Gjukanoviç, bardh e zi: Amerikanët e vlerësojnë si antirus, TASS e quan “Mugabe”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Rusët nuk e falin Milo Gjukanoviçin që u zgjodh President i Malit të Zi për herë të dytë. Agjencia shtetërore ruse e cilëson Gjukanoviçin si një “Mugabe” i Ballkanit që vazhdon në pushtet përjetë.

Është shumë interesante në mediat botërore analiza apo gjykimi i zgjedhjeve malazeze. Ata janë diametralisht të kundërta.

Ndërsa mediat amerikane e cilësojnë si “njeriu që i tha jo Rusisë dhe e futi vendin në NATO”, rusët e cilësojnë një “dikator të pashpirt”.

Asociatet Press, agjencia amerikane e lajmeve thekson se Gjukanoviç “u zgjodh pa patur nëvojë për balotazh dhe u zotua për të mbajtur vendin e vogël ballkanik në rrugën evropiane, dhe atë të NATO-s”.

Sipas rezultateve paraprake të fundit, Gjukanoviç arriti të marrë 53.8 për qind të votave, ndërsa kundërshtari i tij kryesor, Mladen Bojaniç fitoi 33.5 për qind.

“Votimi i së dielës, i pari që kur Mali i Zi u bashkua me aleancën ushtarake perëndimore në dhjetor, u pa si një provë për Gjukanoviç, i cili favorizon integrimin evropian kundrejt aleancës me aleaten tradicionale Moskën”, shkruan AP.

Ndërsa TASS e Rusisë, e cila raportoi në lidhje me fitoren e Gjukanoviçit, vuri në dukje se ai ka premtuar se do të mundësojë Malin e Zi që të bashkohet me BE deri në fund të mandatit të tij 5-vjeçar në detyrë.

Agjencia gjithashtu vërejti se “Gjukanoviç ka qenë në pushtet në Mal të Zi për 27 vjet – që nga viti 1991 – dhe se numri mund të arrijë 32 vjet deri në fund të këtij mandati të ri”.

Në lidhje me këtë, TASS e krahasoi atë me ish-liderin e Zimbabves, Robert Mugabe, i cili kaloi 40 vjet në pushtet. (tesheshi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

9 komente në “Gjukanoviç, bardh e zi: Amerikanët e vlerësojnë si antirus, TASS e quan “Mugabe””

 1. Jo moreee! says:

  Po Putini a nuk eshte mugabe i Rusise!!!!jo kot thejsht beni si themnune dhe mos beni si bej une! Ruse te ndyre!

 2. bobo says:

  Mugabja i Rusise akuzon te tjeret.

 3. Mentaliteti kurve says:

  per inat te putinit ha carin e amerikonit dhe englezit !!!!!!!!!!!!!!!

  1. I.Hoti says:

   Po pse do pyesim bithen grekosllave??!!??

 4. Mentaliteti kurve says:

  per inat te putinit ha carin e amerikonit dhe englezit !!!!!!!!!!!!!!!

 5. Mentaliteti kurve says:

  per inat te putinit ha carin e amerikonit dhe englezit !?

 6. Mentaliteti kurve says:

  per inat te putinit ha carin e amerikonit dhe englezit !?!

 7. Ali Pashe Tepelena says:

  Keta malazezet duken ne fytyre qe jane shqiptare, ose me sakte malok veriu…. biles genetika vertetoi qe te pakten 3-4 klane nga 7 klane kryeosre qe jane ne mal te zi, jane me prejardhje shqiptare, si Kuci, Palbardhi, vasojevici etj

 8. Illlyrian Emperor Constantine says:

  Tani ka ardhur koha qe shqiptaret nga 7% e popullsise te shkojne ne 15% ose me shume…. sepse ka 60,000 shqiptare ne mal te zi por ka edhe mbi 120,000 shqiptare te tille ne emigracion , me se shumti ne amerik….. edvin drog cifuti nuk ka plane te tilla prandaj edhe keta shqiptare zor se kthenhen pa pasur plane kombetare per shqiptare ne te ashtuqjturin ” mal i zi”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *