Merkel takon për më shumë se 90 minuta Ramën: Vlerësoj reformat e kryera, Shqipëria ka bërë arritje të mëdha

Kryeministrit Edi Rama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, janë takuar pasditen e së merkures në Berlin.

Pas takimit, Rama dhe Merkel kanë mbajtur edhe një konferencë për shtyp.

Gjatë fjalës së saj, kancelarja gjermane ka mbajtur një qëndrim optimist lidhur me integrimin e Shqipërisë në BE.

Kancelarja gjermane tha se Shqipëria që nga takimi i parë me Ramën ka bërë arritje të mëdha.

Merkel vlerësoi se Shqipëria kishte kryer një sërë reformash, siç është Reforma në Drejtësi dhe veçanërisht vettingu i prokurorëve dhe gjykatësve.

“Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një perspektivë evropiane për të qenë anëtar të Bashkimit Evropian.

Komisioni propozoi më 17 prill që negociatat e pranimit me Shqipërinë të mund të hapen. Ne do ta diskutojmë atë në Këshillin Evropian në fund të qershorit.

Ekzistojnë një numër parakushtesh për të hyrë në negociatat e pranimit. Shqipëria ka punuar tashmë shumë për disa gjëra. Ekzistojnë disa kushte për fillimin e negociatave të pranimit.

Ne do të japim opinionin tonë përfundimtar gjatë disa javëve të ardhshme nëse ka ende gjëra për të bërë, nëse ka progres të mjaftueshëm dhe gjithashtu ta diskutojmë këtë me homologët tanë evropianë.

Takimi i sotëm është shumë i rëndësishëm për mua, për të parë nga vetë kryeministri se si ai e sheh zbatimin e kushteve, dhe se si ne mund të vazhdojë të mbështesim Shqipërinë në reformat; sepse ne e kemi bërë gjithmonë atë dhe dëshirojmë ta bëjmë përsëri.

Më lejoni të them në mënyrë eksplicite se Shqipëria ka nisur projekte të rëndësishme reformash dhe se është bërë përparim.

Vettingu forcon sistemin ligjor dhe do të zgjerohet edhe në polici”- , ka deklaruar  kancelarja gjermane Angela Merkel në konferencë.

Ndërkohë, Rama gjatë fjalës së tij falenderoi Merkelin për mbështetjen e dhënë për rajonin, por në veçanti për Shqipërinë.

Shefi i qeverisë u shpreh se Shqipëria e meriton hapjen e negociatave pas reformave të ndërmarra. Më tej Rama tha se feja e shqiptarëve është Europa.

“Falenderoj Merkel për mbështetjen e saj ndaj Ballkanit Perëndimor në rrugën e integrimit evropian dhe në këtë kontekst, Shqipërinë.

Falë vizionit të tyre dhe fuqisë së integrimit, procesi i Berlinit e ka transformuar rajonin. Ne kemi bërë përparime të pabesueshme.

Kur takuam në vitin 2014, folëm gjithashtu për të bërë një reformë themelore ligjore.

Sot jam krenar të them këtu se Shqipëria ka kryer një reformë të thellë në fushën ligjore dhe gjyqësore, e cila është vlerësuar si e tillë nga Komisioni Evropian dhe si një model për të gjithë vende të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Pas rekomandimit të KE, unë shpresoj të kem mbështetjen e Gjermanisë dhe kancelares në qershor. Është shumë e qartë për ne se ky nuk është fundi.

Ky është fundi i një faze dhe hapja e një faze tjetër. Ka shumë reforma, shumë sfida dhe shumë sakrifica që na presin, kështu që ne meritojmë të bëhemi anëtar i Bashkimit Evropian.

Unë kam ardhur këtu për të përcjellë kancelarit besimin tim se Shqipëria nuk duhet të humbasë kohë në pritje të hapjes së negociatave për anëtarësim për shkak se Shqipëria e meriton atë.

Shumica për Shqipërinë thotë se jemi myslimanë. Por ne jemi një vend, ku të krishterët dhe myslimanët bashkëjetojnë me njëri tjetrin.

Nga veriu në jug i Shqipërisë, ata kanë të njëjtën fe. Kjo fe është Europa”, është shprehur Rama. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...