“Operacioni fshesa në selinë blu”: Përjashtohen dhëndri i Berishës dhe 24 figura nga Kryesia e PD

Paketa me ndryshimet në statutin e Partisë Demokratike, përpos përfshirjes së Jozefina Topallit në Këshillin Kombëtar dhe ndryshimin e rregullave për zgjedhjen e kandidatëve për deputetë dhe kryetar bashkie, ka prodhuar edhe një surprizë të tjetër.

Ndryshimet në statut, miratuar ditën e premte nga Këshilli Kombëtar, përjashtojnë Jamarbër Malltezin, dhëndrin e ish-kryeministrit, Sali Berisha, nga Kryesia e Partisë Demokratike. Krahas Malltezit nga Kryesia e PD largohen automatikisht edhe krerët kryetarët dhe nënkryetarët e Komisioneve të Përhershme Parlamentare që i përkasin PD.

Në total, nga Kryesia e PD përjashtohen automatikisht 25 figura të kësaj partie. Të gjithë të përjashtuarit, për t’u bërë sërish anëtarë të Kryesisë, duhet të kandidojnë dhe të zgjidhjen me votim të fshehtë nga Këshilli Kombëtar. Por, me votim nga Këshilli Kombëtar, mund të zgjidhjen vetëm 15 anëtarë, një numër mjaft i reduktuar në krahasim me numrin e të larguarve.

Mekanizimi  
Po si u përjashtua Malltezi nga Kryesia e PD, gati një vit pasi Lulzim Basha nuk e futi në listën e kandidatëve për deputetë? Statuti i ri i partisë më të madhe në opozitë ka ndryshuar përbërjen e Kryesisë, duke u hequr të drejtën krerëve të departamenteve për të qenë anëtarë të Kryesisë së Partisë Demokratike. Neni 39 i statutit aktual të PD parashikon që, Kryesia e Partisë Demokratike, përbëhet nga kryetari i partisë, nënkryetarët e partisë, sekretari i Përgjithshëm, drejtuesit e departamenteve etj.

Jamarbër Malltezi është kreu i departamentit të Ambientit, Pyjeve dhe Turizmit në Partinë Demokratike, ku si tillë ishte automatikisht anëtar Kryesie. Por, sipas statutit të ri, i konfirmuar nga Këshilli Kombëtar, krerët e departamenteve nuk mund të jenë më anëtarë të Kryesisë. Neni 52 i statutit të ri parashikon që Kryesia e PD përbëhet nga kryetari i partisë, nënkryetarët e partisë, sekretari i përgjithshëm, sekretarët funksionalë etj., por jo nga krerët e departamenteve.

Ky ndryshim ka përjashtuar automatikisht Jamarbër Malltezin dhe të gjithë drejtuesit e tjerë të departamenteve nga Kryesia e PD. Ashtu si Malltezi, nga Kryesia largohen edhe krerët e tjerë të departamenteve si Suzana Guxholli, Florion Mima, Sherefedin Shehu, Jemin Gjana, Bardh Spahia, Ardian Turku, Tritan Shehu etj.

Të larguarit e tjerë
Me ndryshimet e reja në statut, nga Kryesia e PD largohet edhe Genc Pollo, i cili mban postin e kryetarit të Komisionit të Integrimit Evropian. Të drejtën për të qenë anëtare e Kryesisë së PD e humbet edhe zonja Jorida Tabaku, e cila është zëvendëskryetare e Komisionit të Ekonomisë. Nga Kryesia e PD ikën edhe Flamur Noka, i cili mban postin e zëvendëskryetarit të Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Albana Vokshi, si kryetare e Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik nuk do të jetë më anëtare e Kryesisë së PD.

Statuti i aktual i PD
Neni 39
Kryesia e Partisë
Kryesia e Partisë përbëhet nga:
Kryetari i Partisë;
Nënkryetarët e Partisë,
Sekretari i Përgjithshëm, Drejtuesit e Departamenteve dhe Sekretarët Funksionalë të zgjedhur nga Këshilli Kombëtar.
Kryesia e Grupit Parlamentar, ku përfshihen Kryetari, Nënkryetari, Sekretari dhe Zëdhënësi.
Kryetari apo Nënkryetari i Kuvendit që i përket Grupit Parlamentar të PD
Kryetarët apo Nënkryetarët e Komisioneve të Përhershme Parlamentare që i përkasin Grupit Parlamentar të PD-së;
Kryetarët e organizatave partnere.

Statuti i ndryshuar i PD
Neni 52
Kryesia e PDSH
Kryesia e PDSH përbëhet nga:
a) Kryetari i Partisë;
b) Nënkryetarët e Partisë;
c) Sekretari i Përgjithshëm, dhe Sekretarët Funksionalë të zgjedhur nga Këshilli Kombëtar;
d) Kryetarët e organizatave partnere;
e) 15 (pesëmbëdhjetë) anëtarë të zgjedhur me votim të fshehtë nga Këshilli Kombëtar, nëpërmjet një numri kandidaturash të paktën sa dyfishi i numrit të vendeve vakante.
f) Zëdhënësi i Partisë, si dhe Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare që emërohen nga Kryetari i PDSH.

Krerët e departamenteve që largohen nga Kryesia e PD
1. Jamarbër Malltezi, ambienti, pyjet dhe turizmi
2. Florion Mima, ekonomia dhe tregu
3. Sherefedin Shehu, financat publike, tregu bankar financiar dhe jo bankar
4. Jemin Gjana, kontributet historike
5. Tritan Shehu, shëndetësia
6. Enkelejd Alibeaj, siguria, rendi publik, lufta kundër krimit
7. Suzana Guxholli, energjia dhe burimet natyrore
8. Ervin Minarolli, infrastruktura dhe transporti
9. Enkelejda Sallaku, bujqësia, zhvillimi rural, peshkimi dhe agroindustria
10.Endri Hasa, shoqëria e informacionit
11.Avenir Peka, siguria kombëtare
12.Kastriot Sulka, punësimi dhe çështjet sociale
13.Bardh Spahia, emigracioni dhe diaspora
14.Lealba Pelinku, antikorrupsioni, aksesi publik në shërbime dhe transparenca në qeverisje
15.Enri Çeno, të drejtat e njeriut dhe liritë themelore
16.Ardian Turku, pushteti vendor dhe administrimi i territorit
17.Luciano Boçi, Arsimi, shkenca dhe inovacioni
18.Arben Skenderi, kultura, rinia dhe sporti
19.Laura Vorpsi, integrimi Europian
20.Kreshnik Çollaku, politika e jashtme
21. Gent Malko, pronat

Krerët dhe nënkryetarët e komisioneve që largohen nga Kryesia
1. Flamur Noka, zëvendëskryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare
2. Genc Pollo, kryetar i Komisionit të Integrimit Evropian.
3. Jorida Tabaku, zëvendëskryetare e Komisionit të Ekonomisë
4. Albana Vokshi, kryetare e Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik. /Shqiptarja/

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në ““Operacioni fshesa në selinë blu”: Përjashtohen dhëndri i Berishës dhe 24 figura nga Kryesia e PD”

 1. Dita says:

  👏👏👏👏👏👏👋👋👋👋👋👋
  BRAVO!!!!!I PASTROVE QELBËSIRAT!!
  DO TË MBËSHTESIM ,DERI NË FUND!

 2. Beni bo says:

  O luulke …ke bere nje lesh e li ne pd qe as vet djalli nuk i jep rruge.Mjer pd me kruekarin e ri qe do ta coje pd nga (fitorja) ne ( fitore ).ju o krimba jo qe nuk vini me ne pushtet por na late dhe pa opozite .Jo oer gje por opozita tjeter e like floririt do jet nje kujtim i hidhur per shqiptaret. Tung……

 3. Alda says:

  Basha ,timonier.
  Po na ringjall besimin.👍🏻

 4. Ilir says:

  Ka kohe qe te themi te spastrohesh nga gjirizet e Berishes, por vetem tani e kuptove or LUL!
  Megjthate, me mire vone se kurre!
  Kjo jep shprese qe PD te rikthehet ne pushtet!

 5. Vlonjati 12 says:

  Me kete budalla ne krye te PD te gjithe do hane koken e njeri-tjetrit . Hajde gjeje ku do i dal fundi kesaj historie !

 6. Vasiliki says:

  E kujt i intereson se ç’behet ne stanin e shqup-isteve?

  Mish- mashi do vazhdoje……. deri sa te zhduket kjo bande bashke me lesheline.
  Do zoti na ndihmon te linde nje opozite e re, qe ta doje Shqiperine dhe te punoje pro dhe jo kunder interesavete saj.

 7. Popull says:

  Kush e mban mend Uriah Hipin e Çarll Dikensit tek David Coperfield ? Ky eshte edhe me i peshtire se ai.

  1. Lil Toronto says:

   Jam perpjekur te gjej filmin e vjeter ne internet por nuk e gjej dot. Di gje ndonjeri Ku mund t’a gjej linkun?

 8. sumqina says:

  Rroft superkurva e durrsit Duma Suma Grigja Ulerima qe pasi qiu gjith burat qe i dolen para po qin edhe lulzimen me gjith pd.

 9. Rrumpalla says:

  Krimineli sali po e çon lojën deri ki ti hanë këllqet. Gjoja po e largon dhëndërrin, që në rast se grupi tjetër krijon një Parti të re ta marri dhëndërushin e ta ketë brënda për sherr. Kështuqë ata që do krijojnë parti të re mendojnë se ja hodhën por do kenë dhëndërushin brënda, pse jo dhe krietar partie.

 10. Patrioti says:

  Or demokrate mos u beni budallej,sepse te gjithe te perjashtuari ku 90% jane plera te inkriminuar me look lloj krimesh do te duken haroj dhe duan te pushtojne partin e re nqs do te formohet. Shembulli me tipik jane Pollo,Sheho etc.

 11. Marko says:

  Nje pastrim i mirfillte i plehrave te vjetra…por ka shume me teper felliqsira ne grupin e ri te pd…psh grida kurva besoj se nuk duhet te jete pjese e kesaj partie..ai gomari i 55 ese djali i Balliut.Ai sa tru ka ne bythe ka dhe ne koke
  Ju lutem….Vec keshtu pd e sigurt do jete parti e pare

 12. Sadhi Preshrisha says:

  Po Sadhiun kur do e spastrosh ?

 13. DETARI @tlantides 🔵 says:

  Prisni se nuk keni pare gje akoma !

 14. star says:

  sa i paske hap kembet o lul!

 15. BRSS says:

  KETI PEDERASIT JA KE BERE MIRE O LULASH PO FUTJA EDHE ATI ROBQIRIT TJETER

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *