BE vulos fatin e Shqipërisë: Hapen negociatat, do të jetë pjesë e BE

Komisioni Europian rekomandoi sot zyrtarisht hapjen e negociatave për Shqipërinë në Bashkimin Europian.

Shefja e Politikës së Jashtme në BE, Federica Mogherini deklaroi se Këshilli vendosi të rekomandojë hapjen e negociatave me BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Ne vlerësojmë politikën e zgjerimit të BE në një mënyrë të hollësishme, zgjerimi është në interesin tonë, që të kemi një politikë të suksesshme.

Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurinë.

Procesi është ndërtuar në kushtëzim të drejtë dhe rigoroz dhe cdo vend vlerësohet në bazë të meritës së vet për reformat.

Do të them pak fjalë për Ballkanin Perëndimor. Do të shkoj, në Tiranë, Shkup, Podgoricë dhe Beograd. Ballkani është Europë dhe do të jetë pjesë e së ardhmes së BE, të fortë dhe stabël, është përgjegjësi e përbashkët.

Ky është momenti që njohim arritjet pozitive.

Kemi forcuar angazhimin me rajonin përmes strategjisë për Ballkanin, që kreu Juncker dhe duke përgatitur edhe samitin.

Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi ynë është i madh.

Nga gjashtë partnerët, Serbia dhe Mali i Zi kanë ecur mirë.

Sot KE vendos që të rekomandojë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, po punojmë për Bosnjen dhe progresin për Kosovën.

Muajt dhe vitet në vijim do të jenë intensive në Ballkan dhe në Europë. Raportet e sotme janë një kontroll për vendet për një vit e gjysmë”- tha Federica Mogherini.  (TemA)

Lexo edhe:

Çelja e negociatave, Hahn sqaron vendimin: Kemi parë rezultate të prekshme, ja mendimi për vetting-un dhe reformën në drejtësi

HISTORIKE/ “Shqipëria hap negociatat me BE”

BE jep lajmin historik për Shqipërinë: Arsye për të qenë të gëzuar sot

 

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “BE vulos fatin e Shqipërisë: Hapen negociatat, do të jetë pjesë e BE”

 1. Fan Noli says:

  Me Nanon si feniks u zgjove
  Me Salën në NATO u pranove
  Me Ramën në BE shkove
  Me Bashën rrugët bllokove
  Flamur i kuq, Flamur i zi

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Eh mër Ed Piktori
   o ty të lumtë ,
   palla
   për Ne u hap Evropa
   por për t’a hongër,
   e ha Dhalla.
   ***
   Festoni o femra shqiptare
   si për 8 Mars,
   pa frena
   i hiqni brekë
   sutjena
   por për ta hongër
   e ha Rovena.

  2. Kujtimi says:

   EC O RAMA DJALI SE PER TY NA KA MAR MALLI
   SHQIPERIN E NDEROVE
   PRAN EVROPES ME SHUM SE KURE
   E AFROVE
   Lulin she Berishen e DISKRETOVE
   LIKE FLORIRI DHE MONEN E POSHTEROVE
   POSHT TRADHETARET
   RROFT SHQIPERIA E CLIRUAR

 2. beni says:

  Ruheni të krishterin në krye se nga ai po përfitoni ju e e gjith Shqipria?
  Të ish për Saliun,do t’u kish antarësuar tek vendet e bashkuara arabe!
  Nuk ka qytet e fshat pa ndërtuar xhami e futi nacionalizmin ekstrem për pushtetin e tij jo vetëm në shqipri por edhe Kosovë e Maqedoni!

 3. Malo Kanina says:

  Ju falënderojmë me gjithë zemër, Putin dhe Erdogan! Vetëm kur europa pa qartë synimet tuaja ekspansioniste në Ballkan, atëherë asaj ju hapën sytë dhe gjykoj se vendimi për ti bashkuar këto vende ballkanike duhej përshpejtuar. Sidomos autoritarizmi ekstrem i Erdoganit, shërbeu në këtë rast si një mundësi e artë për Evropën që fatin e këtyre vëndeve të mos e lidhte më, me atë të Turqisë.
  Kot nuk thonë, çdo e keqe ka një të mirë. Ishin synimet ekspansioniste të këtyre dy vëndeve që na shpëtuan nga lllabirinthi i argumentave të burokratëve të Brukselit.

 4. Lil Toronto says:

  URIME SHQIPERI !

 5. Timi says:

  Krimineli Sali Berisha, krimineli Lulezim Basha…banda e cubave PD, Partia e hsjfutece dhe grabitqareve LSI, Monika Burri, Petrit Llaoaqen Vasili, Ballu i llumit te kazanit maskarenjte Lubonja, shkulkaku, bushati , zheji etj. HANI NJE DERR MUTI TE MADH TANI DHW T’JU BEJE MIRE…E KUR TE ZINI EDI RAMEN ME GOJE…DMTH KUT TE SHPIFNI PERSERI PER TE KUJTOHUNI PER:
  1. SHQIPTARET JU SHOHIN JU SI ARMIQTE NE TE MEDHENJ TE KOMBIT DHE AS NUK JU DEGJOJNR FARE JO ME T’JU BESOJNE…DHE
  2. ISHTE EDI RAMA…QE SI POLITIKAM KALIBRI ME POLITIKBERJEN DHE VIZIONIN E TIJ BERI QE SHQIPERIA TE BEJE HAPA GJIGANDE PERPARA QE NUK IMAGJINOHESHIN AS NE ENDERTAT ME TE BUKURA SEPSE OR TE DHJERE NE KOKE…SALI QENI E KISHTE KATANDISUR KETE VEND SI REPUBLIKAT E BANANEVE DHE JU MASKARENJ QE I MBANIT ISON ME GAZETAT TUAJA. ISJTW POLITIKA E EDIT QE NGA 2013 TAKIMET ME MERKELIN DHE ME GJITHE LIDERET EUROPIAN KEMBENGULJA NE BERJEN E REFORMAVE DHE SHTETIR LIGJOR…DHE POLITIKA E TIJ BRILIANTE 3DHE ME STANIN TUAJ QE NUK LATE GJE W TE ZEZE PA I VENE NE PA TE DREJTE MBI SUPE E DUKE PENGUAR CDO HAP TE SHQIPWRISE DREJT EUROPES.
  NE, SHQIPTARET JENI DESHMITARE TE TE GJITHE PALACOLLEQEVE QE JU PER TE SHPETUAR BYTHEN TUAJ NGA DREJTESIA QE PO VJEN CFARE NUK SAJUAT E CFSRE NUK I THATE EDI RAMES. TURP JU NUK KENI! JU ME IDIOTIN LULEZIM BASHA, NGA BERLINI, PA PIKE GAJLE THONI QE PO PERPIQENI QE SHQIPERIA TE HAPE NEGOCIATAT…KJO VETEM NA E SHPIF AKOMA EDGE NE SHUME BE SHQIPTAREVE NEVERINE OER JU O RACE E NDYRE KRIMINELESH PA ATDHE. HANI NIE MUT TANI DHE NGOPUNI!

 6. tir says:

  Urime….. Shqiperi! Lajm i madh, i bukur e rrenqethes! Europa e ka kuptuar se batakcinjte e ketij vendi nuk mund ta izolojne per interesat e tyre, sic kane bere 27 vjet. Nuk mund te digjet, vritet , shqyhet me ky vend , sic kane bere krimineli Berishe me servilat e tij.Bravo Rama, qe arrite me qeverisjen tende te bindesh Evropen se ne dime te bejme reforma te medha! Bravo dhe Majlinda Bregut qe me qendrimin e saj pro evropian, e sfidoi Lulushin e Saliushin.

  1. eni says:

   Majlinda sfidoi lulushin e Salushin ????!!!
   Na habite o ..tir…
   Majlinda ngordh per salen …ai e mori nga ..hici…dhe e beri MINISTRE…qe as ne ender nuk e kish pare.
   Te ishte per Majlinden e idhullin e saj sal.. do ishim akoma ne vendnumuro.

 7. santa quaranta says:

  Nje nga lajmet e rralle qe te ben optimist tash 28 vjet!!

 8. undefined says:

  na u be evropa si nene tereza
  cfare interesi ka evropa??

 9. undefined says:

  na u be evropa si nene tereza
  cfare interesi ka evropa??
  PO ME DUKET SIKUR ME SHUME ME DO MOGHERINI SESA PLAKA IME!!

 10. undefined says:

  na u be evropa si nene tereza
  cfare interesi ka evropa??
  PO ME DUKET SIKUR ME SHUME ME DO MOGHERINI SESA PLAKA IME!!!!

 11. defined says:

  urime urime urime

 12. UNdefined says:

  na u bene keta si nene tereza
  cili eshte interesi i ketyre?
  PO ME DUKET SIKUR ME SHUME ME DO MOGERINI SESA PLAKA IME!!

 13. kalciani says:

  Dil o thuqo prej varri dhe thuaj nje fjale te embel per kalamajat tane qe do jene njerez dhe jo ushtare politik, qe do shkojne si te barabarte ne Europe e tjeter kund.Pas 550 vitesh e kusur, do jemi ne anen e duhur historikisht e politikisht, ekonomikisht dhe shpirterisht.Dil o thuqo e gezohu,Ti qe per nje buburrec lokal mbyll qepenat e djathit dhe bene harakiri Shqiperine, nuk po gezohesh sot…,dil o thuqo prej shpelle dhe qeshu bashke me Ne, dil prej istikami bre thuqo dhe leri te gezojne edhe ushtaret e tu politik, merri leje Komandarit Bashe, dhe thuaj ca rrokje prej burri, ani se si shqipton dot tamam, dil thuqo e mos permend me droge,krim,e baterdi.Dil thuqo ,po te pres te shohe surrane…

 14. demokrati says:

  Paste fatin e bardh Shqiperia.Faleminderit zonjes fisnike Vlahutin dhe shqiptarit te madh Lu.Bravo kryeministrit dhe ky duhet te jete nje moment reflektimi per Bashen.

 15. Ana says:

  Antishqiptari islamist Berisha u mundua per 30 vjet te ndryshonte kursin e Shqiperise europiane me te gjitha menyrat duke u fshehur ne mjegullen e kaosit qe ai kultivoi.Minimi i proceseve demokratikrve.paralizimi ekonomik dhe politik ne postkomunizimin e nje sistemi hibrit mbajne vulen Berisha ,pasuar nga grupet regressive te politikes ne FUNKSION te pasurimit te pa ligjshem te tyre.Demet per shoqerine dhe shtetin Jane te medha,shpresoj qe fillimi i negoziata me B.E,te hape dritat jeshile per ndertimin e shtetit te se drejtes e mbarvajtjen e shoqerise ….

  1. Illyrian Kings says:

   po magjypi rama keto 5-6 vite cfare ka bere me mire se berisha o militante e trashe e edvin droges???

 16. Ramy says:

  Evropa ka interes se ju shtua dhe nje koloni qe se moren dot me lufte e moren me budallenj

 17. Illlyrian Emperor Constantine says:

  Shikohet niveli i ulet i inteligjences se Shqiptareve ne keto komente….

  Shpresoj te jene vetem komente te militanteve dhe lepiresve te Edvin Drog cifutut dhe jo shqiptareve mesatarisht….

  Ju as qe e dini se cfare eshte BE-ja dhe se cfare perfaqeson ajo apo se kush qendron mbrapa BE-se…..

  Klikoni ne you tube projektin ” Ireland 2040” te kuptoni kush eshte BE-ja dhe cfare perfaqeson….

  Jam i sigurt se shqiptaret duke qene se gjysma jane pabuksa kujtojne se do hane me lug floriri ne u ftushin ne Be ne 2025…. ashtu sic thane do hajm me lug floriri edhe mbas 1991….

  ju rente damllaja ju rente

 18. Illyrian Kings says:

  Ne lidhje me keta komentuesit injorante me lart….

  Po ju o idiote cfare kujtoni se eshte BE-ja??? bastioni i se mires dhe pasurise se pafund???

  BE-ja eshte nje organizate nderkombetare ne krye te se ciles qendrojne oligarket cifute…. me synim perfundimat politikat globale dhe globalizmi qe con ne zhdukjen e kombeve qe shoqerohet me degjenerim, imoralitet dhe perzierje rraciale…. biles e keni pare tashme se cfare po ndodh me pederastet ne Shqiperi…. te gjithe jemi te vetdijshem per degjenerimin masiv qe ekziston ne perendim gjithashtu…

  Pastaj hjade dhe marrim anen e mire…

  Ne rastin me te mire ne BE der ne 2025 nuk futemi….

  Cfare do ndodhi gjate ketyre 7 viteve, se der tani per 5 vite Rama ka pordhuar vetem varferim imoralitet, korrupsion dhe emigracion….

  Edhe kur te futemi, cfare do ndodhi???

  Do hajm me luge floriri???

  Jo do jemi disa skllever me shume te politikave te Brukselit dhe do jemi haleja e BE-se ashtu sic jane per 10 vite edhe Rumania me Bullgarine qe kur u futen ne 2007….

  Rraca e madhe e shqiptareve ndertoi perandori dhe shtete, por ne ne shqiperi mbeten kastat e ulta….

 19. elvira says:

  bravo Illyrian
  Plotesisht i sakte!

 20. elvira says:

  bravo Illyrian
  Plotesisht i sakte!!!

 21. elvira says:

  bravo Illyrian
  Plotesisht i sakte!!!

 22. elvira says:

  bravo Illyrian
  Plotesisht i sakte!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *