Ish – deputetja e PD-së “gozhdon” selinë blu: Sulmi ndaj ambasadorit Lu dirigjohet nga një dorë e zezë, e tronditur nga personalitetet e partisë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ish-deputetja Albina Deda ka folur e tronditur lidhur me sulmin që është ndërmarrë nga opozita në adresë të ambasadorit Amerikan Donald Lu.

Demokratja tregon se nuk mund të kuptojë personalitetet e PD-së të cilër i janë kundërvënë pa të drejtë diplomatit amerikan që përfaqëson SHBA-të në Shqipëri.

“Mirkuptoj edhe ndonje reagim militantesh qe padjallezisht leshojne klithma virtuale por nuk mund te mirkuptoj dhe as pranoj kurre qendrime a deklarime personalitetesh politike te PD-se te bien ne gracken e panevojshme te sulmeve kunder Ambasadorit te Amerikes jo vetem te fuqise me te madhe e me demokratike te globit por dhe mikut me te madh te kombit tone se paku prej kohes se Presidentit Willson” shkruan ajo.

Postim i Albina Dedes 

Sulmi ndaj Ambasadorit te USA-Gracka qe po i serviret Opozites!
(Pershtypje)

Jam e tronditur nga nje sulm i sinkronizuar e i dirigjuar nga nje dore e zeze qe i behet ambasadorit amerikan ne Tirane.

Ky sulm nese do te vinte nga te majtet ne pushtet nuk do çuditesha.

Se jane pinjollet biologjike e ideologjike te ish byroisteve komuniste antiamerikane ata qe i prijne sot PS-se dhe shtetit.

Mirkuptoj edhe ndonje reagim militantesh qe padjallezisht leshojne klithma virtuale por nuk mund te mirkuptoj dhe as pranoj kurre qendrime a deklarime personalitetesh politike te PD-se te bien ne gracken e panevojshme te sulmeve kunder Ambasadorit te Amerikes jo vetem te fuqise me te madhe e me demokratike te globit por dhe mikut me te madh te kombit tone se paku prej kohes se Presidentit Willson.

Jane mijera shembuj por ndalem ne 3 prej tyre.

Kam pasasysh kontributin e Amb.amerikan Hug Grang e Bernshtajn ne perparimin e Shqiperise ne vitet’30.

Permallohem nga ajo qe ka bere USA ne rastin Kosoves.

Dhe si demokrate kujtoj me nostalgji momentet e paperseritshme te ndihmes direkte te Ambasadorit Rajerson per proceset demokratike ne vitet’90.

Personalisht jo vetem parimisht jam e bindur se SHBA-ve ne vendin tone jo vetem nuk ju intereson individi politik qe drejton ne politiken shqiptare dhe as kahet e tyre por nuk ndodh kurre qe te behen pale.

Eshte nje princip dominant ne rolin e veprimtarine diplomatike:
Interesat e SHBA-ve dhe progresit te proçeseve demokratike.

Keshtu qe e quaj jo vetem mediokritet por dhe gracke qe demokratet,njerezit qe per 50 vite u ndeshkuan pikerisht nga dashuria e lidhjet me SHBA-ne te bien ne te tilla prita.

Nese ndonje LLalle a perralle per te kamufluar veprimet e veta abuzive e korruptive synon te inskenoje e shpike histori e trillime me Ambasadorin e shtetit i cili eshte engjelli mbrojtes i kombit tim une me sinqeritet rezervoj per te vetem nje fjale:perbuzje. AD

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

23 komente në “Ish – deputetja e PD-së “gozhdon” selinë blu: Sulmi ndaj ambasadorit Lu dirigjohet nga një dorë e zezë, e tronditur nga personalitetet e partisë”

 1. Epiriiiii says:

  Sa te kete Njerez si Ty Albina qe e nderrojne Pllaken si ju intereson ASNJEHER ky vend ska per te ecur. Keshtu ka qene qe nga viti i larget 1544 e deri sot. Injorantet Politik Servila e Bythlepirsa kane zene prej gryke kete vend. Ka me shume Haxhi Qamilsa sesa Ismail Qemal

  1. Zorro says:

   Albina!
   Ti shtiresh se e do SHBA por gjithe kohen ke mbeshtetur antishqiptaret me te poshter S.Berisha e L.Basha.
   Ti e quan veten demokrate dhe socialistet si armiqte e vendit,por harron se ne keto 28 vjet kete vend e rrenuan Berisha me ju zorraxhinjte e tjere.
   Ne PD kane 90 % ish komuniste e pjella te tyre si dhe spiune te sigurimit dhe UDB.

  2. pirdhuni ne qipro ! says:

   Vendi yne nuk pierdh per zezko te ardhur nga jugu i ‘lindjes se e aferme’ ! Shqiperia Natyrale do behet edhe shpejt.A ke sy o majmun i patransformueshem! Flamuri yne po ngrihet pothuaj ne te gjitha trojet ..ka rradhen Selaniku,janina Arta , Preveza……….. E ka krijuar Zoti, a Natyra Shqiperine ,e jo majmune qe kerkojne emra njerezish,cka nuk e gjene ne boten e qyteteruar! Po cfare flasim ….me ta i ndane nje qyteterim i tere…. Vazhdoni me perralla…………

  3. Iliri says:

   O …’i perjashtuar nga ligji i darvinit’ Nuk do transformoheni sa te jete jeta

  4. Aleksander says:

   E nderroi pllaken vertet,dhe mire beri qe e nderroi.Ky eshte nje OGUR I MIRE,sepse kjo pa tjeter qe ka INFORMACION per sa do te ndodhe se shpejti me LLallen,por edhe me “DOREN E ZEZE “ne pd. Duhet pergezuar per kurajen sepse po terheq drejt vetes rrezikun e rrufeve te shqupit e lsi-se se bashku.Nuk ja fal saliu dhe as meta-kryemadhi qe te shprehet me perbuzje per Llallen,dhe sidomos te dale haptas kunder saliut siç faktikisht ka dale(pro Lu-se,do te thote kunder saliut e ilirit).Por,e ritheksoj, kjo patjeter qe trimerohet nga informacionet qe ka per ate qe do te ndodhe se shpejti,dhe ne vetem duhet ta falenderojme qe po na parathote ate qe do te ndodhe. Nuk ka pare filxhanin e kafese ,por nje kafe e ka pire me njeriun e duhur .

 2. Xha Spiroja says:

  Është shumë e thjeshtë moj zonjë pse e bëjnë shefat e PD-SË këtë maskarrallëk. Ju e keni thënë, por veç keni ngatërruar diçka të vogël. Këlyshët e byroistëve janë pikërisht këta që kanë zaptuar PD-në. Ata ishin sekretar partish, anëtar partish dhe bij të ofiqaret të lartë të para nëntëdhjetës. Tash besoj e kupton që PD-ja është Byroja Politike e cila flet për demokraci, por vepron ashtu siç e thua edhe ti.
  Prandaj dil hapur, u thuaj njerëzve të tu që të korigjojnë shenjëstren në votime.Të zgjedhin njeriun më të ndershëm , më të përkushtuarin dhe jo dordolecët që vendosin në lista kryebyroistët .
  Më vjen mirë që e paske kuptuar.
  Xha Spiroja

 3. Malo Kanina says:

  Bravo zonje! Por ki kuajon dhe deklaro pa tu dridhur syri, se dora e zezë që qëndron pas këtij sulmi të paprecedent është ajo e komunistit më fanatik të këtij vëndi Sali Berisha. Është ky individ, që mbështetet dhe shfrytëzon luftën politike që zhvillohet në SHBA midis partive kryesore politike dhe nisur nga kjo, ka zgjedhur të bëhet palë, sikur të jetë anëtar i njërës prej këtyre partive amerikane. Por harron, ose më saktë, bënë sikur harron, që administrata shtetërore në këtë vënd e ka për detyrë të jetë apolitike dhe të ndjek vijat bazë të politikës së të dy partive. Dhe mos harro zonjë, se Berisha nuk është më i interesuar për sundim politik në këtë vënd. Atë për të cilën i duhej ky sundim e arriti, vodhi sa dhe si deshi. Tani lufton dhe përdor PD vetëm për të ruajtur gjënë e vjedhur. Për të siguruar këtë ai është i gatshëm të bashkëpunojë edhe me djallin dhe të sulmojë këdo që e godet në këtë qëllim. Të tjerat, pastaj, më bukur se ç’i ka përmbledhur Carlo Bolino, në një artikull të tij, nuk se ç’farë thuhet.

  1. Harilla says:

   PD-KE DO VIJE NE PUSHTET KUR TE VDES SALIU. Urojme,jete gjate Saliut.

 4. Arbjona says:

  Te paska ngelur intelighenca, nese ke, shume e cunguar. Per cilen aresye sulmi do te vinte nga e majta??? Haha. Socialistet jane ata we jane ne krahe te USA dhe Z. Ambasador. Dhe kjo eshte me vepra jo me qenese do apo nuk do ti.

 5. Dash...... says:

  Ironia e fatiti eshte se zona Ish Deputetet 4 vite me pare sulmonte “te vjetrit” dhe u kerkonte doreheqjen. Mesa duket Luli nuk ia vari dhe tani po kerkon protagonizem amerikan!!!!!
  Sa per kujtese….
  http://www.gazetatema.net/2014/04/17/plas-ne-pd-deputetet-e-rinj-sulmojne-topallin-ke-humbur-ekuilibrin-dhe-mbeshtetjen-ne-baze/
  Sa bosh qe jane keto lloj njerezish!!!!!!!

 6. Kellira says:

  Me ty fshin b… Saliu moj Albin…

  1. Vasali i vasalit tim nuk eshte vasali im says:

   Saliu nuk e fshin fare b… prandaj i thone b… m…

 7. taraboshi says:

  O Albina, e dhjeve me ate ambasadorin tend te preferuar Rajerson se ai ka qene ambasadori amerikan me antishqiptare sikur te ishte serb por nga serbia na erdhi peshqesh per te na shkatrru Shqiperine duke nxit kriminelat me ne krye Berishen dhe Hajdarin qe te shkatrronin uzinat fabrikat kombinatet bujqesine se kan qene te komunizmit dhe Enver Hoxhes etj etj .

 8. pokeristi says:

  Z.Deda!
  Shqetesimi juaj eshte i natyrshem dhe legjetim.Sinqeriteti dhe kurajua juaj jane te pjeseshme.
  Partija demokratike fill qe me krijimin e saj e deri ne kete moment eshte drejtuar nga nje dore dhe vetem nje. Quaje ate dore te zeze, te kuqe apo te bardhe, kjo mvaret nga stina politike dhe prezenca e diellit ne qiellin e Shqiperise.
  Por asnje per Perendi,s’ka dyshim se ajo eshte dora e digitalit Salih.
  Dua te te kujtoj Albina nje thenie lapidare te z.Trebeshina e thene ne momentet e para te krijimit te PD-se:
  “Foshnja paska lindur e vdekur”.

 9. Alban Dega says:

  NUK ESHTE RASTESI ALBINA SIMPATIKE…PD ESHTE PJELLE E KATOVICES… KATOVICA ESHTE PJELLE E SHTRIGES RUSE !

  From: Alban Dega
  Date: April 5, 2018 at 1:18:44 AM EDT

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 12 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit, ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, e ndodhur para dyerve te burgut per krimet pa fund te kupoles se saj drejtuese kjo Mafia e Bande Gangsteresh, ajo po i drejton gjithnje jo vetem syte, por edhe zemren drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e
  Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor
  strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shteti te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krig rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen, por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i Hewitt edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u zbraze si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht
  ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra te vrasish dy zogj me nje gur si Churchili dhe Titoja, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive. Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatirua qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne piste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise, shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister e Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.

  Meka e kupoles komuniste te Tiranes !

  Ambasada sovjetike dhe Kremlini u kthyen ne Meken e kupoles komuniste te Tiranes qysh me vendosjen e sundimit te saj.
  Te gjithe jo vetem faleshin, por edhe rrefeheshin tek ambasadoret sovjetike. Enveri spiunonte Koci Xoxen e Pandi Kriston, Mehmet Shehun e Nako Spirun… Koci bente te njejten gje. Spiunonte Enverin, Mehmetin , Nakon jo vetem te Cuvahini por se pari tek ambasada jugosllave e kasapi antishqiptar serb Aleksander Rankovic…
  “ Ashtu si nje drejtor drejtorie informon ministrin e Brendshem per gjithcka ndodhte edhe Koci Xoxe informonte Aleksander Rankovicin per gjithcka ndodhte ne Shqiperi…” shkruante gazeta “ Borba” dhe revista Nin ne vitin 1984…
  Cdo koment eshte i tepert edhe per ata qe e paraqesin Koci Xoxen e Banden e tij te Rankovicit si viktima te Enverit kur cdo shtet ne Bote do tu jepte denim maksimal per spiunazh e tradheti ndaj Atdheut .
  Nuk benin perjashtim nga kjo falje tek Kremlini as Liri Belishova etj.
  Secili spiunonte secilin… Te gjithe spiunonin te gjithe !

  Dukuria Ramiz Alia

  Nuk bente perjashtim asnjeri. Por si duket me i sukseshmi qe Ramiz Alia .
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me kehsilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet qysh kur ai ishte minister Aresimi e deri edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe me Kremlinin, tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare,
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjafte agresive,
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet
  propagandes dhe organizimit djellezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguanrte nje shume qesharake prej vetem 1:3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te
  gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i ri antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprkshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrinas” dhe shpalli “modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin
  rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi,
  Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile
  ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e
  lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit-Fatkeqesia e Shqiperise !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne
  historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e
  madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati
  te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin
  e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit !
  Syceltesi

 10. Alban Dega says:

  ANTIAMERIKANET ME TE KEQINJ…. !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Askush me shume se Nena e demokracise Boterore Amerikan nuk i perbuz servilet, hipokritet, mashtruesit, dyfytyreshat, proamerikane me fjale e antiamerikanet ne veprime.
  Nuk ka antiamerikan me te keq se proamerikanet me pallavra dhe antiamerikanet me veprime.
  A e di se cka i quajne amerikanet keta sojsez personash : asskisers fjale per fjale, me nje fjale bythelepires !
  A nuk ishin lideret politike te PD-se dhe LSI-se dhe kazani mediatik i tyre qe vetem nje jave me pare nuk lane helm pa vjellur e shpifje pa bere kunder SHBA-se, Ambasadorit te nderuar Donald Lu e BE-se!?
  A nuk ishin kapobanda i kesaj bande gangsteresh Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Paloka, Dritan Shehu, Alibeaj, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Keida Mehmeti … Blendi Koran Toptani, Artur Zheji, Ylli Rakipi, Prec Zogaj, Rakipllari, Kastriot Islami, Artan Hoxha, Ylli Manjani e co. qe I shpallen lufte “imperializmit Amerikan”
  A nuk jane e njejta shpure qe brenda 24 oresh kaluan krejt ne polin e kundert dhe u bene mbrojtesit me te flakte, gardistet e kuq te Trampit dhe Heidi, te SHBA -se lidhur me Voten e Shqiperise per Rezoluten te Jeruzalemit !
  Skajet gjithnje puqen kur behet fjale per politiken Albanus Adversus Albanus” , pra shqiptaret kunder shqiptareve te politikaneve sa antishqiptare te sprovuar si antiamerikane e si antishqiptare!
  Si mund te jene proamerikane te thekur ata qe e rrenuan e zhbene, dogjen e sakatuan, plackiten e vrane te pakten 13 here Atdheun e vet ne 27 vjet.
  Si mund te doje nje shtet mik e aleat strategjik te Shqiperise si SHBA-ne ata qe e shiten e shituan Atdheun, dheun ku u ka rene koka !
  Kur flasin profesoret me diploma prej verteti, duhet te heshtin plepistat e Universiteteve te Plepave dhe akademiket e Akademive te Domosdoves sic i stigmatizinte Noli i madh, duhet te heshtin diplomatet, politikanet, sabelitodos- gjithckaditesit “ Dru me pre” ala Keida Mehmeti, Monika Kryemadhi, Petrit Vasilit, Kastriot Islami, Agim Nesho, Prec Zogaj, Artur Zheji…Blendi Fevziu e co.
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra! Po shume faktet ?
  Politika dhe diplomacia jane jo vetem shkence, por edhe art, mjeshtri, zanat teper i veshtire.
  Si njera edhe tjetra jane Shkenca, Arti, Mjeshteria e se pamundures qe edhe te pamunduren e ben te mundur, sic thoshte Churchilli.
  Diplomacia eshte arti qe ne vend te gjyleve nxjerr pellumba nga grykat e topave !
  Lufta, dhuna, padrejtesia… jane nena e te gjitha te keqijave te kesaj Bote !
  Paqja, drejtesia, miqesia, mirekuptimi, dashuria, miqesia, miresia… jane gjerat qe sa me shume ti kemi aq me shume na mungojne, aq me shume na nevojiten per nje Bote me te mire !
  Ndaj te mendojme, te punojme e te l

 11. do vijë një ditë says:

  Ju flisni kur jeni ish depuet. Dhe thoni jeni ju demokratet! Ju jeni fashistet e ketij vendi qe ju dha pushtetin Ramiz Alia qysh ne 1992 dhe e bete Shqiperine si breket tuaja qe i hodhet mbi koke. Ne Shqiperi nuk ka demokrate, por fashista. Ju qe e hiqni veten per politikane dhe ata qe u mbeshtesin juve. Jeni garda antishqiptare per ta sunduar ate vend. Keshtu bete 27 vjet me radhe dhe kete doni perseri. Kur u iken nga duarte pushteti dhe deputetelleku, menjehere behi “te aresyeshem”. Pika u rente. Kjo pune keshtu do veje bjere e ngrihu, pa ju e trashet damarin tani dhe s’u dhimbset e s’u duhet asgje. Kriminelat ne krye. Se dhe macja nuk i ha me minjte, por los me ta ne kete qe i thone demokraci.

 12. Alban Dega says:

  Mos harroni Albina… Ke qene edhe ti ne “ Cader “
  kur Lulezim Sale Fazlici shpalli modelin e tij qe ne fakt nuk ishte i tij por i ….
  Te pergezoj vellazerisht qe po denoncon hapur antiamerikanizmin e kupoles se Cadres se Putinit!
  Mos harro qe edhe “Mosbindja Civile” e Lul Mona Cizmes jo vetem gjuhesisht por edhe polutikisht lindo vetem 12 ore mbas “ Fillimit te luftes civile ne Shqiperi te Sputnikut RÍA- GRU te Vladimir Putinit dhe takimit te Bashes me Ambasadorin e Rusise ne Tirane ….
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne, per ata qe kane sy te shikojne dhe tru te mendojne e kuptojne !
  Vigjilence ! Syceltesi !

  From: Alban Dega
  Date: February 25, 2017 at 07:20:53 EST

  MODELI MAQEDONI APO PROJEKTI PUTINIST I BANDES SE BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle te Mafias se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?
  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes dhe te gjuhes angleze, qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Noka, Basha, Mediu, Pollo… te lidhur me njemije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !

  Syceltesi!

  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule, ala Agron Duka, ala Ylli Manjani, ala Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja e Artan Fuga, ala Sazan Guri, ala Genc Pollo. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!
  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha per pushtet!?
  Per pushtet Sali Berisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali Berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!
  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht !
  mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur vrau krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine .

  Nena e te gjitha te keqijave!

  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes… Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es ! Eshte teper heret per ti harruar ! As Gerdecit! As Otranton… as… as …
  Shen Petersburgu e Moska, Nena e Serbise , Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave per shqiparet si popull e si komb, per Shqiperine si shtet historikisht.
  Cdo sakatim e copetim i trojeve shqiptare, cdo masaker serbi- malazezo- maqedono- greke ne to, sic e ka pohuar edhe vete Trocki, kane intrigat, komplotet dhe bekimin e Rusise!
  Jo vetem agjentet e UDB-es Sali Berisha e Lulezim Basha, Flamur Noke Stanishici e Fatmir Medihoxha, Genc Pollo e krejt Korporata e tyre e krimit te organizuar dhe atdheshitjes, por edhe vete Moska hoqi sot maskat e doli hapur kunder qeverise me te suksesshme, me reformatore dhe me ala amerikane e properendimore ne historine e Shqiperise.
  Si Putini edhe zagaret e tyre te Tiranes do korrin disfate te turpshme perballe 97 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi, Vetingun, SHBA-ne e BE-ne.
  Kur Enver Hoxha ca pushke me gjalme e topa te ndryshkur gjermane trofe lufte i perzuri me bisht ne shale kete shtrire te vjeter dhe krejt Trajtati e Varshaves, Shqiperia ne NATO dhe aleate e Amerikes u mall daten si Putinit edhe kelysheve te tij te Tiranes!
  Shqiperia eshte e shqiptareve jo e tradhetareve dhe e zagareve !

 13. alphade says:

  Zonje Albina Deda ! Akoma nuk e dini kush eshte ajo”dore e zeze” qe
  dirigjion luften kunder ambasadorit te nderuar ,te nje vendi mik stra-
  tegjik,”Number One” , SHBA ? E pra, ajo dore e “zeze” eshte dora ve-
  te Sali Ram Berisha dhe Ilir Meta, FLORIRI. Kete e di gjithe bota shqip-
  tare por vetem zonja Albina ende nuk e ditka doren e “zeze”!
  Nuk e di ne se zoti Mero do m’a botoje kete koment: lidhur me amba-
  sadorin Rajerson qe ju keni “nostalgji”. Eshte i vetmi ambasador Ame-
  rikan qe i ka sjelle aq shume fatkeqesi shqiptareve brenda dhe jasht
  kufijve te Shqiperise, duke i dhene mbeshteje nje fashisti ,hajn ,mafioz,
  Sali Berishes. Edhe kete zonja duhet ta dije fare mire por fanatizmi parti-
  dist nuk e lejon…….!

 14. Cobo says:

  Albina, ti nuk shprehesh sipas bindjeve po rrethanave. Kur ishe deputete shkoje pas qenit plan. Ai te te rroje se ju vdisni per bajraktaret. E majta ka kryer reforma, ka mbeshtet politiken Amerikane, ambasadorin Lu dhe po ben hapin e rendesishem drejte Evropes.

 15. PSE ? says:

  Asaj perbuzjes tende , une desha ti shtoj edhe emrin e
  ambasadorit famekeq Rajerson ! jo ashtu si e cilesoni juve !
  Me te tjerat , jemi ne nje mendje .

 16. tim says:

  Me ate Rajersonin e ke dhjere fare moj ish…..ishe….

 17. Fadil says:

  O Alban miku, shkurtoj komentet, me duken si referatet e doktorit dhe Enverit..,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *