Historia e panjohur/ Si u vra Avni Rustemi nga një mullixhi, ish-shërbëtor i Ahmet Zogut. Eqerem bej Vlora: Ishte një kriminel dhe karagjoz, me vrasjen e tij drejtësia u vu në vend

Nga Roland Qafoku*

A mund ta kishte jetën e sigurt njeriu që vrau Esad Pashë Toptanin? Ky ankth për Avni Rustemin zgjati 3 vjet, 9 muaj e 7 ditë, kur Isuf Reçi bëri ndaj tij atë që ai vetë kishte bërë ndaj Esad Pashë Toptanit. 5 minuta përpara se të shkonte ora 16.00 të dielën e 20 prillit të vitit 1924 në Tiranë, dy plumba të dalë nga e shtëna e pistoletës e lanë të plagosur për të ndërruar jetë dy ditë më vonë. Ishte vrarë vrasësi i Esad Toptanit.

SKENA E KRIMIT

Me hap të shpejtë, i shkujdesur dhe pa asnjë interes për këdo që kalonte në rrugën e varrezave, Avni Rustemi dukej i sigurt teksa pranë ishin dy miqtë e tij, një prej të cilëve deputeti Hoxhë Kadriu.

Atë pasdite të së dielës nuk duhet t’i ketë bërë përshtypje në mes të turmës një njeri i zakonshëm por i panjohur për të. Quhej Isuf Reçi dhe kur akrepat shënonin 15:55. pa i thënë asnjë fjalë, nxori pistoletën nga brezi, ia drejtoi dhe dy krisma të thata e lëkundën Avni Rustemin.

Duke u mbajtur në objekte aty pranë, Avniu arriti të nxirrte nga brezi pistoletën e vet dhe të qëllojë katër herë drejt tij, por asnjë plumb nuk e preku atentatorin.

Rrëmuja, klithmat dhe urdhri pa objekt i dëshmitarëve “kapeni vrasësin” ishte skena e dytë e ngjarjes. Një pellg gjaku përreth trupit të plagosur dhe zhdukja e atentatorit përbënin skenën e tretë, e cila pati si epilog vdekjen pas dy ditësh të të plagosurit.

VDEKJA PAS DY DITËSH

Ndonëse atentati ndodhi afër 1 shekull përpara shpikjes së internetit, lajmi u perhaps pothuajse me shpejtësinë e tij në Tiranë dhe në të gjithë Shqipërinë. Politikanët ishin ata që morën në kohë rekord të parët informacionin e saktë se çfarë kishte ndodhur.

Sejfi Vllamasi kujton:

“Avni Rustemi plagoset rëndë nga një kriminel profesionist. Jusuf Reçi në vorrezat e asaj kohe, në rrugën e sotme “Hoxha Tahsin”. Vrasësi alkoolik e qëlloi Avninë pas shpine e nën shpatull të majtë, duke ia ulur grykën e pushkës me qëllim që të shkaktonte një plagë të rëndë e të çrregullt, me një fjalë vdekjeprurëse.

Avniu menjëherë i përgjigjet me pushkë kriminelit, por ai ishte larguar mjaft dhe mbeti i paprekur. Avniu shtrohet në spital të asaj kohe pranë Sahatit”.

Avni Rustemi qëndroi në jetë 47 orë e 25 minusta pasi u plagos. Dëmtimi i disa organeve jetësore dhe hemorragjia e madhe i shkaktuan vdekjen. Në autopsinë e kryer nga mjekët shkruhet:

“Zotni Avni Rustemi që asht plagos me revolver, plumbi i ka hyrë nga prapa me të tetëtin e brinjës, në të mëngjërët, 2 gisht afër peshkut të kurrizit, tue shpue majën e mëlçisë, diaphgramin, pankreas dhe duke shpuar stomakun, plumbi ka mbetë përpara nën lëkurë dhe rrjedhja e gjakut ka shkaktue vdekjen. Tiranë 29 qershor 1924”.

VARRIMI DHE ODISEA E ZEMRËS

Ceremonia e varrimit të Avni Rustemit u krye 6 ditë më vonë në Tiranë. Më 28 prill trupi i tij u vendos në qendër të kryeqytetit, banorët e të cilit nuk kishte parë kurrë kryeqyteti një masë aq të madhe njerëzish që nderonin në një vdekje. Në krye të procesionit qëndronin politikanët e opozitës për të cilët vrasja e tij kishte zemëruar të madh e të vogël. Revolucioni kishte filluar. Atmosferën e këtij procesioni na e sjell me plot detaje dhe me nota therëse Eqrem bej Vlora.

“Një komedi e ngjashme ishte edhe ceremonia e nderimit para arkivolit të hapur të Avni Rrustemit në spitalin e Tiranës. Të gjithë ata që e quanin veten “popull” dhe “demokratë” kaluan përpara arkivolit të këtij karagjozi kriminel të cilin donin, me doemos, ta ngrinin në piedestalin e heroit kombëtar dhe të martirit.

Me radhë, udhëheqësit e Partisë Demokratike ngjiteshin pranë arkivolit dhe zbraznin rrëketë e fjalëve të tyre, pa dashur t’ia dinë se për popullin këto poza janë krejt të huaja, sepse ato shkelin zakonet dhe kuptimin e tij për dinjitetin njerëzor. Kjo shfaqje u zhvillua për një javë të tërë në Tiranë dhe pastaj në Vlorë, për gazin e gjithë kalamajve.

Gjithë kjo shfaqje hipokrite ndiqte vetëm një qëllim: të ngrinte peshë zemrat e njerëzve dhe nga trazira e përgjithshme, të fitonte kapital politik. Në këtë vazhdë befas, Partia Demokratike vendosi ta transportojë të vdekurin në Vlorë, ta varrosë në një lëndinë të vogël trekëndëshe para barakës së teatrit dhe kinemasë në kryqëzimin e rrugës Skelë-Kaninë-Vlorë dhe përmbi të, të ngrejë një përmendore. Me qëllim gjoja, që ta përjetësojë.

Në të vërtetë, pas tre muajsh grumbulli i dheut dukej krejt i lënë pas dore, ndërsa pas tre vjetësh ishte zhdukur fare me vjegë se po përcjellin trupin vdekatar të atdhetarit të madh, shumë politikanë të mirëfilltë dhe asish të improvizuar u vunë në lëvizje nga Tirana dhe përmbytën Vlorën, si një luzmë karkalecash”.

Por varrimi i Avni Rustemit nuk u bë as në Tiranë, e as në vendlindjen e tij Libohovë. Për të plotësuar amanetin që kishte lënë, trupi i tij u dërgua më 29 prill në Vlorë dhe më 1 maj u krye varrimi.

Ceremonia u bë aty, pranë varrit të Ismail Qemalit, në lulishten në qendër të qytetit. Ishte amaneti i Avni Rustemit dhe aty u ndërtua një varr si bodrum me dy kate nën tokë. Por ky nuk do të ishte varrimi i fundit. Më 8 tetor 1982 në orën 15.00 u zhvarros për t’u ndërtuar një varr i ri. Mbi këtë varr u ndërtua edhe monumenti i Avni Rustemit, autor i të cilit ishte skulptori Kristaq Rama.

Avni Rustemi quhej në Vlorë si shqiptar me zemër të fortë. Vrasja që i bëri Esad Pashës ia kishte ngritur në zenit famën dhe kjo lidhej me organin më jetësor të trupit të tij, zemrën.

Idhujt dhe mbështetësit e tij duket se nuk ndaheshin dot fizikisht me Avni Rustemin. Ndonëse ai kishte vdekur, donin të kishin diçka nga trupi i tij. Në ndihmë u erdhi doktor Shezai Çomo, daja i Avni Rustemit, që kreu balsamosjen e trupit. Ishte më se normale në atë kohë që trupi i një të vdekuri të balsamosej. Por kjo procedurë kërkonte që organet e brendshme të nxirreshin nga trupi dhe me to kryheshin procedura të tjera.

Mjekët vendosën që ta ruanin zemrën e Avni Rustemit dhe Zyma, doktori i njohur i asaj kohe, kreu të gjithë procesin e balsamosjes së trupit, por edhe të ruajtjes së zemrës në kushte optimale. I pari që flet për këtë veprim të rrallë është Sejfi Vllamasi.

“Avniu vdiq pas dy ditësh nga hemoragjia. Zemrën ia nxorën për ta ruajtur dhe tru pin ia balsamosën për ta transportuar në Vlorë për varrim”.

Si një objekt trofe zemra e Avni Rustemit u vendos në kushte ruajtjeje në një vazo, e zhytyr në një solucion që e ruante përjetësisht dhe iu dorëzua farmacistit të Vlorës Nasho Qirko, që shërbente në farmacinë numër 1 të qytetit. Për 39 vjet zemra u ekspozua në farmaci, e vetmja farmaci në Shqipëri që shërbente për dy funksione; për të blerë ilaçe, por edhe si një ekspozitë për të parë zemrën e Avni Rustemit. Pas vitit 1963 nuk ka asnjë të dhënë se ku përfundoi zemra.

Ekziston një kërkesë që zemra të kthehej në vendlindjen e Avniut në Libohovë, por nuk nuk është konfirmuar kurrë që zemra të ketë shkuar atje. Pas afro një shekulli nga vrasja jemi të qartë se si e vrau Esad Pashën në Paris dhe si e vranë Avni Rustemin në Tiranë. Por nuk e kemi të qartë se cili ishte fati i zemrën së tij, ajo zemër që i dha atij famë, emër, por edhe guxim për t’u futur në histori.

SI U ORGANIZUA VRASJA?

Vetëm disa orë pas atentatit ndaj Avni Rustemit fjalënaja mbi autorin e krimit qe bërë ortek.

Si fillim u akuzua direkt Ahmet Zogu që kishte vënë Isuf Reçin të kryente vrasjen. Dikur Isufi kishte qenë shërbëtor te familja e Zogut dhe ky ishte një fakt për të besuar dorën e Zogut në këtë ngjarje. Por më pas akuzat ndaj Zogut nisën të zvogëlohen si intriguesi kryesor u përmend Osman Bali, njeriu i besuar i Esad Pashë Toptanit. Sipas të dhënave, një ditë më parë nga ngjarja, ai planifikoi dy atentate.

Të parin do ta bënte vetë Osmani, në Elbasan, duke vrarë Aqif Pashën, një nga njerëzit më të rëndësishëm të opozitës së asaj kohe, ndërsa të dytin ia kishte lënë detyrë Isuf Reçit të vriste në Tiranë Avni Rustemin. Isuf Reçi ishte një njeri i thjeshtë, që prej vitesh kishte marrë tek sarajet e Esadit një mulli dhe duke bluar ushqente familjen e tij.

Historia mori trajtën e një legjende teksa përmendej se Osman Bali nuk donte të ishte ai vrasësi i Avni Rustemit.

“Nuk e ndyj koburen me të”, përflitej, se kishte thënë Osman Bali, tek i ngjeshte në dorë revolverin të punësuarit tek Pasha. Plani i Osman Balit u realizua përgjysmë. Vetë ai nuk e gjeti në Elbasan Aqif Pashën dhe kështu ai u shpëtoi. Isuf Reçi, mirënjohës, por edhe besnik i kujtimit të Esadit, mjaft i pikëlluar kur në pranverë 1920 i patën vrarë idhullin e tij, nuk e humbi orientimin dhe pasi i çuan fjalë se Avni Rustemi sapo kishte zënë një dhomë në Hotel International, e priti të dilte.

Për orë të tëra iu vu pas Avni Rustemit. Pastaj e ndoqi pa rënë fare në sy. Do t’i kishte shtënë më shpejt nga sa ndodhi, sepse qe fare vetëm, por që në minutat e para të lëvizjes iu shfaqën dy mbështetës dhe e vunë në mes, në një mënyrë të tillë si të ishin truproja.

Por ai megjithatë e pati gjetur çastin kur nëpër kapërcyell të kalimit të rrugës Avni Rustemi u shkëput prej mbrojtësve të tij. Nxori pistoletën dhe qëlloi disa herë ndaj tij, duke zbatuar planin e Osman Balit, por edhe dëshirën që e digjte prej kohësh. Isuf Reçi hyri kështu në histori si vrasësi i vrasësit të Esad Pashë Toptanit, shefit të tij.

PËRSE E VRANË AVNI RUSTEMIN?

Më shumë se një herë në jetën e tij ai kishte bërë thirrje për dy mundësi: ose arritje e qëllimit, ose vdekje. Në fakt atij iu plotësuan të dyja. Avni Rustemi ishte rritur me pistoletë nën jastëk. Se sa gjaknxehtë, se sa i manipulueshëm dhe se sa lehtë mund të futej Avni Rustemi në aksion për të vrarë dikë e tregon më mirë Mehdi Frashëri:

“Kur ndodhesha në Vlorë Avni Rustemi më çoi haber se më kishte ftuar në një duel… kisha thënë në fjalim në parlament se Shqipëria e Jugut nga rendi popullor ka nxjerrë Avni Rustemin, Shqipëria e Mesme nxori Xhiun e Fajes. Mustafa Kruja duke përfituar nga thjeshtësia e Avni Rustemit, fjalimin tim atij ia kishte kallëzuar si ofendues, me qëllim të keq, ta shtynte atë kundër meje… Mbasi ia shpjegova çështjen Avniut, u pendua dhe kërkoi ndjesë”.

Por ky incident me Mehdi Frashërin ngjan si lojë luftash për fëmijët përballë impikimet e tij në vrasje të drejtpërdrejta. Vrasja e Esad Pashë Toptanit dhe atentati i Ahmet Zogut në Parlament në 1923, kishin vetëm një emër, Avni Rustemi. Ndërsa i pari ishte një ekzekutim direkt, i dyti ishte se Beqir Valterin e kishte shtyrë Avni Rustemi. Këto e kishin bërë Avni Rustemin pothuajse një hero të gjallë dhe kishte pothuajse 4 vjet që ai ishte kthyer në një personazh magnetik.

Nipi i Esad Pashë Toptanit dhe një nga politikanët më aktivë të asaj kohe, Eqrem bej Vlora, është më i drejtpërdrejtë në arsyet përse e vranë Avni Rustemin.

“Avni Rustemi ishte një kriminel dhe karagjoz. Me vrasjen e tij drejtësia u vu në vend. Ahmet Zogu e dinte cilët ishin organizatorët. Ai pajtoi një njeri në Tiranë që kishte marrë prej vitesh me qira një mulli bloje nga Esat pasha (njëherësh edhe vetë Esatist i njohur), i cili qëlloi me revolver dhe plagosi rëndë Avni Rustemin, vrasësin e Esat Pashë Toptanit dhe nxitësin kryesor të atentatit kundër Zogut. I plagosuri vdiq dy ditë më vonë në spitalin e Tiranës.

Ky kishte qenë një akt i shkëlqyer hakmarrjeje, që jo vetëm përputhej me rregullat e kodit të vendetës shqiptare, por bënte edhe një shërbim tjetër: pajtonte dy rryma politike: esatizmin dhe ahmetizmin, deri atëherë të ndara”.

Studiuesi Ylli Polovina i rendit faktet në mënyrë të tillë që shërbimi sekret jugosllav në rastin më të mirë ishte i interesuar që shqiptarët të hanin kokat e njëri-tjetrit.

PENSIONI I ÇUDITSHËM BABAIT TË RUSTEMIT

Misterit të vrasjes dhe atij të zhdukjes së zemrës së Avni Rustemit i shtohet dhe një mister tjetër: në kulmin e pushtetit të vet, dy vjet që nga koha që ishte zgjedhur president, Ahmet Zogu i lidhi një pension të majmë për kohën familjes së Avniut, më saktë babait të tij.

Më 1 korrik 1930, prefekti i Gjirokastrës Kolë Rodhe, njofton Zyrën Sekrete:

“Bashkëngjitun, kemi nderin t’ju paraqisim dëftesën mbi marrjen në dorëzim të 400 fr. ari, nga ati i të ndjerit Avni Rustemit, përcjellë prej kësaj prefekture me shkresën nr. 62. res., date 23 qershor 1930 të N/prefekturës Libohovës”…

Pra me një llogari çdo muaj ai merrte pension 100 franga ari. Kur vetë Neim Rustemi kishte akuzuar Ahmet Zogun si vrasës përse i pranoi? A kishte ndërruar ai mendim se autori nuk ishte Zogu, apo kjo ishte një blerje e formës alla shqiptarçe e gjakut të të birit? Është e vështirë që pas kaq vjetësh të hamendësosh dhe të përgjigjesh saktë për atë që ka bërë babai i Avni Rustemit. Por fakti që vendimi ka qenë sekret dhe që Neim Rustemi ka heshtur tregojnë shumë.

10 fakte

1.Avni Rustemi është i pari deputet i Parlamentit shqiptar që u vra ndërsa ushtronte mandatin

2 Të dhënat janë se autori i vrasjes, Isuf Reçi, ishte shtyrë nga Osman Bali për të kryer vrasjen e Avni Rustemit në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e Esad Pashë Toptanit

3 Isuf Reçi kishte qenë dikur një nga shërbëtorët e Esad Pashë Toptanit dhe më pas kishte marrë një mulli në të cilin punonte për të mbajtur familjen

4 Vdekja Avni Rustemit i është shkaktuar nga një plumb i vetëm i cili i shkaktoi gjakderdhje, ndërsa plumbi i dytë nuk i shkaktoi ndonjë pasojë

5 Zemra i’u nxor nga trupi dhe u ruajt për shumë vite e balsamosur në një farmaci të Vlorës

6 Për gjashtë ditë në Tiranë u kryen homazhe në nder të Avni Rustemit dhe u mbajtën fjalime nga deputetë të opozitës, të cilët akuzonin Ahmet Zogun si ideator të kësaj vrasjeje.

7 Pasi trupi u dërgua në Vlorë, atje u kryen edhe tri ditë të tjera homazhe për ta varrosur më pas pranë varrit të Ismail Qemalit

8 Sipas kujtimeve të Mustafa Krujës, autori i vrasjes, Isuf Reçi, kishte dashur të vriste më parë Ahmet Zogun, por kishte ndërruar mendim

9.Vrasja e Avni Rustemit ishte shkëndija që ndezi Lëvizjen e Qershorit, ose atë që historiografia komuniste e quajti revolucioni demokratiko-borgjez, por që në fakt ishte kryengritje me armë për marrjen e pushtetit

10 Pas më shumë se 45 vjetësh, më 22 nëntor 1969, me dekret të Presidumit të Kuvendit Popullor Numër 4600 dt.22 nëntor 1969, Avni Rustemi u dekorua me titulliun e lartë “Hero i Popullit”

10 mistere

1 Nga cilët ruhej Avni Rustemi meqenëse dy persona e ruanin në çdo lëvizje të tij?

2 Përse Myfit Libohova u largua jashtë Shqipërisë pas vrasjes së Avni Rustemit?

3 Si ka mundësi që ditën e vrasjes dy truprojat e Avni Rustemit ishin në Durrës dhe ai lëvizte i vetëm në Tiranë?

4 Përse Avni Rustemi u qëllua për vdekje pikërisht ditën që do të paraqitej në ambasadën amerikane për të marrë vizë, sepse do të takonte diasporën?

5 A ka gisht vetë opozita e asaj kohe në këtë vrasje që i shërbeu politikisht për të shpërthyer revolucionin?

6 Sa kanë pasur gisht shërbimet sekrete të huaja në vrasjen e Avni Rustemit?

7 A ka lidhje vrasja e Avni Rustemit me atentatin që Beqir Valteri i bëri Ahmet Zogut në Parlament, për të cilin tregoi se e kishte shtyrë Avni Rustemi?

8 Përse varrimi i Avni Rustemit u bë në Vlorë dhe jo në vendlindjen e tij Libohovë e as në Tiranë ku ai ushtronte aktivitetin si politikan?

9.Çfarë kuptimi ka që 3 vjet pas vrasjes, Ahmet Zogu i lidhi pension nga fondi sekret i Ministrisë së Brendshme Neim Rustemit, babait të Avni Rustemit, dhe përse pensioni ndaj të atit të Rustemit ishte i fshehtë dhe jo publik?

10.Përse Neim Rustemi që kishte akuzuar publikisht direkt ministrin Mufit Libohova e pranoi këtë

pension?

*Marrë nga libri “100 vrasjet më të bujshme në historinë e shtetit shqiptar 1912-2017”

Përgatiti për botim TemA

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Historia e panjohur/ Si u vra Avni Rustemi nga një mullixhi, ish-shërbëtor i Ahmet Zogut. Eqerem bej Vlora: Ishte një kriminel dhe karagjoz, me vrasjen e tij drejtësia u vu në vend”

 1. Shqiponja says:

  O Roland , sikur tia veje Saliut ne faqen e tij ne FB kete histori ta lexonte , nuk do qe ide e keqe …………ama thjesht epokat ndryshojne , histori te ngjashme , epoka te tjera , tani njerezit nxjerin dufin duke bere gam gam gam neper portale dhe fb , kurse atehere ……………

 2. populli says:

  Plumbin e ka merituar edhe Eqerem Vlora.

  1. Edkari says:

   Duhej te ishte bere keshtu:
   Merrej predha nga trupi Esat Toptanit dhe
   montohej ne nje gezhoje tjeter dhe me ate
   plumb vritej Avni Rustemi.
   Mendoj se e meritonte.

   1. Doni shtet apo rrumpalle vdekjeprurese says:

    Qudi si idhulli jot berisha nuk ja solli kockat nga beogradi ne varrezat e deshmorve ne tirane. Esadizmi u riperteri denjesisht nga berisha dhe zagaret e tij. Basha akoma esht ne kohe te reflektoj dhe bashkpunoj me drejtsin.

   2. Prostituta Kombetare Sali says:

    Edkari!
    Gjithe talebanet jane me Doktor Mortja, Haxhi Qamilin e Esat Toptanin!

  2. kalinjoti says:

   eqerem vlora ? pse e kane fryre kaq shume kete feudal?
   ky s’ka asnje kontribut , asnje te vetem, me thoni po gjetet gje…
   a, pervec njeres , qe iku si bq dhe la gruan e vajzen e vogel ne mes te rruges
   ( se gjoja do kthehej shpejt se ashtu e e lexonte politiken qe dmth nuk kuptonte fare
   kurse ne e bejme figure te shquar, po pper cfare???)

 3. Prof.Sp.5 says:

  Ju pershendes per transparencen e fakteve historike.

 4. .......... says:

  KTAishin ata kurvat antishqiptar qe perndiqte ENVER HOXHA , eqerem shkerdhaten me kta cubat qe vrisnin mbas shpine ,turqit dubabist qe sot mbahen per perparimtar , kta anadollak te pa fytyr qe kishin xhvatur kte popull ,kjo ishte arsyeja qe PPSHja direkt mas lufte i mori gjen e vjedhur ktyre antishqiptarve ktyre cubave pa byth qe vrisnin mbas shpine , qe nga medi frasheri qe fshihej mbas te parve te vet e mburrej me ta , dhe kta mostrat e tjer te ter bashkepuntor te nazifashizmit u ben dhe fill pas lufte , vinin me banda te organizuar nga UDBja dhe agjenturat e tjera gjoja per te mar pushtetin dhe moren hakun plumbin dhe litarin llumi dhe turpi kombit ton , qe sot justifikohen se nje pjes kan firmosur gjoia panvarsin , gjysma shkerdhata tradhtar ishin , lavdi te perjeteshme AVNI RUSTEMIT qe tradhtin e vrau perball ne paris pushtin dhe ndyrsiren me te madhe te kti vendi esat tptanin dajen e eqerem vlores dhe amut zogut , histori e turpshme ajo e kohes zogut histori injorantesh debilesh anadollakesh dhe antishqiptaresh , histori turpi ,po ti heqesh panvarsin qe e ben njerez per te qen , qe kta kurva e mostra tradhtar pra zogu me kompani i vran nje e nga nje me pas ,kishte faj ENVERI pastaj qe i dha denimin e merituar ktyre plerave pa identitet. qe sot kapardisen me bust ne mes te TIRANES ti tregojn ter botes se si e ka fytyren vjedhja tradhtia krimi dhe antishqiptarizmi ,vari k,,,,,,,t pasardhesit e dumbabisteve kthejn kohen e qysherve te tyre .

  1. Mark Merdita says:

   …………

   fjalim vertet i mahnitshem nga nje njohes i mire i historis komuniste,
   pardon, i historis shqiptare

  2. I PERJETE QOFTE KUJTIMI I ENVER HOXHES,,,,PASTROJ VENDIN NGA PLERA TE TILLA,,,,VETEM AI I RA HAKUT KETYRE PARAZITEVE E FARABUTEVE QE PLACKISNIN E SHISNIN VENDIN PER FLORIRIN E SHQIPTAREVE,,,,

 5. Maelga says:

  Avniu vrau Esat pashen.
  Osmani shtyu Isufin per vrare Avniun.
  Avniu po rrinte me Kadriun.
  Mustafai shan Avniun.
  Isufi vrau Avniun.
  Eqerem beu shan Avniun.
  Beqiri i ben atentat Ahmetit.
  Myfit beu largohet pasi Isufi, i shtyre nga Osmani, per llogari te Ahmetit, vrau Avniun.

  Tani sipas te thenave te mesiperme nje nga komentuesit me siguri do te thoshte “Sunite shqipfoles, qe shane e vrane njeri-tjetrin.”
  Kurse une do te thosha “Te gjitha keto kane te bejne me Shqiperine apo me Turqine?!!!!”

 6. Toni says:

  Lavdi deshmoreve te Shqiperis!!! Nuk ka nevoje te na tregoni kush ishte Eqeremi e kush Avni Rustemi.Populli i di shume mire.Te na fale Enveri qe i paskemi rene ne qafe kot.

 7. emigranti says:

  Mark Tuin thoshte eshte me lehte te mashtrosh dike se sa ta bindesh ate se eshte I mashtruar.
  Vetem fakti qe autori I vrasjes se Avniut donte te vriste me pare Ahmet Zogun por pastaj nderroi planin, tregon qarte se nuk ish Zogu nxitesi, ndonese Avniu kishte nxitur Beqir Valterin per te vrare Zogun.
  Pa folur per deklarimin e Isuf Recit ( atentator i Aqif Pashes )qe ishte ai qe kish urdheruar vartesin per vrasjen e Avniut.
  Megjithate kush ka qejf te jete I mashtruar le te vazhdoje me dokrrat e Enverit per Revolucionin demokratiko-borgjez te qershorit, apo me kryengritjen fshatare te Haxhi Qamilit qe Enveri e percaktoi si pararendese te revolucionit te qershorit, te dyja keto levizje te dhunshme te nxitura nga agjenturat e huaja.
  Madje per keto 2 levizje Enveri deklaronte se ishin pararendese te ” revolucionit ” socialist qe sollen ne pushtet diktaturen e eger komuniste.
  Nje nga fatkeqesite e shumta te sistemit diktatorial ishte dhe indoktrinimi I skajshem qe I erreson pamjen e fakteve historike mjaft te indoktrinuarve, te manipuluara nga deliranti Enver dhe beniaminet e tij.

 8. tirana says:

  Duhet kerkuar falje Enveri! Fjalet etij po dalin gjithmone e me te verteta.
  Disave funderinave siper u djeg ne b…. kur e lexojne!

 9. astrit says:

  Shume te dhena dokumentare shkruajne se Qeveria e dale nga Kongresi i Lushnjes qe inisiatori i vrasjes se Esat pashe Toptani dhe minister i Brendshem i kesaj qeverie qe Ahmet Zogu. Avni Rustemi u vra per kanun. Te vrisje Esat Pash Toptanin e te bridhje ne Tirane e kishe denuar veten me nje vdekje te sigurte

 10. Lumi says:

  E rendesishme eshte qe per ngjarjen jepen fakte te ndryshme pasi keshtu ajo shikohet nen disa kende dhe secili gjykon sipas mendjes se vet. Si pamja e nje objekti qe ne nje plan tredimensional duket me qarte se ne rrafsh horizontal.

 11. opinion. says:

  Perkujtim e nder te madhe per Avni Rrustemin.
  sunitet tukrkoshak e vrajten ne pabesi.
  ah sa shume mungojn disa anvi rrusta ne kosove e shqiperi.
  enveri ilaqi me effiks per terroristat sunit.

 12. Libohoviti says:

  Avni Rustemi eshte nje nga burrat e rralle qe ka nxjerre Shqiperia o Qafok e bir Qafoku. Avniu e shtriu Esadin balle per balle dhe jo si kurvat nga pas shpine. Te te vije turp ty qe e shkruan dhe gazetes qe e boton kete pacavure.

 13. Lala says:

  Heronjt e popullit jane dhe do te mbeten HERONJ.
  Hero nuk te bene pacavurja e Nishanit.

 14. Arbeni says:

  Une mendojë se karahjoz ka qenë Eqrem bej Vlora.Që ishte kargjoz,mendjemadh e bej pordhac duket qarte në kuntimet e tij.Ai ishte xheloz qe i ati Syrjai nuk ishte aq i zoti e me influence e aq diplomat sa Ismail Qemali.Pra ma del se e ema e Eqrem beut paska qënë e motra e Esat Topes;dmth zogollin e Burgajetit e paskej kusheri te pare,djale tezeje.Ky bej kapadahi nuk i behej vone se nqse po te mos ekzekutohej nga Avniu daja i tij Shqiperia do ishte nga Lumi Mat gjer në Lumin Vjosa.Nuk e dija lidhjen me tradhetarin kokorroç e mustaqemut esat leshin,as dhe çfare kish dhjerë nga goja per patriotin e atdhetarin A Rustemi,vrare pabesisht nga mbrapa.Avniu i doli perballe tradhetarit jo mbas kurrizit si dorasi i zogoll qenit I Reçi.Edhe drejtesia franceze e la te lire Avniun sepse ai nuk kish kryer nje atentat per hakmarrje personale,por ne emer te kombit te vet.Per mua Eqerem beu ka qenë nje bej mendjelli qe i pelqente vetja dhe as që I rruhej per Shqiperine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *