Prokuroria e Tiranës sekuestron 600 mijë euro, norvegjezët vinin në Shqipëri për pastruar paratë

Prokuroria e Tiranës ka zbuluar një skemë të mirëfilltë të pastrimit të parave, kësaj radhe nga dy shtetas norvegjezë, të cilët zgjodhën Shqipërinë për të pastruar mbi 800 mijë euro, që dyshohen se janë krijuar nga skema mashtrimi.

Ove Johanson dhe Joo Borgen Nilsen, janë dy norvegjezët, të cilet tentuan që nëpërmjet hapjes së firmave fantazëm në vendin tonë dhe shitblerjes së aksioneve, të justifikonin qindra mijëra euro që i kanë siguruar nga aktiviteti kriminal.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se shoqëria “Norwegian Golf Devlopment AS”, e regjistruar në Novergji, ka shitur aksionet e saj në vendin tonë për një vlerë prej 2850 euro.

Blerësi kryesor i këtyre aksioneve me 90 për qind është Ove Johanson. Dy muaj pas kësaj kontrate, Johanson i shet të bashkëpandehurit të tij Joo Borgen Nilsen 40 për qind të aksioneve të firmës për një vlerë prej 600 mijë euro.

Pra një cmim 500 herë më i madh se vlera e blerjes në një kohë që në shoqëri nuk ishte bërë asnjë investim. Nag ana tjetër norvegjezi Nilsen, regjistroi në vendin tonë shoqerine me emrin “Asia Capital Group” me object veprimatrie, ndërtime, projektime dhe zbatime të projekteve inxhinierike.

Me anë të këtyre kamuflimeve norvegjezët sollën në vend disa llogari bankare nga Filipinet, vlera e të cilave është 600 mijë euro. Kjo shifër është sekuestruar nga prokuroria, e cila përveç transaksioneve të dyshimta të blerjes së aksioneve shumë lirë dhe shitjes me një vlerë 500 fish më të lartë, ka mbledhur informacion se dy norvegjezët janë të kërkuar dhe dënuar edhe në vende të tjera të rajonit.

Ove Johanson rezulton i dënuar në Kosovë për një mashtrim me 300 mijë euro. Ndërsa Joo Borgen Nilsen rezulton pjesë e skemave piramidale në Norvegji e njohur si Unaico. Të dy të pandehurit norvegjezë janë dërguar së fundmi për gjykim në mungesë në gjykatën e Tiranës, pasi janë larguar jashtë Shqipërisë.(TCH)

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Prokuroria e Tiranës sekuestron 600 mijë euro, norvegjezët vinin në Shqipëri për pastruar paratë”

  1. titi says:

    Ska mundësi . evropianët nuk bëjnë nga kto gjëra. Kontrabandistët kriminelët tregtarët e drogës dhe burgaxhit duhet të jenë vetëm shqiptar . jo evropian. ashtu than ata homoseksualët holandez që erdhën për ferefikim për ne be. Që njerëzit e kqi në holland Jan shqiptarët. Por i thoni këtyre dobiçave hollandez që bëkan dhe evropianët larje lekësh. E shikojnë që profesorët e pisllikut ndodhen në gjirin e Evropës. Cojani një foto këshillit të Evropës ta mbyllin halen ta marin vesh mir që çdo gjë tek ne ishte Evropa dhe Amerika që e futi . se ne në vitin 90të ishim të virgjër . smernim vesh nga kto huqet e vjetra të europes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *