Jorida Tabaku: Euro po bie jo nga rritja ekonomike, por nga pastrimi i parave të drogës

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku thotë se bizneset janë vendosur në pozita të vështira për shkak se euro është zhvlerësuar për muaj me radhë. Ajo thotë se niveli i ulët historik i euros nuk vjen si pasojë e rritjes ekonomike por e parave të pista që vijnë nga trafiku i drogës.

“Për muaj me radhë monedha euro është zhvlerësuar duke vendosur në pozita të vështira bizneset që bëjnë tregti dhe importojnë produkte për t’i shitur në tregun vendas.

Qeveria pretendon se zhvlerësimi, pra rënia, e euros në vend vjen si pasojë e përmirësimit të zhvillimeve ekonomike në vend, megjithëse të dhënat reflektojnë se përmirësimet ekonomike nuk janë aq të mëdha sa të zhvlerësojnë euron në të tilla përmasa.

Niveli më i ulët historik i euros nuk vjen si pasojë e ekonomisë në rritje por si pasojë e parave të pista që vijnë nga trafiku i drogës. Janë këto para që i bëjnë dëm biznesit të ndershëm, zhvlerësojnë euron në mënyrë fiktive dhe njëkohësisht rreshtojnë Shqipërinë mes vendeve me njollë në raportet e DASH dhe Europol”, thotë Tabaku.

Ajo vijon më tej duke thënë se dy ministra të Brendshëm janë të lidhur me familjarë me trafikun e drogës.

“Nuk është rastësi që dy ministrat e brendshëm të qeverisë janë zbuluar sit ë lidhur me familjarë me trafikun e drogës.

Nuk është rastësi që qeveria ka vendosur nën tutelë Prokurorinë e Përgjithshme për të mbyllur dosjet më të nxehta të ministrave të saj të lidhur me drogën apo edhe drejtorët e policisë që ende “nuk gjenden”. Sot ndërtimi dhe turizmi jane fatkeqësisht sektori ku paratë e droges po investohen.

Bankat kanë ulur kreditimin ndonëse ndërtime po shtohen dhe janë paratë e drogës që pastrohen përmes betonimit të qyteteve që po zhvlerësojnë dhe euron. Janë pikërisht keto ndërtime që përfitojnë nga taksat që qeveria ul dhe nga lejet që ajo jep”, vijon me tej Tabaku.

Deputetja e PD-së thotë se dosja “Xhafa” “eshte maja e ajsbergut që zbulon lidhet e ngushta që lidhen me qeverinë nga droga, krimi i organizuar e duke përfunduar në krimin financiar”.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Jorida Tabaku: Euro po bie jo nga rritja ekonomike, por nga pastrimi i parave të drogës”

 1. Zigur Qarri says:

  Euro duhet te kembehet me 1200 Leke,aq sa ka qene per 18 Vite me radhe.
  Duhet te shikohen shkaqet perse u ngrit Euro,dhe jo perse po bie.

 2. Agim Anastasi says:

  Prisja nga Z. Tabaku ndonje ide ekonomike por per fat te keq u zhgenjeva. Ajo beri politik. Kisha respekt per zonjen . Ajo nuk duhej te fliste per ministrat e brendshem se nuk i beson kush me keto perralla. Dihet qe dhe tjeter minister i brendshem te vi dicka perseri do te sajohet. Por interesi per euron priste nga z. Tabaku nje arsyetim ekonomik e jo politik.

 3. Qytetari durrsak says:

  Cfare ekonomiste qe je moj moter, me karakteristike baze, “e djallezuar dhe servile”. Edhe bukurine qe ke, mire po e perdor (si Grida Duma jote e dashur) ! Bravo ! Programi ekonomik qe shpalos ti dhe “simpatizuesit” e tu, te rrenqeth mishte, sepse me ardhjen tuaj ne fuqi (me keto mend qe keni nuk do ta keni kurre mundesine) , ti me siguri mund te jesh zv/kryeministre dhe do ta lumturosh Shqiperine drejt nje “niveli te papare ekonomik dhe historik” te ketij populli, sigurisht ne konceptin tuaj “pa taksa”, pa paguar energjine elektrike, pa paguar ujin, etj. Ndoshta, do t’ju ndihmojne parate e droges dhe te korrupsionit qe keni ne “senduk”, qe keni prej kaq sfituar prej hume vitesh qe keni qene ne pushtet perpara 2013. Je shume impresionuese me kete strategji brilante te “perpektives brilante ekonomike” qe na shpalosni.

 4. kenga qe me mungon says:

  Jorida, se shpesh e ngaterroj kete me Griden se ajo eshte personalitet erotik ne parlamentin shqiptar, edhe ti me duket se po shkon ne gjurmet e saj. Partia nuk na meson ashtu te mbajme fundin mbi gju se pastaj meshkujt nuk e kane mendjen tek ajo qe thua por tek shalet. E ka bere perendia kete pune. Prandaj qe te merresh seriozisht per ato qe thua , vish kominoshe.

 5. Lali says:

  A MOJ BUDALLAQE EURO PO SHKON NE VEND KU ISHTE PARA SHUM VJETESH PER ARSY E SE PORTAT JANE MBYLLUR NUK KA ME TERHEQJE PER TE BLERE MIELL E DROGE .BRAVO POLICIA DHE EKONOMIA PO BEN PUNEN E VET.

 6. The Punisher says:

  Vari leshte euros. Kesaj Jorides do kisha qejf t´ja shpartalloja bythen.

 7. beni says:

  Renja e euros lidhet me shum me kreditorët e kreditimit se sa me ekonominë?
  Suksesi i ekonomisë lidhet kur eksportohet diçka e jo importohet?
  Një turist ose emigrant në qoftëse do të shpenzonte 1000 euro për pak dit pushimesh sot do të harxhoj 800 ?
  Ky dificit esht shum i madh dhe i bën konsumatorët me pak atraktive në shpenzimet për pushimet,ku TVSH calon maksimumin e shum biznese të vogla të shkojnë drejt falimentimit?
  Euro 1.45 dhe interes të ulët nëpër banka dhe çmime me më të majme për konsumatorin do të ish suksesi i ekonomisë!
  Konsumatorët në shqipri kerkojn me shum te mbushin xhepin me letra,se sa një xhep të boshatisur ku ndjehen më të pa sigurtë?

 8. Shigjeta says:

  Shko moj legene keput qafen , keto injorantlliqe thuajini brenda PD-se , atje ka rota kari qe besojne te tilla , dhe jo ne forume dhe konferenca shtypi , ku veshet e ekonomisteve vendas dhe jo vetem jane te hapura te degjojne versione te ndryshme per ekonomine shqiptare per investime per legjislaturen , dhe shume e shume arsye te tjera , ju si duket ankthi qe ju ka zene ngateroni gjifha temet bashke , te gjitha temat bashke eshte ti beshe corbe qensh . Kjo siduket ngateron karin me dollarin , sic thote populli ……. eshte per te ardhur keq per nivelet e ulta te katandisjes se PD-se, thame qe te beni opozite , po kjo nuk eshte opozite kjo eshte anarki , eshte injorance , idjotesi . Nga cdo ane qe ta shikosh dhe lexosh deklaraten e kesaj debile , nuk do ta kuptosh kurre se clidhje ka renie e euros me trafjkun e lendeve narkotike , vecse te na e thote dhe argumentoje kjo ekonomistja me fame boterore , eshte fare e thjeshte dhe kuptohet nga te gjithe , pse jane katandisur kezhtu ………. fshati qe duket , nuk do kallauz thote populli ……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *