Ç’na duhet vettingu për Berishën? Mbaron punë Armina

 Nga Iva Tiço

“Turpi s’rri në çdo trup”, më shkruan një shoqja ime, kur i dërgoj me Whatsapp atë që Armina Mevlani sapo tha në një spektakël: “Sali Berisha meriton t’ia lash këmbët me flori”.

Më duhet t’i sqaroj shoqes sime që Armina nuk është se është e paturpshme, si shumë të tjerë vërdallë: ajo është thjesht e sinqertë. Mjafton t’i shihje fytyrën rrezatuese, gjithë shpërthim dashurie, të dish dhe ca gjëra për të dhe e kupton që në këtë rast nuk hyn fare turpi dhe mungesa e tij, sinqeriteti po.

E si mund të mos meritojë t’i lahen me këmbët me flori?! Kujtdo që do ia ndryshonte jetën dhe do ta kthente nga një adoleshente normale, me një jetë fare mesatare, në një grua që jeton në një rezidencë me vila private jashtë Tiranës, që ka një biznes në mes të Bllokut, që bën pushime ëndrrash, që në çdo dalje publike ka së paku 4 mijë euro veshje në trup, do t’ia lante me flori e shkuar floririt. Dhe turp e jazëk i qoftë po të mos e bënte.

Dhe, pooo, Armina është shumë e sinqertë dhe kur mendon se këmbët mund të lahen me flori: për të, floriri rrjedh si uji. Dhe s’ka pse të mos rrjedhë.

I është dashur ndërkohë të harrojë fillimet, atëherë kur ishte thjesht vajza e instruktores së palestrës dhe folësit në lajme e pozonte në revista me gardërobën e zakonshme të çdo bashkëmoshatareje, ku firma më e shtrenjtë ishte Mango dhe tashmë është tejet e sinqertë kur rrëfen të njëjtat fjali, që i ka shqiptuar pak vite të shkuara dhe i përsërit e i përsërit në çdo dalje publike: “Unë kam punuar drejtore reviste që 19 vjeç dhe kam fituar paratë e mia”.

E punë e madhe se bëhet fjalë për një revistë që s’e bleu kurrë njeri, veç atyre që dilnin në të, dhe që u hap në vitin 2012, kur gjithë media e shkruar kishte marrë rrokopujën me rroga të papaguara dhe punë e madhe se “koleget” e saj me rroga e punë prej vërteti prej njëzet vjetësh nuk ia kanë dalë dot të hapin biznese në Bllok apo t’i kthejnë blogjet dhe mediat online në mjete fitimprurëse (jeta e ëndrrave është shumë, shumë larg). Rëndësi ka që Armina është e sinqertë. Dhe është vërtet vajzë shumë e mirë: në rrethin tone, ku të gjithë hanë e shqyejnë njëri-tjetrin, ajo nuk flet keq për njeri, nuk punon pas krahëve, sheh punën e saj, biznesin e saj, Zenin e saj.

“Pse ma shani Zenin? Ai është i mirë”, i pat thënë një ditë një koleges sime dhe e zuri ngushtë. Siç mund të më zërë dhe mua nesër pasnesër po më doli përpara: që tani e di që do më vijë turp dhe nuk do kem ç’t’i them. Eshtë e bukur, e paqtë, të çarmatos me sinqeritet.

Dhe pooooo, Zeni është shumë i mire. Për të, ama. Nuk ka pse të mos jetë. Gjithë çfarë shkruhet në media, për afera korruptive, përfshirje në vrasje fëmijësh për të bërë para në Gërdec, gjithë të zezat që thuhen lart e poshtë, për Arminën, janë thjesht sulme politike. Ajo e beson njeriun që dashuron dhe mirë bën! Këtë e bën çdo grua e dashuruar. Për aq kohë sa nuk ka asnjë hetim për të qenë dhe proces për Shkëlzen Berishën, por as një transparencë për biznesin dhe paratë e Arminës, Zeni është i mirë dhe shkuar të mirit. Kurse Armina jetën luksoze e ka ndërtuar me punë të ndershme.

E armatosur me këtë sinqeritet, ajo del pastaj nëpër studio televizive dhe na i tregon të gjitha ato që beson vetë, pa harruar të nxjerrë nga shpirti, siç bëri mbrëmë, falënderimin për atë që ia ka mundësuar të gjitha, babin e Zenit, që meriton t’i lahen këmbët me flori. Turpi nuk hyn fare këtu, shoqja ime, besoj, se e kupton këtë. Por, rroftë sinqeriteti i Arminës! Nuk ka Vetting dhe Reformë në Drejtësi që ta nxjerrë Berishën më zbuluar sesa kaq. Dhe siç Perëndia, fati, a karma, a kushdo që drejton jetët tona, zgjedhin ndonjëherë ndonjë formë qesharake për të na ndëshkuar, Sali Berishës i ka dhënë Arminën.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Ç’na duhet vettingu për Berishën? Mbaron punë Armina”

 1. true says:

  floriri mbi gjakun nuk ze, me perpara duhet tja laje kembet me acid dhe pastaj tja luej te verdha.

 2. Lushnja says:

  Ik moj goce se e paske fytyren si nje patate e kalbur .. qenke gjeloze per Arminen se ty sta var kush as nuk te njef kush – shkruej Gramos Rucit shko berja nje gojore e ta fusin naj leke ne llogari keta te RIPJELLJES SE PO LEH PER TA TASHTI OK-MERO BAZEN I THOJN TI NA E LEPIJ BYTHEN NEVE DHE NA TA FUSIM KARIN NE BYTH TI JAPIN CA LEKA KY E BENE OK

  1. Kamber Zullumi says:

   Avash o Lushnja avash,
   Ca e ke Myslym Murrizin o tu befsha se njelloj e paskeni gurrmazin, … te ngjirur nga gojoret e shpeshta qe i beni Berishes dhe Lulit,
   Tung Lushnja tung, dhe ruaju se po te vjen vetingu nga mbrapa, dhe ai hap cdo celes, e te rras mbrena!
   Pastaj do me besh kakardhi, do me besh, nga Burgu i Krumes ne Kukes!
   Atje ua ka bere Vilat Vllahutini ju te Vetingut!

 3. "BOHOTINA" says:

  Mendja jote e semure more LUSHNJA nuk paska kufi. Vizitohu sa me pare. Ty te paska mbetur truri ne 1992 kur te gjithe besuam tek ndryshimi. Gjynah. Sherohu.
  Iva, qe ka bere diçka ne jete vete e pa ndihme e ka qare kete esse ironike. Bravo.

  1. Taraboshi says:

   More ti lushja. Nese je mendim tjeter me cka thone gazetaret ky eshte mendimi yt po te pakten mos fyej. Fyrha mendoj nuk te shkon per shtat e nese e ke ne gen prap ky eshte po problemi i yt. Ben mire te meresh per amoralitet me soin tend,motren,nenen api tet shoqe. Dhe ajo gazetare qe ti e ofendon ka njerez si ty te ciles i vjen keq ta ofendojne. Per ty mesa po shojh ka dy gjera te gjithe ata qe jane me mendime te kunderta me ty jane komuniste. Dhe vec ti e sjelle demokracune ne kete vend bashke me siin tend. Kupto me mire zitrrote nocionin Demokraci. Shkollohu dhe pan e mesi te behesh njeri mbi te gjitha.

  2. shqipe says:

   S’ka mjek qe e merr ne ngarkim!

  3. O says:

   Po nuk e kuptoni se Lushnja eshte zeni i biri bastartit saliut

 4. Besua says:

  O lushnja si shum te pelqejne gojoret po nuk je ngopur e kenaqur andej nga te ka pjellur ajo buce dil ketej nga anet tona tete vulosim cdo vrim te sojit tend

 5. Arbjola says:

  BRAVO te madhe, sakte e qarte. Le ta degjoje gjithe populli por se paari Prokuroria dhe te bejne komisionet e Vettingut punen e tyre.

 6. H says:

  Mediokriteti interesaxhi i karmines nuk na hyn fare në punë. Ne na duhet ku është shteti dhe ligji që nuk vepron ndaj një krimineli që u bë i pasur pa asnjë ditë pune . Përse pranohet si i mirëqenë çdo aktivitet i jashtë ligjshëm vetëm se autori ka para? Problemi shqipta është ligjor, social, etik, ndërgjegjësor. Dhe në shqipëri nuk ekziston asnjëri prej tyre, fatkeqsisht.

 7. Mona says:

  Nje super ironi nje super shkrim,bravo te qofte zonje.

 8. Landi says:

  O LUSHNJA, qe kur lushnjaret paskan fillu me e shkrujt fjalen ( xhelozi) gjelozi???
  A mund te pergjigjesh o malok nga lushnja?

 9. Prostituta Kombetare Sali says:

  Karmina asht flori e shkuar floririt!

 10. Qiforti says:

  Jo vetem t’ja laje me flori por edhe ne goje t’ja marri Saliut. Madje, duke i ledhatuar dhe bolet e fishkura.

 11. Mos u merrni me lushnjen se e kam arminen me ate pseudonym. Mbreme nuk ishte ne sfilate ne Milano, e fjeti ne shtepi. Une zakonisht fle me shoke, ndonjehere me Sadien, bejme facetime kur nuk eshte Armina, (lushnja), ime e vogel. Cti besh eshte e padjallezuar, e do fort babin tim dhe prandaj thote ashtu, e ka vjeherr ka rrrespekt per baben e burrrit….Dhe une skam cthem, se I kam nja dy kalamaj andej nga Suedia, kjo eshte 17 vjet me e vogel e duhet marre me te mira. Edhe ajo Sadia ma ka konsumu shume K…n.

  1. Prostituta Kombetare Sali says:

   T’kam porosit mijera here, mos na i nxjerr muhabetet sheshit

 12. Jimi says:

  Iva! Komentet jane te tepert!

 13. taraboshi says:

  Po ju pyes ju ,po kur te hyje Zeni ne burg ne Reç te Malsise Madhe a do shkoje e ta shohe e te beje takim specjal qe te kujtoje kohen kur shkonte çdo muaj ne Ishujt ma te bukura te Karaibeve sepse ato para ishin para te dala nga gjaku i popullit , kete gje a e din ajo dhe ti qe po e lavdron se qeka engjell(mund ti shtoj fjalen me brire).

 14. fair enough says:

  Je gabim Iva. Armina nuk eshte e dashuruar me Zenin . Ajo eshte e dashuruar me parate. Nuk ka fare pune sinqeriteti por interesi. Mos i gjyko njerezit me sistemin tend te referimit. Dhe Te lutem mos e justifiko se e ben te pranueshme dhe njerezore per lexuesit.

 15. mirel says:

  Iva hapi gryken e thesit te perverseve. Tipike zorre. E di qe kjo lloj teme i provokon bishat lehtesisht. Dhe kjo zonja krijon nje lloj farse sikur ben gazetari, qe nuk eshte gje tjeter vetem nje pacavure e perdorshme vetem per kafenete ku ulet kjo moraliste, qe e derrmoka Berishen dhe Zenit nga filxhani i kafes dhe maja e penes. Me shume duket sikur ka perdorur majen e turirit te zgjatur mbi fjale kur ngazellehet nga faktet qe e kap Arminen mat.
  Armina mund te kete 1000 gabime, por ajo nuk eshte as Zeni e as Berisha.
  Ne presim nga ligji qe te merret me ta dhe tjua marre pasurine.
  Ashtu do e mesoje dhe Armina vleren e vertete te punes se saj.
  Po Iva vepron si ato kurvat qe luftojne per territor.
  Pa ngrihu njehere moj Iva na thuaj si e ke gjetur ti ate pune, dhe shaje burrin mbare mbrapsht.
  Po si mund ta beje Armina kete kur ajo fle me Zenin?
  Tani cili eshte problemi jot o Iva? Pse fle Armina me Zenin?
  Eshte ky nhe krim publik?
  Beni gati turren e druve per Arminen.
  Se te ndihmon dhe Mero. E ka per zemer kete pune

 16. BAD BOY says:

  PER BYTHQIRET DHE BYTHLEPIRET NGA BAD BOY E KENI NJE PERSHENDETJE ANTARET E RIPJELLJES TE GJITHA VAJZAT E BUKURA MI DERGONI TE UNE TE ME LEPIJN KARIN E BOLET KURSE MESHKUJT SHKONI TE MERO BAZE TE JU A FUT KARIN NE BYTH OSE PER ATA QE E KAN RROTEN E VOCKEL VETEM PER. BYTHLEPIRJE OK?!! BYTHQIRJE&bBYTHLEPIRJE = RIPJELLJE ME KRYETAR MERO BAZE

  1. Bad Boy (Armina), sa here te kam thene zemra, ty ta njofin “inteligjencen”, mos shkruaj sepse kuptohesh edhe 100 pseudonime te nderrosh, si lushnja, bad boy…te lutem zemra e zenith, mos shkruaj me. Ja marr hakun une ketyre, ta dine keto sa para kemi ne te dy ne bankat Ofshore, cmenden fare, mopo fare…ti ske pse I shqetesohesh mi zemra. Me fal qe se beme mbreme, se parmbreme e bera me Sadin ne facetime…e cti besh edhe ajo di shume nga keto…I konsumuar jam ca….me merr malli edhe per kalamajte ne Suedi, por do gjej nje menyre e te shkojme keto dite.

   1. Lushnja says:

    Shko ktheja bythen Taulet balles ose Erion pleshtit-Brace kurse nga goja dili perpara LALI ERIT OK? Thank u arshole..

    1. Zeni says:

     Ja prap, pu pu pu pu pu, po ca ben mi zemer, kaq “nevrike” je? Po mos mi se sa here duhet me ta thane, mos dil me keto pseudonime koti, ti je vajze me culture, vej te pakten noj emer si sfilata apo blogmenja…ke plot. C’osht kjo Lushnja mi? Pastaj zemra e lalit, c’osht ai fjalor koti qe perdor, pak ma me delikatese se ti je ylli I karrit tem…mos perdor ato te Taulet :); Erion; Lali Erit, ta bon lali ty mi do para apo mbrapa nga ta dush…pse tja kthesh bythen Taulet…hahahaha erion…lali edhe nga goja po deshe ti e di se lali e do shum nga goja…mos u merr me keto mo…edhe babi merzitet me ket fjalor te nusessss…..ka me e mor malli lalin per ty… 🙁

 17. Liku says:

  Bravo kjo eshte e verteta! Te lumte pena. Me vjen keq qe tv e fton kete vajze perse cilli eshte talenti I saj?! Nje shembull I keq per vajzat e reja . Edhe nje here te lumte per kete shkrim kaq te goditur!

  1. mirel says:

   Bravo qe cke me te. Ka zbuluar nje te vertete qe nuk e di njeri. Vite me rradhe asnje nuk e ka pare me ke rri Armina dhe kush e sponsorizon.
   Ja, u ngrit kjo Iva sot dhe na hapi syte.

 18. Lira says:

  je shume qesharake ! Ske ngel burre te martuar pa marre mbare moj e shkret, dhe mbete nje gazetare e deshtuar 🙂

  1. Zeni says:

   Lira (armina), sa here te kam thene mos dalesh me pseudonym se njihesh nga “inteligjenca”, po mos mi zemer…lali jot te do fort ty, le te plasin nga inati…e arrin dot njeri te kete nje dyqan modern ne bllok, si ta ka bo lali ty, jo…mos u shqeteso se cthone te tjeret…qente le te lehin karr vani yne shkon perpara….

 19. Lushnja says:

  Moj goce aje E SIGURT QE NUK TE KA PORDHUNUE NE GRUPE ELVIS ROSHI KUR KE QENE NE ATE CLUBIN E PROSTITUKAVE OSE MOS TE KA TRAFIKUAR MARK FRROKU NE ITALI APO KE SHIT DROGE PER EDI RAMUTIN APO JA KE RREGULLUAR PUNET NDONJE BYRHQIRI PER DITZI BUSHATIN APO SKA PAS LETER HIGJENIKE NE BAJE E KE PUNSUAR MERO BAZEN ME U LEPIR BYTHEN NE WC E BURRAVE APO KA FITUAR ELISA SPIROKARI KUSH PO BEN ME SE SHUMTI GOJORE ATYRE PLEQEVE ITALIAN?

 20. nigo says:

  Mero.
  Cjane keto perversitete e fjale te ndyra rrugesh qe i lejoni ne kete gazete gjoja te lire per te shprehur mendime. Eshte me mire ta mbyllesh gazeten.

 21. Bujku says:

  Nje bravo e madhe per Iven! Nje shkrim fin dhe me ironi te holle. Te tilla shkrime jane edhe clodhese te bejne te vesh buzen ne gaz megjthese problemi eshte tragjik kur mendon se pasurimi i politikaneve shqiptare eshte krijuar mbi gjakun dhe padrejtesite qe kane shkaktuar!

 22. Mario says:

  Po kush ta ka fajin ty moj Iva qe dafllakun tend e leshoje edhe per nje hamburger. Nuk ta ka fajin njeri qe edhe u plake e su poqe e ngele qe ngele loqe

 23. BUJARI JU DEGJON says:

  Nje shkrim shume i bukur,real,nje supershkrim,do ta quaja! Bravo Iva Tico!
  Ju zorraxhinj e felliqesira qe vetem shani autoren pa nje argument,mbylleni halene!

 24. DOKTORI says:

  Si mund te lihen komentet e BAD BOY te dalin ne gazeten tende o Mero Baze?????Eshte kjo nje gazete PORNO apo eshte nje gazete qe e lexon populli qe mund te kete pak cipe ne surrat!….Dhe ne fund te fundit kujt i hyjne ne pune banalitetet e nje psikopati,qe ne cdo rresht mund te gjesh 10 here organet seksuale dhe aktivitetin e tyre! Turp Po e kthen gazeten ne pacavure! Na vjen turp qe jemi shqiptar.ne asnje gazete te botes nuk gjen komente kaq banale Urime! Ta gezoni bad boy!

 25. Cutter says:

  Mire qe isha i zoti vete, se desh me doli nga duart nusja e djalit!
  Sali Berisha

 26. Jimi says:

  Iva ! Mos u merzit me komentuesit e lumpenit! E di qe je e pregatitur per kete lloj “shantazhi”, por per mua ky eshte nje tregus se ke goditur ne shenje dhe per kete duhet te krenohesh! Te pershendes!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *