FOTOT: Rusia i tregon “muskujt” botës, prezanton arsenalin ushtarak… (dhe një paralajmërim nga Putin)

Presidenti rus Vladimir Putin tha sot se paqja në botë është shumë e brishtë teksa shteti rus është në vigjilje të paradës ushtarake që përkon me fitoren ndaj gjermanëve nazistë në Luftën e Dytë Botërore.

Rusia tregoi disa nga armaturat e saj më moderne të cilat do t’i paraqesë sivjet në Sheshin e Kuq në paradën e përvitshme “Dita e Fitores” në Moskë.

Presidentit rus iu bashkuan zyrtarë të huaj përfshirë kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu apo Presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

Në një fjalim në këtë ngjarje solemne, Putin paralajmëroi: “Njerëzimi duhet ta kuptojë se paqja në botë është shumë e brishtë. Rusia është e hapur për dialog në të gjitha aspektet për sigurinë globale”.

Në paradën e përvitshme do të kujtohen miliona ushtarë e civilë rusë që humbën jetën në Luftën e Dytë Botërore. (TemA)

12 komente në “FOTOT: Rusia i tregon “muskujt” botës, prezanton arsenalin ushtarak… (dhe një paralajmërim nga Putin)”

 1. PA EMER says:

  I PERJETESHEM DO TE MBETET 9 MAJI , DITA E FITORES MBI NAZI- FASHIZMIN ME TE EGER QE NJEH HISTORIA ..! LAVDI DESHMOREVE TE LUFTES SE DYTE BOTERORE TE RRENE NE BETEJAT KUNDER PUSHTUESVE , NEN UDHEHEQJEN E KOMUNISTEVE ..!

  1. Illyrian Kings says:

   IK MOR BIR KURVE QE NA FLET PER KOMUNIZMIN DHE NA FLET PER ” ARMIQTE FASHISTE DHE NAZISTE” QE LUFTUAN DHE DESH MUNDER ARMIKUN ME TE MADH TE SHQIPTAREVE NE BALLKAN ,SLLAVET!!

   JU TREGONI QE KOMUNISTET JANE MORTJA DHE ARMIKU ME I MADH I SHQIPTAREVE JET E MOT.

   PO ATA GJERMANET NE RAST FITOREJE, DO KISHIN ZHDUKUR SERVET NGA FAQJA E DHEUT DHE SHQIPERIA DO ISHTE 3 HERE ME E MADHE SOT MOR HAJVAN.

   TE DHJEFSHA DESHMORET RUSO SLLAV, EDHE PSE 3 GJYSHER TE MI DHANE JETEN NE LUFTEN E DYTE BOTERORE….

 2. Lumi says:

  Terhiq ushtaret e ukrahines ne gazerma se ke 5 vjet nen sanksione. Nuk je aq I fort dhe paqsor sa shtiresh.

  1. qytetar says:

   Ai di te mbroje interesat e vendit te vet. Ukraina eshte Rusia e Kieveit. Ti do doje qe Ukrainen tia lere USA-s, por kjo nuk mund te ndodhe.

  2. KATHARSIS says:

   TI LLUMI ,TERHIQ TRUPAT E NATOS,DMTH TE USA NGA KUFIRI RUS SE DO E HASH NJESOJ SI GJERMANET,FRANCEZET, TURQIT ETJ ETJ.

   KUSHDO QE E KA KRUAJTUR ME ARIUN RUS ,I ESHTE SHQYER MARMIDA.

 3. syri blu says:

  Po , tani u binda , kur pashe foton 13 thashe : eshte e vertete ruset jane gati te zaptojne gjithe boten …………………..

 4. i drejti says:

  O syri i kaltert , pse nuk e di ti , qe e ka pushtuar boten edhe me bukurine e femrave ? Modelet me te bukura e me te kerkuara jane femrat ruse . Raca sllave (serbet , ruset etj) , eshte raca me e bukur ne bote , me trime , me patriote , me luftarake , me besnike ( nuk e ndrojne fene , si ca ballkanike tradhetare , as gjuhen , as zakonet e as behen ortake e mercenare me ndonje pushtues shekullor , si p.sh. me turqit) . Te pakten shqipot , nuk kane fytyre e goje , te pergojojne , jo vetem ruset apo sllavet , qe jane me shekuj perpara , po as edhe ndonje popull tjeter te humbur ne bote .

 5. Lisi says:

  Sanksionet rusët i bëjnë më të fortë . Sanksionet i bënë rusët të votojnë per Putinin per herë të katërt dhe t’i japin
  76.69 % të votave . Mesa di unë , sanksionet e para Rusisë ia bëri Bonapari , me Bllokadën Kontinetale që rusët privoheshin nga tregetia me Anglinë . Napoleoni sulmoi Rusinë në 1812 sepse rusët thyen këtë bllokadë .
  Gjithë historia e mëpasme e Rusisë , është historia e bllokadave, që , kulmin e arritën në epoken sovjetike .
  Ajo puna e Ukrainës nuk është kaq e thjeshte . Është kollaj të flasësh si papagall për interesa të çastit .
  Sanksionet janë shprehje e dëshperimit që buron nga impotenca . Me hu nuk shtron dot edhe vende fare të vogela .
  Duhen marrëveshje të sinqerta , jo arrogancë prej kapadaiu !

 6. Veteran says:

  Epo ka lezet …… te gjithe bardhosha e bjonda , nuk ka te nxirre nga dielli tropikal !!!!!! Rrace e paster dhe fisnike …… Obama nuk ishte i ftuar me Clinton-en ??!!!! Netanyahu -n e pashe aty me Putin-in . Lavdi deshmoreve dhe vdekje fashisteve zvarranike qe bejne komente te Tema-s .

 7. Përjetësisht says:

  Foto nr 13 rreshti i parë, ushtarja nr 5 le tê vijë tmë pushtojë pak pallën..

 8. Toni says:

  Femrat ke Foto e 13 Jane si tranvestite.

 9. kico spiri nga zagoria says:

  e shkreta rusi,do te mbetet pa gaz e nafte,pa lende te pare bujqesore dhe industriale,pa grure e miser,pa lende drusore dhe minerale,pa ar e diamante.do mbetet pa buke,pa armatim nga embargo.nga embargo nuk u thye as koreja e veriut ,jo me rusia.vec nje gje,europa do te humbase tregun me te madh ,ate te rusise.por eksportin rus nuk e ndal dot.nuk zgjidhen gjerat me koke te nxehte.ka ikur koha kur behej lufte ne europe dhe trashte bythen amerika,pra nuk ka vend qe nuk preket.prandaj respekto te te respektojne.para ca ditesh u mbollen ca peme ne respekt te 42 ushtarakeve shqiptare te rene ne luftime per mbrojtjen e interesave shiptare ne….ore dini gje ku eshte sulmuar shqiperia dhe duhet te mbroje interesat kombetare?ne afganistan?po cinteresa kombetare ka atje?dhe pse ne heshtje?a nuk eshte me e udhes te jetojme ne paqe?pse nuk merret iniciative per carmatim berthamor te pergjithshem,pa dallim.ata qe e kane perdorur deri tani,te paret dhe te vetmit armen berthamore teorikisht jane me pak te besueshem,ndaj te marrin iniciativen per carmatim.komisionet e okb jane gati,mungon vetem vullneti per carmatim,per vetecaratim.kerkesa eshte per te tjeret.ata perbjne rrezik.vete edhe se kane dhene prova perdorimi,nuk perbejne rrezik.te tjeret duhet te nenshtrohen,te ulin kurrizin,sepse ndryshe cenohet siguria kombetare.ne boten tone ka vend per te gjithe.pa arme do te jetonim me mire,ne mireqenie dhe harmoni.ore,kush dreqin e shpiku i pari armen dhe luften.adami dhe eva u krijuan nga zoti pa arme,madje lakuriq,mbuloheshin me gjethe fiku.

Lini një Përgjigje te Përjetësisht Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *