Vlahutin “shigjeton” Bashën për abuzimin me “Rrugën e Kombit”: Zbardhni sa kushtojnë rrugët në Shqipëri dhe sa në rajon

Në një tryezë konsultimi për financat publike, Ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vllahutin e vuri theksin te rritja e transparencës së tyre jo vetëm si kusht për negociatat me BE-në, por edhe si një mjet për të njohur qytetarët me fatin e fondeve publike.

Ajo ju referua transparencës së financimeve të rrugëve për të mësuar sa kushton ndërtimi i tyre në Shqipëri, në raport me vendet e tjera të rajonit.

“Në këtë kuptim ky është gjithashtu një instrument thelbësor për të luftuar korrupsionin. Përmenda koston e rrugës për kilometër.

Do të ishte shumë me interes që të bëhej krahasimi: Sa kushton një kilometër rrugë në Shqipëri? Sa shumë kushton ai në disa vende të tjera në rajon? Sa kushton në vendet e tjera të BE-së?”, tha ajo.

Duke shigjetuar ne kete menyre Lulzim Bashen per abuzimin me Rrugen e Kombit, pas rezultatit te KLSH te asaj kohe se jane abuzuar me 230 milione euro pikerisht thjeshte duke bere rrogarite me çmimin per kilometer.

Tryeza e konsultimit u organizua nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë dhe Bashkimi Europian në me Bankën Botërore.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Vlahutin “shigjeton” Bashën për abuzimin me “Rrugën e Kombit”: Zbardhni sa kushtojnë rrugët në Shqipëri dhe sa në rajon”

 1. kashi says:

  duhet me qart zonje permende me emer te koruptuarin

 2. Alban Dega says:

  SA FRENGU PULEN !

  Cdo kilometer i AUTOSTRADES SE MEGAKUSARISE SE KOMBIT KA KUSHTUAR 22.666.666.66 EURO.
  Edhe ne shpatet e Himalajave po te ishte nderuar do te kishte kushtuar me pak !?
  Vetem per germime dheu jane paguar sikur traseja e saj te ishte 9 metra e thelle dhe 21 metes gjeresi ne tere gjatesine e saj !
  Rékord boteror kusarie e mashtrimi!

 3. eli-tiv says:

  ..pyet luli per shigjeta ..ai genjen dhe vepron hapur kunder vendit pa merak ..e si trembet syri..trimeria e budallait, eshte i mpire nga superpasuria qe kane …kane fuqi blerese te pallogaritur

 4. Cobo says:

  Ke te drejte se ne rruge eshte vjedh shume dhe nga te gjithe. Po kujt I thua, nje ministri qe nuk di matematike e qe s’ka lidhje me financat. Keshtu do vazhdje ky vend; te mjeret punojne , hajdutet sundojne.

 5. tomi says:

  Varazhdin – Zagreb 96 km komplet fushe me vetem dy korsi (1 vajtje dhe 1 ardhje) me 490 m tunel – 450 milion Euro. Kaq kushton ne vendin tend me keto parametra.

 6. Orient says:

  -hahahahahaaaa ..shume i lodhur dhe pa busull..

 7. taraboshi says:

  Luli ka me thane e ka pas per hajdutin Rama per deri sa Vlahudin nuk ka permend emra jane ato te qeverise qe i mbajne me hater se po te ishte per mu me permend me emen se me ka thane Berisha qe Amerika dhe Europa na jane k/vene ne te P .D se dhe L .S .I se .

 8. taraboshi says:

  O z.Mero shikoj njehere keto gazetaret tuaj se pengojne fjalen e lire ku shume raste nuk nxjerrin komentet e taraboshit kur ju duken se nuk jane ne nje linje me mendjet e tyre .

 9. tironci says:

  Ti mi goca Evropes duhet me e dijt se sa t’hypi Luli m’karriket KryMinistrit ka me i gjet hajdutet nji e ka nji, e me i pru para drejtsis. E ka thon cuni me goj t’vet. Ene po e tha ai, t’puth halla m’dy faqet. E bo ai. Shife si e boni Tironen per 4 vjet qi ka qene Krytar. Tashi, ti don me thon se s’ka bo asi rruge per 4 vjet, po pse Krytari ti bon rruget ty? Ai paret i ka dhon, po ca bixnesmena palaco nuk i kan bo rruget. Cuni k’tu s’ka faj. Ene rrugn e kombit e boni cuni, ca do qi gojet e kqija thon se ka vjedh 230 miljon euro. Jaaaaaa mer jahu, nuk ka morr aq pare Luli se llokmen ma t’modhe e kishte dash Sala. Pale ai Zeni, paska qen i papamun. i ha paret me grushta mer jahu. Katunar hesapi. Ku ka pa aqi pare Zeni. Thon se i ka gja gjyshit qi per pare shiste ene grun

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *