Don Duka, pse je trembur dhe të ka kapur paniku…

Nga Erjon Braçe

Mirmengjes Don Duka!!

Cfare ke?

C’eshte ky panik kaq i madh?

Nga se je trembur?

Ti sikur je i ligjshem, i ndershem, i paster, mbi te gjitha transparent?!

Cfare ka ndodhur qe je shqetesuar kaq shume?! Ke nje pergjigje?

Pooo e vertete eshte, prej me shume se dy muajsh, kam kerkuar informacion per nje ceshtje qe ka te bej me te ardhurat e krijuara nga tatimi mbi te ardhurat e ligjshme per cdo te punesuar, te kontraktuar ne Federaten Shqiptare te Futbollit!

Kerkesa eshte thelbesisht e ligjshme, bazuar ne Kushtetuten e vendit, rregulloren e Kuvendit, pika ime e referimit si deputet dhe kryetari i komisionit per ekonomine e financat!

Pra nuk kam urdheruar kend, nuk eshte ne tagrin tim te urdheroj, kam kerkuar te disponoj kete informacion!

Mund ta kisha adresuar kete kerkese edhe tek ty, direkt, por nuk me intereson ti, me intereson zbatimi i ligjit njesoj per te gjithe dhe, pa as me te voglin diskutim, me interesojne te ardhurat ne buxhetin e shtetit.

Eshte detyre e imja kjo.

Mendoja se deklarime te tilla, ti ne krye te FSHF i beje online, si te gjithe, madje sic ne bizneset e tua te shumta.

Por nga pergjigja e pare marre nga Tatimet, me rezultoi se ti nuk e ben kete per te gjithe.

Ndaj jam detyruar te detajoj informacionin qe kerkoj, duke kerkuar listen e te punesuarve-e ben edhe biznesi i vogel kete, listen e te kontraktuarve-e ben cilido tatimpagues kete,

shumat e paguara si rroga, shperblime, bonuse etj, perfshire shumat ne zbatim te kontratave si dhe tatimin ne burim paguar per to ne baze te ligjit perkates per te ardhurat personale.

Jane te ardhura te tauteshme te detajuara ne ligj keto.

Cfare ka ketu per panik?

Perse je trembur Armand?

Nuk me intereson hic sa para merr e ndan ti, po fare.

Me intereson a e merr apo jo buxheti i shtetit tatimin qe parashikon ligji per keto te ardhura!

Pra, cdo gje eshte e ligjshme nga germa e pare deri tek e fundit!

Parate qe ti besojne te tjeret, perdori si te duash kur komuniteti qe ti perdor te lejon te besh qef dhe as qe me duhet.

Per parate e tatimeve te percaktuara me ligj do pergjigjesh njesoj si ai biznesi i vogel aty rreth e rrotull selise tende!

Me pelqen qe e ke frike ligjin Armand!

Por ne fillim bindju, zbatoje deri ne qindarken e fundit!

Dy fjale per gazeten Panorama Sport;

Kryeredaktor, mendoj qe ti duhet te mesohesh ti referohesh fakteve, kjo e para, pastaj komentet beji si te duash.

Letra qe perdor, nuk ka asnje urdher ne permbajtje, eshte teresisht e ligjshme ne rastin kur ti i referohesh Kushtetutes, ligjit, rregullores.

Termat “urdher”, “sulm” etj si keto, nuk kane lidhje me te verteten, faktet, dokumentet.

Kujtoja se te kerkosh transparence referuar permbushjes se interesit publik-kete here tatimet e paguara ne buxhetin e shtetit, eshte detyrim edhe ne median tende.

Por kur behet fjale per FSHF-ne, ti tjetersohesh!

Madje kujtoja se kur ti paguan regullisht tatimet, ke interes qe kete ta bejne kaq ligjshmerisht edhe te tjeret.

Por perseri, kur behet fjale per FSHF, ti harron qe per vete paguan tatim mbi rrogen, shperblimet, bonuset!

Epo une nuk e bej dot kete!

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Don Duka, pse je trembur dhe të ka kapur paniku…”

 1. Bad boy says:

  Erioni Brace eshte si nje plesht ne pidh te motres se MERO BAZES GJITHE HERE ESHTE QDO KU PO ASKUSH NUK E VEN VESHIN SE VEQ IRRITON PO SHUME SHUME DEME NUK BEN! Ik ore QELBESIRE MUTI

  1. shqipe says:

   O ti mender Bad!
   ose atje ne te motres,gruas tende,apo ne te sateme qe te pordhi dhe jo te polli,ptuuuu,mut stermuti ne breza,peshtirosje e shqupit te ujrave te zeza…ptuuuu….

 2. Andon Leka says:

  Faktikisht, do par kjo puna Dukes, se e ka bere me keq se partia ate FSHF. Shteti te bej punen e vete dhe do zoti e kapin ne faj te shofim ca llogarie do japi…

 3. "BOHOTINA" says:

  Mire i thua vetes BAD BOY. Qe te kuptosh ndonje gje edhe ti po te them se Erjoni si kryetar i komisionit per ekonomine e ka kete te drejte. Ty s’ te pelqen, se ke deshire me shume rrumpallen.
  Kur trajner i kombetares tone ishte Hans Peter Brigel u thirr nga shteti gjerman se nuk kishte paguar tatim fitimin per shitjen e lojtarit Sforca nga Zvicra tek Kaizerslauten. I vune afat pagesen ose burgun. Ai erdhi me vrap tek Don Duka, mori leket qe i duheshin dhe si çeçua pagoi edhe per vonesen. Keshtu duhet te jete shteti o Bad Boy, apo jo? Njeriut duhet ti flase zemra e zemren duhet ta kete ne koke e jo si disa qe e kane, lere fare… se nuk ma lejon kultura ta them, siç ben ti qe nuk le fundin e fjalorit pa perdorur…

  1. Bad boy says:

   Une jam bad boy u motherfucker kujdes kur shkruen per mue moterqir – une sjam si PLESHTI ERION BRACE AS SI BYTHQIRI MERO BAZE OSE BYTHLEPIRESI LORENC VANGHELI- BEN BLUSHI KU JE MORE BURRE KTHEHU POLITIKES SE KJO RIPJELLJA MA BERI HOR- grupi i BYTHQIREVE MERO BAZE TAULET BALLA ERION PLESHTI SKENDER MINXHOZI GRUPI ELITE E BYTHLEPIRESEVE

   1. Bad Cari says:

    …mjaft mo se u bone bajat, paske qen komplet tope.

 4. DonKola says:

  DON DUKA , une quhem Don Kola, kam llogari bosh sa te duash neper bankat e zvicres, je i mirpritur te vish te mshefesh paret para se te ti bllokojn tatimet 🙂 🙂 🙂 ofroj interesin me te ulet ne treg

 5. klodi says:

  Aq lek sa ka bere Don Duka me Digitalbin nga FSHF, me besoni qe do i blejn dhe ata inspektoret dhe do mbyllet ceshtja per bukuri.

 6. Orient says:

  Duka mund te kete te vetat…,por kur specifikohet nga nje deputet{ TIFOZ} qe eshte ne grindje te vazhdueshme me te,per probleme te drejta ose jo me kushtetuten,merr nje ngjyre hakmarrjeje..ka ligje kushtetuta …,por ato duhen perdorur jo ne menyre parciale..,por duke filluar nga shteti,e te gjitha strukturat e saj,sigurisht ..Ai mund te jete kaluar donit,por nje deputet nuk mund te fyeje ,per hir te detyres,kur ka organe ,qe s’mund t’i anashkaloje..se bie ere pastaj…Braçe ,une te dua fort,te kam kombinatsin tim{ish}dhe dua te jesh si gjitmone i paanshem ne trajtimine problemeve.

 7. Don korleone says:

  Don Duka do i bej nje kerkese Braces qe nuk mund te refuzohet.

 8. Emiljo Haxhiu says:

  Pergjigje zyrtare e Don Dukes:
  Cfare ke? Asgje skam, jam i qet, jam shume i qet
  Cesht ky panik kaq i madh? Jo se kam panik, tani po mendoj si do ja kaloj ne burg, ca qelie do me fusin, si ti bej te burgosurit per vete.
  Nga se je i trembur? Un jam Don, Don-et stremben, bejn kerkesa te parefuzueshme.
  Ti sikur je i ligjshem, i ndershem, i paster, mbi te gjitha transparent? Jam shume madje ne plot kuptimin e fjaleve per vitin 2018.
  Cfare ka ndodhur qe je shqetesuar kaq shume? ke nje pergjigje? Tani sjam me i shqetesuar, do gjej nje vend ku te mshifem andej nga Panamaja dhe ja hodha.

 9. artanio222 says:

  Armando Duka je i madhe, je unik, je per tu admiruar, si ja del? si ja ke arritur deri me sot? jam i bindur qe do e gjesh dhe nje menyre per tju shmangur kesaj. Kuptohet tani ste mjafton te blesh vetem delegat, do fillosh te blesh dhe inspektor tatimesh. eshte e qarte. Vetem Erionit si do ja besh, ate se blen dot, e ke te veshtir.

 10. dukadoni nakaponi says:

  Duka Don liri, Duka Don pare, Duka sDon brace, Duka Don fokace
  Duka Don FSHF, Duka sDon DPT,Duka Don UEFA, Duka sDon Burg

 11. Don Zhuani nga Grabiani says:

  Edhe Don Al Capone I hengri nja 11 vjet pas hekurave vetem se nuk pagoje Taxat. Keshtu qe nuk je I pari Don Duka

  1. Sdin Hici says:

   Nje porosi per Duken e soin qe vijne oas tije. Nese ana e ps.do te ishte marre me droge edhe trefushi i pd.atehere mund te barazonin.

 12. ardian says:

  Pasojat e vjedhjeve te Dukes po i vuan gjithe FSHF, tashme kjo eshte kthyer ne nje biznes, ku njerezve u jepen ndeshje per te zgjidh hallet.
  Nuk mjafton kjo por u shmanget dhe taksave.
  Shkon i ankohet UEFA-se ky…. Kur tja plasi dhe UEFA ta akuzoj per trukime, te shofim ca Doni do jete.

  Don eshte titull per Korleonen, Al kaponen ky cop hajduti eshte dhe pik.

 13. Korabi says:

  O ERION PLESHTI SHKO LEPIJA BYTHEN ILIR VRENOZIT TE LUTEM SE KA NGRENE NJE PJATE FASULE ?

 14. Bad boy says:

  Erion pleshti-brace me goje e mere me byth e fut karin e TUALET BALLES-BOLE KURSE RAMUTI UA SIGURON DROGEN NGA KOLUMBIA E GJETIU !!

  1. Te paskan leshuar pa zinxhir sot, ti ke nevoje per kurim dhe trajnim perpara se te te lene pa lidhese ne qafe,

Lini një Përgjigje te dukadoni nakaponi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *