Rama flet para takimit me Merkel: Shqipëria të mos bëhet “kokë turku”, Evropa ka nevojë për Ballkanin

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për prestigjozen “Deutsche Wella” para takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Gajtë intervistës kryeministri apeloi që të Shqipëria të mos bëhet viktimë e këtyre lojërave politike.

Më tej kreu i qeverisë tha se Shqipëria ka përmbushur detyrimet e saj që i janë vendosur nga BE dhe për këtë duhet që të hapen negociatat.

Ne kemi marrë rekomandim të qartë e pa kushte që do të thotë se teknikisht kemi përmbushur detyrimet, tashmë është vendimmarrje e bazuar në gjykim politik e këtu ka gjithmonë luftë se ka interesa e këndvështrime të ndryshme.

Do të shpresoja që Shqipëria të mos bëhej peng e asnjë dinamike të brendshme politike dhe të mos përdoret si një “kokë turku” për të avancuar axhenda që nuk kanë të bëjnë aspak me atë që ne kemi bërë.

Ka mjaft miq të Shqipërisë në këtë proces, besoj fort se kancelarja Merkel që është një kampione evropiane dhe e transformimit në rajon me procesin e Berlinit do të jetë në favor të çuarjes përpara të këtij procesi për ne dhe Meqedoninë në një moment thelbësor”– tha Rama.

Si mendoni se do të jetë qëndrimi i kancelares Merkel?
Besoj se kancelarja që është kampione e proceseve transformuese në Europë, do të jetë në favor të çuarjes përpara të këtij procesi për ne dhe Maqedoninë, në një moment thelbësor si ky. Serbia dhe Mali i Zi janë duke negociuar dhe ne jemi gati të bashkohemi me ta, për ta zhvilluar më tej rajonin.

Sa kohë do t’i duhet Shqipërisë për të ecur drejt progresit?
Varet nga pikëvështrimi. Ne deri më tani ne nuk kemi bërë vetëm progres thelbësor, por befasues. Ne deri më tani kemi 21 gjyqtarë e prokurorë që janë jashtë sistemit, me zbatimin e vettingut. Pra reforma në drejtësi po zbatohet. Synojmë të ecim përpara me zbatimin e reformave. Vlen të përmendim luftën ndaj fenomenit të kanabisit. Rezultatet në këtë drejtim, janë të dukshme. Pra po ta shohim nga puna që është bërë në këtë fazë, zhvillimi është i dukshëm. E nëse do e shohim nga premisa e vendit kandidat, do të thosha se ka ende për të bërë. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Rama flet para takimit me Merkel: Shqipëria të mos bëhet “kokë turku”, Evropa ka nevojë për Ballkanin”

 1. shushica says:

  Mendo Bashen ne vend te Rames dhe gazetari ta pyeste ,cmund te na thuash per mbylljen e hetimeve ku jeni akuzuar per pervetesimin e 240milione euro..Sepse ceshtja nuk u gjykua por u mbyll sepse Basha ishte me ..grìp….Cila do te ishte pergjigja e Bashes dhe si do te ishte reagimi i kryetarit te komisionit te jashtem te Bundestagut,mikut te Bashes .Keto para jane aq shume sa sic thote populli e hedhin ujin perpjete .Dhe Basha ,i mesuar nga sherbimet sekrete serbe di mire si ta hedhe ..ujin perpjete…Vetem me shumicen e shqiptareve i ka zene sharra ne gozhde .Per kete arsye plani i tij diabolik eshte ,ose trazira anarkiste mundesisht me disa te vekur ,ose venia ne levizje e ..miqve…te paguar per pengimin e Shqiperise ne rrugen drejt BE .Shpresoj qe Rama por edhe perendimi ta parandalojne ne kohe .

  1. Kujtimi says:

   LULI ADOLESHENT llapaqen
   MASHTRUS. GENJESHTAR
   Hajdut
   ANTISHQIPETAR
   RAMA KA BERE DETYREN
   NJERZIT NE BURK NUK I FUT RAMA
   PO DREJTESIA
   ROFT SHQIPERIA PA ANTISHQIPETAR

  2. Kujtimi says:

   LULI ADOLESHENT llapaqen
   MASHTRUS. GENJESHTAR
   Hajdut
   ANTISHQIPETAR
   RAMA KA BERE DETYREN
   NJERZIT NE BURK NUK I FUT RAMA
   PO DREJTESIA
   ROFT SHQIPERIA PA ANTISHQIPETAR
   Luli nje pjese ju ka shplare Trut
   Ta gezoni me gjith vjedhjet

 2. Boll u qave says:

  E ke vete ne dor o legen. Zbato cfare te eshte kerkuar. Arresto sajen po ta mbajti bytha, llallen dhe ke goje te flasesh, por mos na u perlot si sali bythqiri se sta ka kush fajin pastaj. Europa po ju ndihmon po ju jeni qelbesira, pasi sdoni te hiqni dore nga korrupsioni dhe kujtoni se hyhet ne europe si bande mafiozesh

  1. Agility 2025 says:

   Shame e vertete dhe sakte.
   Perse e ka shumicen ne Parliament?

 3. Edi Rama bene gabime ne hapin e par ne politika,dhe evropa ja ka mesuar taktikat e mashtrimit.
  ku ne vizita ne turqi;behet si vella me turqit.
  ne vizita ne greqi i ledhaton si vella me greket.
  ne kosove behet si skenderbeu..
  ne evrope behet vetem evrooian perendimor,dhe i delë rrena e genjeshtra ne fush.
  pastaj reformat,por jo peshqit e mdhenje,se eshte me kembe te kidhura vetvetit.
  me evrooian duhet te jetë pak me i kjartë……

 4. Rr. B. Gramshi says:

  gjeo-analisti-zvicer,
  emrin qe i ke vene vetes e ke te madh, por kur fillon dhe mender “analizon” me nje injorance duke filluar qe nga drejtshkrimi, dhe deri tek mendimi, me ngjan pak si ……torollak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *