FOTOT: Këpucë të bëra me… kërpudha

Këpucë të bëra me kërpudha. Po, e lexuat mirë, Nat-2 prezanton një linjë të re të këpucëve të bëra me lëkure imituese nga kërpudhat dhe materialet e tjera ekologjike.

Rezultati? Një produkt 100% natyral.

Moda po bëhet etike dhe ka shumë marka që dëgjojnë nevojat e konsumatorëve të rinj që bëjnë çdo ditë zgjedhje më të informuara që respektojnë mjedisin dhe kafshët. Muskin është lëkura e perimeve e nxjerrë nga kapuçi i kërpudhave që mund të punohet në një mënyrë të ngjashme me lëkurën e kafshës, por e veçanta e Muskin është një lëkurë perimeje për të marrë mallra lëkure të përshtatshme për veganët, shkruan ata.

Një alternativë ndaj ruajtjes dhe mbrojtes së lëkurës me origjinë shtazore për ata që zgjedhin, duke mos harruar se çdo gjë është jo-toksike dhe se lëkura mund të përdoret pa probleme për të bërë artefaktet që janë në kontakt të drejtpërdrejtë me epidermën.
Nat-2 e di mirë këtë gjë, pasi me atletët e bëra me kërpudha, gjithashtu duke përdorur dhe përbërës nga shishe të riciklueshme plastike dhe një gomë natyrale.

Ideja mban nënshkrimin e projektueses nga Berlini Nina Fabert, krijuese e markës Zvnder dhe e materialit të prodhuar përmes përpunimit të Fomes Fomentarius, emri latin i një kërpudhe, e cila është e pangrënshme e që rritet në trungje të gjera pemësh.

Sebastian Thies, dizenjoi atletet me pamje vintage të cilat i realizoi përmes një procesi të gjatë me dorë, me materiale organike, vegane, pa gluten dhe pa kimikate. Kërpudha është gjithashtu antiseptike dhe antibakteriale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *