Artur Zheji: Mosmirënjohësit e PD-së, nga “inati i vjehrrës, seks me mullixhiun”. Anije e lodhur që po fundoset

Gazetari Artur Zheji ka shkruar një analizë lidhur me gjendjen ku ndodhet Partia Demokratike  të cilën e cilëson si ” një anije të lodhur dhe të paguximshme që po fundoset”.

Zheji nënvizon se “Halli i PD, është vërtet një hall i madh, sepse është një parti, që po fundoset nga mungesa e “larjes përfundimtare të hesapeve”, me përgjegjësitë e humbjes së vitit 2013, përjashto këtu të dorëhequrin Berisha”.

Shkrimi i plotë

Kjo është kronika e shëmtuar që mbahet shënim nga ditari i ditëve të gjata të pushtetit të PS, bjerrja e njerëzve interesaxhinj që kanë qenë në shtëpitë e ndryshme politike dhe që u kthejnë shpinën në kohëra të këqia.

Janë po ata arrogantë dhe përfitues të djeshëm, që sot krekosen si “figura” të rëndësishme dhe hatërmbetura.

Partia Demokratike, është sot një anije e lodhur dhe e paguximshme e në det të hapur, me ekuipazh të rraskapitur, një pjesë e të cilëve bëjnë kontrabandë interesash me sipërmarrës të rëndëisishëm, që sot janë rreshtuar me pushtetin.

Mungon energjia, mungon virtyti dhe mbi të gjitha mungon besimi.

Por kjo panoramë e trishtuar e partisë më të madhe opozitare, nuk justifikon kazmën dhe lopatën, që përdoret fort nga një pjesë e pëdistëve për ta varrosur përfundimisht, ish shtëpinë e tyre, që në fund të fundit, i bëri dikushi në këtë vend, u dha emër dhe katandi të madhe.

Thënë kjo, nuk se kam ndërmend me këto rradhë të shfaqsoj aspak Lulëzim Bashën, dhe mos shkëlqimin shqetësues të lidershipit të tij.

Të dish të mbash trysninë në Opozitë është e vështirë dhe braktisja që pason nga ish servilët e puthadorët është e neveritshme, por kjo është jeta në politikë. Sepse në politike: “Je, vetëm kur Ke”.

Kur “Ke” pushtet, “Ke” influencë, “Ke” para dhe kur ofron mundësi të besueshme zhvillimi dhe kariere.

Mirëpo: “Nga inati i vjehrrës, nuk shkohet me bo seks me mullixhiun!” thoshte dikur populli, se mullixhiu të merr falas edhe “pjeshkën”, edhe grurin, edhe pushtetin dhe të jep si kusur një tallje të madhe trapi…

Halli i PD, është vërtet një hall i madh, sepse është një parti, që po fundoset nga mungesa e “larjes përfundimtare të hesapeve”, me përgjegjësitë e humbjes së vitit 2013, përjashto këtu të dorëhequrin Berisha.

I cili e vetëpërjashtoi veten nga posti drejtues formal, por që ruan njëkohësisht polin e vet të influences, ku “fraksionistët”, shkojnë si në një xhami, e falen duke mallkuar Lulëzim Bashën dhe duke hymnizuar Doktorin.

Lufta masakruese që ka përfshirë, dy apo tre fraksione në Partinë Demokratike, fraksione që kanë edhe një luftë të dytë ndaj njeri tjetrit, përveçse ndaj Bashës, thellon fundosjen e ditëpasditëshme të kësaj forcë politike, kryeopozitare.

Mungon dukshëm “Energjia”, për një bashkim të vërtetë, atëhere, edhe pse perceptohet si e pakëshillueshme, duhet një ‘Ndarje” e fortë dhe përfundimtare, të cilën Basha e tentoi, por ju hodhën pak të themi në fyt.

Historirat me “kunetër” dhe me autokracira drejtuese, mund të jenë ankesa që qëndrojnë, por nuk janë “ex novo”(një gjë e re) në PD, kjo parti ka patur përherë një Dorë të fortë në komandën e vet.

Të njejtën dorë, Doktorin.

Çështja është se fraksionistët nuk pranojnë “Dorën” e Bashës, sepse janë realisht, apo ndjehen realisht, konkurentë të tij.

Vetëm kaq e thjeshtë është, të tjerat duken retorikë, me një rezultat elektoralisht të rrezikshëm dhe kuptueshëm në favor të Ramës.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Artur Zheji: Mosmirënjohësit e PD-së, nga “inati i vjehrrës, seks me mullixhiun”. Anije e lodhur që po fundoset”

 1. Arjani says:

  Qelbesire..Nga menyra si e thua dukesh qe je nje llurbe. I beri dikushi thua. I beri dhe me katandi te madhe. Domehene ti e quan normale qe te jesh pjese e nje partie qe vetem demokratike nuk ka qene asnjehere, e qe pastaj kjo justifikon faktin qe te vjedhesh e te abuzosh e te shperdorosh postin apo jo? Se katandija e madhe vetem keshtu behet. Na keni qelbur vendin ndyresira qe u shofshi qe slate me pa uzurpuar. E keni bere median si nje leter kurve qe mund ta perdorin te gjithe per qellimet e tyre. Po skeni faj ju se e keni intoksikuar kete vend e ju jeni laj thaj. E tallni menderen me ne. Pisa. Ajo PD vetem demokratike nuk ka qene se asnjehere nuk erdhen e pushtet ata qe duhet te vinin.

 2. Ed says:

  Perse duhet nje gjuhe banale ne nje analize “serioze” Nuk paska gjuha shqipe mekanizmat normale per te shprehur idete “brilante” te ketij palo analisti ???!!!!!

 3. Drinizi Bardhi says:

  Të nderuar miq sapo lexova këtë titull shkrimi më erdhi për të qeshur. Po, po, për të qeshur, por një qeshje për ca njerëz të vegjël, shumë të vegjël. Jo nga vitet në kurriz dhe mjekrrat e murme, por nga kriza që i ka mbërthyer mjaft analistë, opinionistë, gazetarë, pse jo dhe shkrimtarë. Është vërtet “çudi.” Interesant sepse edhe nga pamja ( nuk e kam për fyerje, por nga ana psikologjike-sepse njerëz janë dhe jemi të gjithë) duket se u kanë shteruar mendimet ( nëse kanë patur ndonjëherë?!). Edhe tash jam duke buzëqeshur sepse më del përpara thënia e këtij analisti tepër të madh-vogël:”Nga inati i vjehrrës, seks me mullixhiun”. Zoti na ruajt. Kaq shumë ka hyrë kjo puna e seksit tek këta lloj intelektualësh sa që marrin forcën që të flasin me shtrembërim edhe fjalët e urta të popullit. Dje Vorpsi u lavdërua se foli ashiqare për një të dashur në ëndërr dhe burrin e pëlqen (nuk e di ka apo jo burrë) dhe e pëlqyen shumë sa që desh u bë theror edhe i madhi Muç Nano. Sot “fjetjes” që e thotë populli me namuzë, ose me perde (sepse siç thuhet po të plasi cipa morri arratinë nderi) ku zoti analist si modern që është na e Shqipërinë shqipërimin e “fjetjes” me ” seks”. E kuptoni që po shteron intelekti tek gjoja të diturit. Nuk thonë kot “koka e vogël e ha kokën e madhe” Edhe për këtë duhet të.mendohemi nëse ka vërtet koka të.mëdha??!!!
  Drinzi Bardhi

 4. Leshi says:

  Zheji, perfundimisht je nje karagjoz dhe karikature e vertete e gazetarise dhe ekraneve shqiptare.
  Jam intelektual, ndjekes i rregullt i te gjitha debateve televizive, qe femije kur shihja Il Punto te TG, qe te Mixer i Giovanni Minoli e deri te Studio Aperto e Vespes, qe te Enrico Mentana e deri te Emilio Fede, etj. etj…por, nuk kam pare emision-debat më karagjoz, qesharak, ORDINER, se sa emisioni i fundit 360 grade ku gjoja do debatonit per Ramen dhe Gjermanine.
  Jam shokuar kur kam pare nje Arian Çan qe sillej me gjestikulacione sikur ishte ne emisionin e tij gallate, kur kam pare nje Denis Dyrrnja qe vetem zgerdhihej dhe qeshte si hajvan pa pike lidhje, kur te pashe ty qe e quaje per mburrje nje estrade te tille karagjozerie dhe pa pike profesionalizmi dhe serioziteti, kur pashe delirante te tipit Çako-Myftaraj qe ziheshin me njeri tjetrin, jo per vete temen e emisionit por per faktin se kush ishte me i ditur, kur degjova sherrin ordiner Çani- Dyrrnaja kush ishte me injorantibdhe hante qofte me panine…
  I lumte Syçit qe i shokuar nga gjithe kjo mega gallate ne nje emision serioz televiziv, jua perplasi ne surrat juve karagjozeve dhe nuk u be pale me estraden. E kritikoj fort qe nuk e mbajti fjalen per t’u larguar perfundimisht nga emisioni per te braktisur ate studio te mbushur me karagjoze, ordinere, delirante, te paafte, provinciale te peshtire.
  Jam totalisht i shokuar me pronarin Ylli Ndroqi se si nuk te nderpreu brenda nates kontraten duke te zbuar nga ekrani i tij bashke me tufen e gaztoreve te denje per nje kioske rakie dhe qofteje ne nje periferi lagjeje.
  TURP PER JU PER CFARE OFRONI!
  TMERR PER NE PER CFARE JEMI TE DETYRUAR TE SHOHIM!

 5. shqip says:

  Turi ! Sikur gjithe kete kohe t’ja kishe kushtuar leshit qe Po te ze syte , do kishe perfituar benefite per shendetin . E fillove dhe e mbarove , pa ditur se ç’ke katranosur . Kjo anija qe Po mbytet , ku edhe ti me Andon kishit hypur ne te , ishte edhe me keq ne kohen e doktor shkemborit . Po e kam thene edhe me pare ; ketu gomeret behen me para . Analiste me konfuze , e me idiote , vetem ne mediat tona gjen . A thua more Turi , se zgjedhjet u humben nga djali Fahriut . Sa te kete Sali Berishe ne parlament , edhe me shume do rrudhet pd-mp , ( partia dru me pre ) .

 6. Rrok Cubi says:

  Ore bythlepires,o pseudu~anal~iste,po pse nuk i thua gjerat ashtu sic jane,po i thua ashtu si ju a don bytha juve,po kush e qeverisi dhe mori peng Shqiperine,nga 91 deri tani,po kush dogji,vodhi,shkatrroi,kundrabandoi,vrau,burgosi,syrgjynosi njerez,po kush i shiti interesat e shqiptare,po kush e ktheu shqiperine si Kandahar,po drogen,trafikun e cdo lloi kush e istaloi,po pse mor pyk,ti me shoke kujtoni se populli harron kollaj,se populli nuk e din se kush je ti me shoke dhe ne cfare stani kullotni,populli i harron bemat e ketyre qe sot pretendojne te bejne opozite.Nje gje duhet te dish ti me shoke,se fatkeqesia e ketij populli,jane keta qe sot bertasin dhe pretendojne te bejne opozite dhe fatkeqesia e kesaj opozite jeni ju vemjet e kohes,qe jeni ba si parja e kuqe,keni zaptu te gjithe ekranet e televizoreve,ju jeni fytyrat me te qelbura te ketij vendi,po shyqyr zotit nuk u a var kush dhe silleni si pordha neper breke,dhe sic e keni pjek ket pune,ju bashke me ata qe perfaqsoni,gjate do rrini ne ato pozicione,jo se po ben ndonje pune te madhe ky qe eshte,po me ju dhe per ju ky rrin ne pushtet sa ti doje ai miku

  1. Tahip Lala says:

   More Zhej__ le. Bej ceshte e mundur te nxjerresh nga burgu kunatin.

 7. Kujt i sheben “mercenari Zheji? Kush e paguan? Sherbetor i kujt eshte! Qe eshte kunder Rames kete e di dhe Arian dhe Artur Cani! Por edhe Kac Myftaraj qe jepi ndonje kocke te veje te sherohet edhe nga trute edhe nga semundja qe ka! Si ka mundesi qe jetojne njerez te ketille vemje dhe sofist ne te njejten kohe! Njeriu vuan me shume kur i sherben nje tjetri apo e ndjen veten te lumtur qe poshterohet?!

 8. saliu says:

  Krahasim i PD me anije eshte dicka me ndryshe ne realitet.
  ” PD eshte nje anije me vela pa timon qe lundron ne MUT “

 9. s says:

  ky bolja ka degraduar fare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *