“Të ngrihemi për Kosovën”, nacionalistët serbë paralajmërim të fortë Prishtinës: Kërkojmë referendum

Nacionalistët serbë, që i kundërvihen arritjes së një marrëveshjeje për Kosovën, kërkojnë mbajtjen e një referendumi mbi këtë çështje. 

Qëllimi është të mblidhen 100 mijë firma, e pas kësaj kërkesa për referendumin të paraqitet në Parlament, i cili do të jetë i detyruar ta thërrase votimin popullor.

“Është e nevojshme të ushtrohet presion social dhe të parandalohet nënshkrimi i të ashtuquajturës marrëveshje ligjërisht detyruese, e cila praktikisht nënkupton heqjen dorë nga Kosova dhe Metohija”, i tha rrjetit investigativ “BIRN”, Mladen Obradoviç, njëri prej përfaqësuesve të nismës “Të ngrihemi për Kosovën”.

Presidenti Aleksandar Vuçiç e ka pohuar në disa raste kohët e fundit se komuniteti ndërkombëtar kërkon një ujdi ligjore mes Beogradit dhe Prishtinës.

“Nëse ne e firmosim do të marrim çdo garanci të mundshme, e ato që marrim nga Berlini janë njëkohësisht ato, të cilave u besoj më shumë”, pati deklaruar ai më 27 shkurt, pas një takimi me Kancelaren gjermane Angela Merkel.

Nga sa thuhet në faqen e internetit të kësaj nisme, referendumi ka fituar që tani mbështetje nga përfaqësues të Kishës Ortodokse Serbe, juristë, kompozitorë, profesorë, veteranë lufte, gazetarë e të tjerë. Plani është që firmat të dorëzohen brenda datës 28 qershor, përpara festës së Vidovdanit, një ditë e shënuar kjo në kalendarin serb.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në ““Të ngrihemi për Kosovën”, nacionalistët serbë paralajmërim të fortë Prishtinës: Kërkojmë referendum”

 1. Kuq e zi says:

  Referendum!!!
  Edhe greqia e beri nje dhe fitoi “jo”…
  Por ata qe kishin fatin e tyre ne dore i thane “ju kemi dhjere referendumin”
  Prandaj dhe referendumi juaj do kete te njejtin fat

 2. ELIOT says:

  c bejen shqiptaret per te formuar ushtrine ;;; apo presin qe serbet te qulmojen prape ;;;mos pisni nga Europa se e bejne ne breke nga putini ;;

 3. Illyrian Kings says:

  Cfare popull kafshe jane keta shtazet…

  nuk ka zgjidhje tjeter perpos shfarrosjes se tyre.

  lavazhi i trurit tek keta eshte tashme masiv dhe i pakthyeshem.

Lini një Përgjigje te ELIOT Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *