Mallkimi i Rilindjes mbi Fatmir Xhafajn, të “fundmin” socialist

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Armand Shkullaku

Fatmir Xhafaj ishte i vetmi socialist i tabanit në qeveritë e Rilindjes. Mes oltave, ogertave, etildave, senidave, damianëve, saimirëve e ditmirëve, Xhafa qe i pari ministër që Edi Rama e mori nga shtrati historik i PS. Një përjashtim, që e vendoste menjëherë ministrin e Brendshëm, në kontrast të plotë me prodhimet në seri të Rilindjes. Fatmir Xhafa nuk hynte në kabinet nga kompeticioni se kush imiton dhe i shërben më mirë shefit, por si investim politik shumëvjeçar në Partinë Socialiste dhe qeveritë e mëparshme të saj. Ai shkoi ministër i Brendshëm me autoritetin dhe personalitetin e tij publik dhe jo si figurë e klonuar në atelienë e kryministrit. Ai ishte Partia Socialiste në qeverinë e Rilindjes.

Ose më saktë, fundi i Partisë Socialiste nën qeverisjen e Rilindjes. Fati i tij politik, në mënyrë simbolike, konkretizon qartësisht zhbërjen e adn-së socialiste nga kryqëzimi me racën rilindase. Prej kohësh kjo parti e kishte humbur identitetin e saj, që kur frenat e drejtimit i mori Edi Rama. Nga parti që përfaqësonte shtresat e varfëra ajo u transformua në një grupim biznesmenësh, njerëzish të bashkuar nga interesi dhe jo nga ndonjë ideologji apo besim i përbashkët. Nga parti e hapur, u kthye në parti të kryetarit dhe, pak nga pak, falë fuqisë së pushtetit, u bë streha e trafikantëve, të fortëve, injorantëve, abuzuesve dhe servilëve. Me Rilindjen u mbyll konkurrenca politike si meritë dhe u instalua shërbimi si masë për shpërblim. Mjafton të shohësh dy kabinetet Rama, grupet parlamentare dhe kryetarët e bashkive. Kryqëzimi PS- Rilindje, prodhoi një specie të re, pa asnjë përvojë dhe përgjegjësi politike, shpesh të njohur vetëm për rekorde kriminale, të etur për parà dhe pushtet, pa identitet dhe të aftë për të mos u ndalur edhe përpara ligjit.

Fatmir Xhafa u bë ministër i Brendshëm, si përfaqësues i këtij grupimi, i kësaj partie të re të Edi Ramës. Ai mund të ishte socialist si memorie historike e këtij emërtimi, por jo si realitet i epokës rilindase. I futur në zemër të sistemit, në ingranazhin më të rëndësishëm të tij, Xhafa nuk mund të ishte ministri ndryshe. Ena e madhe e investimit të tij politik, mori etiketën e Rilindjes. Nëse në Kuvend apo në parti ishte ende kujtesa socialiste, me futjen në qeveri u pagëzua rilindas.

Ky kontekst shpjegon sot se përse ministri i Brendshëm, gjendet në syrin e ciklonit. Ai nuk shihet si një njeri që thjesht mund të ketë gabuar apo ka toleruar vëllanë e tij, por si një sivëlla i mëkatarëve, të cilët nuk dinë të qeverisin pa u bërë pis. Ai ka mallkimin e Rilindjes mbi vete. Ai është pasues i një ministri që sot ishte në sallën e gjyqit, i akuzuar për pjesmarrje në organizatë të strukturuar kriminale. Ai drejton një polici, që uniformën blu e këmbeu me të gjelbrën e kanabisit. Ai është pjesë e një strukture politike, ku deputetë, kryetarë bashkish e zyrtarë të lartë janë verifikuar me rekorde kriminale e lidhje të forta me krimin. Ai është ministër i një qeverie, për të cilën, korrupsioni është bërë shenjë dalluese edhe në Europë.

Tani, ministri i Brendshëm i një qeverie të tillë, ka një vëlla të dënuar për trafik ndërkombëtar droge në Itali, i cili jeton si qytetar i lirë në vendin ku ai është ministër. Ky akuzohet nga opozita, sipas një përgjimi, se vazhdon veprimtarinë e tij kriminale i pashqetësuar nga policia në Vlorë. Edhe sikur kjo të mos jetë e vërtetë, për një ministër normal, të një qeverie normale, në një vend normal do të mjaftonte vetëm pyetja e thjeshtë: Zoti ministër, si do të veproni me vëllanë tuaj, për të cilin e dini tashmë që është dënuar në mungesë për trafik droge në Itali dhe jeton i lirë në Shqipëri? Dhe kjo pyetje i bëhet një ministri, që ka pasuar në atë detyrë dikë që sot është nën akuzë pikërisht për trafik ndërkombëtar droge. Përgjigja e vetme është ose dorëzimi i vëllait ose dorëheqja.

Kjo do ishte përgjigjia “socialiste”, domethënë ajo e përgjegjësisë politike, e moralit publik, e respektit për veten dhe për investimin ndër vite. Përgjegjësia e politikanit që merr vendime të forta në ditë të vështira, e atij që e ka ndërtuar karrierën e tij me meritë dhe që vlerëson ata që e kanë zgjedhur. Që mban standartin e lartë dhe jo karriken e përkohshme. Ndërsa përgjigja rilindase është ajo shmangies së përgjegjësisë, e manovrave meskine të tipit: balta e opozitës, nuk dija gjë, janë kushërinj të dhjetë, s’kam kërkesë nga Italia, nuk e di pse vëllai ka dy emra, nuk kam shkelur ligjin, etj.

Fatmir Xhafa ende nuk ka folur. A do të flasë si rilindasi i radhës apo si fundmi socialist i Rilindjes, kjo është dilema e tij personale por edhe përgjegjësia publike. Njëkohësisht dhe mallkimi i sektit ku pranoi të bëhet pjesë.(Lapsi.al)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

30 komente në “Mallkimi i Rilindjes mbi Fatmir Xhafajn, të “fundmin” socialist”

 1. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Si ato fjalimet qe lexohen neper kongrese partish,
  Fatkesi qe kemi te tille drejtuesish gazetash,me te tilla shkrimesh eshte emeruar ne detyre ky palo analist !!!!
  Per te realizuar nje kolazh audio,sot nuk eshte e veshtire,ate mundt ta realizojne edhe adolishentet !
  Ne kete rregjistrim “ambjental” te terheq vemendjen se si rregjizori ka bashkuar ne te njejten kohe te dy folsit dhe rregjistruesin “ambjental”!
  Prokuroria duhet te merret me telefonin fikse,per te verifikuar biseden dhe vertetesin e saj,te mos corejentohet nga “ambjentali” !!!!
  Kjo realizohet shume shpejt,ekzistojne numrat e cel.koha dhe rrjeti.

  1. Iliri says:

   Eshte bere ustare besnik i bandes salihit….atij qe shkaterroi grabiti vrau e shiti vendin! Ku e ka memorian ky majmun i gazetarise …. Per analogji ‘krijon’ banda tek partia ‘armike’ e partise e shokusalih ! Turp ! a isje ne moshe madhore kur ne mes te qyteteve e fshatrave transportohej droga me thase …lirshen si bsrin e thate fshatari! (te pakten ne shkoder 1993-1997)

 2. Aziz Latif Aleluja says:

  E mor Mand dhe ti je gazetar i vjeter dhe e di historin e viteve 98 -2000.Mos prit pergjigje per dicka qe ska pergjigje

 3. Une,Lubonja says:

  Ja me ne fund arriti mendimi shkencor nga spiuni i Argites. Poshtersia dhe llumi rrrine bashke! Njerez pa turp pa cipe te poshter si vete poshtersia!

  1. Bureto says:

   Mos e besoni! Nuk e ka shkruar Shkullaku, por Saleh Berisha këtë pamflet. Shkullaku ka vënë vetëm emrin e tij. Saliu mjeshtër i diversionit, u qan hallin socialistëve që kanë në qeveri vetëm një ministër nga ata që kanë dalë në foto me Enverin, pra një enverist. Do të donte që të kishte më shumë që edhe më shumë ai të ulurinte që u kthyen enveristët alias komunistët, por këta si komunist i devotshëm që ka qenë vetë për 22 vjet, nuk ka shumë qejf t’i përmendë. Dhe ja që e ja zënë halli i madh, sepse edhe këtë komunistin e fundit (socialistin e fundit thotë shkullakberisha) na e paska zgjedhur Amerika. Ky është kulmi. Amerika antikomuniste na paska preferuar një komunist, të konvertuar në socialist dhe jo në demokrat, siç zgjodhën (pranuan, mbështeyën etj. edhe atë). Mos u ngatërroni, mirë kanë bërë, jo mir nuk kanë bërë mirë, sepse ky është një komunist antikomunist, që nuk mund të jetë demokrat. Tashmë, në fakt ka kohë, që ata, amerikanët, e kanë kuptuar se ky provincial u ka ngelë në derë. Hëpërhë!

 4. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


  Kështu flet kur ha
  drejt nga uturaku
  rob pa dinjitet
  o Armand Shkullaku.
  *
  Të njohën të gjithë
  i riu e plaku
  shpif diçka do mbetet
  Armand Shpifaraku.
  *
  Posht brezit godet
  dhjaksi e dinaku
  njësh je bythë-kokë
  o Armand Shulaku.
  *
  T’i lëroftë Kina
  me ç’të përmban praku
  mbeç në bebelina
  O Armand Dafllaku.

 5. Akil says:

  Foli ky kurva normal mire ia bojne ktyre bushtrave si te majte e te djathte te gjith kelyshat e komunizmit jon fara e tyre eshte ne te gjitha partite ndersa ky plehra bashke me plehrat e tjera te klanit e te tjere tv e gazetare leshi vec gjoba vjelin bojn shkrime e presione per te kap tendera si sandri nga mikrofoni i saliut komunist kaloi te rama kelysh koministi por edhe bushter qe i japin ktyre tendera per dite edhe shikoji si jan bo krejt koke e qafe e trup njesoj bjeri rames bushter se ai vdes per reklame i mbushi te gjitha tv me reklama vec te bojn fresk ky palaco e sulmon ai sandri e ferkon kuptohet ashtu osht loja me i vu gjoba por rama gjobat i ka gati ia keput tendera e leje e koncensione edhe te gjith ok shqipja shkon per lesh drejt afrikes per eu as bohet fjale se te dera do e mbajne si i mbajne kto njerzit prit atje se jam i zene edhe luajne me kompjuterin prandaj o pupull keni nje shans te madh kur te vijne zgjedhjet mos delni ne votime hic edhe te dalin vetem ato pisat qe u sherbejne ktyre gazetare e ca bisneslesha qe i lepihen gjith kohes per tendera as 3 perqind me gjith administrate qe punojn ne shtet bojne 5 perqind te popullsise le ta fitoj kush te doje te gjitha kelyshet e komunisteve jane vec jan bo pak me modern e te shkojne ne afrike palacot me ate qeveri leshi qe nxjerrin me 5 perqind te popullit atehere rrezohen kto pisa mos te dalin me ne tv se ngelem tu pa vec sport e film se tjeter gje cfare me pa neper tv poshte komunistet bashke me kelyshet e tyre nga 1945 deri 2018

 6. xhemal says:

  dolen kamikazet e sali ziut te flasin,ulerijne,shajne,shpifin,baltosin,akuzojne,denojne,sajojne por e kane kot,keshtu fundosen me teper ne gropen e halese ku kane rene,jane te humbur nga menyra si sillen flasin,.se per te punuar sbehet fjale,u mungon gjykimi, idete, jane shteruar fare,shqipetare braktisini nuk vlejne per asgje jane mbeturinat e anarkise,vjedhjeve ,vrasjeve,urrejtjes ,etj

 7. pojaku says:

  Shkrim i poshter si vete shimpazeja moracak qe e shkruan. Po do te paguhet nga kriminelet e deklaruar dhe jo imagjinare dhe per bythelepiresit e perjeteshem mjafton. Te kerkosh ndershmeri nga specie islamike me emra “shkullak”eshte si te kerkosh te besh kaligrafi ne bythen e majmunit

 8. ani says:

  Po ti topall plehre kur ishte rasti i Tahirit ca nuk the… tani renditi nje cike faktet:
  a e dinte ministri per denimin e te vellait dhe cfare hapash ndermori?
  a ka nderhyre ne kodin penal… te jape deklarate te tij per kete gje
  a mendon se pergjimi eshte i vertete dhe a i ka kerkuar organeve te drejtesise te hetojne.. a e ndjen veten pergjejes??? keto na thuaj jo rilindja jo ps….nuk percaktohet personaliteti as nga klani as nga partia… ky qe na erdhi me shpaten e drejtesise dhe luftes ndaj krimit nuk mund te kerkoje moral tek vartesit dhe se fundi duhet te dorehiqet nga cdo pozicion… te dorezoje edhe mandatin meqe ai eshe veteran dhe burokrat sic vete e ka deklaruar dhe jo ‘nje dale i ri’ si paraardhesi!!!

 9. nuk kam faj une says:

  Sa pashe foton e ketij idioti, nuk e lexova fare se e di refrenin e tij.

 10. Lili says:

  Sali qen Berisha eshte bere aq boze ne keto manovra…hedh krimineli berisha nje genjeshter dhe leshon ne fillin zagaret e sulmit lul, mul, alibej- leshi, paloke thurhuqi.Oastaj dalin zagaret e kazanit nje e nga nje….lubonje spiuni i babes se vet, nipu i hysni kapos, bubi kacurrel shkullaku, ariu me lesh zheji…e me rradhe…po luajne mendsh seose Xhafaj eshte i vendosur te bej polici e shtet.

 11. Cuku says:

  F.l.m.Gopisti I NSHRAKUT
  Je fantastik,,,,,
  Nuk I vlen te shtosh gje per kete uturak Shkulmakun,,

 12. student says:

  Armad Shkullaku , Lubonja Lubia e kompani flisni e perdosni ne c do rast duke bere sikur po na ndriconi kur ne fakt po shisni cfare mund te shitet.
  Nje pyetje do beja per Lubonjen por njesoj eshte dhe per shume te tjere qe ne vend te shkruanin per qershite qe ka super prodhim por jo treg bejne sikur po digjen shpirti per kete vend.
  Pse nuk te vjen mire per burgun e bere vetem se dikush tha se dicka kishe bere apo thene pa prove? Pse kerkoni denime e ndeshkime tamam sikur Enveri i bente me mbledhje byroje , tani duhet ti bejme me cfare prrallisni JU neper studio.
  Krimi eshte veper penale dhe per te qene i tille do prove jo tahshetheme. O shqiptare. Une e kam jetuar kohen e Enverit . Kjo qe beni ju eshte me e pistet dhe diktatoriale se ajo kohe.

 13. Alban Dega says:

  MOS MA FYEJ UTURAKUN

  O Gopisti i NSHRAKUT
  Mos ja ul vleren
  Oturakut !
  Mos ma ul
  Ne shkalle te
  Shkullakut !
  Se zoti Shkullaku
  S’eshte gje tjeter
  Vec Shkulaku!
  Gjithnje e quaj
  Shkulshkulaki !

  Shenim: Ne dialektin e Veriut fjala shkule
  ka kuptimin e jashteqitjes me diare
  saktesisht diare !
  Shkulan ose shkulak perdoret si
  epitet, percaktor per dhjeracake,
  shpifes, coftana, intrigante qe hedhin
  gurin e fshehin doren, pa karakter!
  Ne cdo shkrim per Kazanin mediatik
  deri sot Armand Shkullakun e kam
  quajtur Armand SHKULSHKULAKU !
  Pa asnje perjashtim !

 14. Besniku says:

  Po flet imami i PD, mbani vesh dhe degjoni, o milet! Shiheni se sa njeri i ndyre qe eshte, si ata islamiket tek xhamia ne Rrugen e Kavajes, ku mblidhen per t’u falur me bythe perpjete. Turp i madh! Gazetar shpifes, i neveritshem ne pamje dhe i urryer kur e degjon. Sherbetor i kryeislamistit Saleh Berisha.

 15. Franci says:

  Ky topalli morracak Shkullaku eshte gazetari me trupeshk pas Cim Pekes.
  Sherbetor i pervuajtur i vrasesve BB.

 16. ferdi says:

  Mos u shqetësoni palaçot e PD s kemi dhe për ju një haber të mir për qefin e saliut do heqim xhafen do vem ballen ministër të brengën pse shqetësoheni ja u gjejm ne vegjen ju plehrave antishqiptar të PD si.

 17. ferdi says:

  Mos u shqetësoni palaçot e PD s kemi dhe për ju një haber të mir për qefin e saliut do heqim xhafen do vem ballen ministër të brengën pse shqetësoheni ja u gjejm ne vegjen ju plehrave antishqiptar të PD si. Ok.

 18. shqupisti says:

  Personifikimi me i felliqur i gazetarise familjare te salushit. Kamikaz dhe bythelepiresi me i spikatur i berishajve. Zhduku qelbesire se ndyve televizinet me daljen tende.

 19. shkodrani says:

  shko mor shkerdhat mor turi derr mor spiju po ti as per coban dhish nuk ban i rrosh bo….. tan sacjalistave mor flliqsin

  1. Pellumbi says:

   Nuk kam zakon te ofendoj kend por nje gje e them me bindje se ky sullaku eahte ne me te fundit ne analizat qe ben nuk i del asnje.

 20. TNT says:

  Shkullak! Tu deshen 15 vjet te rregulloje mjekren, dhe per kete tia dish faleminderit nipit te Xhaxhi Hysniut qe te bleu nje BrAun. Shkullak, lufta jote kunder komunisteve e socialisteve ne nje bange me Andi Bushatin do e quaja shkullatizem, qe te vjen neveri.

 21. Ola says:

  Keto jane fjale te dala nga goja e nje ndyresire e nje njeriu pa pa personalitet qe eshte vene ne sherbim te Lulit dhe rrugaceve qe mban pas .Prandaj nuk impresionon njeri.

 22. Kol Tivari says:

  Perralle nga e kaluara

  Vinte sigurimsi e i binte prakut
  Asnjehere s’u ndal po gjithmone mbas dere
  Roje stallash niste baben e Shkerdhakut
  Dhe me nanen kurve,shkrihej ne mindere

  Sa e sa kuadro kishte koprativa
  Vijshin me kalue nete te bukra prrallash
  Oficere,police e rrace operativa
  Tue fjet me nanen e baba roje stallash

  Prandaj mos u lodhni,mos u jepni durve
  Kur flet si i ndershem ky Armando shurra
  Ai asht thjeshte vetem nje klysh kurve
  Biri I nanes kurve me mbi 200 burra

 23. Pogradecari says:

  Mos u merrni me Shkullakun do ti ruaj pasurite qe ka bere duke kercenuar e gjobitur njerezit lart e poshte. A na thote dot njeri pse e cuan ne Tv klan kosova, ti mbulonin horllsqet dhe imoralitetin, pyeteni si i ka bere 5 shtepite. Njerez ziliqar qe nuk dine se cfare te sajojne. Nuk kuptoj cfare kane njerezit qe shqdtesohe,, ka prokurori qe merret me kete pune dbe qe e ka per detyre ta coje deri ne fund ceshtje.

 24. lisi says:

  Kete monster ke neveri ta shikosh e jo me ta degjosh apo ta lexosh.

  1. Tehyp Lala says:

   Te lutem Armand Shkerdhaku. Hiqe hurin nga bytha kur je ne studio,nuk te lejon te qendrosh drejte. Ti je nje burre kurve qe shkerdhehesh dhe nga goja. Ty nuk ta fut kush ne pordhe or legen se dhe pordha shkon dem.

 25. Qytetari durrsak says:

  Sa i shemtuar ky njeri i medias se blere ! I shemtuar ne pamje, ne shpirt dhe ne mendime !

 26. vito says:

  POOOOO , ky esht muxhahidin komplet , çar fytyreeee ,çfar nxirni neper televizone mer zot , ky te ofendon rracen puuuu shikonjeni me venendje tamom dumbabist , sa posht kemi ren mer zot te dali te japi mend ky pu pu pu pu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *