Lulzim Basha si bileta fituese e llotarisë, nga LSI!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Alfred Peza

Nëse ka një forcë politike që përfiton, një grupim interesash që gëzon dhe një vend ku bëhet gjithçka për të mos e ndërprerë për asnjë çast rrjedhën e asaj që po ndodh ditët e fundit në PD, ajo është Lëvizja Socialiste për Integrim. Nuk është e nevojshme që të kesh informacion dhe kontakte të brendshme për këtë. Mjafton të shohësh sjelljen e mediave rrotull dy partive opozitare, për ta kuptuar këtë të vërtetë kaq të thjeshtë.

Një aksiomë politikë thotë se kur konkurenti yt po gabon, gjëja më e pafalshme është që ta ndërpresësh atë. Duke e lënë të vijojë, ta thellojë dhe ta çojë deri në fund atë që PD është duke e bërë totalisht gabim, kuptohet që përfitimet e saj, shkojnë tek dikush tjetër. Sepse në jetën shoqërore të këtij sistemi ku jetojmë, asgjë nuk humbet, gjithçka veç shndërrohet nga njëra forcë politike, tek tjetra.

Përfituesja më e madhe e gabimeve të sotme të Lulzim Bashës pas ndryshimeve që bëri në statutin e PD dhe pasojave që ky hap pritet të sjellë në të ardhmen, nuk është mazhoranca. Nuk është PS. Nuk është Edi Rama. Nuk është qeveria. Ajo është opozita e re. Eshtë LSI. Eshte poli i tretë i politikës shqiptare, që vetvetiu është edhe magneti më i fuqishëm “natyral” për të thithur rreth vetes, të gjitha “grimcat”, “trupat” dhe interesat elektorale që shkëputen pas kësaj, nga fusha manjetike e opozitës së vjetër.

Ndryshimet e fundit në statut i japin tani mundësinë Lulzim Bashës që të jetë një kryetar i përjetshëm i Partisë Demokratike. Përveç aspektit të rregullave të shkruara e formale, ai nuk ndihet më i rrezikuar as nga konkurenca e brendshme, pasi të gjithë alternativat potenciale, ose u lanë jashtë grupit parlamentar, ose jashtë strukturave drejtuese, ose jashtë mundësisë për të qenë nesër sfidantë.

Sali Berisha ka heshtur. Ndoshta sepse “epoka e tij ka përfunduar”,- siç tha njëri nga kryetarët e partive aleate të PD. Vetë Lulzim Basha tha se ndryshimet që u bënë në librin e rregullave, “janë ndryshime që e ndajnë historinë e Partisë Demokratike në dy pjesë”. Pra, mbledhja e fundit e Këshillit Kombëtar të kësaj partie, shërbeu si një ceremoni për të varrosur historinë 27 vjeçare të PD së Sali Berishësh dhe për të nisur pas kësaj, jetën e re të historisë që do të quhet: Epoka e Lulzim Bashës.

“Thelbi i mbledhjes dhe i draftit “Basha” ishte mbrojtja e karriges së Lulit. Që të premten, me letra Luli do jetë i përjetshëm”,- tha Jozefina Topalli. Ndërsa Astrit Patozi në rrjetet sociale shkroi se “në partinë e Lulit është shenjtëruar “fitorja e përjetshme e humbësit”. Majlinda Bregu reagoi në kohën që po fillonte mbledhja e Këshillit Kombëtar: “E shkuara u fshi! Fshirja u harrua! Gënjeshtra u bë e vërteta!” citoi ajo “Vitin 1984” të George Orwell.

Ka shumë pakënaqësi brenda dhe jashtë PD pas këtyre ndryshimeve. Si të mos mjaftonte historia e një serie humbjesh elektorale që ka pësuar PD nën drejtimin e Bashës, e humbjes së shumë betejave politike, e humbjes së shumë personaliteteve të saj, ka edhe një humbje tjetër që ia vendos vulën e thatë humbjeve: Eshtë mungesa e qëndrimit publik të Sali Berishës për të gjithën këtë që po ndodh. Ai ka folur siç tha Edith Harxhi, “me heshtjen e tij”. Një heshtje nga ato që të shurdhon, më shumë se të gjitha ulërimat e tjera të mara sëbashku.

Ka shumë arësye që të bëjnë të besosh se hemoragjia me të cilën mund të shoqërohet e gjitha kjo, favorizon për momentin aleaten më të madhe e më të afërt të PD dhe Lulzim Bashës: LSI-në.

E para, sepse demokratët e zhgënjyer dhe pragmatistët që kuptojnë se PD pas kësaj është gjithnjë e më larg rikthimit në pushtet, shohin tek LSI barkën më të afërt të shpëtimit.

E dyta, të djathtët, sado të pakënaqur mund të jenë me LSI e Monika Kryemadhit për shkak të katër viteve të aleancës së tyre me PS dhe Ramën, përsëri e kanë më të thjeshtë të trokasin në dyert e saj pragmatiste, sesa në portat e së majtës që për ta prej 27 vitesh ka qenë armiku politik.

E treta, kjo dhuratë e vyer, i ka ardhur LSI në një nga momentet e saj më të vështira politike. Ndaj me siguri që do bëjë gjithçka për të joshur sa më shumë nga të pakënaqurit me epokën e re të Lulzim Bashës dhe prurjeve të tij të reja pa kontribute dhe identitet.

Ndaj, kur e sheh kështu, e kupton pse ka kaq heshtje gëzimi në radhët e LSI për ato që po ndodhin kohët e fundit në PD. Kanë arësye për këtë. Lulzim Basha u ka ardhur në formën e biletës fituese të një llotarie, që LSI kurrë nuk e kishte menduar se do ti binte në dorë, pas humbjes së 25 qershorit të kaluar. E kur të vjen e mira, ske çi bën. Hapi derën. Siç po përgatitet të bëjë edhe LSI tani, me të ikurit nga PD-ja historike e Sali Berishës./Alpenews.al

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

3 komente në “Lulzim Basha si bileta fituese e llotarisë, nga LSI!”

 1. Lisi says:

  Ngjarjet do zhvillohen ndryshe nga ç’dërdëllis Peza !
  PD e LSI janë njëllojë të urryera në popull , ulja e njërës nuk ngre automatikisht tjetrën . Koha është kundër tyre, ato të dyja do kenë të njëjtin fat- rrokullisjen . Vettingu do jetë katalizator për këtë.
  Apo jo , o analisti e politikani i shquar ?!

 2. Jimi says:

  Realitet virtual!? Everteta eshte teper larg kesaj qe parashtron autori! E vertet eshte qe situata ne PD eshte teper dramatike dhe qe kryesia dhe antaresia eshte teper e pakernaqur me qendrimin dhe veprimin e Lules, por kjo situate kurrsesi nuk favorizon LSI-n , madje do te thoshja se ata qe jane kritik ndaj tij per kete situate te krijuar ne PD, e fajsojne Lulen pikerisht per aleancen me LSI-n Ata qe ne fillimet e kesaj aleance kane qen kundershtare te rrepte te saj, pavaresisht pragmatizmit politik te treguar nga lulja dhe ata vete. Ne nje situate te mundeshme te fragmentimit te PD-s ky kontigjent opozitar, kurrsesi nuk do te preferonte ti bashkangjitej nje force politike me identitet te dyshimte dhe me rreputacion te demtuar me keq se PD-ja! Ata me mire do te pranonin te krijonin nje force te re politike sesa te beheshin bisht i Mones.

 3. llaman says:

  Nuk ka te ngjare qe figurat egshira te Pd te kalojne tek LSI. Me mundesi ka rikrijimi i nje partie te re te Pd duke e lene lulin me taborrin e tij

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *