Çelja e negociatave, LSI del kundër BE-së: Ja arroganca, paaftësia, kapja e drejtësise dhe korrupsioni i qeverisë

Teksa Komisioni Europian ka vlerësuarecurinë e Shqipërisë në progres-raport dhe ka rekumanduar hapjen e negociatave pa kushte, tjetër mendim ka shpalosur Lëvizja Socialiste për Integrim.

Kreu i grupit të kësaj force politike Petrit Vasili, ka reaguar pas vendimit ku thotë se ” Arroganca, paaftesia, kapja e drejtesise dhe korrupsioni i qeverise jane premisa edhe me negative, qe rrezikojne qe pas ketij hapi perpara te prillit 2018, te behen hapa te tjere pas ashtu sic ndodhi me rekomandimin historik te nentorit 2016.”

Mes të tjerash Vasili shton se çdo ekzaltim, trimfalizëm apo keqpërdorim i këtij rekomandimi do të zhyste vendin në pasiguri të reja, instabilitet ekonomik dhe social edhe me të rëndë.

REAGIMI I VASILIT

Rekomandimi pozitiv i KE te mos jete nje hap para dhe dy pas.

Rekomandimi pozitiv per hapjen e negociatave per anetaresim ne BE duhet te mos jete kurrsesi nje hap para dhe dy hapa pas.

Shqiperia ka pasur nje moment historik ne nentor 2016 kur absolutisht per here te pare ne historine saj te procesit te integrimit europian ajo mori nje rekomandim pozitiv per hapjen e negociatave.

Por qe nga ai hap i pare pozitiv te tjera hapa shume te renda prapa beri Shqiperia sepse krimi i organizuar dhe trafiku i droges u shnderruan ne probleme kritike per vendin.

Arroganca, paaftesia, kapja e drejtesise dhe korrupsioni i qeverise jane premisa edhe me negative, qe rrezikojne qe pas ketij hapi perpara te prillit 2018, te behen hapa te tjere pas ashtu sic ndodhi me rekomandimin historik te nentorit 2016.

Ndaj cdo ekzaltim, trimfalizem apo keqperdorim i ketij rekomandimi do te zhyste vendin ne pasiguri te reja, instabilitet ekonomik dhe social edhe me te rende. (TemA)

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/04\/petrit-vasili-konference-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2018\/04\/petrit-vasili-konference.png","attachment_id":"873929"}]
                 Loading...