada plackitese dhe Otrantoja atdheshiitese, masakra e 21 janarit 2011 e dhjetra megakrime te tjera te kesaj KORPORATE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR TE KRIMIT SHTETEROR E PARTIAK, te partise me te inkriminuar e politikaneve me kryekriminele ne historine e Shqipersie.
  Pas vendimit politik ne emer te tij qe dha vete populli shqiptar me voten e tij te lire plebishitare te 23 qershorit 2013, 21 qershorit 2015, te Dibres dhe Ersekes tani po bien kamanat e vendimit te drejtsise e shtetit ligjor ne emer te asaj vote dhe te vete popullit kunder ketyre kryekrimineleve qe rrine nate e dite duke u rene tupanave te ” dekriminalizimit” dhe ndershmerise ne emer te popullit qe i ka ndeshkuar ne menyren me te fuqishme.

  “Tanket” Vetingut dhe lemeria e hajnave te Saladinit !

  Eshte pesha e ketyre krimeve , korrupsioni, kusarie, plackitje, eshte lemeria e Reformes ne Drejtesi dhe e Vetingut, e jo e kaluara e Fatmir Xhafajt apo Edi Rames, Ilir Metes apo Petrit Vasilit… aresyeja e tmerrit dhe fobise paranojake te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe i shikojne ato si tanke te renda qe po u afrohen perdite e me shume e qe do ti shkelin me zinxhiret e tyre.
  Eshte pshurrja e dhjerosja prej tyre qe e ben aq paranojak Lulezim Bashen e Korporaten e tyre te krimit te organizuar shteteror e partiak sa te deklaroje se Fatmir Xhafaj “duhet te kaloje mbi tru pat” e ketyre banditeve e kryekrimineleve dhe u jep ultimatume jo vetem qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike, por edhe te urdheroje presidentin e zgjedhur me vota te shit-blera Bujar Nishani qe te mos dekretoje Fatmir Xhafen si minister te Brendshem. Dhe kapterri Nishani ne fundin e palavdishem te mandatit te tij ashtu po vepron e po vonon… Ai nuk e ben as shurren pa ia shkelur syrin Berisha !
  Keto jane ligjet e xhungles se Korporates se Krimit te Ogranizuar Shteteror e Partiak!
  Pse!? Sepse tek Fatmir Xhafa shikojne simbolin e Reformes ne Drejtesi e Vetingun qe ky sherbetor me kontrate te perkohshme i Berishes dhe bandes se tij jane gati tu shtrihen poshte zinxhireve te fantazise se cmendur te tyre per ti bllokuar e mos lene te kalojne !
  Ndaj ai ben jo vetem terroristin ala ISIS, e guerilasit Kastro- Chegevara, jo vetem Matrazovin, por edhe Kryeministrin e Presidentin, Shefin e Personelit dhe bllokuesin qe emeron e shkarkon ke te doje e kur t’ja doje qejfi si Ajatollah Khomeini i Gazidede Berishes
  Mbi te gjitha arma e mjeti i tij kryesor per demokraci e politike, per Republiken e Re eshte diktati e Ultimatumi, urdheri suprem e stili liderit suprem Sali Berishe Khomeini… Envero- Stalinisti, stili Lala Kros o Lala Kros vet shkruan e vet vulos!

  As Kastro e as Matrazov… nje p… mashkull !

  Larg qofte ! Jane teper 16 vjet te kesisoj sundimi! Shqiptareve u ka ardhe ne maje te hundes me nje Sali Kadaf qe e flaken me perbuzje e ne menyre plebishitare ne koshin e despoteve dhe atdheshitesve !
  Aq me pak mund te pranojne nje sozi te tij qe ka vulen e kontributin e zi ne cdo krim e zezone qe Sali Karaxhici shqiptar u ka bere popullit e shtetit shqiptar, mbare kombit.
  Ndaj mos na bej as diktatorin ultimatumdhenes e as Matrazovin!
  Nje pshurran nga frika nuk mund te jete e as nuk mund te behet kurre as Kastro e as Matrazov e aq me pak kryeminister i nje populli krenar e trim si shqiptaret!
  Te keshilloj vellazerisht qe te vizitohesh tek psikiatri…
  Psikologu eshte per faza shume me te lehta te skizofrenise tende dhjeracake!

  E vetmja gje qe humbni jane parate e… e vjedhura shqiptareve

  Ti e me fort bosi jot Berisha keni frike, tmerr, lemeri nga hija e krimeve pa fund te Korporates suaj te Krimit te organizuar shteteror e partiak ne sherbim te klanit tuaj familjar e politik po aq kriminal sa edhe ju! Ndaj lehni si qente nen driten e henes ndaj hijes suaj… U ka hy frika ne palce!
  Nuk keni asgje per te humbur pervec parave dhe pasurive, tokave dhe pronave, gjakut e djerses qe u kini grabitur e tjetersuar shqiptareve!
  Nuk jane para djerse! Jane para hajnie e kusarie, vrasjeje e krimi!
  Jane para krimi e vrasjesh te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Dorezojuni Drejtesise e ligjit! U ulet me nje te treten masa e denimit te garantuar!
  Para se te kerkoni dekriminalizimin e te tjereve… dekriminalizoni veten fillimisht!
  Mos e bej si gjyshi jot hoxhe: beni cfare them une … e Mos beni cfare bej une!
  Sheroje veten Doktor Berisha! Edhe Lulin e Co…
  Ne dac lexoje Corporation ne dac Company ! Jane njesoj !
  Kurse ti Lul mos na bej as Kastron e as Matrazovin .
  Nuk je as njeri e as tjetri …. Ti je thjesht nje frikacak i pshurrun!
  Shkurt ti Lulezim Basha je nje p… mashkull !

 12. Alban says:

  From: Alban Dega
  Date: July 25, 2017 at 12:47:46 PM EDT

  A MUND TE KRIJOJE QEVERI ANTIMAFIA KJO MAFIA QE VJEDH SHTEPINE E VET POLITIKE !?

  – Vjedhja mbi e nen tavoline e PDSH-se

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam vetem nje pyetje logjike per shqiptaret kudo ne Bote:
  1 – A mund te krijoje nje qeveri Anti-Mafia kjo “Bande Gangsteresh”e “kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “, sipas “The Times” e “Independent”te Londres ne shkurt 1997 dhe “The New York Times” te 15 marsit 2008, epitete qe nuk i kane perdore as per Kim Jong Unin e Enver Hoxhen…, me Sali Berishen ne krye, qe e rrenoi te pakten 13 here, qe e zhberi e beri Gerdec e Otranto shtetin shqiptar, qe i plackiti dhe vodhi , genjeu e vrau ne 13 vjet Salikraci me shume shqiptare se ish- diktatura komuniste ne 46 vjet !?

  2 – A mund ti vihen melcite ne qafe per ti ruajtur ketyre ujqerve e kucedrave krimi e korrupsioni qe na bene gazi i Botes me kusarine e vrastarine e tyre perbindeshe me Kryeprokuhora me diploma te falsifikuara e kryegjyqtare qe shesin blejne drejtesi si te ishte prona e tyre !?
  3- A mund tu besohet kenges se Sirenave dhe vajtimeve te kukumjackave ala Monika Kryemadhi e Like Floriri, ala Lulezim Basha e Sali Berisha qe qajne e vajtojne per rreth 100 mije shqiptare qe kane marre rrugen e kurbetit ne 4 vjetet te qeverisjes Rama- Meta- Vasili…kur jo 100 mije por 1.6 milione shqiptare , gati gjysma e popullsise totale te Shqiperise u detyruan te emigronin ne 13 vjetet e qeverisjes Berisha per shkak te Kuotes, Zero, Cekut te Bardhe e Ligjit 24 te Sali Kadafit qe i ndante shqiptaret ne te nenes dhe ne te njerkes … !?
  4- A mund tu besohet ketyre kryebanditeve e kryemafiozeve qe me sundimin e tyre, me politiken e tyre antishqiptare e antipopullore ia bene Shqiperise ate qe nuka ia ka bere asnje pushtues i huaj qe nga Roma e Greqia e Lashte, qe nga Bizanti e zaptimi otoman, qe nga barbaria e copetimi serb e grek i trojeve shqiptare, qe nga pushtimi nazifashist e deri tek terroristet e Aleksander Rankovicit e Sllobodan Milloshevicit, Venizellosve e Zerves. Ia kane bere Shqiperise hyjnore nga bukuirite, perrallore nga pasurite, fantastike nga klima e hijeshia njerezore shqiptare ate qe as hordhite barbara te Cincizkhanit nuk do tia kishin bere ! Lanet!
  A mund te drejtoje qeveri antimafia kjo Mafia qehajai i se ciles Lulezim Basha vodhen me ze e me figure votat e votuesve te vet qe votuan 4- 5 here per kryetarin de jure te kryetarit de facto te PDSH-se Sali Berisha me 23 korrik 2017 dhe perjashtoi nga konkurimi e ndoshta edhe nga jeta Sokol Olldashin ne 2013- en !
  Cfare nuk ben Mafia !?
  A mund ti besohet qeverisja e nje shteti nje hajduti me cizme te te 500 milione eurove te Autostrades se Kusarise se Kombit qe vodhen edhe familjen e shtepine e vet politike PDSH- ne, qe ua vodhi Sali Berisha me koburen e Azem Hajdarit mbi tavoline dhe ndihmen e Milloshevic Rajersonit nen tavoline ne janarin e vitit 1991 !?
  Mendoni pergjigjet e ketyre pyetjeve para se te ndiqni kete “Bande Gangsteresh” e “kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” ne theqafjen e cmendurine, ne panikun dhe lemerine nga Vetingu dhe Reforma ne Drejtesi qe do tua konfiskoje jo vetem pasurite e vjedhura por edhe lirine e abuzuar ne kurriz e ne dem te shqiptareve e shtetit shqiptar! Sipas burimeve teper konfidenciale kjo bande eshte duke u instruktuar nga operative te RIA-s, DIA-s… etj.
  Vigjilence!
  Syceltesi shqiptare kudo jeni !

 13. Ndoc Rroku says:

  STATUTI I PD ESHTE KODI I MAFIAS JASHTE
  KONTROLLIT !

 14. Albani says:

  Per pranimin e ketyre shkerimeve shume te turpeshme dhe as pak edukative pergjegjesi mban Z Mero Baze. kjo per mendimin tone nuk eshte as liri shtypi as liri fjale kjo permblidhet ne ate qe quhet ne gjuhen shqipe MALOKERI e pa cipe .Nuk na i merrte mendja se vjen nje dite dhe shkruhet ne nje gazete shume prestigjoze dhe shume e lexusheme nje koment i thençin shume i piste,inatçor maloku pa din dhe iman,pa pike dije ,shkolle dhe ku ta di une se çfar mund ti them ktij injoranti profesionist.
  Me shume respekt por nuk mund ta le pa thene kete gabim dhe do te thoshja edhe njollosje te gazetes Tema z. MERO BAZE.

 15. NAIMI TIRANE says:

  ky zhulci, ky kellira qe nuk eshte lare kurre, dhe qe flet me pseudonime sepse eshte bajge, ben mire te dale me emer dhe pastaj tja tregojme ne se si ofendohen dr e gazetes dhe gazetaret. dil me emer dhe pastaj do te shohesh parajsen. une jam punonjes i nje strukture shteterore qe gjurmoj tipat si ti. do te te gjejme mos ki merak.

 16. Bad boy says:

  Ju nuk e dini qe MERO BAZE ESHTE. BYTHQIR DHE BYTHLEPIRES… MERO KA SATISFAKCION KUR JA FUSIN KARIN NE BYTH – FAKT!!

 17. Bad boy says:

  Naim a po shkon me ta fut KARIN NE BYTH MERO BAZE OSE SJELLE MOTREN TENDE OSE MAMAN TENDE TE JA FUS KARIN NE GOJE FILLIMISHT PASTAJ DO TE PRISHEM NE GOJE TE TYRE ME DESHIRE OK ? NAIM OR NAIM MERO BAZE BYTHEN TA LEPIN… NAIM OR NAIM MERO BAZE NE BYTH PO TE QIN … NAIM OR NAIM LUL BASHA KREJT
  FAMILJEN PO TA QIN

 18. lora says:

  Fenomene TE NATYRES BASHA QE AS TE LESHON AS NUK TE MBANE;PASTAJ KERKONE TE TRASH ZERIN DHE I BETEN FJALET NE GRYKE SE NUK DALIN DOTE DHE AI I NGJIRET ZERI.pasardhesin e tij Berisha ka bere gabimin e madh se nuk e njihte ne thellesi.basha nuk fitoi asenje betej i humbi te gjitha por si gjeli maje plehut qendron ne saje te babait politik.BERISHA KA MBETUR SI DACI NE GAVICE DHE PASTAJ IKEN OSE NUK MERRE PJESE FARE;Qendron ne politik por i paangazhuar ne lidhje me BASHEN? NE FAKTE I PERSHTATET SHPREHJA “KERCEN PRIFTI NGA BELAJA”;Sa pa vlere je ore lulezim qe do te qendrosh me paterica e te kendosh me zerin e cjere te gjelit ficrak.,me te lumte more sqape .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *