Athina zyrtare: Mbështesim statusin kandidat të Shqipërisë, marrëveshjet duhen zbatuar

Nëpërmjet një deklaratë, ministria e Jashtme greke përshëndet raport progresin, i cili rekomandon hapjen e negociatave për dhënien e statusit kandidat për anëtar i BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Me një gjuhe direkte dhe jashtë kornizave diplomatike, Athina është shprehur se ka qenë ajo e para që ka dhënë aprovimin e saj për dhënien e statusit dhe hapjen e proceseve integruese për Ballkanin Perëndimor, një proces ky i gjatë dhe i vështirë, që sipas Athinës, ka nisur që në Presidencën greke të BE në 2003,dhe në vazhdim ka vijuar, falë mbështetjes së fuqishme të saj.

Lidhur me Shqipërinë, Athina zyrtare i kërkon Shqipërisë të bëjë kujdes me implementimin e pesë kapitujve bazë, ku ndër më të të rëndësishmit vlerësohet çështja e minoriteteve dhe mbrojtjes së tyre, reforma në drejtësi, çështja e pronave të minoriteteve, lufta kundër krimit të organizuar dhe narkotikëve, si dhe lufta kundër korrupsionit.

Pa lënë mënjanë edhe procesin e asaj që quhet qasje e re në marrëdhëniet dypalëshe,dhe dialogu mes Athinës dhe Tiranës, në të cilin tashmë dy vendet kanë nisur dialogun e drejtë për drejtë për zgjidhjen e probleme dypalëshe, Athina i kujton Tiranës, se marrëveshjet duhen zbatuar, duke shtuar presionin ndaj Tiranës,për përfundimin e marrëveshjeve,ku padyshim, ajo e detit është prioriteti absolut i Athinës në çështjet mes dy vendeve.

Përsa i përket Maqedonisë, Athina shprehet e vendosur për gjetjen e një zgjdhje përfundimtare mes dy vendeve, ndërsa për Kosovën, Athina thekson se mbetet e vendosur në inkurajimin e dialogut Prishtinë -Beograd./tch/

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Athina zyrtare: Mbështesim statusin kandidat të Shqipërisë, marrëveshjet duhen zbatuar”

 1. Janulles, me sqepar kokes... says:

  ….te ashtuquajtura minoritete, sidomos ai gerrk …do trajtohen ne menyre te vecante. Nga nje hu me shtate gunga ne bithe cdo te djele mbas meshe.

 2. undefined says:

  Kush ju pjerdh ju o budallenj.Ju jeni te mbaruar.

 3. mirel says:

  Patjeter. Ky eshte misioni i Ramutit.
  Shitja e detit dhe krijimi i sinoreve te veriut ne varrezat greke.
  Shqiptaret jane ne feste.

 4. Pellazgos says:

  Populli shqipetare zoti me comentin Janulla,e ka emrin nga simboli i Flamurit Greke te Bizantit ashtu sic e kane shume vende Orthodhokse.
  Ajo shqiponje nuk eshte arabe sic eshte shumica e ketij vendi me histori,arkeolloghi,Toponime Greke qe nga Agios Saranda Buthrotos,Moskopolis,Epidamnos,Antigonea,Apollonia.
  Po ta konsideronit veten ju jo arabe nuk do i ndryshonit,kaq e thjeshte
  Eshte e drejta tende si Sulejmane,Qemal,Idriz,Shaban,Avdulla,Hadan,Hamza qe ly identitet eshte i ” Lashte” por historia eshte ndryshe dhe peshtymna bie mbi ty dhe tek asnje tjeter.

Lini një Përgjigje te Janulles, me sqepar kokes... Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *