Për ata që ëndërrojnë standardin “Rusmali” për Fatmir Xhafajn!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Mero Baze

Për të disatën herë ditët e fundit njerëz të Partisë Demokratike, po më shumë propagandistë të saj, po përpiqen të përdorin precedentin e Ilir Rusmalit për të bërë analogji me Fatmir Xhafajn. Është interesante kjo dashuri e papritur e PD-së për standardin “Rusmali”, ndërkohë që askush nga ata që e përdor, nuk i flet as me gojë Ilir Rusmalit, dhe ndërron rrugë po t’iu dalë përballë.

Ashtu siç ka ndodhur dorëheqja e Rusmalit, dhe nën dritën e fakteve që kanë pasuar armiqësinë e Berishës ndaj Rusmalit, është e qartë se ai ngriti një valë kundër korrupsionit në vend, me përpjekjen për të standardizuar disa hallka kyçe kundër korrupsionit në administratë. Në deklaratën e tij të dorëheqjes, ai e ka pas thënë qartë se “në punën time unë e dija që po ngrija një valë kundër korupsionit. Por e dija që vala mund të më kthehej dhe kundër. Tani vala erdhi dhe unë duhet t’i rezistoj valës”.

Historia  e vëllait të tij ishte e gjitha një stisje e njerëzve të Sali Berishës për ta larguar nga rrethi i tij i afërt, njeriun që nuk i kishte firmosur të birit kontratën e Gërdecit dhe njeriun që i kishte firmosur ardhjen e Izet Haxhisë në Shqipëri, me garancinë që të rigjykohej. I vëllai ishte një sajim banal për ta bërë pis.

Atë thjesht e goditi në formën e reagimit hakmarrës, vala e korrupsionit që ai donte të godiste, duke e marrë seriozisht detyrën e tij si zyrtar i lartë.

Nëse ka ndonjë analogji me Fatmir Xhafajn kjo histori, është pikërisht përpjekja për të prodhuar një problem me vëllain e tij, për të goditur një zyrtar të lartë, që e ka marrë seriozisht detyrën kundër krimit. Hakmarrja e korrupsionit dhe hakmarrja  e krimit, janë njësoj për çdo zyrtar serioz në detyrë.

Por nuk kam dëshirë të bëjë historik analogjirash, por të kthehemi dhe një herë tek dashuria e papritur e PD për standardin “Rusmali.”

Njeriu nuk është kurrë vonë të adhurojë diçka të rëndësishme, një standard të lartë moral që nuk e arrin dot vetë, apo një person me integritet. Dhe nëse PD sot do të kishte filluar vërtetë të kishte dashuri dhe adhurim për standardin e Rusmalit, do të ishte lajm i mirë.

Por kjo nuk është e vërtetë. Ilir Rusmali është për PD-në një rrezik më i madh se PS, pasi ai standard dërgon jo në shtëpi, por në burg, shumicën e kupolës së PD.

Përfytyroni ta adaptojë këtë standard Lulzim Basha, i cili nuk ka dhënë dorëheqje asnjëherë në jetë të vet për asnjë arsye, as kur është akuzuar nga Prokuroria se ka vjedhur 220 milionë euro, as si ministër i Brendshëm kur ka vrarë katër qytetarë, as si kryetar partie kur ka humbur thellë dy herë zgjedhjet.

Përtej banalitetit dhe dashurisë së papritur për Rusmalin, PD duhet ta dijë se nëse kërkon një standard si ai i Rusmalit, duhet të mos përfaqësohet në parlament nga hajdutë ordinerë të dënuar, si Grida Duma, që shet nga dy herë apartamentet e partnerit jo vetëm në biznes, nuk duhet të përfaqësohet nga hajdutë legalë si Lulzim Basha, nuk duhet të përfaqësohet nga injorantë si Flamuri, dhe mbi të gjitha, nuk duhet të përdorë dy standarde, një standard pushteti, në të cilin përjashtohet Rusmali, dhe një standard opozite ku gjoja “adhurohet” Rusmali.

Kjo, sepse PD nuk ka standard aktin e Rusmalit, por zbimin e Rusmalit për shkak të atij akti. Ai me atë akt, vendosi standardin e tij, jo të PD-së.

PD nuk mund të adhurojë standardin dhe të vrasë njeriun që e ka vendosur. Nëse janë penduar dhe u duhet Rusmali, le ta marrin Rusmalin në PD, por kujdes, se me standardin e tij, do t’u boshatiset selia.

Dhe të rrezikuarit kanë të gjithë emër e mbiemër, që nga Sali Berisha, Shkëlzeni, Argita, Lulzimi, “Mulërat” dhe gjithë kokëtulërat banalë në atë seli.

Standardi real që ka krijuar PD kundër krimit dhe korrupsionit, jo vetëm është mijëra vite larg standardit Rusmali, por si standard e mban Shqipërinë të korruptuar dhe kriminalizuar.

Nëse PS do të vendoste të qeveriste me standardin e PD, Fatmir Xhafaj dhe Saimir Tahiri jo që s’duhet të preken, por të dekorohen, dhe nëse Edi Rama vret 30 veta (26 t’i vrasë Gregu, plus 4 në demonstratë t’i vrasë vetë Edi, dhe të mburret) dhe nëse Gjiknuri akuzohet për 220 milionë euro nga Prokuroria për ndonjë rrugë si Lulzim Basha, dhe nëse Arben Ahmetaj do vendoste drejtor tatimesh dikë që ka  zhdukur njerëz të gjallë si Arben Sefgjini, askush nuk duhet të preket. Por për fat të mire, PS nuk ka standardet e PD dhe po i përball njerëzit e saj me ligjin. Dhe po i përball me dinjitet dhe një kosto të lartë për të për të.

Diferenca e PS me PD, është e frikshme, pasi PS po përball njerëzit e saj me thashethemet e PD, ndërsa PD ka mbrojtur njerëzit e saj nga provat ligjore që i implikonin në vrasje, zhdukje njerëzish dhe korrupsion galopant.

Ndaj është mirë që PD të mos bëjë shaka duke folur për standarde, aq më pak me standardin “Rusmali”, se si standard, është një armik real për PD. Një armik që i heq PD-së dhe rojen e parkingut, se dhe rojet janë nga ata që  kanë vjedhur ndonjë biçikletë, e jo më politikanët.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

26 komente në “Për ata që ëndërrojnë standardin “Rusmali” për Fatmir Xhafajn!”

 1. Arber ilirii says:

  Nese veprimet e tashme nuk do te shoqerohen edhe me veprimet ndaj ish zyrtareve qe kane kryer krime nga saliu e te tjere do jete katastrofa e shtetit shqiptar.

  1. Lavdosh says:

   Po cjane keto qe brockullis. Pergjimin Rusmalit ja beri sajmir shehri njeriu i Bamir Topit. Kete nuk e them une por e ke shkruar zotrote qemoti kur nuk lepiheshe por peshtyheshe me Bamirin. Kur e ben genjeshtren zanat ushtroje me goje e jo me dore se fjalet i merr era por shkrimi mbetet.

   1. Selman Permeti says:

    Po mir gjeje shkrimin e na e trego… o lavdosh, sajmir sheri i ziu nuk e di as sot se kushe ka perdor ne ate histori. Qe prapa skenarit te pergjimit ish saliu kte e vertetojn edhe kabllogramet e USA. Rusmaili ne cdo rast qendroi lart dhe nuk ushqeu thashethemet qe perhapte Saliu. Dhe Mero e ne ate kohe ka vene gishtin tek saliu. Kaq kisha…

 2. vertetesia says:

  mero,
  ke harruar nje detaj shuuuume te rendesisehm.
  xhafaj e ka vendosur standartin e doreheqjes qysh me 2005. Po, po. Edhe atehere doli ceshjta e “gonit” dhe xhafaj vajti drejt e tek kryeministri (Nano) ne kohe dhe kerkoi doreheqje.
  ai verifikoi me strukturat e veta dhe si burre qe ishte i tha … nuk je i perfshire … vazhdo punen.
  rusmali eshte i dyti

 3. Kozmo says:

  PER SHQIPERINE ESHTE NJE NDER, QE KA NE RADHET E POLITIKES NJE NJERI TE AFTE SI FATMIR XHAFAJ . PD KA URRETJE PATOLOGJIKE NDAJ NJERZVE TE AFTE DHE PRANDAJ JANE PERPJEKUR QYSH DITEN E PARE ,PER TA RREZUAR ,POR NUK MUNDEN . TANI KAPEN PAS GJYSEM VELLAIT TE TIJ .
  CDO NJERI PERFAQSON VETEN E TIJ DHE NUK MUND TE DENOHET PER GABIMET E PJESTAREVE TE TJERE TE FAMILJES . EDHE PERPARA ZOTIT CDO NJERI, DO TE JAPI LLOGARI PER GABIMET E TIJ DHE JO PER VELLAIN APO MOTREN .

 4. Ylli says:

  Propagandistet e PD !!!!???? Hahahahahahaha .
  I madh je o Mero si avokat i Ervin Elvis Edvin Rroshit dhe tani i Agron Geron Xhafaj !
  Edhe Zyra e Agjit – Propit e Zones se Pare Operative do ta kishte zili .Propagandistet e PD ,hahahahaha sa kom qesh.
  Edi Ramen e simpatizoj dhe vleresoj per disa zhvillime .Por per ate qe i heq kapelen eshte se keta propagandistet e PS dhe me nder analistet e majte justifikues te superskandaleve i ka katandisur legena te legenosur ,sa Fahri Balliu i PD dhe djali i tij duken si “Dombi dhe i biri” i Dickensit !Te lexosh shkrimet e ketyre letyrave majtiste si Muç Nano e kompani para 2013 dhe ti krahasosh me çfare shkruajne tani ,te peshtihet njeriu dhe legenlliku shpirteror i ketyre monstrave mediatik.
  Keta diten e pare heshtin ,te dyten bejne te çuditurin dhe te treten dite hidhen ne sulm…..Gerdeci ,KESH ,21 Janari etj.
  Fatmiri i shkrete ka thene qe ….nese vertetohet qe vella im eshte denuar per trafik narkotikesh ,une menjehere jap doreheqje .
  Cfare ka ketu per propagande !?!?!?!? Propagande eshte fjalia e famshme e Edi Rames…..vellai i Fatmirit punon si qeni per buken e gojes ??? Djathin ja siguronte Fatmiri nen moton e famshme komuniste ,BUKE E DJATHE E RRUSH BALLKONI .
  Me sa kam kuptuar gjithe keto vite ,socialistet rilindas duhet ti puthin bythen Sali Berishes per Gerdecin ,se sa here kapen duke vjedhur se ndajne nga goja Gerdecin dhe ndjehen krenar per skandalin e rradhes.
  Po kur te flase Sajmiri ,çfare do shkruani o sherbetore te Tahir llukubabashta !!!
  Propagandistet e PD……sa kam qesh o Mero .Mos e ke fjalen per Sandrin e Klanit.???

  1. orwell says:

   E kam thene dhe po e them

   Berisha eshte nje kriminel i ndershem qe ka pranuar shume krime te tij hapur fare pa ju dridhur qerpiku
   se i ka patur gjithmone donald lute e rradhes pas bythe here fshehur por me shume hapur….

   Pra,berisha eshte Mega-kriminel por jo fajtor
   .
   Fajtori nr 1 eshte donald luja qe ka kaluar nga kostumi dipllomatik dhe ben sikur do zeje peshkun e madh dhe po i bluan kockat nga mbrapa tahrit dhe xhafes per kilograme gabime dhe zgerdhihet E PERSERIS ZGERDHIHET me tonelatat e krimve te berishes…Ky po vepron njelloj si i ziu arvizi qe ishte arkitekti dhe zbatuesi prapa skenes te kutive te gabuara ne 8 maj 2011 qe fitoi krimineli i tij ne ngjitje

   A i ka harruar Don Luja keto krime ?

   Fifty Shades of Berisha Grey is criminal erotic romance novel by Berish & sons

   1.Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. ,Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta,, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

   2. prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, realizon një përgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha në zyrën e Jozefina Topallit. Në përgjime Ngjela akuzon Berishën: ,Ti e ke idhull Enverin, Ndërkohë që Berisha i përgjigjet: të përjashtoj nga partia. Doje të bëje si Nano me Metën. Biseda e përgjuar mes tyre bëri xhiron e mediave, ndërkohë që ky ishte sinjali i parë i përgjimeve brenda qeverisë së PD.

   3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishës, Dritan Berisha, i punësuar në ministrinë e brendshme shkakton një incident me armë zjarri përpara hotel ,Dajtit, në qendër të Tiranës në qershor të vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndërhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishës emërohet në sektorin e kurrikulave në Akademinë e Rendit vetëm një vit më vonë.

   5. Nëntor 2006. Berisha shpërblen 250 mijë euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje të fshehtë me forumin e Crans Montanës dhe në marrëveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, është miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kërkoi që termat e kontratës të mos publikohen. Kësti i parë i parave u dha me nënshkrimin e marrëveshjes.

   6. Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe ,??fshesës Berisha,??, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padretësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.

   7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës ,Alpine, Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës ,55, Ndërkohë që menaxherja e ,Alpine, ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.

   8. 28 shkurt 2007. Për shkak të deklaratave politike, Qeveria humb betejën me Turqinë në ekstradimin e Aldo Bares, kapobandës së Bandës së Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatës së lartë prova politike, një spot elektoral të PD. Që atëherë e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumë të kërkuar, nuk është kryer.

   9. 25 prill 2007. Vetëm pak ditë para vizitës së presidentit të SHBA në Shqipëri, George Ë.Bush, pas një sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorëheqjen nga detyra ministri i jashtëm Besnik Mustafaj. Mes tyre është zhvilluar një sherr në zyrë.

   10. Maj 2007: Qeveria ndërmerr nismën për miratimin e ligjit ,për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë, ose atë që u konsiderua si ,??Ligji i gjobave, Sipas projektit, parashikohej vënia e gjobave nga tatimet në masën 15% edhe pse nuk kishte për këtë një vendim gjykate. Ligjin e kundërshtoi biznesi dhe opozita dhe përfundoi në gjykatë kushtetuese.

   11. Qershor 2007: Del skandali i shkollës ,??Omiros, në Korçë. Ministria e Arsimit që miraton kurrikulat e shkollës miratoi edhe një tekst historie në këtë shkollë greke në Korçë, duke deformuar historinë e Shqipërisë. Çështja hapi debate të shumta në parlament, opozita kërkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

   12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos një gjobë marramendëse ndaj televizionit Top Channel. Bëhet fjalë për gjobën 13 milionë euro, nën arsyetimin evazion fiskal. Një rast i paprecedent në vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjëherë ndërkohë që është ende e vlefshme. Vetëm dy vite më vonë, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionë lekë, televizionin NEËS 24, vetëm sepse transmetoi një spot televiziv të grupimit G99

   13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierë me armë të nisura nga Shqipëria në drejtim të Armenisë. Tregtia e armëve shkaktoi një superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjëherë i dërgoi letër konferencës islamike për penalizmin e Tiranës zyrtare. Armenia në këtë kohë ishte në konflikt të hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipërisë si një akt kundër Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndërmarrja Meico.

   14. 29 gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.

   15. 8 shtator 2007: Mungesë totale rendi në Gjirokastër. 100 lazaratas fusin në komisariat të gjithë policët. Djegin edhe godinën e komisariatit. Shkak u bë vrasja nga forcat renea të të kërkuarit Sabri shurdhi.

   16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve të Tiranës Flamur Mallkuçi së bashku me 4 inspektorë të tjerë. U vinte gjoba bizneseve.

   17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugëve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugëve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarë të tjerë të administratës shtetërore. Kërkonin ryshfet për fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janë jashtë dyerve të burgut të gjithë të akuzuarit për ryshfet gjatë kësaj kohe.

   18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishës me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijë dollarësh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare një ditore dhe kërkoi që kontrata të ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet për Tom Ridge. Në qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtësisë në SHBA të bënte publike këtë kontratë.

   19. 9 tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Këtë periudhë, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nën akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë cuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardë euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndërkohë që ministri Basha është pa imunitet dhe çështja e korrupsionit ka mbërritur deri në gjykatën e Lartë. Qeveria, asnjëherë nuk bëri publik projektin dhe kontratën me firmën ,Bechtel Enka,. Ende sot, nuk ka një faturë të qartë financiare.

   20. 1 nëntor 2007: Lulzim Basha, ministër i jashtëm kërkon ndryshimin e mandatit të OSBE: Nga ndërhyrja të kalojë tek ekspertiza. Kërkesa u bë gjatë konferencës së ambasadorëve në Tiranë. Debati rikthehet sërish në gusht 2008. OSBE i con letër Lulzim Bashës: duam të qëndrojmë, s,??duam të ndryshojmë mandatin

   21. 6 nëntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku në dorën e Bamir Topit. Dëshira e fundit e Sollakut: ,Zoti e shpëtoftë Shqipërinë, Shkarkimi u bë me anë të votimit me 77 vota pro, 36 kundër dhe 3 abstenime, të raportit të komisionit hetimor të hartuar nga përfaqësuesit e maxhorancës, që kërkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve të rënda ligjore gjatë ushtrimit të këtij funksioni. Ndërkohë që me ardhjen e qeverisjes së PD, Sollaku dhe bashkëshortja e tij u gjendën nën hetim permanent dhe nën presionin e maxhorancës.

   22. 14 nëntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vëllain e ish ministrit të drejtësisë Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte për një tender te drejtoria e burgjeve. Vetëm një ditë më vonë, në 15 nëntor, jep dorëheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishën se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

   23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional për korrupsionin në 66 vende. Sipas raportit më problematike paraqitet Shëndetësia dhe gjyqësori, Rreth 80 % e shqiptarëve nuk besojnë tek qeveria.

   24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e ,??Argita Berishës,??, vajzës së kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombëtar ndërkohë që vajza e kryeministrit vërtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit të saj tregtar. Pas presionit të medias, Argita Berisha bën ndryshimin e deklarimeve në Qendrën kombëtare të regjistrimit të Bizneseve: në datën 4 shkurt 2008 figuronte si ,??shërbim konsulence dhe avokatie,??, ndërsa në 8 shkurt u shndërrua në aktivitet të përgjithshëm.

   25. 15 mars 2008: Shpërthen Gërdeci, skandali më i madh korruptiv në Administratën Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunën nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë.
   Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorrën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha. Vetëm 38 minuta pas shpërthimit të Gërdecit, Mediu flet në telefon me djalin e kryeministrit. Ndërkohë që tre ditë pas tragjedisë, Shkëlzeni takohet me mediun në zyrën e këtij të fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramën dhe pak minuta para se të arrestohej Ylli Pinari. I përfshirë në këtë aferë rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisë amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, i cili kishte bërë pronare vajzën e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit në firmën ,??Trans Digging,??, e cila ndërtoi fabrikën e Gërdecit. U përfshi edhe ish ministri Aldo Bumçi, i cili vendimin e qeverisë që i hapi rrugën Gërdecit ia besoi Shkëlzen Berishës. Denoncuesi kryesor i gjithë kësaj afere u bë ish biznesmeni Kosta Trebicka.

   26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neë York Times, për armë të skaduara nga Shqipëria drejt Afganistanit. MEICO e përfshirë në trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratë nga Pentagoni për të pajisur me armë ushtrinë afgane, nëpërmjet një prej njerëzve të listës së zezë së SHBA, Henry Tomei, nëpërmjet firmës Evdin. Në pazarin e shitjes së fishekëve u përfshi edhe djali i kryeministrit, pas një bisede të regjistruar mes Kosta Trebickës dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se në këtë aferë ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si një letër higjenike, ndërkohë që gazetari amerikan në një intervistë në Gazeta Shqiptare tregoi për presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi të për marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa ,??Made in China,??.

   27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi për Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

   28. 8 prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisë me firmën holandeze, ku CNN merrte 90 mijë euro ndërsa studioja grafike merrte 210 mijë euro për 90 sekonda e 6 ditë xhirime. Ndërkohë që ofertat e CNN të vitit 2006 kishin qenë shumë herë më të lira.

   29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

   30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrëzon kandidaturat e Bamir Topit për anëtar të Gjykatës së Lartë. Rrëzimi i këtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të komunitetit ndërkombëtar, SHBA, OSBE, dhe Këshilli i Evropës kundër praktikave të ndërhyrjes së qeverisë në institucionet e pavarura.

   31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve për pazare në zonën e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarë të hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degës së PD në Vlorë. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Në 2005 kandidoi për deputet në Vlorë pas humbjes u emërua të zyra e Kthimit të Pronave.

   33. 1 gusht 2008: Qeveria përgatit ligjin për prokurorinë. Shkakton reagime të forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione të forta për të vënë nën kontroll prokurorinë. Flet edhe Berisha: Shqetësimet e SHBA për ligjin për prokurorinë, një trillim

   34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret në Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit që ujiten me autobote shtetërore. Qeveria dhe policia nuk pranojnë dot dështimin në luftën kundër kultivimit të kanabis sativa.

   35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramë kokainë në makinën e ambasadorit shqiptar në itali. Skadali në Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushëriri i parë i Rahman Selmanllarit, shokut të ngushtë të Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit.

   36. 13 shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.

   37. 5 tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit të jashtëm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions. Prokurorët ndalohen për herë të parë të pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia për t,??u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramën: Eshtë prokurore e diktaturës. Pasuritë e Fazlliçit po i bllokon mafia.

   38. 1 shtator 2008: Një tjetër skandal në fushën e bujqësisë. Shfaqet për herë të parë misri pa kokrra. Sabotohen të gjithë fermerët shqiptarë. Farën e misit pa kokrra e solli në Shqipëri Fiqiri Ismaili, që është njëkohësisht edhe kryetar i Bashkisë së Vorës, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas më shumë se një jave ankese nga të gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithë fermerëve. Ndërkohë, dështimi i prodhimit të misrit në Shqipëri, favorizoi Serbinë.

   39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njëjta dyshe komandon financat e shtetit, por këtë herë, është FMN-ja që kërkon të qëndrojë, ndërkohë që Tirana zyrtare nuk duket se synon të rinovojë marrëveshjet e saj me këtë institucion financiar ndërkombëtar. Të pyetur lidhur me të ardhmen e lidhjeve të ngushta FMN-Shqipëri, që zyrtarisht përfundojnë në janar të vitit të ardhshëm, përfaqësuesit e të dy palëve dje kanë dhënë përgjigje të kundërta. Sipas Gerëin Bell, shumë vende të botës e kanë kërkuar zgjatjen e mandatit të misionit të FMN-së, sidomos në periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatë, duke thënë se qeveria shqiptare ka përballuar deri tani situata shumë më të vështira sesa një vit elektoral. ,??Është një çështje, që ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet për të administruar në favor të ekonomisë së vendit situata shumë më komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kësaj qeverisjeje, për fat të keq, qëlloi me zhvillime jo fort të favorshme në tregun rajonal dhe botëror. Por, menaxhimi i këtyre situatave ka dëshmuar kapacitete të mjaftueshme të institucioneve të shtetit shqiptar, midis të cilave edhe qeverisë, për t,??u përballur me sukses me këto zhvillime. Nëse do të ketë zhvillime të tjera, ne do të jemi të hapur për çdolloj diskutimi,??, ,?? tha kreu i Financave.

   40. 26 tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit ,??Për territorin,??. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.

   41. 16 dhjetor 2008: Ligji i ,??Spiunëve,??, berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. ,??ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera,?? deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte cështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazllic e Durrës-Kukës. Rifillon presioni i SHBA: ,??Dosjet,?? një ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundër ligjit për ,??dosjet,??: shkelet kushtetuta

   42. 29 janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e ,??Plazhit të Gjeneralëve,??. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

   43. Shkurt 2009: Shpërthen skandali i ,??Jalës,??, i implikuar dhëndërri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi. Bëhet fjalë për prishjen e shtëpive të banorëve në Jalë nën argumentin se do të zbatohej një projekt i Bankës Botërore. Por BB sapo mori ankesat e banorëve nisi një panel inspektimi në terren për të parë të gjitha shkeljet, dhe nxorri me përgjegjësi një pjesë të zyrtarëve të vet lokalë dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit të menaxhimit të bregdetit të Jugut, dhëndërrin e kryeministrit. Çështja hapi debate të forta në Parlament.

   45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për ,??sheltin detar,?? që u konsiderua si skandali i radhës. Marrëveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndërkohë që kjo ishte arritja e vetme e këtij takimi. Sipas kordinatave të reja të vendosura mes Shqipërisë dhe Greqisë, qeveria shqiptare i fali Greqisë rreth 225 kilometra katrorë det. Baraslargësia e pikave nuk është ruajtur, ndërkohë që për kordinatën 150, fundore, kanë pretendime dhe italianët. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit të ushtruar nga media dhe një pjesë e politikës, nuk kaloi në legjislaturën e kaluar parlamentare.

   46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndërhyrë në institucionet shtetërore për miratimin e lejes së ndërtimit të një parku energjetik në tokat që kishte blerë pak kohë më parë miku i familjes, Damir Fazlliç. Në e-mailet konfidenciale të Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar për shitjen e tokave të Damir Fazlliç është diskutuar edhe ndërhyrja e saj në disa institucione. Madje ka qenë vetë vajza e kryeministrit ajo që ka premtuar të ndërhyjë në Koorporatën Energjetike Shqiptare për të marrë lejen prej saj. Më pas janë marrë edhe lejet nga Ministria e Energjetikës, Këshilli i Ministrave dhe së fundmi, KRT-ja e Durrësit. Të gjitha këto institucione kanë varësi direkt ose lidhje të afërta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon që është një avokate që nuk ka lidhje me punën e të atit, të gjitha këto vendime janë në shkelje të hapur dhe në konflikt me detyrën e të atit. Madje për të rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kërkonte 800 euro.

   47. Në një kabllogram që ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit flet për një sondazh të USAID, i cili demaskon demagogjinë e qeverisë për luftën kundër korrupsionit. Sipas sondazhit të USAID, 92 % të shqiptarëve mendonin se korrupsionin ka mbërthyer zyrtarët e lartë të shtetit. Në kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentë të mazhorancës e përshëndetën sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi të dhënat binin në kundërshtim me rezultatet që kishte propaganduar ai. Një tjetër kabllogram i bujshëm që daton në muajin janar të vitit 2009, kur dhe kryeministri përgatiste strategjinë e re elektorale, flet për korrupsionin në qeveri. Në kabllogram thuhet se Berisha dështoi plotësisht në luftën kundër korrupsionit. Sipas Uidhers në vitin 2009 shqiptarët mendonin se kishte më shumë korrupsion sesa në 2005, kur u larguan socialistët. ,Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005 me kartën e luftës kundër korrupsionit. Bëri ca gjëra të mira në fillim, sidomos në implementim ligjesh, por më vonë dështoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarët është i lartë në krahasim me katër vite më parë. Ata mendojnë se ka më shumë korrupsion nga 2005. Ndërkohë që implikimet e ish-ministrit të Transporteve dhe Punëve Publike, Lulzim Basha në abuzime të pushtetit, por dhe akuza nga drejtësia kanë ndikuar së tepërmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashës me vajzën e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errët Damir Fazlliç, nuk e kanë ndihmuar kryeministrin në këtë çështje,??, thuhet në kabllogram.

   48. Disa ditë më parë u zbardh skandali i djalit të kryeministrit. Kabllogrami i datës 20 qershor 2008 përcjell detaje të rëndësishme për tragjedinë e Gërdecit, të cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas një takimi që ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas këtij kabllogrami shefi i Ushtrisë, Luan Hoxha kërkoi të takohej me ambasadorin për të folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkëpunimit me Prokurorinë e Përgjithshme përfshi pikëpamjet dhe faktet rreth Gërdecit. Në këtë takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit të tij, për atë që ndodhi më 15 mars 2008. ,Gjatë gjysmës së projektit në dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhëruar nga Mediu pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas sipas Luan Hoxhës, u konfirmua si Shkëlzen Berisha djali i kryeministrit thuhet në kabllogram.

   49. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit në nëntor të vitit 2008, flet për një skemë korruptive të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes me misionet paqeruajtëse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi është i përfshirë në një skemë të mirëfilltë korruptive në ushtrinë shqiptare. Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, është akuzuar nga një grup oficerësh të ushtrisë shqiptare se merrte ryshfet për të emëruar ushtarakët në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane në kabllogram thotë se pagesa e ryshfetit që një ushtarak duhet të paguajë për të shkuar në Irak është 7 mijë dollarë. ,Sipas llogarive jozyrtare, komandantët e lartë të ushtrisë kërkojë një ryshfet deri në 7,000 dollarë nga një ushtar për ta emëruar në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak,, thuhet në kabllogram.

   50. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botën e krimit. ,Sipas një burimi ministri i Jashtëm, Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lehtësimin e lirimit nga burgu të kriminelëve të njohur në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familjet kriminale. Të afërm të kriminelit premtuan të ,organizojnë, njerëzit e tyre në Elbasan në mbështetje të Bashës. Krimineli u lirua më 29 qershor, ditën pas zgjedhjeve, thekson Uidhers
   ****
   Eshte kriminale qe nje panel inteligjent nderkombetar i kohes se 2 prillit 1991 eshte akoma aktiv qe po i nxjerr serberishes rosa pata dhe pula socjaliste qe po i shqyen live neper televizione intervista dhe internete duke vertetuar ate qe tha Fatos Nano kur e arrestuan ne korrik 1993 per gjera banale nga “dixhitale euroatllantike” se nga sot pra korriku 1993 Shqiperia nuk do qeveriset nga shqiptaret por nga te huaj qe e kane vene salimonstren si kuisling te tyre pra Shqiperine e kane kthyer ne ferme kafshesh te lumtura te Orwellit

 5. s'kam ç'bej says:

  Po nuk eshte pd more njerez, eshte bande ne demokraci dh mafje. E kishte mire fare Erjon Braçe sot: eshte mafja shqiptare e drejtuar nga Sali Berisha qe ka filluar pune ne Shqiperi qysh ne 1991. Tani eshte nje komentues ketu qe shpesh i çfaq gjithe krimet e Saliut se une nuk i numuroj dot se jane aq shume sa duhen nja dy apo tri gaeta ti radhitish. Fillon me çfare ka bere Saliu qysh ne 1991, vazhdoni me embargo, me krime, me vjedhje, me shitje fale, me grusht shteti, me vrasje e zhdukje, me pranimin publik te kriminelit Fazlliç ne mbledhjen e qeverise, me ndryshimin e stemes republikes , njesoj si stema serbe e ku te shkojme e çfare te themi. Eshte Mafje e ulur kembkryq ne Tirane me mbrojtje nga prokuroret dhe gjyqtaret. Edhe sot ai eshte. Po me thoni çfare ben derri kur plagoset? Saliu tani eshte plagosur nga reforma dhe pret vdekjenklinike, por jo vetem edhe ata qe e kane rrethuar dhe çdo beje? E mbani mend? “Pas mua, te behet kijameti” eshte shprehur ne 1995-en. Akoma s’po i hyne gjembe ne kembe apo edhe ne ndonje vend tjeter! “Arrestoni Sali Berishen, tha Gjela , te shpetoje shqiperia”.

 6. vaqarri says:

  Pse ka ngel me njeri ne PD qe thua do boshatiset selia?

 7. kasem gahinji says:

  per gazetarine shqiptare njerez si mero baze dhe gazeta tema perfshi dhe tre ,kater te tjera,jane nderi i saj.uroj te ndricojne vazhdimisht me objektivitetin e tyre.

  1. Drejtesia says:

   Te lumte dora Merp Baze! Bravo Gazeta Tema!
   E verteta e thene ne drtite te diellit. Kush ka veshe ta degjoje ; kush ka sy ta lexoje ; kush ka mendje te kuptoje.

 8. brisku says:

  Lexoni o njerez e mos harroni qe me gjithe kete mjerim qe ka mbjell PD-ja ne gjithe sferat e jetes ju prap kur te vijne votimet te votoni per PD-ne se aq tru keni

 9. agim says:

  Diferenca mes pd dhe PS eshte e madhe, kjo eshte shume e vertete…….

 10. Alban Dega says:

  Pak e sak

  NJE EFDTORIAL ALA SULZBERGER !

  EDHE SULZBEGER DO TA BOTONTE SI EDITORIAL
  KETE ANALIZE NE MBRETIN E SHTYPIT BOTEROR “ THE NEW YORK TIMES “

  A e dini si e ka quajtur kete gazete Sali Berisha!?
  “ Nje leter higjienike “ !?
  As Enveri as Honekeri, as Kim Ir Seni as
  Stresneri nuk e ka quajtur ashtu !
  Pse !?
  Sepse pas dy editorialeve te gazetave te djathta britanike “ The Times “ e “ Indipendent “ qe e quajten qeverine e regjimin e Sali Berishes “ Bande Gangsteresh” qe ne titull “ The New York Times” me 15 mars 2008, diten e Katrahures Gerdeci te djemve te tij politike e biologjike Fatmir Mehdiu e Shkelzen Berisha i biri qeverise se Kryepeshkut Sali Berisha “… kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “, titullin me i turpshem qe eshte perdorur kunder nje qeverie shqiptare ne 105 vjet Pavaresi pas atij te “ “ The Times “ +
  Cdo koment eshte i tepert!
  Mero Baze ka goditur shpirtin e korrupsionit dhe standartet etike e morale te degjeneruara te nje partie qe u kalb nga koka te kembet nga Sali Berisha, Lulezim Basha, Grids Duma, Flamur Noke Stanishici , Enkeled Gebels Alibeaj … Ervin Salianjin….
  E qershia mbi torte eshte Kerric … Balliu !

 11. ALBAN DEGA says:

  Pak e sak

  NJE EDITORIAL ALA SULZBERGER !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  – EDHE VETE BABAI I GAZETARISE MIDETNE BOTERORE, SULZBEGER DO TA BOTONTE SI EDITORIAL KETE ANALIZE TE MERO BAZES NE MBRETIN E SHTYPIT BOTEROR “ THE NEW YORK TIMES “…
  Po a e dini si e ka quajtur kete gazete Sali Berisha!?
  “ Nje leter higjienike “ !?
  As Enveri as Honekeri, as Kim Ir Seni ( gjyshi i Kim Yong Un ) as Stresneri nuk e ka quajtur ashtu !
  Pse !?
  Sepse pas dy editorialeve te gazetave te djathta britanike “ The Times “ e “ Indipendent “ qe e quajten qeverine e regjimin e Sali Berishes “ Bande Gangsteresh” qe ne titull ne SHKURT te birit 1997, “ The New York Times” me 15 mars 2008, diten e Katrahures Gerdeci te djemve te tij politike e biologjike Fatmir Mehdiu e Shkelzen Berisha i dha titullin qeverise se Kryepeshkut Sali Berisha “… kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “,
  Titulli me i poshterues qe eshte perdorur kunder nje qeverie jo vetem shqiptare ne 105 vjet Pavaresi pas atij te “ The Times “ +
  Cdo koment eshte i tepert!
  Mero Baze ka goditur shpirtin e korrupsionit dhe standartet etike e morale te degjeneruara te nje partir qe u degjenerua nga koka te kembet nga Sali Berisha, Lulezim Basha, Grida Duma, Flamur Noke Stanishici , Enkeled Gebels Alibeaj … Ervin Kone Salianjini …
  E qershia mbi torte eshte Kerric … Balliu emblema fantazmagorike e PDSH-se !

 12. ALBAN DEGA says:

  Pak e sak

  NJE EDITORIAL ALA SULZBERGER !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  EDHE SULZBEGER DO TA BOTONTE SI EDITORIAL KETE ANALIZE TE MERO BAZES NE MBRETIN E SHTYPIT BOTEROR “ THE NEW YORK TIMES “

  A e dini si e ka quajtur kete gazete Sali Berisha!?
  “ Nje leter higjienike “ !?
  As Enveri as Honekeri, as Kim Ir Seni ( gjyshi i Kim Yong Un ) as Stresneri nuk e ka quajtur ashtu !
  Pse !?
  Sepse pas dy editorialeve te gazetave te djathta britanike “ The Times “ e “ Indipendent “ qe e quajten qeverine e regjimin e Sali Berishes “ Bande Gangsteresh” qe ne titull ne SHKURT te birit 1997, “ The New York Times” me 15 mars 2008, diten e Katrahures Gerdeci te djemve te tij politike e biologjike Fatmir Mehdiu e Shkelzen Berisha i dha titullin qeverise se Kryepeshkut Sali Berisha “… kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “,
  Titulli me i poshterues qe eshte perdorur kunder nje qeverie jo vetem shqiptare ne 105 vjet Pavaresi pas atij te “ The Times “ +
  Cdo koment eshte i tepert!
  Mero Baze ka goditur shpirtin e korrupsionit dhe standartet etike e morale te degjeneruara te nje partir qe u degjenerua nga koka te kembet nga Sali Berisha, Lulezim Basha, Grida Duma, Flamur Noke Stanishici , Enkeled Gebels Alibeaj … Ervin Kone Salianjini …
  E qershia mbi torte eshte Kerric … Balliu emblema fantazmagorike e PDSH-se !

 13. Alban says:

  From: Alban Dega
  Date: May 19, 2016 at 8:48:13 AM EDT

  Opinione

  CFARE I DINI SHQIPTARET O JU KRYE-KRIMINELET E SHQIPERISE !?

  – Gomare Hasi si Flamur Noka, lope Hollande si Lulezim Bashiqi, apo Feld- Mareshalle te UDB-es SE Beogradit si Sali Berisha… !

  – Partia shtet, Njeriu shtet apo Sovraniteti
  i Sovranit…. “Ne populli, Me popullin , Per
  Popullin” ?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jeni te kapur ne flagrance nga kamerat dhe syte, nga mendja dhe shpirti i sakatuar i nje populli te tere
  1-duke vjedhur 500 e ca milione te Autostrades se Kombit…
  A e dine Shqiptaret se kane paguar nga gati 100 milione dollare ne vit vetem per interesin stratosferik 12 per qind te kredise tregtare pasi FMN dhe Banka Boterore nuk pranuan te jepnin kredi me interes te ulet nen 4 per qind!?Sipas eksperteve te tyre, kostoja e saj ishte teper e larte dhe e fryre per shkak te kusarise dhe korrupsionit Berisha- Basha e co? Vetem interes! Kusari e trefishte!!!
  2 – duke hedhur ne ere e masakruar 26, duke plagosur qindra gerdecare te pafajshem perfshi edhe foshnja ne bark te nenes e pleq ne buze te varrit !?
  A e dini se ky ” aksident teknologjik” i Gjin Gjoneve e Saliqeve shqiptare klasifikohet si Krim Kunder Njerezimit ?!
  3- duke ekzekutuar pa vendim gjyqi kater, duke plagosur dhjetra e duke torturuar qindra protestues te pafajshem shqiptare me 21 janar 2011, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit” ku nuk kishte ekzekutuar as nazifashizmi e as komunizmi Shqiptar?!
  Krime kunder njerezimit dhe Konventes Nderkombetare te Gjeneves kunder Tortures te kapura me ze e figure nga deshmitaret me te padiskutueshem, nga kamerat e medias se lire e te pavarur shqiptare e nderkombetare!!
  4- duke fshire rregjistrimet e kamerave dhe serverin e brendshem te Kryeministrise qe u zbuluan nga maja e hetimit boteror syshqiponjat e FBI- se amerikane!
  5- duke kryer grusht shteti te mirefillte institucional me fyerje prej rrugaci Vicidoli Presidentin Bamir Topi dhe Kryeprokuroren e Republikes se Shqiperise Ina Rama per te penguar hetimet dhe per te fshehe krimin makaber ne flagrance atehere!
  6- duke perseritur grusht shtetin institucional safi vetem nje jave me pare kur me urdher te Mareshalit te UDB-se serbe dhe RIA-s – Agjencise Ruse te Informacionit,pjelle e kucedres sovjetike KGB te Putinit, Presidenti i PDSH-se Nishani, kreu i SHISH-it Ajazi dhe Kryeprokurori Adriatik Palla komplotuan kunder Kryeministrit, Kuvendit dhe Qeverise se nje milione votave!?
  7- duke mbrojtur nje Agjent te Milloshevicit dhe UDB- se serbe te kapur ne flagrance me dokumente me pohimin e nenshkrimin e vet si ish- ministri I Brendshem e deputeti i sotem i Sali Berishes, si korrieri i tij me ” Stanishicin, dajen e Damir Fazlicit, dhe vete Sllobodan Milloshevicit, qe e katapultuan ate ne krye te Shqiperise edhe me ndihmen e makartistit William Rajerson”, sipas fjaleve te ish- Presidentit te ndjere Ramiz Alia gjate vizites se tij te fundit ketu ne SHBA.
  Flamur Noka eshte korrieri i Sali Berishes me UDB-en Serbe, por edhe me Podesten qe krahas PD-se lobon edhe per Beogradin!
  Jo pse Sales i ha Palla per nje hajvan si Muli por sepse ky di me shume se sa duhet per Berishen!
  Si eshte e mundur qe krye-kriminelet e Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Flamur Noka, Fatmir Mediu, Arben Imami, Genc Pollo Kuqalashi na bejne jo vetem krye- telallin por edhe krye-prokurorin, krye- gjykatesin … e dekriminalizimit ne Shqiperi?
  Cka e dini shqiptaret more krye- kriminela te Shqiperise!?
  Gomare si Flamur Noka, lope hollandeze si Lulezim Basha apo Feld- Mareshalle te UDB- Serbe e Beogradit si Sali Berisha!?
  Dorezojuni vullnetarisht Drejtesise para Reformes sepse perfitoni uljen me nje te treten e denimit!
  Keta socialistet e Rames dhe Metes kushedi se c’kane “kurdisur” me Obamen, Bidenin, me e Drejtesine dhe FBI-ne amerikane me Ambassadorin Lu …. qe dine me shume per ju se ju per vete!
  Mos harroni se Zoti Lu vetem kulturen dhe durimin qe ia keni sosur e ka kinez!
  Por shpirtin,betimin dhe misionin e ka 24 karat amerikan… Edhe kur jane mbrapsht si ne Irak apo Libi, ata e cojne misionin deri ne fund!
  E Reforma ne Drejtesi qe ata kane nise eshte po aq e bekuar sa edhe nderhyrja per Lirine e Pavaresine e Kosoves.
  Ajo do ti sjelle jo vetem shtetin, por edhe sovranitetin shtetit Shqiptar. Nuk mund te kemi asnjerin as tjetrin sa te kemi ligj mbi ligjin impunitetin dhe Saliqin!
  Si Obama edhe Biden, edhe Kongresi edhe ambasadori Lu Jane betuar me dore tek Zoti e Kushtetuta amerikane!
  Ne kapakun e saj shkruhet ” Ne populli, me popullin, per popullin…!
  De jure pak a shume thote ashtu edhe ajo e Shqiperise!
  De facto ajo eshte kthyer ne ” Ne Saliu, me Saliun, per Saliun…l”
  Nga Kushtetuta e Partise- Shtet per 45 vjet eshte kthyer ne Kushtetuten e Njeriut- Shtet mbi Shtet, Sali Berisha tash e me shume se 25 vjet!
  Populli eshte sovrani, me sovranin e per sovranin” Jo me kusarin e per tiranin!
  A mund te kete sovranitet pa rrenjet e shpirtin e tij sovranin?
  Mos harroni as Zonjen e nderuar Vllahutin! Ajo nuk eshte Dora Bakojanis e Athines!
  Eshte “Dora Hekuri” e BE-se!
  Ua kemi pru ne maje te hundes me keta krye- kriminele makaber qe i kane korruptuar edhe vete fjalet korrupsion e Impunitet me korrupsionin e impunitetin e tyre te tejskajshem..

 14. ALBAN DEGA says:

  SHQIPERIA QE DUAM UA NXINE NE BUZE GAZIN ATDHERRENUESVE E ATDHESHITESVE TE SHQIPERISE ME KRYEPESHKUN SALI BERISHA NE KRYE !

  Mendime me vargje

  FATMIR XHAFAJ VERSUS SALI BERISHA !

  – “Fuqia e ligjit” perballe Sali Luigjit !
  – Nje shembull i duhur per
  Shqiperine qe duam !
  – Nderi kombit perballe turpit te
  antikombit !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Fatmir Xhafaj e dorezoi vellain tek Ligji, tek Shen Drejtesia !
  Krenar per modelin qe na mungon:
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Kryepeshku Sali Berisha i dorezoi djersen e gjakun, pasurite e popullit … qeverine, mbare shtetin shqiptar

  Tek i biri,
  Tek e bija,
  Tek dhe Jamserbi
  Tek Liria
  Tek Gangsteret
  Tek Mafia !
  Tek Milloshi
  Tek Serbia
  Tek Fazlici
  Tek Greqia
  Shqiperine Qelibar
  E dorezoi Kandahar!
  I vu zjarrin
  I vu flaken
  I vu minat
  Dhe patllaken!
  E beri Kukurec
  Jug Veri
  E ktheu Gerdec!
  Per karrike
  Vrau Azemin!
  Per pushtet
  Vret dhe
  Shkelzenin!
  Se me thone
  Sali Berisha !
  Kryepeshk
  Bishe permbi bisha!
  O Shqiperi
  Nenen ta … ifsha !
  Nene mbi nene
  E kam Serbine
  Nafte e Arme
  I dhashe Serbise
  Otranton
  Kalit te Trojes
  Jam Mareshalli
  I Beogradit
  Jam Toptani
  I Tropojes !
  Vras me plumba
  Vras me fjale
  Me buzagaz
  Para e mbrapa
  Mua me ndjekin
  Mijera kamikaze!
  Jam Zogolli
  Nga Tropoja
  Kurre pa rre
  Une per se gjalli
  nuk e nxjerr
  Nje fjale nga goja!
  Vras me plumba
  E vras me fjale!
  Gjithcka e bej
  per Ligjin
  Sepse ligj mbi cdo ligj!
  Kam Shkelzenin !
  Kam Saliqin !
  Yll Polar e kam
  Luigjin !

 15. Alban Dega says:

  KUR TA PSHURRIN GAZIN NE BUZE !

  … apo qeshe ne mire kush qesh i fundit !

  SHQIPERIA QE DUAM UA NXINE, UA PSHURRE NE BUZE GAZIN ATDHERRENUESVE E ATDHESHITESVE TE SHQIPERISE ME KRYEPESHKUN SALI BERISHA NE KRYE!

 16. Lame Kodra says:

  Ilir Rusmali eshte standard i larte per Shqiperine. Standarde te tilla i vendosin vetem njerez qe jane rritur me te tille standard ne familje dhe i kane arritur gjerat vete ne jete si zoti Rusmali. Kompanite serioze qe duan te investojne sot ne Shqiperi konsultohen me zotin Rusmali dhe ekuivalentet e tij dhe jo me pseudojuristet si Alibeaj, qe edhe pse eshte i ri nuk flet dot asnje fjale gjuhe te huaj vec shqipes, apo Strazimiri qe me shume del per zogj se sa per pune, apo Flamur Noka onkologu qe ndihmon zotin per ti çuar njerezit ne ate dynja. Bravo Mero!

 17. Lame Kodra says:

  Ilir Rusmali eshte standard i larte, pothuajse standard gjerman. Ju lutem Mero mos krahasoni Fatmir Xhafaj me Ilir Rusmali. Xhafaj nuk i vjen as tek gishti i kembes Rusmalit, dhe mos krahasoni vellain kryebandit droge te Xhafaj me vellezerit e Rusmalit qe jane po aq te ndershem sa edhe ti vete

 18. marku says:

  Mero,dikush duhet te shkoje ne burg,o keta per shpifje o ata per trafiqe ! Vetem kjo mendoj se i vlen Shqiperise!Se sa pike humbet opozita e sa fiton maxhoranca nuk vlejne,sepse opozita nuk ka se c’diskreditohet me shume dhe maxhoranca nuk ka se cfare fiton me shume,i ka te gjitha pushtetet,lokalin dhe qendrorin! Mjaft me me stilin Meta-Prifti ku dalin te lare te dyja palet dhe harxhet i paguan populli.Vendosni standartin shqiptar ne ligjet dhe zbatimin e tyre, se ai europiani vjen vete pastaj.Meqe ra fjala,pse duhet te kemi e te rivotojme deputete te denuar per shpifje ? Shpifja eshte krim apo shaka ? Ne c’periudhe,ne cilin fshat te Shqiperise ndodh qe edhe paditesi edhe i padituri dalin ne rregull ?

 19. Lame Kodra says:

  Mero, dhe gjithe lexuesit e tema, besoj e ndoqet konferencen e shtypit te Fatmir Xhafaj, nuk e dha doreheqjen, dhe i beri presion prokurorise per vertetesine e audios, gje qe verteton edhe njehere sa me lart, qe nuk i afrohet nivelt te Ilir Rusmali ne cdo aspekt profesional, integritet, human, dhe politik. Eshte veshtire te arrihet standardi i zotit Rusmali ne kete vend edhe per shume vite. Kur nuk i afrohet Xhafaj, per karagjozet si Alibeaj e te tjere as qe behet fjale. Luli vazhdon te fshihet prapa benevrekeve te Saliut dhe femijeve te tij, ai e di se standardi eshte dicka qe hahet me buke duke i futur edhe nje te qeshur.

 20. Hajduto spiuni mero baze dhe kusheriri i tij hajduti rusmali. S’eshte pune standadesh, eshte pune hajdutesh e te korruptuarish si eshte Mero vete. qen lehes e sahanlepires.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *