Patriarku rus kujton Ramën kryebashkiak: Në atë post kryeve vepra të mëdha. Ja përgjigja e kryeministrit

15 vjet më parë kur Patriarku Kirill erdhi për herë të parë në Tiranë, Edi Rama ishte kryebashkiak, ndërsa sot ai është takuar në pozicionin e kryeministrit.

Vetë Patriarku falenderoi Ramën për ndryshimet e Tiranës, kur ai ishte si kryebashkiak, duke u shprehur se “çështjet estetike luajnë rol të madh në jetën e njeriut”.

Ndërsa kryeministri Rama tha se vizita e tij përkon me 110-vjetorin e Kishës Autoqefale shqiptare, ndërsa kujtoi edhe themeluesin e saj, Fan Nolin.

Kryeministri Edi Rama: Ju uroj nga zemra mirëseardhjen! Natyrisht është një nder për ne që ju kemi këtu. Kisha ruse, përtej besimit, përfaqëson edhe një vatër të jashtëzakonshme të artit dhe të kulturës. Për mua personalisht është një nga pikat e referimit, Andrei Rublev, por dhe liturgjitë e Tchaikovsky dhe Rachmaninoff.

Më vjen jashtëzakonisht mirë që vizita juaj përkon edhe me 110-vjetorin e Kishës Autoqefale Shqiptare. Kisha e parë ishte kisha e Shën Gjergjit në Boston dhe themeluesi i saj, Imzot Fan Noli, u shugurua prift nga peshkopi rus i New York-ut, Imzot Platoni. Kështu që ka një përkim shumë të bukur me ardhjen tuaj, tani në fund të prillit, pasi në mars u festua dhe ditëlindja e Kishës Autoqefale.

Ju më thatë që jeni të impresionuar nga ndryshimet e mëdha të Tiranës. Shpresoj që të largoheni nga Shqipëria me një përshtypje sa më të mirë.

Shenjtëria e Tij Kirill, Patriark i Moskës dhe gjithë Rusisë: Shkëlqesia juaj, ju faleminderit shumë për këtë pritje! Unë jam vërtet shumë i impresionuar nga ato arritje, nga ajo punë që është kryer këtu në Tiranë. Këto janë ndryshime vërtet të jashtëzakonshme. Sot i thashë zotit Anastas që tani që kam ardhur për herë të dytë, për herë të parë kam qenë në vitin 2003, unë nuk e njoh këtë vend. Tirana u ndryshua shumë, tani është vërtet qytet shumë i bukur. Unë e di që merita është shumë e madhe dhe kjo ju përket juve si kryebashkiaku i Tiranës. Unë ju përgëzoj për ato vepra të mëdha që keni kryer në atë post.

Unë besoj që është fati i Tiranës që për disa vite ky qytet është drejtuar nga njeriu i artit. Ju si artist e dini shumë mirë që çështjet estetike luajnë një rol shumë të madh në jetën e njeriut. Estetika është shfaqje e jashtme e harmonisë, por, kur flasim për harmoninë, nuk flasim vetëm për gjëra të jashtme, por edhe ato të brendshme. Tani mund të theksoj edhe njëherë lidhjen e ngushtë midis punës së njerëzve të kulturës dhe punës së kishës. Andrei Rublev ka krijuar kryeveprat e tij, sepse ato mishërojnë eksperiencën e tij shpirtërore.

Në një vizitë timen, nuk do t’ju them konkretisht në cilin vend, unë pata mundësi të njihesha me shembujt e artit modern. Unë nuk do të konkretizoj emrin e kësaj pikture, por kur ma ofruan dhe më pyetën cili është impresioni juaj për këtë pikturë dhe ata prisnin që unë si njeri ortodoks, njeri besimtar do ta kritikoja atë pikturë, sepse ajo ishte shumë e largët nga perceptimet e mia të kulturës. Por përgjigja ime ishte e çuditshme për ata njerëz. Thashë që ajo është një pikturë shumë e fortë. Ajo më tronditi.

Më thanë, a mund ta shpjegoni pak?

Po patjetër, tani do jua shpjegoj. Unë thashë, në këtë vepër arti mishërohet gjendja shpirtërore e autorit.

Nëpërmjet artit, si nëpërmjet një dritareje të vogël, ne mund të studiojmë shpirtin e njeriut. Përveç artit nuk ka asnjë gjë tjetër që mund të përcjellë në mënyrë kaq të qartë botën shpirtërore të njeriut. Prandaj unë nuk them në asnjë mënyrë që kjo është mirë, kjo është keq. Unë them kjo është e mirë, nëse është autentike dhe ka përcjellë gjendje shpirtërore. Nëse është autentike, është e mrekullueshme, edhe nëse është e shëmtuar në aspektin estetik.​ (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në “Patriarku rus kujton Ramën kryebashkiak: Në atë post kryeve vepra të mëdha. Ja përgjigja e kryeministrit”

 1. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

  pirdh te cfryesh corapekuq ,do te thoshte dikush……………

  1. PELASGIAN says:

   mossss , Nolin e paska shuguru nje papas Rus ,,,kurre se kam kuptuar dashurine gerrke per Rusine kur historikisht Rusise jo vec qe nuk i ka hanger palla per ju por me e keqja eshte qe megatragjedine qe ju shfarosi prezencen 3000 vjecare ne anatoli e mbeshteti financiarisht dhe ushtarakisht . Po mos t ishte per ndihmen Ruse , turqit zor se do fitonin ndaj grrkve .

   Re fileeee , Putin ha e pi me Erdon e ciprasit i rras praaaaasin si perher …..

   1. Illyrian Kings says:

    Ketu ja ke fut kot dhe me lejo te ta shpjegoj:

    Jevgjiterit e sotshem grek nuk kane lidhje fare me helene e lashte para 2000 vitesh, prandaj me komentin tend idiot qe thua se” Rusia paska ndihmuar Turqine te shfarrose rezencen 3000vjecare greke ne anadoll” u bene nder ketyre jevgjiterve qe quhen grek sot.

    Greket e sotshem jane bastarde te krijuar faktikisht nga perendimi para 150 vitesh dhe nuk i lidh asgje me helenet e lashte, jane perdhunime shqiptaresh ortodokse dhe myslimane te perzier me arumune, armene, sllave dhe jevgjiter anadolli qe kane per kryeqytet nje fshat shqipytar dhe veshin versione bastarde te fustanelles shqiptare.

    Keta jevgjit e anadollit qe jua shkerdheu motren Ataturku ne 1920, gjysma ishin osmane ortodokse, ndersa pjesa tjeter ishin mbetje te perabndorise bizantine, perzierje popujsh dhe nuk kane lidhje fare me kolonet helene te vendosur aty shekuj perpara.

    Dhe Turqit us ahskerdhyen motren jevgjiterve grek ne 1920, te cilet sulmuan nje shtet qe ende nuk ekzistonte dhe mbeshtejte te madhe nga perendimi si askush tjeter

    Me apo pa bashkimn sovjetik, turqit perseri do ua benin motrat bastardeve neo grek.

    Bastardet neo grek jane krijese e perendimit, jo e ruseve, mos e harroni kurr kete.

    1. PELASGIAN says:

     Shiko daku , e kuptoj frustrimin tend prej SUPER ARRNAUTI , dikur isha si ti so calm down . Nuk ka popullsi ne bote mos te jet e perzier , Greket jan te perzier me shqiptar , vllah aromun , sllav e turq edhe latin por kjo sdo te thote qe ska patur vazhdimesi te popullsise vjeter helene ne trojet e banuara kryesisht me helen sic ishin brigjet e greqise , ishujt , kostandinopoja dhe brigjet e azise vogel .

     PS – Ndihma Ruse ishte vendimtare per ushtrine Turke e cila mori miliona pushke e fisheke nga Rusia .
     Un s’kuptoj dashurine e tij e te grrkve per rusine kur dihet qe rusia ska qen kurre ne anen e tyre , dhe revolta orlov u shikonte me shume urrejtje nga komandanet grek , madje nje kapedan grek nga Mani Heroik i thoshte ushtarakut rus – Bir kurve , skllav i nje prostitute .
     Sa per tjerat e per superioritetin e pastertine e rraces arrnaute -well ….. deri me tani ka tregu qe eshte shume por shume inferiore ne krahasim me greket qe ndonese kan nje armik 8 here me te madh se vetja arrijn ti bejn balle e nuk i ulen ne gjunje sic kemi bere ne . SHNETEN SUPER ARRNAUT!

     1. Illyrian Kings says:

      Atehere ma shpjego edhe njehere, ti je nje bir kurve neo greke qe ke komplekse inferioriteti kunderjt Ruseve dhe baballareve te Arnaute ( mqe e permend si term)??? nuk po e kuptoj???

      Ti marrim me rradh ato qe thua:

      1) Kombi i ashtquajtur ” komb grek” eshte nje komb bastard i lindur para 150 vitesh, nje nje toke qe banohej kryesisht me shqiptare , vlleh dhe osmane. Identieti i ketij kombi nuk ekzisonte para 150 vitesh, ky eshte ndryshimi i madh me shqiptaret, kane nje identiet te fabrikuar.

      Mund te kete edhe ndonje vazhdueshmeri te ketyre heleneve te lashte ne ishuj, apo brigje detare, por mbi 95% e jevgjiterve qe quhen grek, jo vetem qe nuk e therrisnin veten grek deri para 150 vitesh, por aq greqisht nuk flisnin sepse ishin rraca dhe etni te tjera, si shqiptaret ortodokse per shembull qe perbenin shumicen e herpnjeve te revolucionit te 1821.

      Konstandinopoja eshte nje qytet i themeluar nga nje perandor Ilir, dhe shumica e anadollakeve qe u deportuan nga Ataturku ne 1920 ose ishin osmanishtfoles ose thjesht mbetje bizantine pa idenitet etnik.

      Neo greket nuk jane thjesht shume te perzier, jane nje komb bastard qe nuk ekzisotnte deri para 150 vitesh.

      2) Lere ndihem sovjetike per Turqine ti, po shiko se pa perendimin, greqiaa jote as qe nuk do ekzistonte si komb. perendimi jo vetem qe e shpetoi nga genocidi disa here por i krijoi identietin kombetar neo grekeve.

      Turqia ishte ne nje moment teper te veshtire dhe e sulmuar nga te gjitha anet, por une di qe neo grekev jua shkerdheu motrat dhe biles gjithe anadollakeve ” ortodokse’ i vrau dhe deportoi, kete di une.

      3) Po te dije dicka nga kryengritja e Orlovit, do dije se ajo ishte kryengritje e organizuar nga Arvanitasit dhe e shtypyr nga mercenaret shqiptare qe mbajten te pushtuar Peloponezin per 10 vite ne vazhdim.

      Keto historira leshi me kapedane ” grek” nuk ti beson njeri sepse shumica e kapedaneve ishin shqiptare ose arumune.

      4) Une di nje gje ne lidhje me Arnautet dhe neo greket. Di qe Arnautet u kane sherdhyer motrat paradhesve te neo grekeve gjate historise, qofshin keta princa shqiptare ne mesjete, qofshin arvanitas, qofshin sundimtare myslimane shqiptare me vone.

      Sa per kete qe i bekan bal neo greket Turqise, ti ose je hajdar ose ben vet. Te mos ishte per strukturat nderkombetare dhe per mbeshtetjen nderkombetare qe ka greqia, Turqia do e kishte kapur greqine per 1 jave maksimumi.

      Shqiptare nuk i ulen ne gjunje turqise per asgje, opse se keshtu do ti si bir kurve greke qe je.

      Shqiptaret kane amrrdhenie te shkelqyera doplmatike me turqine, edhe per shak se atje ka 6 milione shqiptare ne pozicionet me te larta drejtuese edhe me te drejta gjuhe ne shkolla.

    2. Hoxh Armandi says:

     Per mos ti ngelur hatri turkoshqiptareve duhet te ftohet nje lider i respektuar i fese se tyre. Mendoj se al bagdadi i ISIS ose recepi i madhenueshem jane kandidate te mire si baballare shpirterore te popullit turkoshqiptar.

     1. Justinian - Illyrian Emperor says:

      Turko shqiptaret ta kane shkerdhyer mire stergjyehn ty apo jo arumun dropulli??

      Ta kane shkerdhyer aq keq nder shekuj, saqe shiprit i saj renkon dhe prandaj ti me profile falloc komenton ketu , sepse je i pashprese, je produkt perdhumi.

  2. NjeQytetarOptimist says:

   Cfare do ishte po te degjoje jo mendimi e budallenjve, por talljen dhe gjullurdine e vrasesve te veshur me ish pushtet?!?!

  3. shqiptari nga Shqiperia says:

   Sa ” emer “te bukur ke gjetur mor lamash , dhe sa te shkon , duam apo nuk duam te te lexojme me karlleqet qe shkruan , nuk na le demokracia ……..Bernard kur nxori kete thenie , kish parasysh ca tipa si puna jote …………

  4. Exodus 2025 says:

   Paska kohe pas Facebookut te takohet edhe me prifterinjte, EdscobarIVK.

  5. Janulles me sqepar kokes, Kyrillit nje shkop bejsbolli ne bithe dhe Kociasit nje tas pershesh me mut.... says:

   No comment….cfare desha te thoja, e thashe te emri.

 2. PELASGIAN says:

  mossss , Nolin e paska shuguru nje papas Rus ,,,kurre se kam kuptuar dashurine gerrke per Rusine kur historikisht Rusise jo vec qe nuk i ka hanger palla per ju por me e keqja eshte qe megatragjedine qe ju shfarosi prezencen 3000 vjecare ne anatoli e mbeshteti financiarisht dhe ushtarakisht . Po mos t ishte per ndihmen Ruse , turqit zor se do fitonin ndaj grrkve . ps Rusia ka bere me shume per Shqiperine sesa per Gerrqine , neve na ka dhen miliarda dollare ndihme , juve gungacin loooool

  Re fileeee , Putin ha e pi me Erdon e ciprasit i rras praaaaasin si perher ……

  1. Illyrian Kings says:

   Jevgjiterit e sotshem grek nuk kane lidhje fare me helene e lashte para 2000 vitesh, prandaj me komentin tend idiot qe thua se” Rusia paska ndihmuar Turqine te shfarrose rezencen 3000vjecare greke ne anadoll” u bene nder ketyre jevgjiterve qe quhen grek sot.

   Greket e sotshem jane bastarde te krijuar faktikisht nga perendimi para 150 vitesh dhe nuk i lidh asgje me helenet e lashte, jane perdhunime shqiptaresh ortodokse dhe myslimane te perzier me arumune, armene, sllave dhe jevgjiter anadolli qe kane per kryeqytet nje fshat shqipytar dhe veshin versione bastarde te fustanelles shqiptare.

   Keta jevgjit e anadollit qe jua shkerdheu motren Ataturku ne 1920, gjysma ishin osmane ortodokse, ndersa pjesa tjeter ishin mbetje te perabndorise bizantine, perzierje popujsh dhe nuk kane lidhje fare me kolonet helene te vendosur aty shekuj perpara.

   Dhe Turqit us ahskerdhyen motren jevgjiterve grek ne 1920, te cilet sulmuan nje shtet qe ende nuk ekzistonte dhe mbeshtejte te madhe nga perendimi si askush tjeter

   Me apo pa bashkimn sovjetik, turqit perseri do ua benin motrat bastardeve neo grek.

   Bastardet neo grek jane krijese e perendimit, jo e ruseve, mos e harroni kurr kete.

 3. PELASGIAN says:

  mossss , Nolin e paska shuguru nje papas Rus ,,,kurre se kam kuptuar dashurine gerrke per Rusine kur historikisht Rusise jo vec qe nuk i ka hanger palla per ju por me e keqja eshte qe megatragjedine qe ju shfarosi prezencen 3000 vjecare ne anatoli e mbeshteti financiarisht dhe ushtarakisht . Po mos t ishte per ndihmen Ruse , turqit zor se do fitonin ndaj grrkve . ps Rusia ka bere me shume per Shqiperine sesa per Gerrqine , neve na ka dhen miliarda dollare ndihme , juve gungacin loooool

  Re fileeee , Putin ha e pi me Erdon e ciprasit i rras praaaaasin si perher …….

 4. tropojani 100 says:

  çe duam priftin rus? ky bente meshe dhe lutej per ushtrune serbe qe vriste e rripte njerez te pafajshem ne kosove ne vendin e tyre dhe lutej per ushtrine ruse qe bente krime ne ukrahine…feja kur lutet per kriminelet dhe “bemat” e tyre ajo i sherben satanit djallit jo zotit dhe engjejve as popullit te pa fajshem,ashtu si ata qe perkrahin isis apo terroristet islamik pfff

 5. rrema says:

  a mund ti kujtoni veprat e medha?????

  1. Justinian - Illyrian Emperor says:

   Tregohet diplomat Patriarku, se nuk ka cfare te beje.

   Mundohet i shkreti te leje shije sa me te mire tek shqiptaret, sepse o beri ndryshe, do akuzohet si anto shqiptar dhe na del edvin rama drogaxhiu hero pastaj.

 6. Zigur Qarri says:

  Nese Presidenti,si perfaqesues i institucionit moral,”do te justifikohej” per pritjen e ketij idjotit rus.
  po Kryeministri Rama(socialist!!!)ç’detyrim ka?!Ky ngordhja,vetem ne Serbi eshte i mirepritur
  (edhe ne Maqedoni nga Presidenti)!Patriarku rus(ashtu si edhe ata grek) ka vetem mesazhe
  politike.Me vlere ishte qendrimi i orodokseve shqiptare,qe i treguan se nuk ishte i mirepritur,
  ndersa qendrimi i zagareve grek dihej qe do benin zanatin e zagarit.

  1. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

   ja dhe i degjeneruari turkoshak Zike me karlliqet e tij,ptuuuuuuuuuu vrromotourko……………

  2. Illyrian Kings says:

   Pse i thua idiot dhe perse e shan kete njeri, cfare te ka bere ty?

   Eshte nje njeri qe e ka kaluar shumicen e ejetes se tij ne manastir dhe ka ardhur ne paqe.

   Eshte perfaqesues i 250 milione ortodokseve ne bote dhe eshte normale te pritet nga instanact me te larta shteterore ne shenje respekti.

   Je nje nga ata qe jane kunder Rames ne kete gazete ( dhe te pergezoj per kete) por edhe ti si shume shqipo injorant je.

   Injoranca eshte si uria, shuhet me libra.

   Ortodokset shqiptare kane qene shume te gexuar qe Patriarku rus ka ardhur ne shqiperi dhe e kane mirepritur jashtezakonisht shume, Katedralja Ortodokse ishte e stermbushur.

   Nuk e di cfare kane bere jevgjit neo grek dhe as qe me intereson.

   1. Shkodra says:

    Kthehuni pas ne kohe kur te gjithe Shqiptaret ishim Katolike,(ortoksia ka lindur ne 1200 , muslimane u beme nga turku ).Vetem keshtu mund te gjejme paqe me veten tone . Kirilli dhe feja ortokse perfaqeson popujt slave , ruse, greke etj qe nuk kane te bejne asgje me popullin Shqiptare. 80% e popullsise jeni te konvertuar ne muslim dhe ortodossi????Bejuni katolike sic ishim dhe perendimore.hidheni tutje INJORANCEN TURKO-Sllavo-Greke !

    1. Illlyrian Emperor Constantine says:

     A je ti ai koqevari qe komenton me profile te ndryshe?? si eshte puna , a te ka pagujt ndonje prift katolik apo je thjesht teper i trashe sepse kutjon se po realizon ndonje mison?

     Ortodoksia eshte forma e drejtperdrejt e krishterimit, ndersa katolicizmi eshte degezim qe nuk njihet nga kisha ortodokse.

     Shqiptaret si themelues, por edhe si pjestare te perandorise romake te lindjes nder shekuj ishin te gjithe ortodokse.

     Ju injorantet qe lfisni keshtu, i hiqni shqiptareve nje pjese te madhe te llokmes se historise dhe kontributit te shqiptareve ne qyteterimin boteror.

     Vazhdon injoranca jote: shqiptaret u bene myslimane jo nga ”turku ”’ or per shkak te interseave qe kishin ne perandorine osmane, sic ishin arardhesit e tu.

     Je nje cope idiot qe nuk di te japesh nje perkufizim normal, e lere me te flafesh per injorance.

     Ortodoksia perfaqeson popujt qe besojne ne Krisht op hajvan, dhe shqiptaret si ortodokset e pare kane te drejten me te madhe per te qendruar te tille.

     ” Perendimi” do te sjelli zezaket ne mes te kosoves dhe prandaj tall trapin me ju, se jeni krye injorante.

     1. Shkodra says:

      Jam shqiptare ,katolik ,nga shkodra.🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱!!!
      Nuk jam i konvertuar si te paret e tu,ne vitin 1200-1300.

      1. Illlyrian Emperor Constantine says:

       Je malok i shliuar ne shkoder po.

       Je ti i konvertuar ne katolik o injorant dhe jo une. Shqiptaret kane qene te gjithe ortodokse, themelues te bizantit dhe qytetare te tij.

       Ti si malok i trashe dhe mohues i historise se shqiptareve vazhdo moho historine e shqiptareve

 7. Pse ??? says:

  Pse eshte fshehur kryepiskopis kýrie Anastasios ne fillim te videos prapa portes se porthypourgós Rama???
  NUK E KUPTOJ.

 8. ardhja e patrikarit ruse nuk eshte surpriz dhe pa ftes te ikir netes dhe edi rames….
  ftesa dhe ardhja e patrikakit ruse ka misionin e tije sekret… dhe jo te tregoj se shqiotaret jane autokton ne tokat e tyre,por ser serbet greket dhe maqedonet e malazezet ka hise,prone ne shqiperi me shume se vete shqiptaret.
  rreziku nga rama dhe ilir meta eshte,se rama qdo tragjik koplote anti shqiotarve e ludhe me nolin dhe konicen,lor noli dhe komnica nuk atakuan shtetit si rama me 21 janar
  Noli dhe Konica nuk kishin lidhje me 613 kg nga kolumbia
  noli dhe konica nuk ju kthejshin mbrapanicen turqis se sulltanave ,si rama erdoganit.
  Noli dhe Konica nuk kercnojshin evropen si edi rama se nese nuk pranohet ne evrope shqiperia dhe turqia keni pune te madhe me islamistet e shqiperis dhe turqis….
  Rama e ilir meta nga ish esat pasha nuk ka pas me te rrezikshum shqiperia ne grabitje shteti.

 9. opinion. says:

  Rama trinduti edhe parisin dhe presindenta te shteteve ne ceremonin anti terrorismit islamik ne gazetaret ne paris,ku qoje atje nje imam nje bekatashi dhe dy prifte,ti tregoj evrooes per dashurun nr mes shqiptarve dhe imamave e baba shehit bektash,a evropa vajtojke nga terrorizmi islamik dhe akuzijke imamet per organizim terrorizmi,a evropa e dijne mire sesa duhen prifti dhe imamamet ne shqiperi mes tyre dhe sa e embel kane qen feja turke 523 vite per shqipetar.
  Budall maniako-psikopato dangereus se rama nuk ka ne ballkan…

  1. Illyrian Kings says:

   Nje nga gjerat me te mire qe do bente mero baze do ishte te ndalonte komentet e ketij koqevarit idiot e krye injorant, qe kujton se shqiptaret kane qene katolik kur katolicizmi ka ardhur ne 1280 ne shqiperi dhe nuk di qe shqiptaret si themelues te Perandorise Romake te Lindjes ishin ortodokse ne gjeneze. Ky eshte nje nga kryeinjorantet qe kutjon se qeverite zioniste te perendimit jane te ardhura nga Zoti mbi toke.

   Nuk po e shikon ende sesi perendimoret kane tallur trapin me shqiptaret keto 30 vite dhe vetem kane perhaour kaos dhe shkaterrim?

   Cfare do me shume?? apo mjaftohesh me shtetin banane te kosoves?

   Nga ana tjeter feja Islam ” nuk eshte e turkut” o injorant por eshte fe e krijuar ne arabi dhe ne shqiperi eshte perhaour nga Osmanet, qe ishin perandori multi etnike dhe multi fetare dhe nej kulture persiano-islamike dhe jo ” turke” ne asnje aspekt.

   Vet shqiptaret myslimane dhe parardhesit e tu koqevare ishin elite suduese ne perandorine osmane.

   Kete 523 vite per ke peruidhe e ke, kujt i referohesh?

   1. Zigur Qarri says:

    Po te kishte vertete Shtet Shqiperia,ty do te hidhnin ne grope te hales tani,o zagar i grekut.
    Ptyh rrace e keqe,rrace e pabese!

    1. Illyrian Kings says:

     O zigut bastardi, e di pse ka rama sukjses deri tani, sepse ata qi si ty jane kunder tij, jane qenie me nivel te ulet inteligjence , prandaj.

     Komentet e mia ” pro greke” ku i sheh o bir kurve???

     Qe po thrm qe shqiptaret ishin ortodokse dhe themelues te perandorise romake lindore dhe katoilicizmi ka ardhur vone??? qe po them qe qeverite perendimore jane zioniste??

     Mor cope hajvani me 2 sy, qe nukd ini te lidhni 2 fjale.

     Une mbroj historin e shqiptareve, ti vjen dhe shan kot me kot o hajvan i trashe.

 10. Lulushi says:

  Patriku dhe jo patriarku,

  1. Kuq e zi says:

   Pse jo “babai” ose “ati”ne shqip
   Sepse si patrik dhe patriark jane e njejta gje pra jo shqip

   1. Lulushi says:

    Sepse ky eshte termi i sakte

 11. IVONI says:

  .. PER “TURIZEM” ARDHI KY KRYE PRIFTI RUS ,APO PER TE CELUR NDONJE LLOJ BISNES ..?!.. NA INFORMONI ZOTERINJ GAZETARE ..!

  1. Justinian - Illyrian Emperor says:

   Ka ardhur ne shenje miqesie midis 2 kishave Ortodokse dhe ne emer te Krishtit dhe dahsurise se tij.

   Per ju qe jeni injorante por edhe jo besimtare eshte e veshtire ti kuptni keto lloj gjerash, prandaj me mire mos flisni.

 12. nos e ndytni emerin e fan nolit e faik konices,ore Qelbesora rama pa identitet te definuar Etnik.
  a i permendi patrikali ruse para ju ve dhe ikir metes,15000 viktima shqiptare nga terrori serbe ne kosove.
  por ju dekorojshit zdravko çolicin.
  a i permendi janutallasi greke qamerin dhe afro 100 shqiptar te vrar ne emrigracion ne keto 25 vite ne greqi.
  juve rama dhe iire metes ja u kisha ndaluar hyrjen ne kosove dhe evrope usa,e ne shqiptarve te kosoves ska force turko-helene ne qeveri te shqioeris qe na e ndalon hyrjen ne shqiperi,se jemi shqiptar,dhe te huajte nuk vendosin per ne.

  1. Illlyrian Emperor Constantine says:

   O malok i qelbur kosovar,

   Ne rradh te pare ne kosove humben jeten nga 6000 der ne 10,000 shqiptare dhye jo 15,000 o bastard i trashe.

   Ne rradh tr 2te, cfare lidhje ka lufta ne kosove ne Kishe ruse dhe Patrikun Rus qe e ka kaluar jeten e tij ne manastir dhe ka ardhur ne paqe dhe shenje miqesie me Krishtin ne krye?
   Cfare lidhje ka ky me zdratko kolic o cope hajvani??

   Anastas Janullatos eshte perfaqeues i kishes Ortodokse dhe merret me ngritjen e besimit dhe strkukturave te saj dhe nukmerret me ceshtje politike si ceshtja ” came” o koqevar qe ende nuk di shqip.

   Rama dhe Ilir Meta jane zara dhe ndjekes te politkave zioniste te USA-as o koqevar, nuk jua ndalon njeri shkuarjen atje,.

   Do e shikosh mire perendimin ti, kur zezaket te te kapin koqevaret ne mes te prishtines

   1. Zigur Qarri says:

    O zagar grek,Kisha ortodokse ruse dhe ajo greke,merren vetem me politike,
    ndryshe nuk bente presion Shteti grek per moslargimin e ngordhjes Janullapos,
    megjithese qendronte ne menyre te kundraligjshme ne Shqiperi.Shqiptaret do
    te shkojn drejt Perendimit dhe jo lindjes greko-ruse te dhjere,o zgjebarak.

    1. Qarri me qederin nje fill i ndan says:

     Zigur Karri !!!!! Dy jane religjione politik berese (Islami Vehabist) dhe Katolicizmi …… me fakte ….. besoj se nuk ke nevoje sepse je aq i leçitur sa per ta ditur mire se kush “seksion” religjioz merret me politike !!!! Besoj se nuk je ne moshen e adoleshences qe te
     mos dish “bemat” e klerikeve katolike gjate luftes se dyte boterore ????!!!!! Sa per Islamin …. ai po merret me te gjitha ,……. Xhihadi i permbledh te tera !!!!!!!

     1. Zigur Qarri says:

      O zagar i Kishe greke,o rrace e pabese dhe e peshtire,pa ndihmen e Katolikeve,Greqia do te ishte edhe sot Turqi.
      Karin te kan mesuar ty ne Kishen greke o pleh?Prandaj jeni te gjith kara ju qe pellisni ne korin e gomereve te Janullaposit?
      O zagari Kishe greke,Greqia(edhe Rusia ) eshte i vetmi vend ne BE,ku Kisha subvencionohet nga Shteti,prandaj edhe bejne
      politike,prandaj edhe jan sherbetore(spiune)te pushtetareve.Ne Bizant,Kisha dhe Shteti ishin te njesuara,kjo tradite eshte
      edhe sot.O zagar i Kishes greke,bëmat e Kishes greke me nazistet jan pa fund,bashkpunimi i Kishes greke me osmanet eshte
      po ashtu i dokumentuar.O zagar i Kishes greke,Katoliket i kan treguar pislleqet,sepse jan te hapur me te keqen,kurse Kisha
      greke i mban fshehur,sepse e keqja e tyre nuk ka te sosur.O zagar i Kishes greke,Kisha greke i tredhte femijet e korit te Kishes
      qe te ruanin zerin e pubertetit,ku viktime ka qene edhe kengetari Demis Roussos.O zagar i Kishes greke,Kisha greke i perdhunon
      prifterinjte e rinj,per te humbur sensin e nderit,per te qene te perulur.Kjo praktike eshte perdorur edhe ne sherbimin sekret
      greko-rus.Nese do te tregohen bemat e Kishes greke,do tmerrohet Bota.Kuptove o vemje?

      1. Justinian - Illyrian Emperor says:

       Nuk ka pasur kishe ” greke” ne kohe te osmaneve o hajvan, sepse kisha greke krijohet ne 1835, ose me sakte Kisha Ortodokse e Greqise.

       POr injoranca jote eshte aq e madhe saqe ti ngaterron Patriarkanen e Konstandinopojes me Kishen autoqefale greke.

       Sa per keto gjerat qe ndodhkona ne kishat greke, une pa dyshim qe nuk i besoj jevgjiterve si puna jote, por ortodoksia dhe se cfare ndodh me disa zyrtare ne kishen greke nuk kane lidhje me njera tjetern ne ansje pike.

       Kisha ortodokse eshte bastion i zotit mbi toke dhe duisa shtete kane lidhje te forta shpirteorre me kishen.

       Me mire te kesh lidhje me me kishen sesa te kesh lidhje me dorgen dhe vjedhjet si shteti shqiptar o zagar.

       Kisha nuk subvencionohet ne asnje vend, sepse kisha ruse eshte teper e fuqishme.

       Ti je nje idiot qe jetojn me mitet e mekateve te kishes greke, shumica e te cilvae jane rrena, [por ti me mire shif politikanet shqiptare qe kane bere me swhume bema te keqija ne 1 vit sesa ka bera kisha greke ne 170 vite.

       Sa per perandorine osmane shqiptaret ishin shtylla kurrizore e asaj perandorie, keshtu qe nuk mund te permendesh ti asnje lloj bashkjepunimi te askujt me ate perandori perpara shqiptareve

   2. Shkodra says:

    Juve filo grek , sllave , turk.. do ju vendosim kufirin ne lumin shkumbin .keni te njejtin surrat (jevgjit)!Shqiperia e vertete eshte aty ku fillojne kishat katolike .te tjeret jane ….bast…

 13. beni says:

  Me kta lloj bagëtish,radikal me mllefe e urejtje për miqësinë ton me kishën Russe zor se do të jetojmë së bashku?

 14. beni says:

  Me kta lloj bagëtish,radikal me mllefe e urejtje për miqësinë ton me kishën Russe zor se do të jetojmë së bashku?
  Nuk jan te gjith kështu ,por ka shum e shum te integruar që mllefet e urejtje e kan len ne WC e orientit!!!!

  1. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

   Ato bageti jane plehra turke ne Shqiperi[si Zike sumqiri etj] dhe eshte normale qe do te vjellin vrere ndaj kishes ruse,serbe apo greke por neve nuk na rruhet shume se c’thone keta njethundrake shkretetire…!
   Keto plehra arabe e kan ne gen anthikrishterimin[normal per nje arab] por e keqja eshte se pikerisht keto plehra arabe luajne ”shqiptarin” madje japin mend per ”kishen e Nolit” !!!! kur nuk i lidh asgje me te dhe de facto jane pjese e ISLAMIT..!!

   1. Illlyrian Emperor Constantine says:

    O bir kurve greke, o bastard, qe ty te am hale ne sy, po te te gje, do te te thej kockat sic te kane bere bejleret shqiptare nd shekuj kurvave te fisit tend.

    Sa per kishen serbe, vetem kshe nuk eshte. Mekatet e tyre jane pa fund dhe vazhdohen edhe sot nga ” kryepeshkopi” i tyre qe flet per toke te shenjte te kosoves dhe toke te serbise, gje qe nuk i lejohet kategorikisht nje kryepeshkopi ortodoks.

    Ai eshte nje taleban qe duhet shkisheruar dhe servet jane bij kurvash ne pergjithesi, si puna jote.

    Shumica e ketyre nuk jane islamike o cope hajvani jane injorant, por me mire injorante, sepsa qelbesa te ndyre si puna jote

 15. Shvejk says:

  Aka ndonje qe mund te komentoje ne Shqip ju lutem.

 16. Feja katolike lindi nga iiret dhe u vendosen ne jug te italis,ku ka edhe sot shkrime me kuptim shqip ne guret e gjetur nen dhe.
  pastaj:feja ordodokse eshte imponuar nga pushtimi bullgar ne vitin 1000-1100 dhe perpara kurre ska pas fe ortodokse te greket dhe serbet.
  pastaj.kisha katolike me e vjeter ne bote edhte gjetur ne darfani,tani kosove.
  pastaj.greket muk kane origjine te definuar,por shumica ish ilir shqipetar.
  pataj feja islame eshte feja ne e vonshme te shqiptaret,e imponuat nga tehu i shpates turke.
  Pastaj:kush pranon imponimet bullgaro turke fetare,neser pranon edhe nacionalitetin greke,serbe dhe turk islamik.
  pastaj.greket dhe serbet dhe turqit te mi ndolojn mua komentet ne gazeta shqiptare,nuk kane lund akoma ,se jane nje skenderbe nr-2.
  vetem gazeta mund ti mi ndaloje mua komentet,a turqit,greket dhe serbet i rrahi shpulla gojes….

 17. Feja katolike lindi nga iiret dhe u vendosen ne jug te italis,ku ka edhe sot shkrime me kuptim shqip ne guret e gjetur nen dhe.
  pastaj:feja ordodokse eshte imponuar nga pushtimi bullgar ne vitin 1000-1100 dhe perpara kurre ska pas fe ortodokse te greket dhe serbet.
  pastaj.kisha katolike me e vjeter ne bote edhte gjetur ne darfani,tani kosove.
  pastaj.greket muk kane origjine te definuar,por shumica ish ilir shqipetar.
  pataj feja islame eshte feja ne e vonshme te shqiptaret,e imponuat nga tehu i shpates turke.
  Pastaj:kush pranon imponimet bullgaro turke fetare,neser pranon edhe nacionalitetin greke,serbe dhe turk islamik.
  pastaj.greket dhe serbet dhe turqit te mi ndolojn mua komentet ne gazeta shqiptare,nuk kane lind akoma ,se jane nje skenderbe nr-2.
  vetem gazeta mund ti mi ndaloje mua komentet,a turqit,greket dhe serbet i rrahi shpulla gojes….

  1. Illlyrian Emperor Constantine says:

   Ja injoranti tjeter koqevar.

   A je ti ai koqevari qe komenton me profile te ndryshe?? si eshte puna , a te ka pagujt ndonje prift katolik apo je thjesht teper i trashe sepse kutjon se po realizon ndonje mison?

   Ortodoksia eshte forma e drejtperdrejt e krishterimit, ndersa katolicizmi eshte degezim qe nuk njihet nga kisha ortodokse.

   Shqiptaret si themelues, por edhe si pjestare te perandorise romake te lindjes nder shekuj ishin te gjithe ortodokse.

   Ju injorantet qe lfisni keshtu, i hiqni shqiptareve nje pjese te madhe te llokmes se historise dhe kontributit te shqiptareve ne qyteterimin boteror.

   Vazhdon injoranca jote: shqiptaret u bene myslimane jo nga ”turku ”’ por per shkak te interseave qe kishin ne perandorine osmane, sic ishin arardhesit e tu. Cfare tehu shpate e ke fjalen ti o idiot, kur shqiptare ishin elite sunduese ne perandorine osmane, perbenin garden jenicere dhe peradorake, trupat elite te perandorise, kishin 44 kryeministra shqiptare etj??

   Je nje cope idiot qe nuk di te japesh nje perkufizim normal, e lere me te flafesh per injorance.

   Ortodoksia perfaqeson popujt qe besojne ne Krisht op hajvan, dhe shqiptaret si ortodokset e pare kane te drejten me te madhe per te qendruar te tille.

   ” Perendimi” do te sjelli zezaket ne mes te kosoves dhe prandaj tall trapin me ju, se jeni krye injorante.

   Gjeja me e mire do ishte te ndalonin komentet e tua te trasha, sepse je idiot.

 18. ANTI Janatullos says:

  Perjetsishte miqesi me Ameriken.Ruset dhe Tyrqelit ortodokse qe deklarohen si helen,jan armiqe te kombit shqiptar.Te luftojme per clirimin e kishes autoqefale shqiptare nga vampiret.

 19. Doren ne Zemer feja oetodokse dhe feja islame jane fe falce dhe fe te genocide luftra masakrrave.
  Fe qe pridhojn skllaveri dhe dhune.
  Genocidet ruse.
  Genocidet bullgare.
  Genocidet greke ne shqiptar.
  Genocidet serbe ne srebrenic bosnie dhe kosove.
  feja islame beri genocide 523 vite ne shqiotar.
  une edhe pse kane emer mysliman,por shkoj ne kishen katolike ,se eshte fe origjinale,a feja ortodokse dhe islame vetem i munduan ta kopjojn biblen katolike,por jane fe falce dhe nuk pranohen nga zoti.

  1. Illlyrian Emperor Constantine says:

   Cfare genocidesh ruse, bulgare e ke fjalen dhe cfare lidhje ka besimi ortodoks me veprimet poltiike o hajvan kosove???

   Edhe feja islame nuk ka ardhr me gencodi por shqiptaret jane konvertuar vet me deshire per te fituar pushtet ne persndorine osmane.

 20. arben says:

  Kisha autoqefale shqiptare nuk ekzistone me .Tash kemi Kishen autoqefale te Shqiperise kunperfshihen te gjithe ortodokset e Sqiperise pra greket shqiptaret ,vllehet ,sllavet…Misioni i kesaj kishe eshte i qarte,helenizimi….AUTORET KRYESORE PER REALIZIMIN E KESAJ IDEJE (MEGALOIDEA)JANE ,JONOLATOS,RAMA DHE META.

  1. Justinian - Illyrian Emperor says:

   Ja edhe kari tjeter qe flet ketu, pa piken e lidhjes… sigurisht mor idiot qe kisha ortodokse nuk eshte vetem e shqiptareve por edhe e minoriteteve qe jetojne ne shqiperi.

   Ku e shef ti kete ” misionin e helenizmit” o fshtar i trashe?? ka 26 vite qe ne krye eshte Anastas Janullatos dhe asgje e tille ka ndodhur???

   o injorant dashakeq??

 21. Adea says:

  👎👎👎👎👎

 22. Shkodra says:

  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱❤️❤️❤️❤️

 23. Zigur Qarri says:

  O zagar i Kishe greke,o rrace e pabese dhe e peshtire,pa ndihmen e Katolikeve,Greqia do te ishte edhe sot Turqi.
  Karin te kan mesuar ty ne Kishen greke o pleh?Prandaj jeni te gjith kara ju qe pellisni ne korin e gomereve te Janullaposit?
  O zagari Kishe greke,Greqia(edhe Rusia ) eshte i vetmi vend ne BE,ku Kisha subvencionohet nga Shteti,prandaj edhe bejne
  politike,prandaj edhe jan sherbetore(spiune)te pushtetareve.Ne Bizant,Kisha dhe Shteti ishin te njesuara,kjo tradite eshte
  edhe sot.O zagar i Kishes greke,bëmat e Kishes greke me nazistet jan pa fund,bashkpunimi i Kishes greke me osmanet eshte
  po ashtu i dokumentuar.O zagar i Kishes greke,Katoliket i kan treguar pislleqet,sepse jan te hapur me te keqen,kurse Kisha
  greke i mban fshehur,sepse e keqja e tyre nuk ka te sosur.O zagar i Kishes greke,Kisha greke i tredhte femijet e korit te Kishes
  qe te ruanin zerin e pubertetit,ku viktime ka qene edhe kengetari Demis Roussos.O zagar i Kishes greke,Kisha greke i perdhunon
  prifterinjte e rinj,per te humbur sensin e nderit,per te qene te perulur.Kjo praktike eshte perdorur edhe ne sherbimin sekret
  greko-rus.Nese do te tregohen bemat e Kishes greke,do tmerrohet Bota.Kuptove o vemje?

 24. Jak Boston says:

  Kirili i Rusise ka ardhur te bekoje te mbjellat e barit jeshil per kete vit si dhe te bekoje korrupsionin shqiptar duke marre persiper burimin e parave te dyshimta te ardhura si nga qielli ne llogarite e trinomit te dhier politik PD-LSI-PS dhe te perdoruara prej tyre ne vendet perendimore.
  Pra kryepeshkopi po iu ofron strehe te sigurte parave te vjedhura popullit shqiptare nga politikanet hajduto-kriminelo-tradhetare.

 25. Jak Boston says:

  Nje foto flet me shume se njemije fjale.
  Shikoni Ramukun si rri ne karrige dhe po medition…” Rilindjes i ka dale boja dhe u menderos kjo pune…. sa mire do ishte sikur te isha une patriarku dhe pas doreheqjes une prape kam imunitet dhe privilegje dhe ceshte me kryesorja une i bekoj vete te gjitha cfare kam bere per vete deri tani, por pervec kesaj qe eshte po aq e rendesishme krijoj mundesine te bekoj dhe ata te Likes, Sales, Lulit , Mones, Dukes se sportit, Fullanin e bankes, Llallen e prokurorise Thacin e Kosoves bashke me Ramushin edhe Pacollin po te kete nevoje e bej, plus dhe gjithe barin jeshil te viteve te kaluara dhe te viteve te ardheshme, kuptohet qe te gjithe e dine 20% se si funksionon pasi e kane provuar dhe me pare dhe te gjithe qene te kenaqur kurse une edhe i kenaqur dhe 100 fish me i pasur. Tani une kete gje e quaj PPP ( partneriteti publik privat ) me vone do te ja ndryshoj perseri emrin ne BPP ( bekuesi parase e pasurise )
  Mbas ketij suksesi dhe gjithe asaj paraje edhe Zaho ka mundesi ti zere vendin Papes ne Vatikan.
  Keshtu qe une nga ortodoksit Zaho nga katoliket dhe vella Tahipi na ndihmon tek muslimanet dhe keshtu une do kontrolloj boten duke e merituar titullin udheheqesi boteror i brekusheve….”.
  Pastaj ta shohin gjermanet dhe amerikanet se si do me luten qe ti bekoj po une do ja u kujtoj se si ma futen mua tani si i korruptuar dhe hajdut dhe do ju them mbrapsh ato cfare me kane thene mua.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *