FOTOT: Rikonstruktohen disa rrugë në zonën e “Komunës së Parisit”, ja si është transformuar lagjja

Përfundimi i segmentit të Unazës nga Kopshti Botanik deri te Shkolla Teknologjike, i ka dhënë mundësi Bashkisë Tiranë që të ndërhyjë në të gjithë infrastrukturën e lagjeve përreth, duke përmirësuar ndjeshëm dhe cilësinë e jetës së banorëve të kësaj zone në Njësinë 5.
Disa nga rrugët që ishin bërë shqetësim i vazhdueshëm i banorëve dhe sidomos për kalimin e nxënësve dhe fëmijëve, si rruga “Robert Zhvarc”, rruga “Prokop Mima” apo një pjesë e rrugës “Medar Shtylla” tashmë janë rikonstruktuar plotësisht, ndërsa disa rrugë të tjera janë bërë nga e para.
Krahas asfaltimit dhe shtrimit të trotuareve, në të gjitha këto rrugë janë kryer të gjitha punimet nëntokësore, duke bërë të gjitha kanalizimet, shtrirjen e rrjeteve të internetit dhe telefonisë, duke garantuar tashmë një jetëgjatësi të investimeve të bëra.
Transformimi i këtyre rrugëve, ka sjellë jo vetëm një lehtësim të trafikut të makinave në një nga zonat më të mbipopulluara të Tiranës, por ka rritur njëkohësisht edhe vlerën e pronës.

1 komente në “FOTOT: Rikonstruktohen disa rrugë në zonën e “Komunës së Parisit”, ja si është transformuar lagjja”

  1. Genti says:

    Se kuptoj si ka mundesi qe Bashkite nuk nderhyjne aty ku riparohen rruge e rrugica te ndertohen edhe trotuaret ku te mund te kalojne qytetaret pa u rrezikuar nga automjetet e ne mos nga te dyja anet te paken ne njeren ane te rrugices te kete 1m trotuar ku te parashikohet edhe ndricimi dhe gjelberimi. Nuk eshte ndonje qamet i madh te shtyhen avllite nga 50 cm per ane nga ku te perfitojne kalimtaret dhe sidomos vete banoret qe i pershkojne ato rruge perdite.

Lini një Përgjigje te Genti Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *