Athina zyrtare: Mbështesim statusin kandidat të Shqipërisë, marrëveshjet duhen zbatuar

Nëpërmjet një deklaratë, ministria e Jashtme greke përshëndet raport progresin, i cili rekomandon hapjen e negociatave për dhënien e statusit kandidat për anëtar i BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Me një gjuhe direkte dhe jashtë kornizave diplomatike, Athina është shprehur se ka qenë ajo e para që ka dhënë aprovimin e saj për dhënien e statusit dhe hapjen e proceseve integruese për Ballkanin Perëndimor, një proces ky i gjatë dhe i vështirë, që sipas Athinës, ka nisur që në Presidencën greke të BE në 2003,dhe në vazhdim ka vijuar, falë mbështetjes së fuqishme të saj.

Lidhur me Shqipërinë, Athina zyrtare i kërkon Shqipërisë të bëjë kujdes me implementimin e pesë kapitujve bazë, ku ndër më të të rëndësishmit vlerësohet çështja e minoriteteve dhe mbrojtjes së tyre, reforma në drejtësi, çështja e pronave të minoriteteve, lufta kundër krimit të organizuar dhe narkotikëve, si dhe lufta kundër korrupsionit.

Pa lënë mënjanë edhe procesin e asaj që quhet qasje e re në marrëdhëniet dypalëshe,dhe dialogu mes Athinës dhe Tiranës, në të cilin tashmë dy vendet kanë nisur dialogun e drejtë për drejtë për zgjidhjen e probleme dypalëshe, Athina i kujton Tiranës, se marrëveshjet duhen zbatuar, duke shtuar presionin ndaj Tiranës,për përfundimin e marrëveshjeve,ku padyshim, ajo e detit është prioriteti absolut i Athinës në çështjet mes dy vendeve.

Përsa i përket Maqedonisë, Athina shprehet e vendosur për gjetjen e një zgjdhje përfundimtare mes dy vendeve, ndërsa për Kosovën, Athina thekson se mbetet e vendosur në inkurajimin e dialogut Prishtinë -Beograd./tch/

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Athina zyrtare: Mbështesim statusin kandidat të Shqipërisë, marrëveshjet duhen zbatuar”

 1. Janulles, me sqepar kokes... says:

  ….te ashtuquajtura minoritete, sidomos ai gerrk …do trajtohen ne menyre te vecante. Nga nje hu me shtate gunga ne bithe cdo te djele mbas meshe.

 2. undefined says:

  Kush ju pjerdh ju o budallenj.Ju jeni te mbaruar.

 3. mirel says:

  Patjeter. Ky eshte misioni i Ramutit.
  Shitja e detit dhe krijimi i sinoreve te veriut ne varrezat greke.
  Shqiptaret jane ne feste.

 4. Pellazgos says:

  Populli shqipetare zoti me comentin Janulla,e ka emrin nga simboli i Flamurit Greke te Bizantit ashtu sic e kane shume vende Orthodhokse.
  Ajo shqiponje nuk eshte arabe sic eshte shumica e ketij vendi me histori,arkeolloghi,Toponime Greke qe nga Agios Saranda Buthrotos,Moskopolis,Epidamnos,Antigonea,Apollonia.
  Po ta konsideronit veten ju jo arabe nuk do i ndryshonit,kaq e thjeshte
  Eshte e drejta tende si Sulejmane,Qemal,Idriz,Shaban,Avdulla,Hadan,Hamza qe ly identitet eshte i ” Lashte” por historia eshte ndryshe dhe peshtymna bie mbi ty dhe tek asnje tjeter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *